HEDI OPEX 2025. Polskie roboty na włoskim poligonie

Autor. Sławomir Puchalski
Autonomiczne i bezzałogowe systemy Łukasiewicz – PIAP testowane na włoskim poligonie w ramach kampanii eksperymentalnej HEDI OPEX 2025.
5 czerwca oficjalnie rozpoczęła się kampania eksperymentalna HEDI OPEX 2025 na poligonie CEPOLISPE (Centro Polifunzionale di Sperimentazione dell’Esercitowłoskich) sił zbrojnych, niedaleko Rzymu. To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie, zorganizowana przez Europejską Agencję Obrony (EDA) w ramach Europejskiego Hubu Innowacji Obronnych (HEDI). Jej celem jest przyspieszenie wdrażania zaawansowanych technologii autonomicznych w siłach zbrojnych państw członkowskich UE.
Od 9 czerwca sześć czołowych europejskich firm technologicznych – w tym Instytut Sieci Badawczej Łukasiewicz – PIAP z Polski – rozpoczęło testowanie swoich rozwiązań w realistycznych warunkach operacyjnych, ramię w ramię z europejskimi siłami zbrojnymi. Kampania potrwa do końca lipca i obejmuje dynamiczne scenariusze terenowe z wykorzystaniem bezzałogowych systemów lądowych i powietrznych.

Autor. Sławomir Puchalski
Jednym z sześciu testowanych podczas OPEX 2025 rozwiązań jest system PIAP MULES, opracowane na bazie sprawdzonych platform mobilnych: PIAP HUNTeR i PIAP IBIS. System ten jest przeznaczony do realizacji autonomicznych misji logistycznych, ewakuacji medycznej (CASEVAC) oraz rozpoznania w wymagających warunkach wielodomenowego pola walki. Rozwiązania te wyposażone są w funkcje autonomicznego poruszania się oraz zdolność do wymiany danych z innymi systemami bezzałogowymi i infrastrukturą dowodzenia (C2) za pomocą ustandaryzowanych interfejsów komunikacyjnych. Taka interoperacyjność jest kluczowa dla nowoczesnych, zintegrowanych operacji wojskowych.
Co równie istotne, system PIAP MULES ma szansę stać się ważnym elementem przyszłych operacji wielodomenowych, odpowiadając na rosnące potrzeby interoperacyjności i automatyzacji.
Czytaj też
Udział w OPEX 2025 potwierdza gotowość naszych technologii do działania w wymagającym środowisku operacyjnym. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej przełomowej inicjatywy, która w praktyczny sposób wdraża innowacje w europejskiej obronności.
prof. Piotr Szynkarczyk, dr hab. inż., Dyrektor Łukasiewicz – PIAP.
Kampania OPEX stanowi kluczowy element strategii EDA, której celem jest przyspieszenie rozwoju i wdrażania rozwiązań technologicznych w siłach zbrojnych państw UE. Dzięki współpracy przemysłu, użytkowników końcowych oraz środowisk badawczo-rozwojowych, HEDI tworzy unikalną przestrzeń do wspólnych eksperymentów i szybkiego wdrażania innowacji.

Autor. Sławomir Puchalski
Aktualizacje z kampanii będą publikowane na bieżąco w czerwcu i lipcu na oficjalnej stronie internetowej EDA oraz na oficjalnych kontach Agencji w serwisach LinkedIn, Instagram i X (dawniej Twitter).
Źródło: informacja prasowa
Szwejk85/87
Czy nasze wojsko uczestniczy w tych testach ? WP wpadło na pomysł aby zakupić kilkanaście szt. tego typu sprzętu do testów dla WOT ? To jest wymarzony środek transportu dla broni zespołowych plutonu WOT, amunicja, wyrzutnie, i szybkie uzupełnianie zapasów na lini styczności. Łatwe do ukrycia i znacznie ułatwią logistykę małych pododdziałów.
Lord of Cumshot
Nie wiem czy rzeczywiście będą przydatne na polu walki. Wozy mogą być trywialne do zhackowania dla doświadczonego informatyka a Rosja, która przecież słynie z produkcji cracków do gier i oprogramowania ma tych pod dostatkiem.