Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Szpica NATO coraz bliżej; Problem radykalizacji szwedzkich muzułmanek; Związkowcy protestują na MSPO; Próba reanimacji Obrony Cywilnej w samorządach.

Norweski Leopard 2 w trakcie Noble Jump. Fot. Erik Morren (NLD) 1 (German/Netherlands) Corps
Norweski Leopard 2 w trakcie Noble Jump. Fot. Erik Morren (NLD) 1 (German/Netherlands) Corps

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Polska Codziennie, "Nowe struktury w Europie Środkowo - Wschodniej": "Od 1 września w 6 krajach Europy Środkowo - Wschodniej - na Łotwie, Litwie, w Estonii, Polsce, Bułgarii i Rumunii - rozpoczęły pracę Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU). Oficjalna inauguracja ich działalności odbędzie się dziś. Nowe struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego mają koordynować proces przygotowania sił szybkiego reagowania (tzw. szpicy) NATO oraz międzynarodowych ćwiczeń w zw. z możliwym kryzysem w regionie."


Gazeta Polska Codziennie, "Wyśledzą islamskie terrorystki": Szwedzka służba bezpieczeństwa poinformowała, że na 300 osób, które wyruszają na wojnę w Syrii z ich kraju - nawet 40 osób to kobiety. Dużym problemem w Szwecji są liberalne przepisy dotyczące terroryzmu, kary nie były od dawna zaostrzane ani egzekwowane, dlatego też w tym kraju następuje powolna radykalizacja szwedzkich muzułmanów.


Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza - Kielce, "Pikieta na salonie. Zarzucali śmigłowcowy przekręt": Związkowy zakładu produkcyjnego PZL Świdnik oprotestowało stoisko wystawowe Airbus Helicopters, które wystawiło zwycięskiego Caracala. Protestujący trzymali w rękach transparenty z hasłami na temat wielkiego przekrętu oraz wizerunkiem byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego w tle. Domagali się natychmiastowego zaniechania realizacji przetargu. Związkowcy zostali usunięci z kieleckich targów przez ochronę.


Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza, "Salon obronny kojarzy koncerny": Na kieleckich targach grupa Lubawa poinformowała o zamiarze otwarcia zakładu produkcyjnego na Ukrainie oraz zawarciu porozumienia z ukraińskim koncernem zbrojeniowym UkrOboromProm. Porozumienie ma dotyczyć produkcji hełmów i kamizelek kuloodpornych oraz transferu technologii. Porozumienia również podpisała Polska Grupa Zbrojeniowa (Pegaz) z Boeingiem w sprawie dostaw, kooperacji i wspólnych badań rozwojowych oraz Mesko z tureckim koncernem Roketsan między innymi na produkcje rakiet przeciwlotniczych.


Piotr Subik, Dziennik Polski, "Samorząd pod ramię z obroną terytorialną": Postępujący rozkład polskiej Obrony Cywilnej, która istnieje tylko i wyłącznie w dokumentach i wyobraźni polskich polityków, zmobilizował samorządy. Przygotowują oni koncepcję utworzenia Obrony Terytorialnej Kraju, która w swoich szeregach ma posiadać uczniów z klas mundurowych.


Witold Głowacki, Polska - Dziennik Łódzki, "Uchodźcy to nie problem Polski?": Polska jako jeden z nielicznych krajów UE, nie ma większych problemów z uchodźcami. Wszystko dzięki restrykcyjnym regulacjom prawnym w sprawie cudzoziemców. Problem natomiast mają zdecydowanie Niemcy, którzy w tym roku spodziewają się ok. 800 tys. wniosków o azyl. Również dla Węgrów i Czechów, którzy geograficznie są na trasie uciekinierów z południa Europy - problem uchodźców jest sprawą codzienną i uciążliwą.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Drzewica

  Nie mamy w Polsce dotąd kłopotów z uchodźcami tylko dlatego, że nasza opieka społeczna, nasze zasiłki są przyznawane w takiej wysokości która nie pozwoli przybyszom u nas przeżyć. Oni przyjeżdżają by poprawić swój standard życia, a nasze standardy są niższe od przez nich porzuconych. Nie mamy też wolnych miejsc w schroniskach Brata Alberta, a przecież nadchodzi zima! Krótko mówiąc stąd, z III RP raczej się ucieka za chlebem.

  1. Bryza

   Socjala dostawali by większego niż większość emerytów dostaje renty, więc przeżyliby, ale jak mają do wyboru bliskie Niemcy to wiadomo, że tam pójdą.

 2. Sky

  "Pikieta na salonie. Zarzucali śmigłowcowy przekręt (...)" - jedna wielka hucpa. Związkowcy widzę stają się coraz bardziej zdesperowani i coraz bardziej polityczni jak ich kolejne pseudo-argumenty są rozkładane na łopatki. Nie ma siły argumentu, to jest argument siły.

 3. miałmiał

  "Wszystko dzięki restrykcyjnym regulacjom prawnym w sprawie cudzoziemców." a czy przypadkiem nasz Kochany Rząd nie zmienił coś ostatnio w tej materii i nie uprościł procedur, zmniejszając jednocześnie wymagania stawiane kandydatom to stałego pobytu?

Reklama