Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: PZL-Świdnik odpowiada resortowi obrony; Kto zyska, a kto straci na śmigłowcu Caracal; Siemoniak: Polska stawia na Amerykę

Tomasz Siemoniak - fot. MON.
Tomasz Siemoniak - fot. MON.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem obronności i bezpieczeństwa.

Rzeczpospolita, PZL-Świdnik odpowiada resortowi obrony: Nie milkną echa wyboru śmigłowca H225M Caracal koncernu Airbus Helicopters. Wiceminister obrony Czesław Mroczek powiedział, że PZL Świdnik zadeklarował najniższą liczbę zobowiązań offsetowych, co więcej, zaproponował dostawę maszyn w latach 2019-2024, zamiast żądanych 2017-2019. Miało być to jednym z powodów odrzucenia jej oferty. W odpowiedzi firma ze Świdnika ujawniła, że wartość zobowiązań offsetowych, które zaproponowała stronie rządowej, wynosiła 4 mld EUR. Co więcej, jako firma polska, nie była do tego w ogóle zobowiązana prawnie, a wartość oferty offsetowej nie była elementem oceny punktowej oferty.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, Kto zyska, a kto straci na śmigłowcu Caracal: Autor opisuje plany powstania tzw. wyżyny lotniczej, regionu na łuku wyznaczonym linią przebiegającą przez Radom-Dęblin-Łódź, który ma być beneficjentem wyboru śmigłowców Caracal. Ma tam powstać ok. trzech tysięcy nowych miejsc pracy związanych z montażem helikoptera. Opisuje też sytuację w tzw. Dolinie Lotniczej, gdzie mieszczą się zakłady PZL Świdnik i PZL Mielec. Nieoficjalnie mówi się, że decyzja rządu oznacza likwidację wielu miejsc pracy w tym regionie.


Mariusz Zawadzki, Gazeta Wyborcza, Siemoniak: Polska stawia na Amerykę: Waszyngtoński korespondent Gazety opisuje zakończoną właśnie wizytę ministra Obrony Narodowej w USA, podczas której rozpoczęto negocjacje polityczno-wojskowe w sprawie zakupu systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Omawiana jest również inicjatywa ministra, o której poinformował w trakcie odczytu w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Jej celem jest zwiększenie możliwości konwencjonalnego odstraszania NATO i zmiana jego struktur, pozwalająca na sprawniejsze reagowanie na nowe zagrożenia.


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, Zakłady poinformują komendy uzupełnień: W artykule omawiana jest zmiana rozporządzenia w sprawie nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do jednostek zmilitaryzowanych, nad jaką pracuje rząd. Po zmianie Wojskowy Komendant Uzupełnień wydawać będzie karty przydziału mobilizacyjnego osobom, zatrudnionym w zakładach mających znaczenie strategiczne dla obronności kraju.


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, Za słabi na tuby Kremla: Analiza dokonań Kremla na polu propagandy. Skuteczność putinowskiej machiny szerzącej dezinformacje na terenie państw byłego ZSRR i na Zachodzie zaczyna budzić obawy Europy i USA. Pojawiają się propozycje przeciwstawienia się tej ofensywie propagandowej za pomocą własnych, prozachodnich mediów rosyjskojęzycznych. Przeszkodą może być jednak kwestia ich finansowania.


Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, Rośnie napięcie w Donbasie. W co gra Ukraina, a w co Rosja?: artykuł o charakterze informacyjnym, podsumowujący ostatnie starcia na wschodzie Ukrainy i omawiający potencjalne możliwości działania i cele walczących stron.

Reklama

Komentarze (3)

  1. straszne

    >Polska stawia na Amerykę< To jak zdrada stanu! Już Radek Sikorski chciał by Niemcy nami rządzili. Teraz Ameryka?

  2. JJ

    "jako firma polska" ha! - raczej na terenie Polski.

  3. krabppl

    "wartość oferty offsetowej nie była elementem oceny punktowej oferty" ha ha ha, ciekawe w takim razie, co było elementem oceny punktowej oferty, czym takim Francuzi się pochwalili?

Reklama