Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Pandemia koronawirusa obnażyła luki w systemie zarządzania kryzysowego

Fot. MON
Fot. MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia nie zastąpi całego państwa”: Obecny kryzys spowodowany epidemią koronawirusa obnażył brak działań Obrony Cywilnej. Eksperci od wielu lat alarmowali i wskazywali na rozkład struktur Obrony Cywilnej, która właśnie w obecnej sytuacji powinna być najaktywniejszą instytucją w Polsce. „[...] w Polsce rządy od kilkudziesięciu lat bagatelizowały rolę obrony cywilnej. Bo o ile wojsko w czasie pokoju może realizować pewne działania związane z ochroną ludności, o tyle w czasie wojny może to być dalece problematyczne. A to właśnie OC powinna wypełniać niektóre zadania humanitarne mające na celu ochronę ludności cywilnej [...] W Polsce OC istnieje teoretycznie, dlatego wojsko przejęło jej rolę.”


Reklama

Komentarze (3)

 1. ppor_rez

  za czasów mojej młodości była OC, wojska OTK.....młodzi i starzy byli wciągani w system paramilitarny typu LOK, OHP, Itd . Pomijając aspekt propagandowy organizacje te mobilizowały ludzi i uczyły działania zespołowego. Pod tym względem tzw państwa niedemokratyczne ( z wyjatkami jak Szwajcaria,Japonia ,Korea Płd, Tajwan) zdecydowanie górują nad innymi

 2. Cytując klasyka....

  Przecież tak nie dawno były szumne ćwiczenia"KRAJ" gdzie dumny prezydent z rządem dumnie ćwiczyli i ćwiczenia zakończyli pełnym sukcesem !

  1. Takie tam

   Bo operacja sama w sobie była udana, tylko pacjent zmarł.

 3. Zenek

  tego zdemontowanego 2 lata temu przez Kamińskiego, bo za mało w nim służb specjalnych?

Reklama