Wojsko Polskie stawia na drony z drukarek 3D

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował o uruchomieniu programu wytwarzania dronów przy pomocy drukarek 3D. Celem jest uzyskanie szybkiego i taniego źródła bezzałogowców.
„Program obejmie wybrane jednostki wojskowe, które już testują tę technologię oraz posiadają potencjał do dalszego rozwoju - żołnierzy z wiedzą i pasją, którzy chcą się w tym kierunku rozwijać. Wydana przez ministra obrony narodowej decyzja pozwoli na zbudowanie etatowych struktur, koordynację zamierzeń organizacyjnych, usprawnienie procesów logistycznych, a także wymianę doświadczeń i innowatorskich pomysłów” - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego na X.
Rusza pilotażowy program wytwarzania dronów 3D
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) June 27, 2025
Minister obrony narodowej podpisał decyzję w sprawie realizacji programu pilotażowego wytwarzania dronów w wybranych jednostkach wojskowych z wykorzystaniem m. in. technologii przyrostowej (druk 3D) i implementacji jego wyników w… pic.twitter.com/B5PS52iAGM
Program pilotażowy ma trwać do końca 2026 roku, aż zostaną wypracowane najbardziej optymalne rozwiązania w zakresie produkcji i modyfikacji dronów. W dalszej kolejności mają one zostać zaimplementowane do Sił Zbrojnych RP.
„Aby zapewnić jak najlepszy rozwój technologii dronowej w SZ RP, w realizację programu zaangażowanych zostanie również wiele instytucji i komórek organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej. Drony, jak pokazują w szczególności doświadczenia z wojny na Ukrainie, stają się dominującym elementem współczesnych konfliktów zbrojnych, a sprawny rozwój technologii w tym zakresie daje znaczącą przewagę nad potencjalnym przeciwnikiem, zarówno w domenie powietrznej, morskiej, jak i lądowej” - dodaje Sztab Generalny.
Prezes Polski
To jest jakieś światełko w tunelu. Tunel ma co prawda 10km długości, więc światełko bardzo małe, ale zawsze. Najbardziej mnie w tej wiadomości ucieszyło, że jest jakiś plan. Wiemy, że tematu małych dronów nie da się załatwić w standardowy sposób, czyli wieki przetarg, kupno np. 1mln szt., złożenie ich w magazynie w oczekiwaniu na wojnę. Ważniejsze jest zbudowanie systemu, struktur, produkcji, szkolenia, taktyki. Mam wrażenie, że jesteśmy na dobrej drodze. Po raz pierwszy.
Seb66
W planowaniu MON jest mistrzem....galaktyki. Mieliśmy np już plany budowy 5 korwet rakietowych klasy GAWRON, Mieliśmy tez plany integracji Spike na Hitfist30, Mieliśmy plany "latającego Kryla". Lista programów "w planach" jesf dłuuuuga jak "stąd do Ameryki"! Jesteśmy mistrzami dialogów technicznych, analiz, weryfikacji , redefiniowania oraz dostosowywania do zmieniających się warunków współczesnego pola walki. Taaaa, grunt to ......DOBRY plan w MON!!
sign1
Proponuję uzupełniać rękodziełem. Ot, na ten przykład - rzeźbienie w drewnie ...
staryPolak
wykształcenie humanistyczne?
Zenek2
Drukarki wcale nie są efektywne. Ich siła polega na tym, że można taką produkcję uruchomić dosłownie wszędzie, ale nie mogą się równać z linią przemysłową, która robi nieporównywalnie szybciej i dokładniej. Dlatego też drukarki są fajne na wypadek W, ale w czasie P należy postawić na przemysł.
Prezes Polski
Drukarka jest doskonałym rozwiązaniem do budowy i testowania prototypów, produkcji małoseryjnej, wprowadzania modyfikacji. To na dzień dzisiejszy najlepsza dla nas opcja. Wiadomo mo, ze z drukarki będą pochodzić tylko niektóre elementy. Pozostają układy sterowania, silniki, optyka, jakiś system przenoszenia uzbrojenia. Tu nie nie widać na razie pomysłów, ale poza chipami, których wiadomo nie zrobimy, reszta jest w naszym zasięgu.
RK
Wojsko jeszcze się nie zorientowało, że są wtryskarki. Ktoś może im powiedzieć?
Patryk.
Możliwość samodzielnego wydrukowania stelaża i śmigiełek do drona tylko trochę przyspiesza jego budowę. Trzeba mieć dodatkowo baterię/aku, elektronikę, silniki, kamerki. Równie dobrze wojsko może sobie drukować części zamienne do śmiglaka AW149 - on też jest "plastykowy".. Nie pamiętam którą rakietę wojsko chciał samo zaprojektować? Zamiast kosztować się na biura konstrukcyjne i fabryki we własnych strukturach wojsko powinno uczciwie i partnersko podchodzić do współpracy z firmami zbrojeniowymi.
MateuszCh
Ok. Druarki maja ogromny sens przy prototypowaniu i produkcji malo seryjnej.. ale przy dronach jednorazowych nawet butelka 1,5l PET z dolaczonymi silnikami robi robote.. potrzebna MASOWA produkcja tworzyw sztucznych...
Dudley
To proszę o utworzenie komórek które wprowadziły by drony nie tylko latające ale też morskie, i lądowe. A tych raczej drukarką nie wydrukują, chyba że zmienia rozmiary i technologię. Podwodna amunicja krążąca, podwodne drony zwiadowcze, lądowe drony wiem, zaopatrzeniowe, moduły do zamiany analogowych pojazdów w autonomiczne, szkolenie SI do kierowania pojazdami w różnym środowisku. Ogłasza się z hukiem coś co Ukraina robi od 2 lat, w warunkach wojny. Powinniśmy starać się być spokojnym zapleczem do konstruowania testowania i produkcji, na rzecz Ukrainy. I nie z jaki
Luunapark7Marek
To ta armia dronów? he, he, no tak nie wolno kupować na dziś bo się technologia zestarzeja, dobry tip
staryPolak
jakoś wszyscy zapomnieli że Polska była .... nie wiem jak jest teraz ... ale była potęgą właśnie w drukarkach 3D. Mieliśmy najlepsze i mieliśmy, nadal mamy twórców kodu. Dla małych śmigieł 3D jest idealne. Jeśli jednak chcemy mieć większe w dużych ilościach to najtaniej będzie produkcja laminatów z tworzyw. I tu też jest dobrze, mamy multum firm i firemek produkujących laminaty. Jeśli jesteśmy Nr 2 (po USA) w produkcji sprzetu pływającego małych i średnich rozmiarów to co za problem tłuc duże ilości śmigieł?
Boboszów
Uruchomienie programu. Znakomicie. Dlaczego,ego nie uruchomienie produkcji? Bo uruchomienie programu nie znaczy nic oprócz powołania grupy konsultacyjnej, ustalanie procedur, powołanie zarządu, prace badawcze, zmiana koncepcji, odwołanie zarządu, sprawozdanie komisji rewizyjnej.... itd, itp
Essex
te drukarki 3d mają sobie kupić żołnierze sami?
Zenek2
W której części artykułu to wyczytałeś?
tkin ważny
Niewiele prawie nic, a jednak bardzo dużo, ktoś myśli. Dziura w małych tanich drona jest czarna ... dziura. Ktoś następny ma pomysł?