Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Zatrzymanie polskiego hakera; MON wyjaśnia sprawę eksplozji na ćwiczeniach; WB Electronics walczy o przetargi na polskie drony; Tajski kontrakt ratunkiem dla Świdnika; Wojna w Syrii poligonem mocarstw

Fot. Airwolfhound/CC BY-SA 2.0
Fot. Airwolfhound/CC BY-SA 2.0

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jakub Wątor, Gazeta Wyborcza, "Szantażował Plus Bank. Wpadł.": Haker o pseudonimie - Polsiver, podejrzewany o kradzież pieniędzy m.in. z Plus Banku, został zatrzymany. Tomasz G. był znanym przestępcą cybernetycznym, który współpracował z wieloma innymi hakerami. "Ten sukces to efekt wspólnej pracy funkcjonariuszy z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego. - To zatrzymanie pokazuje, że można już mówić o wysokim poziomie policjantów, którzy się w takich sprawach specjalizują. Zresztą priorytetem wszystkich w policji jest teraz zwalczanie cyberprzestępczości, bo w zasadzie wszystkie sfery naszego życia przenoszą się do internetu."


Łukasz Maziewski, Piotr Jędzura, Fakt, "Minister Siemoniak: Zrobię wszystko, żeby wyjaśnić tę sprawę": Minister Obrony Narodowej, odpowiada na wczorajszy artykuł tabloidu, który wskazał teorię wadliwej amunicji z zakładów MESKO, jako przyczynę wypadku i śmierci żołnierza na poligonie. Minister jest zdeterminowany aby tę sprawę doprowadzić do wyjaśnienia. "Prace komisji, jak zapewnia nas rzecznik MON [...] mają potrwać do końca października. Na razie pewne jest to, że nakazano wstrzymanie użycia jednej partii amunicji."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Polskie prywatne fabryki broni rosną w siłę.": WB Electronics jest jedną z najlepiej prosperujących firm prywatnych w sektorze zbrojeniowym  nienależących do skarbu państwa. Prezes firmy skarży się na nierówne traktowanie w przetargach na modernizacje armii, w szczególności na przetargi, na drony dla Sił Zbrojnych RP. Autor artykułu, również zaznacza, złą współpracę między przedsiębiorcami wewnątrz Polskiej Grupy Zbrojeniowej.


Piotr Nowak, Polska - Kurier Lubelski, "Kontrakt z tajską armią nadzieją dla świdnickiej fabryki": Augusta Westland - właściciel świdnickiej fabryki podpisał właśnie kontrakt na dostarczenie maszyn typu AW 139 oraz AW 169 do krajów azjatyckich. Jest to szansa dla podlubelskiej fabryki na zachowanie miejsc pracy. Pracownicy fabryki nadal wierzą, że nowy rząd unieważni przetarg na śmigłowce wielozadaniowe, które wygrała francuska firma Airbus Helicopters i ponownie świdnicka fabryka będzie mogła ubiegać sie o kontrakt dla polskiej armii.


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, "Wojna w Syrii wkracza w nową fazę": Decyzja Rosji o ingerencji militarnej w Syrii doprowadziła do eskalacji konfliktu. Rosjanie przerzucają swoje wojska do Damaszku, a Amerykanie zwiększają dostawy sprzętu dla opozycji reżimu Baszara al - Asada. Walka z Państwem Islamskim stała się marginalna, a prawdziwa wojna toczy się między Rosją a USA. "Rosjanie stosują obecnie taktykę podobną jak w Afganistanie w latach 80 ub. wieku, używając samolotów szturmowych i śmigłowców uderzeniowych Mi-24. Podczas wojny afgańskiej wojska sowieckie zaczęły ponosić poważne straty, gdy powstańcy zaczęli używać dostarczonych przez Amerykanów ręcznych wyrzutni przeciwlotniczych Stinger." 

Reklama

Komentarze

    Reklama