Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Zmierzch potęgi USA?; Brak kandydatów na stanowisko szefa MON?; Przełom w walce z ISIS; Nowe okręty w polskiej armii

Fot. Ali Shaker/VOA, Wikipedia
Fot. Ali Shaker/VOA, Wikipedia

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Wskaźniki w górę, terroryzm w dół. Rok w pigułce”: Podsumowanie najważniejszych trendów i wydarzeń, które będą kształtować rzeczywistość w nadchodzącym roku. Wśród nich znalazło się pokonanie tzw. Państwa Islamskiego i polityka zagraniczna USA. „Podczas gdy Stary Kontynent jest zajęty swoimi problemami wpływ Stanów Zjednoczonych na świecie maleje. Nikt nie ma wątpliwości że USA wciąż są jedynym globalnym supermocarstwem. Nie zmienia to faktu, że pojawiają się sygnały świadczące o zmianie ich roli w świecie. (…) Innym sygnałem jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, gdzie Ameryka od dziesięcioleci rozdawała karty. W przypadku Syrii jednak głównym rozgrywającym jest Rosja, pod której auspicjami odbywają się rozmowy pokojowe mogące przesądzić o powojennym kształcie kraju.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Kto weźmie MON po Macierewiczu?”: Według informacji „Gazety Wyborczej” w Prawie i Sprawiedliwości brakuje polityków gotowych objąć funkcję ministra obrony narodowej w przypadku ewentualnej dymisji Antoniego Macierewicza. „Powodem niechęci polityków PiS do ryzyka jest zabagnienie przez Macierewicza spraw związanych z modernizacją sił zbrojnych. Minister przeciąga rozstrzygnięcie w sprawie kluczowych przetargów - jak zakup kilkunastu helikopterów czy okrętów podwodnych - a równocześnie zwolnił z MON specjalistów zajmujących się tymi sprawami.”


Mike Bruszewski, Gazeta Polska Codziennie, „Sukcesy Trumpa na wojnie z Państwem Islamskim„: Według informacji Departamentu Stanu dzięki decyzjom administracji prezydenta Donalda Trumpa operacja przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu przyśpieszyła i okazała się skuteczna. „Za kluczową uznano decyzję prezydenta USA, by potraktować wojnę z IS jako priorytet i przyspieszyć działania międzynarodowej koalicji ds. walki z terrorystami na Bliskim Wschodzie, doprowadzić do deeskalacji syryjskiego konfliktu oraz delegować odpowiednich doradców do sił lądowych walczących z IS. W koalicję pod dowództwem USA zaangażowano 70 państw i 4 międzynarodowe organizacje. Operację zwiadu lotniczego z Kuwejtu prowadzi m.in. polskie lotnictwo.”


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „MON kupuje okręty”: W środę w MON podpisano umowę na budowę dwóch niszczycieli min i okrętu ratowniczego. „Niszczyciele min to okręty klasy Kormoran - takie jak ten, który pływa pod polską banderą od końca listopada. To zamówienie będzie realizowane przez prywatną Stocznię Remontową Shipbuilding oraz spółki z Polskiej Grupy Zbrojeniowej - Centrum Techniki Morskiej i Stocznię Wojenną, która od syndyka odkupiła Stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni. (…) Natomiast okręt ratownik zostanie zbudowany przez stocznie należące do PGZ.”

Reklama

Komentarze

    Reklama