Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Przed specsłużbami chudy rok; Zbrojeniówka zarobi na ciężarówkach armii; Nie ma decyzji o nowej misji w Afganistanie

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Robert Zieliński, Dziennik Gazeta Prawna, Przed specsłużbami chudy rok. Będzie zaciskanie pasa- Najbardziej znaczącą kwotę do dyspozycji będzie miał płk Dariusz Łuczak, szef największej polskiej służby specjalnej, czyli Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W przyszłym roku będzie to 499 mln zł, czyli o blisko 3 mln zł mniej niż w bieżącym. Jednak gdy przyjrzeć się bliżej, suma przestaje być już imponująca - niemal 400 mln zł pochłoną wynagrodzenia. Pozostała kwota musi wystarczyć na tabor samochodowy, jego utrzymanie, energię i m.in. systemy informatyczne. W tej części kryje się również fundusz operacyjny, z którego opłacam są informatorzy i tajni współpracownicy ABW (...) Podobnie mniejszymi sumami będą musiały się zadowolić obydwie wojskowe służby: kontrwywiadu i wywiadu. W ocenie MON dostaną o niemal 5 proc. mniej niż przed rokiem, odpowiednio 167 mln zł i 135 mln zł. Z kolei cywilna Agencja Wywiadu otrzyma 137 mln zł.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Zbrojeniówka zarobi na ciężarówkach armii-Armia rusza z wielką wymianą ciężarówek. W grę wchodzą wieloletnie zamówienia na kilka tysięcy pojazdów za prawie 3 mld zł. Większość ciężarówek miałyby dostarczyć krajowe firmy, ale MON postawiło warunek; muszą być wyposażone w napędy nowej generacji (...) Jak ustaliła "Rz" w listopadzie MON podpisze z przemysłem porozumienie o utworzeniu centrum produkcji silników wojskowych. Partnerami przedsięwzięcia będą Agencja Rozwoju Przemysłu i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu. To WZMot ma być koordynatorem wprowadzania do zbrojeniówki nowych, silnikowych technologii. Uruchomienie produkcji napędów w kraju ma poprzedzić montaż silników z gotowych komponentów.

Rzeczpospolita, Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich w czwartek podpiszą kontrakt na dostawę kolejnych Rosomaków- Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich w czwartek podpiszą z Inspektoratem Uzbrojenia MON kontrakt na dostawę kolejnych 307 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Kontrakt jest możliwy dzięki przedłużeniu umowy licencyjnej z fińską Patrią na kolejne 10 lat. Pierwsza umowa zawarta w 2003 roku należała do największych w armii. Wartość zamówienia na 690 kołowych transporterów typu AMV wyceniano na ok. 5 mld zł. 

Dziennik Polski, Nie ma decyzji o nowej misji w Afganistanie- Nie ma decyzji o nowej misji w Afganistanie. Polska nie podjęła jeszcze decyzji, czy weźmie udział w ewentualnej misji szkoleniowej w Afganistanie po 2014 r. - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak. Jak zaznaczył, "na razie trzymamy się tego, że w 2014 roku kończymy misję ISAF i że polscy żołnierze wyjeżdżają".

Rzeczpospolita, Terroryści porwali samolot, ale to ćwiczenia- Tysiąc wojskowych wzięło wczoraj udział w manewrach Renegade i Kaper, ćwicząc reagowanie na atak terrorystów. Scenariusz przewidywał m.in. porwanie samolotu z Warszawy do Katowic. Manewry związane ze szczytem klimatycznym zaplanowanym na 11 listopada w stolicy odbyły się w kilkudziesięciu miastach.

Reklama

Komentarze

    Reklama