Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy- Nowa ustawa o środkach przymusu bezpośredniego, polsko- amerykańska roszada lotników

Nowa ustawa odbiera Służbie Więziennej możliwość używania paralizatorów- fot. Wikipedia
Nowa ustawa odbiera Służbie Więziennej możliwość używania paralizatorów- fot. Wikipedia

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.



Polska- Głos Wielkopolski w tekście Można wysadzać drzwi, ogłuszać i oślepiać- działa nowa ustawa o środkach przymusu bezpośredniego informuje, że wczoraj weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, która kompleksowo reguluje użycie i wykorzystanie środków takich jak np. kajdanki i pałki (…) Ustawa zakazuje użycia broni palnej przez oddziały zwarte jakiejkolwiek formacji (obecnie przepisy zezwalają oddziałom policji strzelać na rozkaz dowódcy). Przewidziane są dwa wyjątki (…) Zgodnie z ustawą wobec kobiet w widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje, że mają 13 lat lub mniej, albo są niepełnosprawne będzie można użyć wyłącznie siły fizycznej w postaci technik obezwładniających (…) Z godnie z ustawą BOR i ABW nie będą mogły już używać kaftanów bezpieczeństwa oraz pasów obezwładniających. Możliwość używania paralizatorów ustawa odbiera Służbie Więziennej, a inspekcji transportu drogowego – prawo do używania kolczatek, kajdanek na nogi i pojazdów służbowych (w roli środków przymusu bezpośredniego, np. do blokowania drogi).

Czytaj- Weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej

Dziennik Polski w tekście Roszada lotników pisze, że trzech oficerów polskiego lotnictwa rozpoczyna służbę w Stanach Zjednoczonych. Ich amerykańcy odpowiednicy będą zaś służyć w bazach lotniczych w Polsce (…)To pierwsza taka wymiana w historii Sił Powietrznych Polski i USA, Jest wypełnieniem porozumienia podpisanego przed rokiem między Ministerstwem Obrony Narodowej i Departamentem Obrony USA. W Stanach Zjednoczonych szkoli się też obecnie kilkunastu polskich pilotów myśliwców F-16.

Przeczytaj również- Samoloty bezzałogowe dla MON-u za 1-2 mld zł mogą być konstruowane na Śląsku

Dziennik Gazeta Prawna w wywiadzie przeprowadzonym z prezesem Arturem Kołosowskim (Ambitne plany spółki) kreśli przyszłość prezesem WCBKT S.A. Przemysł zbrojeniowy chce jak najszybciej wdrażać nowe produkty, żeby wojsko miało z tego pożytek w krótkim czasie. W naszej strategii duży nacisk kładziemy na produkcję nowatorskich urządzeń o podwójnym przeznaczeniu – militarnym i cywilnym. Urządzenia, które do tej pory wytwarzaliśmy, m.in. zasilacze elektromagnetyczne, urządzenia gazowe, diagnostyczne oraz lotniskowy osuszacz powietrza przeznaczane były głównie dla wojska, ale teraz chcemy rozszerzyć zakres ich zastosowań- mówi Kołosowski. Za kilka miesięcy wprowadzamy na rynek nasz najnowszy produkt. Jest nim zasilacz elektroenergetyczny nowej generacji do naziemnego rozruchu silników w samolotach cywilnych. Urządzenie opracowane zostało przez naszych konstruktorów i jest już w końcowej fazie testów próbnych. Planujemy jeszcze w bieżącym roku zaprezentować nowy zasilacz na prestiżowych światowych i krajowych wystawach lotniczych. Urządzenie wzbudza także zainteresowanie krajowych portów lotniczych- dodaje.

Zobacz także- ZM Tarnów: lepsze wyniki finansowe po reorganizacji spółki

Gazeta Wyborcza w tekście Były premier Słowenii winny korupcji pisze, że sąd uznał Janeza Jansza winnego ustawienia przetargu na dostarczenie słoweńskiej armii transporterów opancerzonych od fińskiego koncernu Patria (...) Sąd w Lublanie skazał ponadto dwie inny osoby, w tym byłego wysokiego urzędnika ministerstwa obrony. Z kolei w kwietniu wiedeński sąd skazał austriackiego pośrednika za przekazywanie łapówek urzędnikom w Słowenii w tej samej sprawie. Osobny proces toczy się również w Finlandii.

Gazeta Wyborcza w artykule Solarna wojna Europy z Chinami pisze, że od czwartku celnicy w Polsce i innych państwach UE zaczną doliczać karne cła do ceny paneli słonecznych z Chin. Bruksela wprowadziła te cła, nie zważając na groźby Chin i prochiński lobbing państw UE (...) O wprowadzeniu karnych ceł na panele słoneczne z Chin ogłosił we wtorek komisarz UE ds. handlu Kareł de Gucht. Traf chciał, że stało się to w rocznicę masakry na placu Tiananmen w Pekinie, gdzie w 1989 r. czołgi rozjechały Chińczyków żądających swobód politycznych.

Polska Dziennik Bałtycki w artykule Poszukiwania ORP "Orzeł" 2013. ORP "Lech" już na Morzu Północnym prezentuje zdjęcia sonarowe wraku, który morze być słynnym polski okrętem podwodnym. 

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama