Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Ćwiczenia Defender – Europe 2020 wstrzymane przez pandemię koronawirusa; Wywiad z szefem MON

Fot. MON
Fot. MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Koronawirus storpedował manewry”: Z informacji opublikowanych przez Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) wynika, że ruch personelu i sprzętu z USA do Europy na czas ćwiczeń Defender — Europe 2020 został całkowicie wstrzymany. „Ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 przerzut wojsk amerykańskich do Europy w ramach manewrów DEFENDER-Europe 20 został wstrzymany. Z tego samego powodu niemiecka Bundeswehra zdecydowała się na zakończenie udziału w tych ćwiczeniach. [...] Z planowanych ok. 20 tys. żołnierzy amerykańskich do Europy zostało przerzuconych tylko ok. 6 tys. Nie oznacza to jednak zakończenia ćwiczenia. Będzie ono realizowane w Polsce z udziałem amerykańskich żołnierzy (których w naszym kraju jest ok. 4 tys.) i 1550 jednostek sprzętu, które dotarły wcześniej.”


Sandra Skibniewska, Super Express, „Polska jest uważana za model w walce z epidemią”: Wywiad z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony narodowej. „[...] prawie 1,5 tys. to żołnierze WOT. To kolejna próba ich gotowości i przydatności. Muszę z dumą przyznać, że wychodzą z niej wzorowo. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że utworzenie terytorialsów było słuszną decyzją. Zaangażowani są w praktycznie wszystkie obszary profilaktyki i pomocy — są obecni na granicach kraju, w portach lotniczych, pomagają służbom medycznym, wspierają osoby starsze i kombatantów. To pokazuje, jak doskonale zrozumieli swoją rolę w systemie obronnym państwa, jak są chętni do służby dla dobra społeczności lokalnych i jak wysokie mają morale.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. WLK

    Obawiam się, że budżet na obronność i, szerzej, cały PMT padnie ofiarą obecnej zarazy. Zagrożenie dla obywateli i całego państwa nadeszło z zupełnie niespodziewanej strony.

  2. Polish blues

    Może i Polska jest uważana za model w walce z pandemią ale jednocześnie za antymodel walki z jej skutkami - patrz propagandowa pseudotarcza antykryzysowa, która niczego nie rozwiąże. Gospodarka w zapaści nie da nam ani dobrej służby zdrowia, ani armii ani nowych inwestycji. Bierzmy przykład z Węgrów

Reklama