Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: NATO może skończyć misję w Afganistanie do 2014 r.; Afera korupcyjna w spółkach górniczych; Billingi muszą być jak podsłuch

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Joanna Nowik- Jakóbczyk, Polska, NATO może skończyć misję w Afganistanie do 2014 r.- Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w środę w Brukseli, że jeśli dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie między Afganistanem i Stanami Zjednoczonymi nie zostanie podpisane, to NATO wycofa się z tego kraju do końca 2014 roku (...) Dodał, że wycofanie wojsk NATO z Afganistanu jeszcze w tym roku „nie jest scenariuszem preferowanym" przez Sojusz, ale - jak stwierdził -może być to w obecnej sytuacji braku porozumienia z USA niestety jedyne rozwiązane. Anders Fogh Rasmussen podkreślił, że jest oczywiste, iż Sojusz wolałby kontynuować misję szkoleniową w Afganistanie po 2014 roku, ale - jak oświadczył - „bez podpisanego porozumienia wycofamy wszystko jeszcze w tym roku" (...) Jak poinformował, na czwartek rano zaplanowane jest w tej sprawie spotkanie ministrów obrony państw NATO ze swoimi odpowiednikami z krajów partnerskich zaangażowanych w misję ISAF w Afganistanie.

Prezesi trafieni anonimem, Gazeta Wyborcza Katowice- Katowicka ABW ustaliła, że produkująca kombajny górnicze firma Voest-Alpine Technika Górnicza i Tunelowa utworzyła fundusz łapówkowy dla dyrektorów kopalń oraz prezesów spółek węglowych (...) Spółka należała do szwedzkiego koncernu Sandvik, światowego giganta zajmującego się produkcją kombajnów górniczych. Według służb specjalnych w ciągu 10 lat jej przedstawiciele wręczyli na Śląsku łapówki na kwotę aż 9 mln zł! Wszystkie miały związek z umowami kupna kombajnów, ich serwisowania i zakupu części zamiennych. - Ostatnio w tej sprawie zarzuty przedstawiono 12 kolejnym podejrzanym (...) Według informacji „Wyborczej" wśród podejrzanych są m.in. Maksymilian K., były prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, który w zamian za zawarcie kontraktów na dostawy sprzętu miał dostać 418 tys. zł. Rekordzistą zdaniem ABW jest Leszek J., były prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który miał przyjąć aż dziewięć łapówek o łącznej wartości 1,8 mln zł. Wśród podejrzanych jest także Marek J., który do niedawna kierował departamentem górnictwa w Wyższym Urzędzie Górniczym. Według ABW Marek J. miał wziąć w 2006 r. 130 tys. zł łapówki. Był wtedy wiceszefem Południowego Koncernu Węglowego.

Ewa Siedlecka, Gazeta Wyborcza, Billingi muszą być jak podsłuch- We wtorek na posiedzeniu komisji praw człowieka senatorowie omawiali wyniki raportu NIK z kontroli pozyskiwania przez służby, policję, prokuraturę i sądy naszych danych telekomunikacyjnych. Biuro Legislacyjne Senatu przedstawiło wstępne założenia ustawy, która ma uregulować tę sprawę. To wynik porozumienia między prezesem NlK Krzysztofem Kwiatkowskim i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem (...) Raport NIK ogłoszony w październiku 2013 r. potwierdził, że ani przepisy, ani praktyka nie chronią naszych danych telekomunikacyjnych przed organami państwa. Nie gwarantują, że będą one sięgać po dane tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla zwalczania przestępstw (...) Od trzech lat rzecznik praw obywatelskich domaga się uregulowania „billingowania". Bezskutecznie. Teraz robi to NIK. Jego wnioski są podobne do wniosków RPO. Na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji Biuro Legislacyjne przedstawiło ramowe założenia regulacji, które mają te wnioski zrealizować: na pobranie billingów i danych BTS (o lokalizacji telefonu) trzeba mieć zgodę sądu -jak na podsłuch; możliwe byłoby to tylko w przypadku poważnych, wymienionych w ustawie przestępstw; zbędne dane byłyby niszczone; w każdej służbie powołano by pełnomocnika ds. ochrony danych; kontrolę nad przestrzeganiem przepisów o „billingowaniu" sprawowałby Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, Będzie pomnik poległych w misjach wojskowych- Przed Centrum Żołnierza - Weterana Misji Zagranicznych, które powstanie na warszawskim Mokotowie, znajdzie się 3,5 metrowa rzeźba z brązu upamiętniająca poległych na misjach żołnierzy. Autorem obelisku jest prof. Maciej Aleksandrowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który wraz z architektami z firmy "Kaps architekci Korneluk, Parysek, Słowik" wygrał konkurs ogłoszony przez MON (...) Tylko na misji w Iraku zginęło 28 żołnierzy, a w Afganistanie 42. We wszystkich misjach od 1945 roku zginęło 117 Polaków.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Włoski master wyszkoli wojskowych pilotów- Umowę na zakup ośmiu samolotów, uznawanych obecnie za najnowocześniejsze w swojej klasie na świecie, MON podpisuje dzisiaj w dęblińskiej Szkole Orląt. Za dwa lata pierwsze dwusilnikowe mastery zaczną zastępować w Siłach Powietrznych wysłużone i wyeksploatowane, ponad trzydziestoletnie, treningowe iskry, konstruowane jeszcze w latach 60. XX w. (...) Jak ustaliła "Rz", gospodarka i zbrojeniówka nie skorzystają tym razem z inwestycji offsetowych, zwykle towarzyszącym zakupom zagranicznego uzbrojenia. Minister obrony narodowej podjął decyzję o odstąpieniu od wymagań kompensacyjnych. 

Olga Alehno, Gazeta Polska Codziennie, Rosjanie szpiegują z nieba- Samoloty NATO patrolujące przestrzeń powietrzną Morza Bałtyckiego zlokalizowały blisko granicy morskiej Łotwy dwa rosyjskie samoloty zwiadowcze lł-20. W ciągu ostatnich pięciu lat Rosyjskie Siły Powietrzne zwiększyły swoją aktywność w regionie bałtyckim - skomentowało doniesienie ministerstwo obrony Łotwy (...) Tylko w ciągu lutego br. była to już trzecia próba zbliżenia się rosyjskich samolotów wojskowych do terenu Łotwy, o której poinformowali amerykańscy piloci.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.