Reklama

Geopolityka

Eskalacja napięcia w Donbasie. Zginęło czterech żołnierzy ukraińskich

Fot. www.mil.gov.ua
Fot. www.mil.gov.ua

Siły ukraińskie raportują o zdecydowanej intensyfikacji starć w rejonie Donbasu. W ciągu ostatnich 24 godzin doszło do 73 ataków na pozycje armii ukraińskiej.

W trakcie walk zginęło czterech żołnierzy ukraińskich, siedmiu zostało rannych. Do starć doszło w sektorze mariupolskim, gdzie ostrzał pozycji ukraińskich prowadzono 29 razy - w tym przy wykorzystaniu artylerii kalibru 122 mm i moździerzy kalibru 120 mm. Zanotowano również ogień prowadzony z wyrzutni niekierowanych pocisków rakietowych. Dochodziło do licznych przypadków prowadzenia ognia z broni maszynowej, wyrzutni granatów i moździerzy 82 mm. W niektórych miejscach siły separatystów rozpoczęły natarcie ze wsparciem bojowych wozów piechoty - do najbardziej intensywnych starć tego typu doszło w pobliżu wsi Pawłopol.

W sektorze donieckim na pozycje wojsk ukraińskich skierowano ogień moździerzy 120 i 82 mm, szczególne natężenie ostrzału zanotowano w mieście Awdiejewka, najbardziej intensywny ogień miał miejsce wieczorem 10 czerwca. Ogółem w tym rejonie zanotowano w tamtym dniu 21 przypadków ataków bądź ostrzału pozycji ukraińskich.

W nocy z 10 na 11 czerwca trwał intensywny ostrzał artyleryjski wojsk ukraińskich zajmujących pozycje w okolicy wsi Krymskie i Nowotoszkiwskie - odnotowano ogień z moździerzy 120 i 82 mm i dział kalibru 122 i 152 mm

Komentarze (9)

 1. mrówka

  Jak przypuszczacie ilu ukrainców uda się co roku na zachód Europy 1,5 miliona - mowa o rdzennych Ukraińcach ? Pochodzenia rosyjskiego czy innych nacji nie liczę . Kiedy opróżni się ukraina - za 15-25 lat będą mieszkać inne narody na ziemi obecnie należącej do byłej republiki ? Tak tylko się spytałem - pod dyskusję .

 2. kpr. rez

  To oczywiscie na polecenie z Moskwy Putina bo z 10 na 11 czerwca tj. dzisiaj w nocy zniesiono wizy do UE dla obywateli Ukrainy. A to bardzo boli Rosjan - jak to Ukraincy bez wiz moga jechac do UE? A oni musza stac w kolejkach po wizy? Na wszystkich kanalach TV rosyjskich powszechne oburzenie, zazdrosc i zlosc. Nawet sam Putin sie wypowiadal z oburzeniem. Ale na forach internetowych normalni rosjanie zazdroszcza i gratuluja choc oczywiscie nie wszyscy. A wznawiajac walki w Donbasie Putin chce pokazac, ze Ukraina jest zagrozeniem dla UE i nalezy zabrac ruch bezwizowy.

  1. To jest "prawda" jednej strony w tym konflikcie, a różnie z tymi "prawdami" w przeszłości było... Ja bym chętnie zapoznał się w tym temacie z raportem obserwatorów OBWE, którzy są tam na miejscu.

  2. voy

   chciałem tylko zaznaczyć, że exodus obywateli Ukrainy z ich kraju na zachód, nie tylko do Polski, trwa już 2-3 lata, zniesienie wiz tylko ten proces przyspieszy i pogłębi .... czy ci Ukraińcy przyjadą na Ukrainę, aby walczyć na froncie? absolutnie nie, zostaną na zachodzie nawet, jeżeli mieliby spać (podobnie jak my wiele lat temu) na styropianie. Ukraińcy chcą spokoju i pokoju, mają sposobność osiągnąć to - właśnie poprzez wyjazd z ich kraju - nie dość, że nie pójdą na front, to jeszcze normalnie zarobią. Może być też tak (i zapewne tak będzie), jak w przypadku Polski - pierwsze lata emigracji naszych rodaków to był ogromny strumień pieniędzy do Polski, ale teraz to się już kończy, już nikt nie mówi i powrocie, założyli tam rodziny i zarobione pieniądze inwestują już tam, a nie w Polsce, podobnie będzie z Ukrainą. W perspektywie czasu to prowadzi do wielkiego osłabienia kraju i jego wyludnienia, reszty można się domyśleć samemu, czy to jest tak bardzo korzystne w długiej perspektywie

  3. wend

   Komu i po co sa te wizy, co ty za brednie piszesz, każdy Rosjanin moze w każdej chwili wyjechac gdzie chce. W chwili obecnej Rosja ma podpisane umowy z wieloma państwami w sprawie ruchu bez wizowego. Po co Rosjanin przyjedzie do Polski, maja lepsze państwa niz łunia.

 3. normalny

  Ten konflikt może trwać i 50 lat, w sumie genialna taktyka Kremla. Separatyści będą drenować i tak cienkie zasoby Ukrainy aż dojdzie do jakiegoś "przesilenia". Jeżeli ktoś nie wierzy niech sprawdzi jak spada PKB Ukrainy,ile % budżetu pochłania ten konflikt itp. No i wydaje się, że niektórym decydentom w UA taki stan jest na rękę bo gdyby się uspokoiło trzeba by się zająć innymi problemami kraju a nie ma na to chęci ani pomysłu.

  1. spoko oni już myślą

   Dlatego niebawem UE (Niemcy) kosztem Polski sfinansują ewentualne straty finansowe Ukrainy poprzez wpuszczenie jej zboża na rynek. Jednym pstryknięciem zamienią polskie zboże na te ukraińskie. Polscy rolnicy w ten sposób zrzucą się na pomoc.

 4. yaro

  z innych wieści: ----- Ukraińcy rozpoczęli ciężki atak na siły powstańcze pod Ługańskiem, zniszczone dziesiatki domów ludność chroni sie w piwnicach. Ukraińcy w walce stosuja tak artylerie lufową jak 152 mm działa MSTA-S jak i wyrzutnie artylerii rakietowej BM-21 "Grad" . Walki nasilają się

  1. Trollhunter

   Siły powstańcze. ;) Ta. I co jeszcze ? Dla przypomnienia dodam ze "Powstanie" zorganizowali ruscy agenci jak panowie Striełkow czy Borodaj przysłani z Moskwy którzy nic z Donbasem nie mieli wspólnego. Za rosyjskie pieniądze, przysłanym z Rosji uzbrojeniem i z udziałem przysłanych z Rosji najemników.

 5. roman

  jak to jest że Ukraina chwali się co chwila uzbrojeniem, do nas jeżdżą i nie mogą tego konfliktu wygrać? rozumiem wsparcie Rosji itp. ale jak poczytać katalogi firm ukraińskich to same superowe rzeczy. nie znam się, ale tak się czasami zastanawiam

  1. Jasio

   Robią tam jakieś dobre uzbrojenie ale trzeba za nie płacić a państwo Ukraińskie niema czym,więc to co zrobią idzie na eksport

  2. Geoffrey

   Dobrze napisałeś. Nie mogą tego konfliktu wygrać. Bo jeśli będą wygrywać, będzie tak jak w 2014 - wejdzie regularna rosyjska armia i pozamiata. Rosja pilnuje, żeby sytuacja na Ukrainie nie ustabilizowała się, bo wtedy straci jakąkolwiek szansę na utrzymanie Ukrainy w swojej strefie wpływów.

  3. jarek

   Ale co tu się zastanawiać. Teoretycznie obowiązuje porozumienie z Mińska, w ramach którego miała zostać wycofana ciężka artyleria a obie strony miały się powstrzymać od ataków. Jedyne co się udało zrobić, to wygasić walki na dużą skalę i to jest dosyć pozytywne. Rosji taka sytuacja jest na rękę, bo może w dowolnej chwili eskalować konflikt i trzyma Ukrainę w szachu. A sama Ukraina jest za słaba, żeby zastosować rozwiązanie siłowe. Gdyby np. zaczęli ofensywę, to bolszewicy błyskawicznie przerzucą dodatkowe siły z terenu Rosji i walki znowu utkną w miejscu. To jest po prostu pat.

 6. realista

  Pozdrowienia z Moskwy za zniesienie wiz przez Unię dla Ukrainy.

 7. dropik

  Od początku roku zginęło ok 70 ukrainskich żołnierzy.

 8. Ziem

  A nasz kraj zalewa fala "patriotow" z ukrainy. Im nie zalezy to po co nam mialoby zalezec ?

  1. jk

   to się nazywa strategia. Bez tego przegrywa się wszystko powyżej nawalanki o wieś.

  2. Bartek 1

   A ilu "patriotów" z Anglii wróciłoby do Polski gdyby została zaatakowana ? A ilu z tych co zostaliby w Anglii, nosi teraz koszulki z Żołnierzami Wyklętymi?

  3. bok

   @ziem nie każdy może i nie każdy musi walczyć. patriotyzm można realizować na rożne sposoby również na emigracji, co my Polacy znamy z historii.

 9. LNG second (d.Nabucco first)

  Chyba najwyższy czas na kolejne sankcje dla Rosji, bo oni po prostu ... "natarcie ze wsparciem bojowych wozów piechoty" sobie urządzają.