Reklama

Geopolityka

Dragoni ćwiczą kierowanie ogniem. Test przed włączeniem do szpicy NATO

  • botas
    botas

W drugiej połowie grudnia 10. Batalion Zmechanizowany Dragonów prowadził szkolenie ogniowe. 1. kompania zmechanizowana wyznaczona do realizacji zadań w ramach Sił Odpowiedzi NATO oraz Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości odbyła zajęcia z kierowania ogniem.    

Kapitan Adriana Wołyńska informuje, że kompania prowadziła kierowanie ogniem w obronie. Zajęcia zorganizowane i prowadzone były w połączeniu ze strzelaniem kompanii wsparcia Sił Odpowiedzi NATO, która realizowała, doskonaląc swoje umiejętności w zakresie wsparcia ogniowego działań, strzelania przeciwpancernym pociskiem kierowanym PPK Spike oraz ze 120 mm moździerza.

Czytaj także: Polska wesprze Siły Odpowiedzi NATO. 2 tys. żołnierzy w gotowości

W trakcie realizacji zajęć, których kierownikiem był dowódca batalionu, oprócz zadań związanych z organizacją systemu ognia, praktycznym dowodzeniem i kierowaniem oraz współdziałaniem z innymi rodzajami wojsk dowódcy 1. kompanii zmechanizowanej 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów doskonalili praktyczne umiejętności z realizacji procedur CFF (ang. Call for Fire - wezwania wsparcia artyleryjskiego z pola walki). Modelowanie sytuacji taktycznej przez dowódcę batalionu wymuszało na dowódcy kompanii, kapitanie Janie Bochnackim, podejmowanie szybkich decyzji taktyczno-ogniowych (manewr ogniem), które w połączeniu z ogniem artylerii miały załamać natarcie przeciwnika na kierunku obrony kompanii. 

Dowódcy kompanii doskonalili swoje umiejętność z praktycznego przygotowania systemu ognia, a także kierowania nim w obronie. Ważne było to, aby dowódca kompanii elastycznie reagował na zmianę sytuacji na polu walki. 

Czytaj także: Polscy żołnierze w certyfikacji "szpicy" NATO

Jak objaśnił dowódca Dragonów podpułkownik Wojciech Strzelecki: Celem zajęć w kierowaniu ogniem kompani jest przede wszystkim doskonalenie dowódców wszystkich szczebli w dowodzeniu podczas praktycznego działania, szybkie podejmowanie decyzji stosownie do zmieniającej się sytuacji pola walki, a także doskonalenie umiejętności w zakresie współdziałania plutonów zmechanizowanych w czasie  wykonywania zadań ogniowych w składzie kompanii, a także współdziałania z innymi rodzajami wojsk,  w tym przypadku kompanią wsparcia. Dodatkowo, poprzez tak skonstruowane zajęcia oprócz zgrywania kompanii w działaniach obronnych zgrywany jest przede wszystkim system ognia batalionu podczas wspólnej realizacji zadań ogniowych z innymi rodzajami wojsk.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Hreń

    rzeczniczka batalionu w stopniu zaledwie kapitanki. a rzeczniczka kompanii to pewnie poruczniczka

Reklama