Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Kolejny pełnomocnik w MON nie rozwiąże problemów; Sekretarz generalny NATO chwali prezydenta USA; Wywiad z ekspertem ds. stosunków międzynarodowych; Oficjalne obchody 70 – lecia NATO w Waszyngtonie

Fot.: mjr Robert Siemaszko/ CO MON
Fot.: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Ministerstwo Obrony Wizerunku”: Powołanie nowego pełnomocnika ds. weteranów ma być rozwiązaniem problemu najciężej poszkodowanych poza granicami kraju. Jednakże za kadencji ministra Mariusza Błaszczaka powołano już wielu pełnomocników, co niestety nie poprawiło sytuacji. „I choć Błaszczak na początku swojego urzędowania podpisał umowę na zakup wspominanych dwóch baterii systemu Patriot (wynegocjowano ją za czasów duetu Macierewicz - Kownacki), to teraz w wojsku w bardzo wielu miejscach czuć stagnację. I można odnieść wrażenie, że głównym pomysłem kierownictwa na rolę żołnierzy jest wykorzystanie olbrzymiej wojskowej machiny do wygranej w wyborach.”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Donald Trump kocha NATO”: Podczas oficjalnych obchodów jubileuszowych powstania NATO, sekretarz generalny – Jens Soltenberg – chwalił prezydenta Donalda Trumpa za działania, które zwiększyły budżet obronny NATO. „Stoltenberg zapisał na konto prezydenta także 100 mld doi., o które wzrośnie w sumie budżet państw sojuszu w przyszłym roku. - Prezydent miał na to wielki wpływ - powiedział Stoltenberg, mając na myśli serię ponagleń, gróźb i próśb Trumpa domagającego się od państw członkowskich zwiększenia wydatków na obronność do rekomendowanej przez sojusz wysokości 2 proc. PKB.”


Katarzyna Płachta, Rzeczpospolita, „70. urodziny NATO w cieniu sporów”: Wywiad z dr. hab. Markiem Madejem, politologiem z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. „Jakie wyzwania stoją współcześnie przed NATO? - Przede wszystkim jest to kwestia spoistości wewnętrznej. Sojusz jest złożony z 29, a za chwilę będzie z 30 krajów, kiedy przystąpi do niego Macedonia Północna. One są bardzo różne pod względem wielkości, coraz bardziej różnią się też pod względem interesów i potrzeb.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „NATO kończy 70 lat”: NATO świętuje 70 –lecie istnienia w cieniu zagrożeń ze strony Rosji. „W środę, z udziałem szefów resortów dyplomacji 29 państw należących do NATO, rozpoczęło się dwudniowe spotkanie poświęcone 70. rocznicy powstania Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Ministrowie spraw zagranicznych będą również poruszali kwestie dotyczące zagrożenia, jakie stanowi Federacja Rosyjska.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. Dumi

    Zbudujmy własny system obronny. Dajmy 7,2 mld zł na opracowanie własnej broni. Skąd wziąć? Zrezygnować z Fort Trump a pieniądze przeznaczczyć na rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jeżeli chcemy być krajem niezależnym patrzmy na siebie.

Reklama