Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Ruszyła reforma dowodzenia; Zmiany w dowodzeniu armią wprowadzono bez ćwiczeń; Europejski Szturm Producentów Broni

Fot. konflikty.pl
Fot. konflikty.pl

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Nasz Dziennik, Zmiany w armii- W miejsce czterech odrębnych dowództw rodzajów Sil Zbrojnych (lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych) rozwiązanych z końcem roku powstały dwa dowództwa połączone. Pierwszym jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sil Zbrojnych odpowiedzialne za przygotowanie armii do działań i jej funkcjonowanie w czasie pokoju, drugim Dowództwo Operacyjne RSZ dowodzące wojskami wydzielonymi do misji zagranicznych i przejmujące dowodzenie w czasie kryzysu lub wojny. Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna i Wojska Specjalne są reprezentowane przez swoje inspektoraty w Dowództwie Generalnym RSZ (...) Nowe rozwiązanie stworzyło możliwość, by na wniosek premiera prezydent wskazywał osobę przewidywaną do roli naczelnego dowódcy na czas wojny. Zmianie uległa również rola Sztabu Generalnego WP. Nie ma już zajmować się dowodzeniem, lecz pełnić funkcję głównego ośrodka planowania strategicznego i projektowania rozwoju Sił Zbrojnych (...) Minister ma kierować armią za pośrednictwem podporządkowanych mu bezpośrednio dwóch najwyższych dowódców i szefa Sztabu Generalnego. Ministrowi mają też podlegać Żandarmeria Wojskowa, SKW i SWW.

Tomasz Modzelewski, Polska Dziennik Bałtycki, Zmiany w dowodzeniu armią wprowadzono bez ćwiczeń- 3 Flotylla Okrętów, która stacjonuje m.in. w Gdyni, podlega już pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Z kolei Centrum Operacji Morskich (również gdyńskie), które odpowiada za koordynację działań jednostek MW, przeszło pod Dowództwo Operacyjne. Oba dowództwa znajdują się w Warszawie. Czy więc Gdynia z Gdynią będzie kontaktować się przez stolicę - Technicznie rzecz biorąc tak, choć okręty pozostające w porcie będą podlegały pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a pod Dowództwo Operacyjne będą przechodzić po wyjściu w morze - przyznaje kpt. mar. Piotr Wojtas, rzecznik 3 Flotylli. Również wejherowskie Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia nie będzie podlegać Marynarce Wojennej, a marynarska orkiestra trafiła do... Garnizonu Warszawa. A to tylko kilka z ciekawostek związanych z wprowadzoną reformą (...) Brak sprawdzenia systemu potwierdza gen. Koziej, który przyznał ostatnio, iż dopiero w 2014 roku wprowadzone już rozwiązania zostaną przetestowane. Innymi słowy, modernizacja wykonana kosztem 100 milionów złotych (według szacunków z wiosny 2013 r.) nie została przetestowana.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Europejski Szturm Producentów Broni- Rodzime firmy zbrojeniowe coraz częściej stawiają na technologiczną współpracę z europejskimi koncernami (...)  Na międzynarodową współpracę stawia więc następca Bumaru, Polski Holding Obronny. Razem z brytyjskim gigantem BAE Systems (szwedzki oddział BAES Hagglunds) zbudują nową rodzinę pancernych pojazdów gąsienicowych (...) We Francji partnerów szuka kierowane przez ożarowską grupę WB Electronics konsorcjum budowy polskich bezpilotowców (BSL). Wojsko planuje zakup prawie stu takich maszyn za ok 3 mld zł (...) MON potwierdziło, że wartą co najmniej 1 mld zł modernizacją 128 leopardów 2 A4 używanych już przez wojska pancerne, zajmie się rodzimy przemysł. Przetarg trwa, ale można przewidywać, że zamówienie m.in. dla Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy, poznańskich Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych czy stołecznego Przemysłowego Centrum Optyki da pracę załogom firm na 5 lat pozwoli też negocjować przejęcie niezbędnych technologii z producentami Leo, czyli Krauss Maffei Wegmann i Rheinmetall Defence. Z tym ostatnim WZMot już zresztą remontuje leopardy.

Jarosław Giziński, Rzeczpospolita, Putin w Wołgogradzie obiecuje walkę z terrorem- "Ohyda zbrodni popełnionych w Wołgogradzie nie wymaga dodatkowych komentarzy. Bez względu na to, czym motywują swoje działania zbrodniarze, nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zbrodni przeciw ludności cywilnej, zwłaszcza dzieci i kobiet" -powiedział prezydent po naradzie. "Rosyjskie oddziały specjalne w czasie swoich operacji czynią wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej, zwłaszcza kobietom i dzieciom. A tutaj wszystko było na odwrót" - stwierdził Putin, co można odebrać jako krytykę niedopatrzeń, które zdołali wykorzystać terroryści. Putin zapowiedział, że Rosja będzie "niezłomnie, brutalnie i konsekwentnie walczyć z terrorystami aż do ich całkowitego unicestwienia" (...) Centralne władze rosyjskie demonstrują, jak wielką wagę przykładają do zwalczania terroryzmu, dlatego w wołgogradzkim posiedzeniu udział wzięli obok prezydenta także szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksander Bortników, minister spraw wewnętrznych Władimir Kołokolcew, a także minister zdrowia Weronika Skworcowa i przedstawiciele lokalnych władz. Oprócz tego relacjonowanego w mediach spotkania Putin odbył oddzielną naradę z Bortnijkowem i Kołokolcowem, jednak na temat tego spotkania nie podano żadnych informacji. Prawdopodobnie szefowie służb specjalnych i MSW przekazali swojemu przełożonemu szczegółowe ustalenia śledztwa.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama