Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: SZ RP wracają do ćwiczeń i rekrutacji; Rosja militaryzuje Wyspy Kurylskie; Komentarz po powołaniu pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej w MON

Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło via MON
Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło via MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia odmraża szkolenie żołnierzy”: Wojsko stopniowo wraca do okrojonych ćwiczeń. Po spowolnieniu z powodu pandemii wznowiony został nabór do poszczególnych jednostek wojskowych. „Po kilkumiesięcznej przerwie niektóre jednostki wojskowe zdecydowały się na wznowienie kwalifikacji do służby zawodowej. Do części z nich można aplikować online, a w innych kandydaci mogą stawiać się osobiście. Jednak przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień przypominają, że ochotnicy muszą zabrać ze sobą maseczki i rękawiczki ochronne.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Niekończąca się wojna o wyspy”: Japonia jest rozczarowana postawą Rosji w sprawie Wysp Kurylskich na Pacyfiku, do których oba kraje uzurpują sobie prawo. Władze Japonii chciały wrócić do rozmów ws. zwrotu dwóch z czterech spornych wysp. „[...] Proces ten rozpoczęto w 2015 r. od przerzucenia i uruchomienia na wyspach elementów rakietowego systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu Tor-M2U. Dziś zlokalizowano tam nie tylko nowoczesne uzbrojenie, lecz także bazę lotniczą. Ponadto na wyspach zainstalowana jest specjalistyczna infrastruktura, która umożliwia Rosjanom przerzucenie w rejon w krótkim czasie baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych dalekiego zasięgu S-400 Triumf.”


Patryk Słowik, Dziennik Gazeta Prawna, „PiS chce nas wysłać w kosmos, hehe”: Komentarz publicystyczny po powołaniu w Ministerstwie Obrony Narodowej pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej. „Odpowiednie zadbanie o przestrzeń kosmiczną powinno być jedną z najistotniejszych kwestii, którymi zajmuje się władza. Wielu osobom nadal przestrzeń kosmiczna kojarzy się przede wszystkim z filmami SF oraz astronautami w skafandrach. [...] . Szkopuł w tym, że wyścig w kosmosie to obecnie jedno z najistotniejszych zagadnień i biznesowych, i naukowych, i militarnych.”


Reklama

Komentarze

    Reklama