Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Ukraina nie ma szans na członkostwo w UE, Obietnice Eurocoptera, WB szuka zagranicznego partnera, Wojtunik dalej na czele CBA, Polacy wychodzą z Ghazni, Siemoniak nie ma zastrzeżeń do służb

fot. MON
fot. MON

Przegląd prasy

Rzeczpospolita, Ukraińskie złudzenie, Krzysztof Rak: Powiedzmy sobie i Ukraińcom prawdę. Nie mają szans na członkostwo w UE. Nie pomoże im żadna rewolucja. Sami muszą podjąć trud bolesnych reform, jeśli nie chcą żyć w upadłym państwie. Europa nie chce Ukrainy. A dokładniej nie chcą jej w swym gronie prawdziwi unijni decydenci, czyli Niemcy. Francuzi i Włosi dawno odwrócili się do Wschodu plecami. Swe zainteresowanie skupili na obszarze Morza Śródziemnego.Polityka wschodnia Berlina jest klarowna. (...) Program "partnerstwa-wschodniego" powstał po to, aby nie narażać na szwank interesów Moskwy. Kiedy Władimir Putin uznał, że porozumienie pomiędzy Kijowem a Brukselą idzie zbyt daleko, wyciągnął kij i marchewkę. Bruksela nie była w stanie przebić oferty Kremla. Nie dlatego, że nie miała swojej marchewki, a dlatego że Berlin dotrzymuje umów zawartych z Moskwą. Niczego nie nauczył nas szczyt NATO w Bukareszcie w 2008 r., kiedy to właśnie Niemcy uczynili wszystko, aby nie uchwalić Planu Działań na rzecz Członkostwa dla Ukrainy. Z wszelkich złudzeń Polaków i Ukraińców winna uleczyć lektura 185-stronicowej umowy koalicyjnej nowego niemieckiego rządu. W rozdziale poświęconym rozszerzeniu UE nie ma słowa o Ukrainie. I nie tylko w nim, ale w całym dokumencie!

Dziennik Łódzki, Tuż za helikopterami leci wielki biznes , Sławomir Sowa: Największy europejski koncern lotniczo-zbrojeniowy rozpoczął ofensywę w Łodzi. Dziś przedstawia swoją ofertę firmom i uczelniom. (...) Odbywające się w Łodzi spotkania biznesowo-inwestycyjne to druga część rozmów, które rozpoczęły się w Warszawie. Dlaczego Łódź Przedstawiciele EADS nie ukrywają, że ma to związek z lukratywnym przetargiem na 70 śmigłowców wojskowych. Uczestniczący w przetargu Eurocopter, jedna ze spółek EADS, swoją pozycję opiera m.in. na umowie o współpracy z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 1 w Łodzi. Jest jednak jedna różnica między ofertą Eurocoptera a kampanią EADS. Jeśli przetarg na śmigłowce wygra Sikorsky (zakłady w Mielcu) lub Agusta Westland (Świdnik), umowa WZL nr 1 i Eurocoptera nie obowiązuje. (...) Według Sebastiana Magadzio, prezesa EADS Polska, firmy i uczelnie będą miały kilka tygodni na zapoznanie się z ofertą EADS i jej spółek. Pod koniec stycznia planowane jest kolejne takie spotkania, gdzie powinny już pojawić się konkrety.

Dziennik Gazeta Prawna, Polski dron leci na europejski program, Cezary Pytlos: WB Electronics chce się włączyć w europejski program budowy systemów bezzałogowych. Sojuszników szuka m.in. we Francji. - Nie chodzi tylko o nas jako WB Electronics, lecz także o polskie konsorcjum, które w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiej armii zawiązaliśmy, by skonstruować i wdrożyć do produkcji rodzinę bezzałogowych systemów powietrznych - tłumaczy Piotr Wojciechowski, szef WB Electronics, największej polskiej prywatnej firmy zbrojeniowej, która jest liderem konsorcjum (...) - Chcemy uczestniczyć nie tylko w europejskim programie budowy lekkich dronów, lecz także - co nie mniej istotne - w tworzeniu standardów ich użytkowania - przekonuje Wojciechowski. (...) Drony to jeden z priorytetów UE głównie za sprawą technologii, które mają zaktywizować przemysł europejski i zwiększyć jego konkurencyjność. (...) Szukamy partnera, który będzie w stanie wzbogacić nasz produkt technologicznie. Liczymy, że wspólnie z nim otworzymy bramę do rynku europejskiego - mówi Wojciechowski

Rzeczpospolita, Polacy wychodzą z Ghazni, Marek Kozubal: W tym tygodniu z Afganistanu wrócą samolotem ostatni żołnierze z XIII zmiany. Służbę rozpoczęła właśnie XIV, czyli przedostatnia zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jej trzon stanowią żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej z Świętoszowa. W Afganistanie mamy teraz tysiąc żołnierzy, o 600 mniej niż kilka tygodni temu. - Misja ma wprawdzie charakter doradczo-wspierający, ale drugim ważnym zadaniem jest przygotowanie do ściągnięcia do kraju sprzętu - mówi mjr Marek Pietrzak, z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.
W skład kolejnej - ostatniej zmiany - wejdą bowiem głównie logistycy, nad ich bezpieczeństwem będą czuwali komandosi.
W kwietniu polscy żołnierze opuszczą bazę w Ghazni i przeniosą się do Bagram (to stamtąd wylatują samoloty ze sprzętem i żołnierzami do kraju). W Ghazni nasi wojskowi są od 2004 r.

Dziennik Wschodni, Bałagan w służbach. Minister tak nie uważa: Nie sądzę, by służby wymknęły się spod kontroli - ocenia szef MON. Mam wrażenie, że służby wymknęły się spod kontroli. A z pewnością mają poważne problemy z doborem kadrowym - stwierdził w wywiadzie były wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak. Generał, który odpowiadał w MON za zakupy sprzętu i uzbrojenia, dodał, że w przypadku dwóch przetargów ma "głęboko uzasadnione podejrzenia", że Służba Kontrwywiadu Wojskowego prowadziła działania lobbystyczne. Generał mówił też o przemycaniu alkoholu z Bałkanów pocztą dyplomatyczną oraz wykorzystywaniu lokali operacyjnych na mieszkania dla oficerów, którzy oszczędzają na czynszu. - Żadna instytucja nie jest wolna od jakichś patologii, ważne, żeby były zwalczone, ale przecież nawet to, o czym jest mowa w wywiadzie, nie dotyczy głównych obszarów działalności SKW - odpowiada Tomasz Siemoniak, szef MON.

Rzeczpospolita, Wojtunik dalej na czele CBA, Marek Kozubal: Paweł Wojtunik pozostanie szefem CBA na kolejną kadencję. Potwierdzają się informacje „Rzeczpospolitej". Do Sejmu wpłynął wniosek o opinię w sprawie powołania Pawła Wojtunika na kolejną kadencję na stanowisku szefa CBA. Już dwa tygodnie temu ujawniliśmy, że Wojtunik pozostanie na swoim stanowisku. Jest gwarantem, że największe śledztwo Biura dotyczące info-afery zostanie wyjaśnione. W śledztwie tym podejrzanych jest 38 osób. Są to zarówno przedstawiciele firm informatycznych, jak i osoby, które pełniły funkcje publiczne. W gronie tym są byli pracownicy MSWiA, Komendy Głównej Policji, MSZ czy Głównego Urzędu Statystycznego. W śledztwie tym zarzut przekroczenia uprawnień usłyszał też były wiceszef MSWiA Witold D.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. say69mat

    @def24.pl: Jest jednak jedna różnica między ofertą Eurocoptera a kampanią EADS. Jeśli przetarg na śmigłowce wygra Sikorsky (zakłady w Mielcu) lub Agusta Westland (Świdnik), umowa WZL nr 1 i Eurocoptera nie obowiązuje. (...) Według Sebastiana Magadzio, prezesa EADS Polska, firmy i uczelnie będą miały kilka tygodni na zapoznanie się z ofertą EADS i jej spółek. say69mat: Jeżeli uczestnik przetargu dyskredytuje się na własne życzenie??? To znaczy ilekroć EDAS będzie chciał uzyskać ustępstwa korzystne na rzecz swojej firmy, będzie się odwoływał do tego typu argumentacji przetargowej??? Co zatem może się wydarzyć, jeżeli nasz kraj uzależni się od tak kapryśnego oferenta???

Reklama