Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy-Paryż w strachu; Polska powalczy z Kalifatem?; Litwa przygotowuje obywateli do wojny

Fot. msz.gov.pl
Fot. msz.gov.pl

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Piotr Moszyński, Gazeta Wyborcza, Paryż w strachu po zamachu na redakcję: "tolica Francji stała się w środę miastem strachu. Grozę było czuć niemal na każdym kroku. Wszyscy mieli świadomość, że trzech uzbrojonych po zęby, zdecydowanych na wszystko i nie-mających niczego do stracenia terrorystów zmyliło pogonie i może się pojawić znienacka w każdym miejscu, choćby w poszukiwaniu kolejnego samochodu albo zakładników, którzy mieliby osłaniać ich ucieczkę. Zgodnie ze standardami podwyższonego pogotowia antyterrorystycznego we wszystkich miejscach, gdzie gromadzą się większe grupy ludzi lub które mają szczególną wartość symboliczną, pojawiły się wzmocnione patrole wojskowe i policyjne. Jednak to nie uspokajało mieszkańców. W rozmowach między ludźmi powracał ciągle ten sam motyw: takie patrole to wspaniałe cele dla terrorystów. Co ci biedni mundurowi nam pomogą, jeśli do nich samych zaczną strzelać jak do kaczek?"


Mariusz Zawadzki, Gazeta Wyborcza, Schetyna w USA. Polska powalczy z Kalifatem?: "Szef MSZ mówił wczoraj w Waszyngtonie, że Polska prowadzi konsultacje z sojusznikami w sprawie większego zaangażowania w wojnę z fanatykami, którzy stworzyli kalifat w Syrii i Iraku (...) - Sojusznicy liczą na nasze większe zaangażowanie i będziemy o tym rozmawiać. W styczniu będą dodatkowe konsultacje. Ostateczne decyzje zapadną w lutym na spotkaniu ministrów obrony NATO - powiedział polskim dziennikarzom po spotkaniu."

 


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, Litwa przygotowuje obywateli do wojny: "Agresywna polityka Rosji wobec Ukrainy spowodowała, że Litwa wzmacnia swoją obronność. Z inicjatywy ministerstwa obrony Wilno wydało właśnie poradnik dla obywateli kraju, o tym, jak zachować się w wypadku wybuchu wojny czy poważnego zagrożenia państwa (...) W ponad 100-stronic owym wydawnictwie szczegółowo opisano, jak Litwini powinni zachować się w sytuacjach ekstremalnych, w jaki sposób otrzymają informację o zagrożeniu, jak się ewakuować, jakie rzeczy ze sobą zabrać, a także w jaki sposób przyłączyć się do obywatelskiego ruchu oporu. W formie elektronicznej będzie on niedługo dostępny na portalu resortu obrony, a w formie książkowej trafi do bibliotek, szkół, urzędów i organizacji pozarządowych."


Gazeta Wyborcza, Cyberseparatyści atakują: "Strony internetowe kanclerz Angeli Merkel i niemieckiego parlamentu zostały w środę sparaliżowane na kilka godzin. Do akcji przyznała się grupa prorosyjskich hakerów CyberBerkut z Ukrainy. Atak był zdaniem hakerów wyrazem sprzeciwu wobec poparcia władz niemieckich dla premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który po południu w środę przyjechał do Berlina. CyberBerkut dokonał już w przeszłości ataku przeciw serwerom NATO."

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. zxc

    A ja bym z tego przeglądu prasy chciał zaakcentować informację o litewskim poradniku kryzysowym. Kiedyś szukałem takich informacji i naturalnym przypuszczeniem było, że chociaż niektóre powinny być na stronie Obrony Cywilnej. Niestety, po pobieżnej analizie nie znalazłem tam nawet informacji o rodzajach alarmów dzwiękowych w przypadkach zagrożenia, których uczono nas kiedyś na lekcjach P-O.

  2. ChrisCov

    Czy ktoś znowu nas wciągnie w bardzo kosztowną misję zagraniczną, dzięki której znów zabraknie pieniędzy na sprzęt dla wojska?

Reklama