Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Podsumowanie dokonań Mariusza Błaszczaka na stanowisku szefa MON; Turcja uderzy w Kurdów?; Rosja głównym graczem na Bliskim Wschodzie; Polski system antydronowy mógł zapobiec kryzysowej sytuacji na londyńskim lotnisku Gatwick
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Z czego zapamiętamy ministra Błaszczaka”: Podsumowanie i dokonania Mariusza Błaszczaka na stanowisku Ministra Obrony Narodowej, który dokładnie od roku szefuje resortowi. „Jeśli faktycznie sfinalizuje zwiększenie obecności wojsk amerykańskich nad Wisłą i uda mu się doprowadzić do podpisania kolejnego kontraktu na Patrioty czy zawrzeć kilka innych ważnych umów na uzbrojenie, a tworzenie czwartej dywizji nabierze tempa, to wtedy będzie miał szansę na przejście do historii jako całkiem niezły minister obrony. Bo do tej pory, niestety, zapamiętamy go właśnie z ławek niepodległości.”
Łukasz Grajewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Erdogan zmotywowany, aby uderzyć w Kurdów”: Po ogłoszeniu decyzji prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii, zapanowała euforia w Turcji. Turcja od dawna sprzeciwiała się wsparciu USA, które Amerykanie udzielają Kurdom. „Recep Erdogan nie przyjął doradcy Donalda Trampa i szykuje podróż do Moskwy. Turecki prezydent zapowiada uderzenie na terytoria kontrolowane w Syrii przez Powszechne Jednostki Ochrony [...] Głowy państw mają rozmawiać na temat sytuacji w Syrii, ale także o rosyjskim systemie rakietowym 8-400, którego kupnem zainteresowana jest turecka armia. - To paradoksalna sytuacja, w której druga po USA największa armia NATO buduje partnerskie relacje z Rosją.”
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Losy Syrii w rękach Putina”: Po wycofaniu się USA z Syrii, głównym rozgrywającym na Bliskim Wschodzie będzie Rosja. Zapewne wrócą też rządy Baszara al-Asada, przeciwko któremu rozpoczęła się rewolucja. „Po zapowiedzianym wycofaniu wojsk USA interesy mocarstw w Syrii wciąż są mocno powikłane, ale wszystkie sznurki prowadzą do jednego centralnego gracza: Rosji. [...] Powstanie mające obalić Baszara al-Asada się nie powiodło, bo państwa udzielające wsparcia rebeliantom okazały się słabsze i mniej zdeterminowane od tych, które postanowiły reżimu bronić. A rewolucja została w dużej części przejęta przez fundamentalistów islamskich - odtąd Asad i jego protektorzy mogli się prezentować jako rycerze na wojnie z terroryzmem. [...] Tylko USA na razie utrzymują do Asada dystans - oraz sankcje, które utrudnią gospodarczą odnowę Syrii. Jednak patrząc na wolty Trumpa i jego fascynację dyktatorami, nie wiadomo, jak długo to potrwa.”
Puls Biznesu, „Polacy mogli złapać drony z Gatwick”: Polski system antydronowy mógł zapobiec kryzysowej sytuacji na londyńskim lotnisku w Gatwick. „W Polsce scenariusz z Gatwick jest realny. [...] Kolejne lotniska na świecie stawiają więc na pełne, antydronowe bezpieczeństwo - i tu wkraczają Polacy. Radosław Piesiewicz i Maciej Klemm z firmy APS stworzyli Ctrl+Sky - system antydronowy, z którego korzysta m.in. lotnisko w Stavanger w Norwegii.”
Dumi
Decyzja Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii ma wpływ na los dziesiątek tysięcy ludzi, którzy tam zostali (głównie kurdowie), bo już Turcy szykują się do ich eliminacji (jak napiszę brutalniej to mi nie opublikują...) Nazywajmy to po imieniu. To są ludzie a nie gra komputerowa. Czy nam się to podoba czy nie nasi decydenci kłaniają się takim ludziom... Dziś Trumpowi ("zrobimy wszystko by powstał Fort Trump" - parafraza) a jeszcze niedawno chcieliśmy Turcji w UE;););) Nie będziesz oddawał pokłonów władcom tego świata... Jak to się ma do naszego Bóg, honor, ojczyzna??? Wycofać naszych żołnierzy z Iraku i Afganistanu, zrezygnować z Fort Trump, postawić na szybszą modernizację armii poprzez zwiększenie jej dofinansowania a przede wszystkim być wiernym Bogu. Pozdrawiam;)