Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Egipt otwiera największą bazę wojskową nad Morzem Czerwonym

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi otworzył 15 stycznia 2020 r. bazę wojskową Berenice - największą bazę wojskową nad Morzu Czerwonym. Obok niej powstał też cywilny port lotniczy oraz budowany jest port handlowy.
Nowa baza wojskowa Berenice została zbudowana na wschód od Asuanu, około 100 km od południowych granic Egiptu z Sudanem. Wykorzystano miejsce, gdzie w 275 pne Ptolemeusz II Filadelfos założył starożytny port morski, nazywając go imieniem swojej matki: Berenice I z Egiptu.
Cała inwestycja to efekt konsekwentnej realizacji przez Egipt planu rozwoju i modernizacji egipskiej armii. Plan ten już w 2017 roku doprowadził do otworzenia na wybrzeżu Morza Śródziemnego bazy wojskowej „Mohamed Naguib”, w najbardziej na wschód wysuniętym mieście El-Hamam w prowincji Matrouh. Była ona wtedy reklamowana jako największa baza na Bliskim Wschodzie.
W Berenice egipska armia zajęła teren o powierzchni 150 000 feddanów (630 km2), co oznacza, że otworzono w ten sposób największą bazę wojskową nad Morzem Czerwonym. Zgodnie z oficjalnym komunikatem jej zadaniem ma być ochrona i zabezpieczenie południowych wybrzeży Egiptu, ochrona inwestycji gospodarczych i zasobów naturalnych, a także nadzorowanie ruchu statków na Morzu Czerwonym, w Kanale Sueskim oraz na sąsiednich akwenach morskich.
W bazie Berenice można wyróżnić dwie oddzielne strefy: morską i lotniczą. Strefa lotnicza obejmuje dwa pasy startowe o długości 3000 metrów i szerokości od 30 do 45 metrów, dwie wyasfaltowane płaszczyzny lotnicze, co najmniej 18 wzmocnionych bunkrów dla samolotów bojowych, hangar do konserwacji i remontu statków powietrznych, obszar techniczny obejmujący 45 budynków oraz obszar administracyjny z 51 budynkami. W strefie morskiej zbudowano molo o długości 1000 metrów, spełniające wymagania dla okrętów o głębokim zanurzeniu (do 14 metrów), takich jak śmigłowcowce, okręty podwodne i fregaty.
W bazie zorganizowano również różnego rodzaju strzelnice i tereny treningowych dla wszystkich rodzajów broni oraz szereg obiektów logistycznych i mieszkaniowych. Powstał nawet szpital wojskowy, wyposażony w najnowszy sprzęt medyczny. Całość zabezpiecza instalacja odsalania wody morskiej o wydajności 3400 metrów sześciennych dziennie.
Egipcjanie wyjaśniają, że taka organizacja ma pozwolić na współdziałanie jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym tak specyficznych jak pododdziały walki radioelektronicznej, obserwacji wzrokowo-technicznej, czy wsparcia logistycznego. Wszystko to ma się odbywać we współpracy z marynarką wojenną, wojskami lądowymi i siłami powietrznymi.
Czytaj też: Syrta w rękach Haftara. MiG-25 nad Libią
Jak się jednak okazuje, baza Berenice ma służyć nie tylko wojsku. Jej otwarcie zbiegło się również z inauguracją znajdującego się w sąsiedztwie cywilnego portu lotniczego. Dysponuje on pasem startowym o długości 3650 metrów i szerokości 60 metrów, stanowiskiem postojowym dla ośmiu samolotów, terminalem o przepustowości 600 pasażerów na godzinę oraz wieżą kontrolną o wysokości 58 metrów. Trwają również prace nad zbudowaniem portu handlowego z nabrzeżem o długości 1200 metrów dla statków o zanurzeniu nawet 17 metrów oraz szeregiem obiektów usługowych.
Wszystkie te inwestycje będą połączone z siecią głównych dróg o łącznej długości 40 kilometrów, a także z drogami wewnętrznymi w bazie wojskowej Berenice (o łącznej długości około 110 kilometrów).

Otwarciu Berenice nadano bardzo dużą rangę. Poza prezydentem Sisi przewodniczącym egipskiego parlamentu Ali Abdul Aalą, premierem Mustafą Madbouli i ministrem obrony Mohammedem Zaki w uroczystości wziął dodatkowo udział m.in.: prezydent Armenii Armen Sarkissian oraz zastępca dowódcy sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich książę Abu Zabi Mohamed bin Zayed.
Wynikało to również z faktu, że w międzyczasie rozpoczęły się wielkie manewry wojskowe „Qadir 2020”, w których wykorzystywane są najnowsze systemy uzbrojenia egipskiej armii, w tym myśliwce Rafale i F-16, śmigłowce bojowe Kamow, okręt podwodny typu 209, okręty desantowe typu Mistral, fregata typu FREMM oraz korweta typu Gowind.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.