Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Zmiany w prawie dla przedsiębiorców objętych obowiązkiem obrony narodowej; Rozpoczęta bitwa o Mosul zwiększy falę imigrantów i terrorystów w Europie?; Norwegia obawia się Rosji; Armia rosyjska zakończyła pracę nad własną siecią
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Tomasz Żółciak, Dziennik Gazeta Prawna, "Macierewicz szykuje biznes na wojnę": Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad nowym projektem ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki. Projekt przewiduje kary pieniężne dla przedsiębiorców, którzy odmówią współpracy z armią. Dla firm, które zostaną objęte działaniami na rzecz obrony narodowej, zostanie wprowadzona ulga w podatkach CIT.
Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, "Nowa fala islamskich imigrantów w Europie": Unijne władze ostrzegają, że wskutek ofensywy w Mosulu do Europy dotrą kolejni islamiści, podszywający się m.in. pod uchodźców. "W środę na konferencji prasowej w Berlinie komisarz UE ds. bezpieczeństwa przestrzegł przed skutkami ofensywy w Mosulu. Jego zdaniem może ona zmusić część islamistów do ucieczki do Europy, gdzie będą przeprowadzali kolejne zamachy terrorystyczne. King stwierdził, że nie przewiduje masowego przybycia terrorystów, jednak należy zaostrzyć kontrole bezpieczeństwa, gdyż dotychczasowe środki nie zdołały ich zatrzymać. [...] Jeśli irackiemu wojsku uda się odbić miasto, islamiści najprawdopodobniej wykorzystają szlaki przetarte przez imigrantów ekonomicznych"
Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Pentagon chce wysiać do Norwegii swoich żołnierzy": Amerykański żołnierze dęba stacjonować w Norwegii. "Norweski rząd decyduje o stacjonowaniu w kraju kontyngentu 300 żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej. Prowadzenie rozmów na ten temat potwierdziły obie strony.[...] Ponadto w bazach sprzętowych zlokalizowanych w norweskich jaskiniach jest trzymany sprzęt dla brygadowego zespołu bojowego marines, w tym broń strzelecka, jednostki artyleryjskie i obrony przeciwlotniczej, transportery opancerzone, jak również czołgi M1A1 Abrams. Ten sprzęt jest także wykorzystywany podczas norwesko-amerykańskich ćwiczeń. Podczas manewrów ćwiczono ostatnio m.in. przerzut żołnierzy US Army do państw bałtyckich"
PAP, Puls Biznesu, "Rosyjska armia ma własną sieć": "W armii rosyjskiej zakończyło się tworzenie wojskowego internetu, tj. zamkniętej sieci przekazywania danych, która pozwala na wymianę tajnych informacji między strukturami ministerstwa obrony. [...] W każdej jednostce wojskowej znajdują się serwery, które szyfrują dane, rozbijają je na pakiety i przesyłają dalej. Dostęp do pomieszczeń, gdzie znajdują się te komputery, jest ściśle ograniczony"
Grenadier
Prace nad nowym projektem ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki toczą się już od wielu miesięcy, więc DGP chyba ma problemy z bieżącym śledzeniem legislacji. Projekt na razie stoi w miejscu, bo Ministerstwo Finansów od kilku miesięcy liczy koszty wejścia w życie tego aktu prawnego przedstawione przez MON.