Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Konkluzje po szczycie NATO; Kolejne groźby Korei Północnej; Krzysztof Szczerski nowym ambasadorem przy ONZ?; Polak oskarżony o szpiegostwo przebywa trzeci rok w kolonii karnej

Fot. NATO
Fot. NATO

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Współpraca kluczem do zastopowania Rosji”: Konkluzje po szczycie NATO: postawa Rosji od dawna pozostaje jednym z głównych wyzwań, z jakimi mierzą się kraje Sojuszu. „Podczas spotkania w Brukseli szefowie dyplomacji państw NATO zgodnie przyznali, że agresywna polityka Rosji stanowi jedno z kluczowych wyzwań dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa. Równocześnie podkreślono, że partnerstwo transatlantyckie jest fundamentem wspólnej obrony. [...] W oświadczeniu po pierwszym dniu szczytu szefów dyplomacji krajów członkowskich wśród zagrożeń dla wspólnego bezpieczeństwa wymieniono na pierwszym miejscu Rosję. Obok niej znalazł się m.in. terroryzm we wszystkich formach.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Pjongjang znów grozi”: Kolejne groźby Korei Północnej. „Korea Północna znów wystrzeliwuje pociski rakietowe. Reżim zapowiada, że nie chce rozmawiać z Waszyngtonem, mimo że administracja Joego Bidena wyraża taką chęć. [...] Powołując się na dwóch przedstawicieli administracji USA, Agencja Reutera poinformowała, że komunistyczne władze w Pjongjangu wystrzeliły w weekend dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu wkrótce po tym, jak ogłosiły, że nie zamierzają prowadzić rozmów z USA. Przyczyną — według Północy — ma być wroga polityka prowadzona przez Waszyngton.”


Magdalena Cedro, Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Szczerski ambasadorem przy ONZ”: Prezydencki minister – Krzysztof Szczerski – ma zostać ambasadorem Polski przy ONZ. „Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku były szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy obejmie placówkę w Nowym Jorku [...] Obecnie Krzysztof Szczerski jest pełnomocnikiem prezydenta Andrzeja Dudy do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej. Jeszcze do stycznia był szefem jego gabinetu politycznego. Według naszych informacji za kilka miesięcy ma objąć stery placówki przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Sam zainteresowany nie chce tej sprawy komentować.”


Paweł Rutkiewicz, Gazeta Wyborcza, „<<Polski szpion>> w kolonii karnej”: Polski obywatel prawie trzeci rok przebywa w rosyjskiej kolonii karnej. Czy polski rząd upomni się o swojego obywatela? „W rosyjskiej kolonii karnej już drugi rok siedzi obywatel Polski skazany za szpiegostwo. Zdaniem ekspertów działania rządu w jego sprawie to sygnał dla agentów polskiego wywiadu - jeśli wpadną, nie mają co liczyć na pomoc […] Człowiek z koncesją na obrót sprzętem wojskowym, do tego często wyjeżdżający do Rosji, musiał być zarejestrowany co najmniej jako informator polskich tajnych służb - mówi mój rozmówca. [...] Na pytanie o to, czy R. rzeczywiście był zarejestrowany jako informator polskiego wywiadu wojskowego, Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiada przypomnieniem, że zgodnie z ustawą o SKW i SWW nie udziela informacji <<na temat szczegółowego zakresu działalności tych służb>>.”


Reklama

Komentarze

    Reklama