Siły zbrojne
Hanwha podejmuje współpracę z US Army
Jak poinformował południowokoreański koncern Hanwha Defense, podpisane zostało porozumienie z amerykańską armią w sprawie podjęcia wspólnych prac badawczo rozwojowych w zakresie kluczowych systemów i technologii obronnych.
Umowa o współpracy badawczo-rozwojowej (CRADA) została zawarta 10 grudnia br. przez Centrum Dowództwa Uzbrojenia ds. Rozwoju Zdolności Bojowych (DEVCOM AC) z dwoma spółkami zależnymi koncernu Hanwha — Hanwha Corportation i Hanhwa Defense. CRADA to specjalny mechanizm współpracy, który umożliwia amerykańskim władzom współpracę z ośrodkami badawczo-rozwojowymi, przemysłem zbrojeniowym i innymi przedmiotami pozarządowymi w zakresie obronności. Co warte podkreślenia Hanwha jest pierwszą południowokoreańską spółką przemysłu obronnego, która zawarła tego typu umowę z U.S. Army.
Czytaj też: Rakietowe projekty Republiki Korei [ANALIZA]
Porozumienie to jest pokłosiem wizyty starszej delegacji DEVCOM AC w Korei Południowej, która miała miejsce w listopadzie 2019 roku. Obie strony wyraziły zainteresowaniem wspólnym rozwijaniem zdolności na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych i potencjalnych odbiorców eksportowych, z potencjalnym komercyjnym zastosowaniami spin-off.
Postanowienia zawartej umowy dotyczą prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie systemów i technologii obronnych, poprzez wymianę zasobów, wiedzy technicznej i własności intelektualnej. Wynikiem tej współpracy ma być zaspokojenie w znacznym stopniu potrzeb obu Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych w zakresie broni i amunicji nowej generacji.
Czytaj też: Nowa wersja K9 Thunder z bezzałogową wieżą
Południowokoreański koncern deklaruje, że porozumienie to jest kolejnym krokiem w drodze na amerykański rynek zbrojeniowy, dzięki ułatwieniu transferu technologii i nawiązaniu bezpośredniej współpracy z amerykańską armią. Obecnie Hanwha Defense rywalizuje w Austrii o kontrakt w ramach programu pozyskania nowego bojowego wozu piechoty oferując AS21 Redback (zmodyfikowany K21). Już wcześniej spółka ta wygrała przetarg na dostawy nowych armatohaubic samobieżnych dla australijskiej armii na mocy której dostarczy AS9 Huntsman (zmodyfikowany K9 Thunder). Ten ostatni system uzbrojenia cieszy się wielką popularnością na świecie i zyskał już wielu odbiorców eksportowych takich jak Estonia, Finlandia, Norwegia, Polska (podwozie AHS Krab), Indie i Turcja (w obu ostatnich produkcja licenmocyjna).
WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104