Polskie F-16 kończą misję na Bliskim Wschodzie

20 czerwca 2018, 08:15
Polski F-16 Kuwejt
Fot. R. Lesiecki/Defence24.pl
Reklama

Po dwóch latach prowadzenia działań na Bliskim Wschodzie kończy się misja PKW OIR w Kuwejcie, w ramach której polskie myśliwce F-16 wykonywały zadania rozpoznania lotniczego w ramach operacji Inherent Resolve wymierzonej w Państwo Islamskie. 

W związku z zakończeniem misji w dniach 17-18 czerwca br. w Kuwejcie przebywał wiceminister obrony Tomasz Szatkowski. Na Bliskim Wschodzie przebywa obecnie IV zmiana kontyngentu, która liczy 132 żołnierzy. W skład zespołu lotniczego wchodzą natomiast 4 myśliwce wielozadaniowe F-16 Jastrząb wyposażone w zasobniki rozpoznawcze DB 110 i Sniper XR. Maszyny i personel pochodzą z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Ostatnią misję samoloty wykonały 16 czerwca natomiast ostateczne zakończenie działania polskiego kontyngentu nad Zatoką Perską nastąpi 30 czerwca. Polskie samoloty wykonały w ramach operacji Inherent Resolve ok. 3600 godzin lotów. 

Wiceminister Szatkowski, w imieniu Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, podziękował żołnierzom i pracownikom wojska za trud i profesjonalną służbę związaną z utrzymaniem bezpieczeństwa regionalnego, jak również za wzmacnianie pozycji Polski w ramach NATO jako wiarygodnego sojusznika realizującego również realizującego zadania w ramach Globalnej Koalicji utworzonej do walki z tzw. państwem islamskim.

W trakcie wizyty wiceminister Szatkowski spotkał się z dowódcą Sił Morskich Kuwejtu kontradm. Khaledem Abdullahem. W trakcie kontradmirał Abdullah podziękował za służbę naszych żołnierzy. Zwrócił także uwagę na współpracę z Polską w obszarze kształcenia wojskowego kadetów, deklarując jednocześnie chęć dalszego zwiększenia liczby szkoleń.
Podczas spotkania omówiono także zagadnienia dotyczące sytuacji bezpieczeństwa 
w regionie Morza Bałtyckiego oraz Półwyspu Arabskiego, jak również temat dalszej polsko-kuwejckiej współpracy wojskowej.

Obecnie procedowany jest projekt umowy o współpracy w  dziedzinie obronności. Podpisanie niniejszej umowy ułatwi wzajemną kooperację, zwłaszcza w obszarze przemysłu obronnego i szkolnictwa wyższego. W trakcie wizyty wiceministrowi towarzyszył Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Michał Jach oraz zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel.

Polacy, zgodnie z Postanowieniem Prezydenta RP realizowali zadania rozpoznania lotniczego operując z bazy Ahmad al-Dżabir w Kuwejcie od 20 czerwca 2016 roku. O planach zakończenia misji wraz z czwartą zmianą PKW OIR informował w programie Skaner Defence24 dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Sławomir Wojciechowski. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
superglue
czwartek, 21 czerwca 2018, 10:54

zarobiliśmy na nowy sprzęt ?

Anni
czwartek, 21 czerwca 2018, 00:00

Do KAR Wojsko ćwiczyć musi cały czas.Tam przynajmniej Kuwejt płacił za nasze zaopatrzenie.

KAR
środa, 20 czerwca 2018, 21:34

Nad obcym niebem przez te wszystkie lata, nasze F-16 zostały bardziej wyeksploatowane niż nad polskim...

normalny
środa, 20 czerwca 2018, 19:30

Za czyje pieniądze te 3600 godzin????Za moje i za twoje!MON gospodaruje naszą kasą!Pieknie!

Kowal
środa, 20 czerwca 2018, 19:03

Tak licząc na szybko koszt misji to co najmniej miliard zł.

Willgraf
środa, 20 czerwca 2018, 11:17

wymierzonych w Państwo Islamskie stworzone przez służby Izraela, czy Polscy Piloci podlegają tam osłonie kontrwywiadowczej ??? ..pytanie powinno być retoryczne a to jest poważny problem infiltracji przez obce służby WP

Tweets Defence24