Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Światowy terroryzm odrodzi się w Afganistanie pod rządami talibów?; Polskie służby doprowadziły do zamknięcia forów imigracyjnych; Wywiad z gen. Skrzypczakiem; Wywiad z prof. Szeremietiewem

Fot. MON
Fot. MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Terroryści z Afganistanu gotują się do ataku”: Zastępca ministra obrony ds. politycznych Calin Kahl powiedział w Kongresie USA, że według służb żadna z tych organizacji nie jest jeszcze gotowa do przeprowadzenia takiego ataku – jednakże jest to tylko kwestia czasu. „Państwo Islamskie (IS) i AI-Kaida w Afganistanie zamierzają przeprowadzać ataki poza tym krajem - przekonywał w Kongresie USA zastępca ministra obrony ds. politycznych Calin Kahl. Talibowie nie radzą sobie z terrorystami. […] Obecnie strona amerykańska nie jest w stanie ocenić, czy będą oni potrafili skutecznie je zwalczać. Po tym, jak talibowie przejęli w sierpniu władzę w Afganistanie, Państwo Islamskie przeprowadziło serię zamachów, których celem byli przede wszystkim przedstawiciele ich służb bezpieczeństwa, a także mniejszości religijne i szyickie obiekty kultu. Pentagon wciąż zapewnia, że ma środki do zwalczania terrorystów islamskich na terenie Afganistanu. Zapowiedź tych działań wzbudza jednak wściekłość w talibach, którzy domagają się od Waszyngtonu, by szanował suwerenność Afganistanu.”


Zdzisław Rozborski, Gazeta Polska Codziennie, „Polskie służby walczą z przemytem imigrantów również w cyberprzestrzeni”: Polskie służby doprowadziły do zablokowania forów migracyjnych. „Polscy funkcjonariusze we współpracy z Amerykanami doprowadzili do zlikwidowania pierwszych internetowych forów, za pomocą których grupy przestępcze organizowały przemyt migrantów. We wtorek ujawniono 313 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. […] <<Dzięki zaangażowaniu polskich służb specjalnych zablokowane zostały pierwsze fora migracyjne, które na portalu Facebook nawoływały do nielegalnych działań. Współpraca z administracją serwisu i ambasadą USA doprowadziła do likwidacji grup biorących udział w zarządzaniu szlakiem migracyjnym>> - czytamy w komunikacie Stanisława Żaryna, rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych.”


Kamila Biedrzycka, Super Express, „Polsce potrzebna jest silna armia”: Wywiad z generałem Waldemarem Skrzypczakiem, byłym dowódca wojsk lądowych i byłym wiceministrem MON. „Obecna ustawa funkcjonuje od niemal 60 lat. Jest stara i mocno zdezaktualizowana, dlatego wydaje się, że decyzja o napisaniu nowej jest uzasadniona. Musimy mieć tylko świadomość jednej rzeczy: nie znamy jej szczegółów, a to one będą wszystko regulować. Dlatego poczekajmy. W obecnej sytuacji geopolitycznej silna armia jest Polsce potrzebna. Trudno w tej chwili jednak powiedzieć, jaki będzie jej kształt docelowy. Mówienie o 250 tys. żołnierzy zawodowych jest mocno na wyrost. - Dlaczego? -Bo formowanie takiej armii to jest proces wieloletni, nie na dwa czy trzy lata. Przygotowanie takiego potencjału wojskowego wymaga ogromnego wysiłku i środków.”


Mariusz Kamieniecki, Nasz Dziennik, „Czas na strategię obronności”: Wywiad z prof. Romualdem Szeremietiewem, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej i byłym wiceministrem MON. „[…] cały czas czekamy na strategię obronności Rzeczypospolitej Polskiej, której ciągle nie ma. I to jest, moim zdaniem, najważniejszy w tej chwili problem, który wciąż nie został rozwiązany. Stratega Bezpieczeństwa Narodowego odnosi się do bezpieczeństwa całego państwa, natomiast strategia obronności dotyczy kwestii militarnych, wojskowych, i tej właśnie wciąż nie mamy. […] Dlaczego 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy WOT? Może dlatego, że w Traktacie o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie Polska ma prawo posiadać 250 tysięcy żołnierzy, a ponieważ WOT nie byłyby w tych uregulowaniach brane pod uwagę, tylko tzw. wojska operacyjne i ciężkie uzbrojenie, stąd dodaliśmy 50 tysięcy właśnie WOT. Być może stąd taka konstrukcja liczebna.”


Reklama

Komentarze

    Reklama