Cztery tysiące syryjskich najemników w Azerbejdżanie?

29 września 2020, 10:15
840_472_matched__qhbdf3_Zrzutekranu20200927o12.51.49
Fot. Ministerstwo Obrony Armenii
Reklama

Ambasador Armenii w Rosji Wardan Toganjan oświadczył, że Turcja wysłała ok. 4 tys. bojowników z północnej Syrii do Azerbejdżanu w związku z walkami o Górski Karabach. Władze w Baku temu zaprzeczyły.

Ambasador powiedział, że bojownicy biorą udział w walkach w Górskim Karabachu, separatystycznej enklawie ormiańskiej w Azerbejdżanie - podała agencja RIA.

"Według naszych informacji, ostatnio około 4000 bojowników zostało wysłanych przez Turcję z Syrii do Azerbejdżanu. Są oni szkoleni w obozach" - poinformował dyplomata w rozmowie z rosyjską agencją. Dodał, że trudno jest określić pochodzenie etniczne tych bojowników.

Informacjom tym zaprzeczył w poniedziałek doradca prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, Himket Gadżijew. "Pogłoski o rzekomym przerzuceniu bojowników z Syrii do Azerbejdżanu to kolejna prowokacja ze strony armeńskiej i kompletny nonsens" - oświadczył Gadżijew.

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu, cytowane przez agencję RIA-Nowosti, oznajmiło z kolei, że "ludzie, którzy przybyli z Syrii i innych krajów Bliskiego Wschodu", walczą po stronie Armenii.

Siły armeńskie i azerbejdżańskie kontynuują wymianę ognia; obie strony oskarżają się nawzajem o użycie ciężkiej artylerii.

Turcja jest bliskim sojusznikiem Azerbejdżanu, natomiast nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Armenią

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Bursztyn
środa, 30 września 2020, 11:34

Turcja zaskoczyla Rosję wsparciem dla Baku bo porozumiała się też z Gruzja zabezpieczając 2 rurociągi Baku Tbilisi

yaro
środa, 30 września 2020, 11:31

Już są potwierdzone ofiary z syryjskich terrorystów wysłanych przez Turcję do Azerbejdżanu.

Ech
środa, 30 września 2020, 02:22

Znajac zycie Davien bedzie bronil Turcji. Wydaje mi sie ze wynika to z niezrozuminia ogolnie polityki i sytacji. W skrucie - Amerykanie (zrszta kazdy kraj tak by zrobil) chciac obalic wladze w Syrii wspierali dziesiatki ugrupowan przeciwko Assadowi. Tak samo jak Mudzachedinow w Afganstanie (protoplasci Talibow) I tak samo jak Bin Laden byl szkolny przez CIA w robieniu "pulapek wielbladow" bo wtedy walka z najezdza na Afganistan (ZSRR) byla szlatena. W kazdym razie wspieranie roznych terrorystow bywa oplacane. Podobnie teraz Turcja uzwa roznych odlamow dzichadystow i w Libii i w Azerbejdzanie jak widac i Syrii. Niestety ...akurat w Syrii to Rosjanie wystepuja jako Ci co wyzwolali Palmire przez Obcinaczom glow a USa i Turcja (choc czesto wspieraja inne grupy) czesciwo wsieraja prawdziwych mordercow ludzi. Dlatego jak pojedziesz do Syrii ;ludzie uslysza jezyk Polski to beda dziekowac bo mysla ze to Rosyjski.

rob ercik
wtorek, 29 września 2020, 14:19

Ups, Turcja członek miłującego pokój NATO, wysyła bojowników ( bo to przecież nie terroryści) do Syrii, Libji a teraz do Azerbejdzanu ... Kolejne maski spadają z twarzy miłośników pokoju i demokracji

RP
środa, 30 września 2020, 09:55

Problem w tym, że Turcja nie robi tego za przyzwoleniem NATO, a wbrew wytycznym sojuszu - balansując nad przepaścią jak z F-35. Tam też myśleli, że im się uda. Turcja to wściekły pies i czas powybijać mu kły. Tylko tyle i aż tyle...

Monkey
środa, 30 września 2020, 01:11

@rob ercik: te maski spadły już nie raz i nie dwa w Afganistanie,Iraku,Libii,Mali i Syrii.Teraz spadają w Azerbejdżanie i Armenii.Teraz tureckie,a wcześniej amerykańskie,brytyjskie,polskie (niestety),francuskie...

Tweets Defence24