Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Czwartek z Defence24.pl: Szef MON w bydgoskiej NFIU; Klęska szczytu NATO-Rosja; Minął rok od ogłoszenia wyników na śmigłowce wielozadaniowe; Wojsko zwiększy swoją liczebność o 50%; Szef MSZ w Turcji

Airbus Helicopters Caracal, Fot. Andrzej Hładij/Space24.pl
Airbus Helicopters Caracal, Fot. Andrzej Hładij/Space24.pl

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Małgorzata Czajkowska, Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz, "Wojna i pokój Macierewicza. Przemówienie brzmiało bardzo groźnie": Minister Antoni Macierewicz odwiedził bydgoską bazę NATO Force Integration Unit.  "Obecność sił NATO w Polsce i na całej flance wschodniej, podobnie jak obecność sił Stanów Zjednoczonych jest niezbędna. Ale kluczem do tego jest gotowość sil polskich i gotowość sil zbrojnych wszystkich krajów flanki wschodniej, aby samemu być zdolnym do obrony w koordynacji z wojskami NATO. Nigdy za mało powtarzania starej rzymskiej zasady: jeżeli chcesz pokoju, musisz się szykować do wojny - mówił. - Nikt bardziej niż Polska nie chce, by kiedykolwiek powtórzyło się zagrożenie zbrojne z jakiegokolwiek kierunku. Polska dopiero co wyzwoliła się z totalitarnej przemocy Wschodu. Nigdy więcej nie pozwolimy na to, aby takie zagrożenie powróciło. To, że powstała grupa koordynacji wsparcia z siłami NATO, jest wielkim osiągnięciem, świadectwem, że gwarancje pokoju i bezpieczeństwa są rzeczywiście obecne na naszej ziemi."


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Rosja - NATO: całkowita niezgoda": Szczyt NATO - Rosja nie przyniósł żadnych porozumień. Głównym punktem spornym rozmów w Brukseli jest Ukraina i łamanie przez Rosjan porozumień mińskich.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Zakupy zbrojeniowe i gorzki smak urodzin córki": Dokładnie rok temu, 21 kwietnia 2015 roku Bronisław Komorowski ogłosił, że program Wisła będzie rozstrzygnięty we współpracy z amerykańskim rządem. Tego samego dnia MON poinformował o wynikach przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, które miały być dostarczone przez Airbus Helicopters. Z obydwu programów nic nie wyszło, a czas nadal biegnie.


SB, Fakt, "Powiększymy wojsko o połowę": Minister Antoni Macierewicz zapowiada zwiększenie liczebności armii. "Polska armia będzie większa. Co najmniej o 50 proc. wciągu najbliższych lat - zapowiedział wczoraj minister obrony narodową Antoni Macierewicz (68l.). Mówił, że dopiero co wyzwoliliśmy się z totalitarnej przemocy Wschodu i nie pozwolimy na to, aby takie zagrożenie powróciło. Minister uczestniczył w Bydgoszczy w otwarciu siedziby Jednostki Integracyjnej NATO (JFTC), jednej z sześciu, które działają w sześciu krajach. Zadaniem jednostki będzie m.in. organizacja ćwiczeń armii polskiej z wojskami sojuszniczymi"


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Turcja liczy na Polskę": Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych w Turcji. "Warszawa i Ankara zgadzają się praktycznie we wszystkich kwestiach. W tym w najważniejszej obecnie dla Turcji, czyli szybkim zniesieniu unijnych wiz dla Turków. Idziemy nawet dalej. - Polska jest członkiem UE, który popiera współpracę Unii Europejskiej z Turcją, i chcemy widzieć w niedalekiej przyszłości Turcję jako jej członka - zadeklarował Waszczykowski."


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Zachowawcza dyplomacja zamiast konkretów": "Wczorajszy szczyt Rady NATO-Rosja w Brukseli nie przyniósł żadnych przełomowych rozwiązań. W czasie jego trwania władze Sojuszu wezwały stronę rosyjską do respektowania prawa i umów międzynarodowych. Ponadto w Brukseli poruszono kwestię niedawnych rosyjskich incydentów na Morzu Bałtyckim."

Komentarze