Czechy zdecydowały. Przeciwlotnicza "Narew" z Izraela

25 września 2020, 11:51
Spyder Tatra
Wyrzutnia Spyder-SR na podwoziu Tatra 815. Fot. Rafael
Reklama

Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało o rozpoczęciu negocjacji z rządem Izraela w kwestii zakupu czterech baterii systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Spyder, produkowanego przez koncern Rafael. Wartość tej transakcji szacowana jest na 430 mln dolarów. Nowy system zastąpi posowieckie wyrzutnie 2K12 Kub.

Informacja dotycząca rozpoczęcia negocjacji w procedurze międzyrządowej (G2G) została 25 września 2020 roku oficjalnie przekazana radzie ministrów Republiki Czeskiej przez ministra obrony Lubomira Metnara. Planowane jest pozyskanie czterech baterii systemu Spyder, izraelskiej firmy Rafael. Każda bateria ma składać się z 4 wyrzutni, stacji radiolokacyjnej i stanowiska dowodzenia wraz z systemem dowodzenia i kierowania ogniem.

Planowana wartość umowy wraz z podatkiem VAT to 10 mld koron czeskich, czyli około 430 mln dolarów. Spodziewane jest, że umowa zostanie zawarta na początku roku 2021 z terminem dostawy nie dłuższym niż do końca roku 2023. Ważną częścią negocjacji będzie udział czeskiego przemysłu. Celem jest  zabezpieczenie w umowie co najmniej 30% udziałów czeskich firm w dostawie i integracji nowego systemu uzbrojenia, a także umowne zapewnienie wsparcia logistycznego przez cały cykl życia trwający co najmniej 20 lat przez czeskie podmioty gospodarcze.

Systemy rakiet przeciwlotniczych, wraz z samolotami naddźwiękowymi, stanowią podstawowe filary obrony powietrznej. Dlatego zakup nowej generacji przeciwlotniczego zestawu rakietowego zdolnego do stawienia czoła współczesnym środkom ataku powietrznego jest kluczowym projektem strategicznym obrony państwa i jednym z głównych priorytetów trwającej modernizacji ACR (Armii Czeskiej Republiki).

Lubomir Metnar, minister obrony Republiki Czeskiej 

Jak podkreślił ministerstwo obrony Czech w oficjanym komunikacie, w procedurze wyboru porównano pod względem technicznym, operacyjnym i ekonomicznym dziewięć systemów oferowanych przez siedmiu producentów. Za optymalną uznano ofertę koncernu państwowego Rafale, który zaoferował system Spyder. Jest on dostępny w dwóch wariantach i w obecnej chwili brak jest informacji na temat tego, który z nich wybrały Czechy.

Pierwsza, „lżejsza” wersja Spyder-SR/ER uzbrojona jest w poczwórne wyrzutnie pocisków Python 5 i I-Derby/I-Derby ER. Dają one możliwości rażenia celów na dystansach do 35-40 km, i na pułapie maksymalnym 10-12 km, przy wykorzystaniu pocisków I-Derby ER. Jeżeli wykorzystamy wyłącznie starsze pociski I-Derby i Python 5, umożliwią one rażenie celów na odległościach do 15-20 km i na wysokościach do około 8 km.

Drugim wariantem jest cięższy Spyder-MR/LR. Tego rodzaju system posiada ośmioprowadniocowe pionowe wyrzutnie, przeznaczone dla pocisków I-Derby, I-Derby-ER oraz Python 5 w wersjach o zwiększonym zasięgu, z dodatkowym silnikiem startowym (boosterem). Dzięki temu mogą one razić cele nawet na odległościach do 70-80 km i pułapie 18-20 km (pocisk I-Derby ER). Wyrzutnie Spyder-MR/LR są zwykle osadzane na nieco większych, cięższych podwoziach 6x6 lub 8x8. Opcją jest zintegrowanie na nich głowicy elektrooptycznej, dającej możliwości działania autonomicznego, podobnie jak w wypadku systemu krótkiego zasięgu.

Warto przypomnieć, że w latach 2021-2023 na wyposażenie czeskich sił zbrojnych powinny wejść osiem zakupionych w 2019 roku wielozadaniowych trójwspółrzędnych radarów ELTA ELM-2084, również produkcji izraelskiej. Co więcej, są to radary wykorzystywane w systemie Spyder i Iron Dome, a więc już w pełni kompatybilne z wybranym systemem OPL. Jednak zakup ten nie wpłynął raczej na wybór Spyder, gdyż jednym z warunków przetargu było aby radary mogły współdziałać z każdym z 9 systemów przeciwlotniczych jakie rozważano. 

Nowe wyrzutnie zastąpią w Czechach wykorzystywane obecnie cztery baterie systemu 2K12 Kub (SA-6). Spyder jest oferowany również w polskim programie Narew. 

image
Reklama 
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 178
Reklama
poniedziałek, 28 września 2020, 18:55

Dobrze,że chociaż ze 100mld złoty Ameryce prześlemy za F16,F35,patriot i himmarsa...oni chociaż dobrze te pieniądze spożytkują na funkcjonowanie swojego imperium...mamy honkerA mamy Rangera,teraz tylko używane mundury woodland i stare M16 a1 i jesteśmy porządną partyzantką...tak trzymać

Bursztyn
niedziela, 27 września 2020, 21:39

Tatra 6x6 I daje radę Inspektorat uzbrojenia jasno napisał specyfikację techniczną na NAREW Hahaha

kmdr
niedziela, 27 września 2020, 17:25

I to jest skuteczna polityka wymiany uzbrojenia .To samo można byłoby przeprowadzić i u Nas. Kuby też mamy to iść ta samą drogą.Kolejny krok to nowy efektor dla Os.Przezbrojenie starych pojazdów i opracowanie nowego pływającego pojazdu.Na nowym zestawie Bystra jako dookólny radar i radar ścianowy do opracowania, dookólne kamery jako pasywne wyszukiwanie i namierzanie.Koncepcja całości identyczna tylko unowocześniona, taka sama ścieżka jak BM-21 Grad->WR-40 Langusta.

Fello
poniedziałek, 28 września 2020, 10:28

Jak dotąd MON nigdy nie rozważał nowych rakiet dla OS. A pod pretekstem Narwi MON podjął decyzję o wycofaniu zarówno zestawów KUB (w 2021) jak też OS (oficjalnie nie zmieniona dotąd data wycofania to 2022). MON podjął decyzję o wycofaniu bo - tu cyt z dokumentu MON - "zestawy mobilne KUB/OSA zostaną częściowo zastąpione zestawami niemobilnymi Narew" koniec cytatu. Więc MON doprowadza świadomie (czy "purposely"?) do sytuacji wycofania kolejnego kluczowego sprzętu plot mając świadomość, że n i c z y m ich nie zastąpią, bo przecież od 5 lat kompletnie NIC się nie dzieje z Narwią!! TO jest sabotaż i dywersja! Przy okazji BM21 to znakomita, zmodernizowana w HSW, sieciocentryczna, gotowa Langusta 2, czeka na wdrożenie od 2012. Gdy mamy ponad 100 starych Bm21 - MON ich nie modernizuje. To niby jest ta twoja ścieżka? To do bani!

Davien
czwartek, 1 października 2020, 10:31

Azerowie własnei traktuja Osy jak cele ćwiczebne dla dronów

kmdr
poniedziałek, 28 września 2020, 16:41

Chodziło mi o to że jak pewne rodzaje broni można unowocześniać. Założenia konstrukcyjne samej budowy zestawu są dobre,się sprawdzają więc po co wyważać otwarte drzwi.BM-21 wywodzi się od Katiuszy.Działa więc jest unowocześniana. A to, że gdzie zaczyna się MON kończy się rozum to tak jest już od dawna.A czy to jest sabotaż ,dywersja ,działanie państw trzecich przez źródła,korupcja ,czy czysta głupota i dyletanctwo trudno stwierdzić.Pewnie wszystkiego po trochu.BM-21 to nie do modernizacji tylko do remontu i do sprzedania ,chętny się znajdzie.Na ich miejsce wprowadzić Langusty .Langusty 2 to za RM70.

PRACADLA POLAKÓW STOP EKSPORTOWI ZATRUDNIENIA
sobota, 26 września 2020, 20:31

Gydyby nasza Narew była oparta o CAMM-ER miała by dłuższe ramiona w porównaniu do czeskiej przyszłej Narwi - CAMM-ER to wzmocnienie samoobrony marynarki wojennej ----- JEŚLI UZYSKAMY PEŁEN TRANSFER TECHNOLOGI PRAWA DO JEJ MODERNIZACJI A WSZYSTKO BYŁO BY PRODIKOWANE W PAŃSTWOWYM PRZEMYŚLE DAJĄC PRACĘ POLAKOWI (NIE SKŁADANIE Z PODZESPOŁÓW DOSTARCZANYCH Z ZAGRANICE JAK W PRZYPADKU SPAIKA ALE PRODUKOWANYM W PEŁNYM ZNACZENIU TEGO SŁOWA W POLSCE)

Marek L.
niedziela, 27 września 2020, 18:43

A jakie ty masz gwarancje, że zakup CAMM-ER to TEŻ NIE skończy się jedynie na: "składaniu podzespołów dostarczanych z zagranicy" ???? MASZ JAKIEŚ, jakiekolwiek???? No przecież NIE !!!!.......

Adam
niedziela, 27 września 2020, 12:55

Ty jeszcze wierzysz w jakąś mityczną Narew,6 lat paplaniny o Narwi i żadnej decyzji,jak i sami mówili OPL to jest to czego Polsce potrzeba na wczoraj,6 lat i zakup dwóch baterii Patriot a reszta OPL krótkiego i średniego zasięgu leży.

wert
sobota, 26 września 2020, 20:21

małe misie maja używanie. Spydera jakoś IDF nie kupił ale my mamy brać natychmiast. To że kończymy wieloletnią pracę nad radarami? Kto by się przejmował. To że na naszą OPL potrzeba 170 szt tylko samych radarów? Kto by się przejmował. To że efektor bez radaru jest bez sensu? Kto by się przejmował szczegółami. Prostacki hejt i wycie dla wycia a łatwość sterowania stadnymi instynktami zadziwia

Bono
niedziela, 27 września 2020, 15:31

Jak tylko pokazał się ten artykuł, to od razu wiedziałem, że się zacznie bo: Wegrzy kupują, Słowacy kupują, Rumuni kupują, Czesi kupuja a u nas tylko dialogi. Dodatkowo Czesi to: rozsądek, przejrzystość, planowanie no i oczywiście pragmatyzm. Szkoda, że te nasze pożal się Boże experty nie czytają czeskich forów, bo by się dowiedzieli co piszący myślą o swoich władzach, a polskie podejście do wojska uważają ( pewnie przesadzając) za coś godnego do naśladowania.

Czyżby?
poniedziałek, 28 września 2020, 10:35

Czesi mieli stare Kuby, będą mieć rakiety kompletnie nowej generacji. My chcemy przemalowac OSY, a KUBy zostaną wycofane w przyszłym roku b e z żadnych następców. Czesi do swych T72 dają nowe działa, nowe SKO, nowa amunicję, wzmacniają pancerz. My zostawiamy stare działo, starą amunicję, stare SKO, i "maślany" pancerz. Czy ci "twoi" komentatorzy z Czech chwalą nasze zostawianie czy malowanie staroci? Wątpię!

B72
wtorek, 29 września 2020, 09:07

Dodaj ,ze do calych 24 szt czołgów

Marek L.
czwartek, 1 października 2020, 13:10

Jak już, to nie kłam ty tutaj, bo Czesi zmodernizowali wtedy 33 sztuki tych swoich T-72.

czwartek, 1 października 2020, 13:09

Jak już, to nie kłam ty tutaj, bo Czesie zmodernizowali 33 wtedy sztuki tych swoich T-72.

Bono
poniedziałek, 28 września 2020, 18:13

A jeszcze jedno, bo przypomnialo mi się tak a propos nowych dział, SKO, amunicji itd. Otóż jak już Czesi zrobili ten T72 CZ, to pokazali go na swoich targach, no wiadomo czeska jakość, to może coś sprzedadzą. Zrobili też pokaz na poligonie, gdzie czołg strzelał w ruchu i z przystanków. Obserwatorzy osłupieli, bo T72CZ nie trafił ani razu. Tak, że tego...

Bono
poniedziałek, 28 września 2020, 17:59

My nic nie chcemy malować, ale pewnie twój czechofilski filtr nie przepuszcza, że umowę na 4 baterie i to Patriot już dawno podpisaliśmy i będą w mniej więcej w tym samym czasie co u nich te Spaydery. Tylko, że różnica w możliwościach to co najmniej klasa. Gdzie Czesi dają nowe działa do swoich T72CZ? Chyba z 16 lat temu wprowadzili na uzbrojenie całe 30 szt. T72. Rozumiesz? Czeskie "wojska pancerne" liczą 30 szt. czołgów! Ta modernizacja przez samych Czechów jest dawno wyśmiana, kosztowała krocie i jest przykładem niegospodarności i megalomanii. Aha czytałem na ich forach ze dwa lata temu, że na chodzie mają ok. 15 szt. ale tak to jest jak niemal wszystko co potrzebowali do modernizacji kupili za granicą.

Marek L.
wtorek, 29 września 2020, 12:00

Ten artykuł to NIE jest na temat tej naszej lipnej i bardzo słabej modernizacji czołgów T-72, a tej czeskiej, dobrej, poważnej i solidnej. Jest on na temat obrony przeciwlotniczej. I ty porównujesz tutaj nasz zakup 4 baterii Patriot PAC-3 (wchodzących w program WISŁA !!!), która kosztuje nas MILIARDY dolarów, z czeskim zakupem 4 baterii średnio-zasięgowych Rafael'a SPYDER (wchodzących w odpowiednik ich programu NAREW !!!), za które oni zapłacą 430 milionów dolarów???? Coś ci się chyba jednak tutaj pomieszało.... To tak, jakbyś porównywał arbuzy z czereśniami.......

Davien
czwartek, 1 października 2020, 10:35

Marek, nasza modernizacja T-72 nazywa się PT-9/PT-91M. A co do porównywania ceny za zestaw OPL/OPRAK Patriot z SPYDER-em to jest to zwykła, dość kiepska manipulacja.

Marek L.
czwartek, 1 października 2020, 21:24

PS. Powinieneś pan, panie "Davien" wysłać identyczny tekst również i do kolegi o nicku "sęp", tutaj TUŻ poniżej, albowiem ON RÓWNIEŻ ("sęp"), zauważył, oraz ostro skomentował "tę zwykłą, i dość kiepską manipulację", które dopuścił się tu koleś o ksywie "Bono", tutaj, TUŻ POWYŻEJ !!!!.......

Marek L.
czwartek, 1 października 2020, 17:11

Odnośnie naszego PT-91M, to oczywiście ja to bardzo dobrze wiem, iż była to wtedy, wiele już lat temu przeprowadzona nasza (wtedy -- dość dobra!) modernizacja T-72. Jednakże ten "Bono" (tam powyżej!!), to wyśmiewał tę obecną, choć bardzo dwuetapową CZESKĄ modernizację ich T-72, i wtedy ja przypomniałem mu ten nasz OBECNY TERAZ "remont-bida" tych naszych starych T-72. Odnośnie zaś tego, panie "Davien", oględnie mówiąc, bardzo "dziwnego" porównania systemów Raytheon Patriot PAC-3 (wchodzących w nasz program "Wisła"!!), z systemami Rafaela SPYDER (które ewentualnie mogłyby wejść w nasz program "Narew"!!), to zgadzam się z tobą całkowicie, i to na 100%, iż to porównanie, uczynione TAM TUŻ POWYŻEJ (!!!!!) przez tegoż samego "BONO", to rzeczywiście jest jedynie bardzo kiepską manipulacją!!!!.......

Marek L.
piątek, 2 października 2020, 23:11

.... a jak się PORÓWNUJE OSIĄGI, to się wtedy, "Davien", porównuje TEŻ i CENĘ .......

sęp
poniedziałek, 28 września 2020, 23:45

Czesi będą mieli 4 baterie a my 2, Czesi zapłacą mniej niż 500mln a my 10-razy więcej. Mówi Ci to coś?

ckbjkcvjbklvcjklb
poniedziałek, 28 września 2020, 10:20

Dobre, my narzekamy na siebie i stawiamy za wzór Czechów, a oni na odwrót.

Greg
niedziela, 27 września 2020, 19:52

Pan Błaszczak zna się na wojsku? Moim zdaniem nie ma zielonego pojęcia. Dlaczego zatem został ministrem w kluczowym resorcie?

Jabadabadu
wtorek, 29 września 2020, 14:04

Właśnie dlatego, że nie ma o tym zielonego pojęcia. To wiedzą wszyscy. Po co pytać?

Marek1
sobota, 26 września 2020, 17:50

A zatem kolejny sąsiad Polski rozpoczął realne pozyskiwanie nowoczesnego syst. obr. powietrznej krótkiego zasięgu. Tymczasem nasze "geniusze" z MON nadal NIC w tym kierunku nie robią w oczekiwaniu na swój chory fetysz p/t IBCS. Ot, polska "normalność" ...

Adam
niedziela, 27 września 2020, 09:33

IBCS to konieczność, zresztą już kupiliśmy go

Bzdury bzdury bzdury
poniedziałek, 28 września 2020, 10:44

Jakie kupiliśmy? My... zapłaciliśmy. Poza tym NIE MAMY żadnych efektorów których mógłby UŻYĆ ten rzekomo "kupiony" ICBS!!! To tak jak PO kupowało.. Pendolino. W chwili gdy przyjechał pierwszy skład - w całej Polsce było "aż" 200 km torów, dostosowanych prędkości do 200km/h. I do tego w czterech różnych odcinkach rozrzuconych po całej Polsce. A do tego nie było ani nawet 1 km dostowanego do prędkości np. 250km/h, gdy to t e prędkości były argumentem za Pendolino. I także dziś , na żadnym odcinku torów, Pendolino nie przekracza 200km/h. Kupilisny też rakiety NSM o zasięgu nawet 220km. Tyle że nasze systemy naprowadzania tych rakiet sięgają maksymalnie ok. 50km.

Davien
czwartek, 1 października 2020, 10:37

A jakich to niby panei bzdury systmów naprowadzania potrzebuje całkiem pasywny NSM uzywający INS/GPS i TERCOM a w fazie terminalnej IIR?? Bo na pewno radary go nie naprowadzaja.

wert
środa, 30 września 2020, 22:38

Mogliśmy czekać z kupnem na produkcję seryjna wtedy miałbyś IBCS za 10 lat. A tak będzie za 5 lat. Tak więc kupno dziś Twoich efektorów byłoby zakupem takiego Pendolino. Na szybko potrzebowaliśmy czegoś na Iskandery i mamy to. Wbrew temu co piszesz widzę logiczną i na miarę naszych możliwości finansowych sensownie prowadzoną politykę zbrojeniową. Niebo a ziemia w porównaniu do tego sprzedajnego dziadostwa które było

Greg
niedziela, 27 września 2020, 19:55

Teoretycznie....tak.

Pepe
sobota, 26 września 2020, 12:40

Zadałem sobie niemały trud i podzieliłem 430 mln na cztery. Wyszło mi 107,5 mln x 4 zł/dolara c.a. 430 mln zł za 1 baterię. Potem spojrzałem na prognozy kosztów naszej Narwi. Mówi się o kwocie około 30 mld zł, co daje cenę około 1,5 mld zł za baterię. I pozostawiam to bez komentarza.

Adam
niedziela, 27 września 2020, 09:34

PGZ tani nie jest

mc.
sobota, 26 września 2020, 23:38

Po pierwsze nie 30 mld a 20 mld PLN. Po drugie w każdym takim projekcie ważny jest nie tylko koszt zakupu, bo ważniejszy jest koszt całkowitej eksploatacji oraz zakupu. jeżeli zbudujemy program oparty o Polskich producentów, to nie tylko mamy nad tym pełną kontrolę, ale i nie przydarzy nam się "niespodzianka". Przypomnij sobie jak ostatnio Leonardo stwierdziło że nie będzie już remontowało i serwisowało Sokołów - to właśnie taka "niespodzianka".

Etam
poniedziałek, 28 września 2020, 11:03

Pytanie: mija 5 lat, dlaczego kompletnie, ale to kompletnie NIC nie zrobiono z Narwią? Program Narew to dziś program CZEKANIA na postęp w Wiśle!! Twoja, podkreślam, tylko twoja teoria jakos zupełnie nie sprawdza się w przypadku Narwi!!

Z prawej flanki
sobota, 26 września 2020, 22:28

Porównujesz jabłka do gruszek, i dziwisz się że coś nie pasuje... Planowana struktura polskich baterii to dwie jednostki ogniowe- "fire unit". De Facto jedna "polska bateria", to dwie baterie czeskie. A i tak ok 70% kosztów w tych programach, to koszt rakiet- zamieńmy w kalkulacji "NARKIW" drogie, naprowadzanie aktywnie CAMMy na jakiś pocisk z pasywnym seekerem IR, i już cena spadnie o kilkadziesiąt procent. Nie wiaadomo ile czesi chcą wziąć Pythonów, a ile Derby...

aik
sobota, 26 września 2020, 20:53

naucz sie liczyc 430mln x 4zł srednio to wychodzi jakos 2MLD zl wiec 500mln zł za baterie pewnie bez radarow pytanie ile rakiet serwies na ile lat itd........co do reszty racja ale czemu sie dziwisz za 737 za VIP przepilacilismy razy 3.....taka wladza....

alkaprim
niedziela, 27 września 2020, 11:45

aik-czy pan doczytał artykół do końca? Radary zamówiono już wcześnij...

wert
sobota, 26 września 2020, 19:39

same radary do Narwi to ok 13 mld PLN. Twoje porównanie nie trzyma się kupy albo się trzyma tylko

Ciekawski Dyziek
poniedziałek, 28 września 2020, 11:05

O jakich radarach do... Narwi piszesz. Skoro nic nie wiadomo o założeniach Narwi, skąd wziałeś tak kosmiczne wysoki koszt jakichs mitycznych, nieistniejacych i nie zamówionych radarów?

Fiki
czwartek, 1 października 2020, 14:34

na Narew potrzeba 120 radarow,,na calosc OPL wraz z brzegowymi potrzeba okolo 200,,praktycznie czekamy az wszystko bedzie produkowane u nas,,,,bo rozbijanie na 5 producentow i jeszcze dzielenie na 6 funkcji kosztowaloby 3-4 krotnie wiecej

wert
wtorek, 29 września 2020, 00:44

dopiero po rozpoczęciu dostaw radarów Sajna, czyli w latach 2028-2029 pierwsze ZROP-KZ Narew będą mogły uzyskać docelową konfigurację. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, systemy Wisła i Narew to w sumie 31 baterii (w tym 8 baterii Wisła), co przekłada się na 62 JO (w tym 16 JO Wisła). Oznacza to potrzebę wyprodukowania: 46 radarów Sajna, 62 systemów pasywnych SPL i 62 radarów wczesnego wykrywania P-18PL, łącznie 170 systemów radiolokacyjnych na podwoziach Jelcz. Środki konieczne na ich zakup można szacować na kwotę 12-14 mld PLN

Nemo
sobota, 26 września 2020, 18:25

Jakiej naszej Narwi ??? paplanina od 6 lat i nic więc kosztami się nie przejmuj :) Bo naszą Narew to będą może spłacać nasze wnuki albo prawnuki znając nieudolność rządzących tym krajem

luki
poniedziałek, 28 września 2020, 09:42

a skąd ci się te 6 lat wzięło ?

Xzibit
sobota, 26 września 2020, 12:31

Fajnie niech się Czesi zbroją to w razie czego może i osłonią kawałek naszego nieba,bo polski nieudolny rząd nie potrafi od 6 lat naszej Narwi zacząć

Arado
sobota, 26 września 2020, 11:14

Czesi,Wegrzy,Rumunii,Slowacy, kupuja i unowoczesniaja armie a u nas lesne dziadki ciagle robia analizy,uwarunkowania i byle do dotrwac do emerytury i zaczepic sie w jakies spolce....

LMed
niedziela, 27 września 2020, 08:30

Sądząc po efektach, tak to jest. Tylko ten powiększający się stale chaos, coraz bardziej doraźne działania na przeczekanie oraz prymitywna ( np.ławeczkowa) propaganda nie pozwalają bez narastającego niepokoju patrzyć w przyszłość.

kmdr
niedziela, 27 września 2020, 04:08

Porównaj liczbę urzędników na 100 000 mieszkańców. Zobacz ile mają radnych rady stolic wymienionych krajów.Narew prędzej wyschnie niż oni to kupią.System plot to nic innego jak budowanie z elementów gotowych.Efektor ,podwozie, radar dobrać wszystko do wymagań i gotowe.Teraz system są tak elastyczne ze wszystko podczepi się do wszystkiego.Ale dla Nas to za trudne.

sobota, 26 września 2020, 18:49

U nas to co roku podwyżki dla generałów. W razie W patykiem będą walczyć

Bursztyn
sobota, 26 września 2020, 10:22

Spyder mach4 podpięty pod radar iron dome Fajna konfiguracja Szybko i tanio to ich NAREW

B72
wtorek, 29 września 2020, 09:12

Tak i IDF nawet spojrzec na to "cudo" nie chcial , ciekawe czemu ?

Marek L.
piątek, 2 października 2020, 19:33

Bądź pewien, iż NA PEWNO IDF na te systemy Rafael'a SPYDER, i to w ich OBU wersjach, i tej krótkodystansowej, i tej średniodystansowej, wielokrotnie spojrzał, i spoglądał. Problem z izraelskim przemysłem obronnym jest taki, iż produkują oni kilka różnych systemów p.lot., i dla IDF'u, dysponującego ograniczonym budżetem obronnym, jest to ZBYT WIELE systemów. W wersji odpowiadającej naszej "Narew", to mają oni obecnie 15 baterii Rafael'a "Iron Dome", z ich efektorami "Tamir", pierwotnie stworzonych do zwalczania krótko i średniodystansowych rakiet artyleryjskich, pocisków artyleryjskich, oraz bomb moździerzowych. OBECNIE zwalczają one również DRONY, śmigłowce, samoloty poddźwiękowe, oraz myśliwce bombardujące ponaddźwiękowe, gdy schodzą one do ataku, z szybkością poddźwiękową. Izraelska marynarka wojenna używa dla swojej obrony systemów IAI Barak-8, oraz niedługo zacznie używać tańszej (niż Barak-8!), morskiej wersji "Iron Dome". Najprawdopodobniej IDF zaczął również ostatnio używać wersji lądowej IAI Barak-MX (też dla IDF'u rodzaj "Narwii".). Jako systemy dalekosiężne (odpowiednik naszej "Wisły"), IDF używa obecnie trzech baterii Rafael'a "David's Sling", z ich pociskami "Stunner" (ich dokładna kopia US Raytheon'a, to "SkyCeptor"). Pierwotnie stworzone były do zwalczania średniodystansowych pocisków balistycznych, a OBECNIE zwalczają one RÓWNIEŻ dalekosiężne pociski sterowane, wielkie i wysoko-pułapowe drony typu MALE, oraz wszelkie ponaddźwiękowe samoloty bojowe. Zastąpiły one już baterie p.lot. MIM-23 Hawk, a w niedalekiej przyszłości zaczną one również stopniowo zastępować baterie Patriot PAC-2 (ich najbardziej zmodernizowane wersje!!), które obecnie również służą w IDF'ie. I w związku z tym, to w IDF'ie zabrakło już miejsca dla systemów Rafael'a SPYDER....... Używa ich natomiast od lat między innymi Armia Indyjska, i jest ona z nich bardzo zadowolona.

As
sobota, 26 września 2020, 10:17

Polska natomiast gotowa kupić każdy system pod warunkiem, że jest z USA, lub wskazany przez USA i każdy którego zakup/płatność można odwlec o 20-30 lat, lub więcej.

Deklasacja MON trwa
sobota, 26 września 2020, 09:51

Ledwo 430 mln? I będą mieć j u z 4 baterie nowoczesnego sprzętu plot?? A nasz MON w tym samym czasie przetestował strzelanie z Pilicy na Jelczu. Oto różnica, oto jak Czesi deklasują błyskawicznie tzw. nowoczesną polską armię. Żenada MON aż boli.

gliwiczanin
sobota, 26 września 2020, 00:19

Brytyjczycy dają nam praktycznie dużo więcej niż Czesi mogą dostać od Izraela, a nawet pomarzyć, ale nasz mon dalej bawi się w analizy by ukryć brak pieniędzy na wojsko. Pieniądze te dawno już pochłonęły wydatki typu 500 plus, brak podatku dla pracujących do 26 roku życia, 13 emerytura itp, a teraz likwidacja branży futerkowej i koszernej wartej 7 miliardów. Teraz tego może nie odczują bo te zakłady i tak muszą zapłacić podatki. Problem pojawi się za dwa lata gdy zakłady te przestaną istnieć i nie będą płacić podatków. Gdyby mon miał środki na zakupy to już dawno by wzięli Camm od Brytyjczyków, by móc pochwalić się zakupem podnoszącym zarówno zdolności obronne kraju o lata świetlne jak i dający nowe miejsca pracy. Niestety pis to partia która brnie w kłamstwa zamiast powiedzieć wprost. Nie mamy kasy!!!

Adam
niedziela, 27 września 2020, 09:37

Zwróć uwagę że Brytyjczycy chcą trzy razy więcej kasy

Nie jest to prawda
poniedziałek, 28 września 2020, 11:13

Wroc do Ewy. Nigdzie jak dotąd n i k t nie pisnal słowa o kosztach Camma, bo nikt nie odmawiał dotąd szczegółów np. polonizacji Camma. A ty juz w i e s z (?), że ten przy tym nie oszacowany ze względu na brak jakiejkolwiek specyfikacji Narwi program jest droższy... od nie wiadomo czego z resztą, bo nawet Izrael nie wypowiedział się nt. kosztów ich oferty. Jedyny znany szczegół ich oferty, to jej zakres rzeczowy , czyli najszersza w historii oferta 100% transferu technologii z uwzględnieniem praw do rozwoju i eksportu.

Lord Godar
niedziela, 27 września 2020, 15:29

Ooo jest gość co teraz będzie udowadniał za wszelką cenę , żeby brać NASAMS i amerykańskie rakietki ...

Davien
niedziela, 27 września 2020, 19:40

Godar, a może NASAMS i pociski z NIemiec?

Lord Godar
poniedziałek, 28 września 2020, 13:34

Davien ... a czemu nie CAMM , MICA lub Aster ? NASAMS ma u nas rację bytu , ale jako baterie obrony baz lotniczych ze względu na wymienność efektorów z uzbrojeniem efów . To jeszcze jestem w stanie zaakceptować , bo to jest całkiem racjonalne i sensowne . Można te systemy też spiąć z IBCM generalnie od początku . Natomiast system dowodzenia Narwi , która jest planowana jako OPL kraju i WL i efektory do niej to już ciągle powtarzam trochę inna kwestia . Jest to przede wszystkim kwestia być albo nie być dużej części naszego przemysłu zbrojeniowego na wiele następnych lat i to generalnie powinno mieć istotny wpływ na jego wybór . Sam system C2 to można wziąć ten czy tamten z półki , ale bardzo istotne jest to , aby w pełni mieć nad nim kontrolę , możliwość jego rozwoju , serwisowania bez problemów i ograniczeń wynikających z umów z jego dostawcą , bo takie zawsze są o czym chyba dobrze wiesz . I nie chodzi mi tu o te mityczne kody , o których większość trolli bezmyślnie pisze bez przerwy . To w znacznym stopniu wpływa na kształt tego systemu na naszym podwórku i jego szanse eksportowe na inne podwórka , bo te ograniczenia mają na to znaczny wpływ bo jesteśmy uzależnieni od innych , a Ci zawsze będą faworyzować sprzedaż z własnych zakładów a nie z polskich . Odnośnie samych efektorów to jeszcze inny temat ... Skala zapotrzebowania na nie do Narwi w okresie jej eksploatacji jest tak duża , że determinuje to i uzasadnia produkcję tych efektorów u nas . Tych rakiet będą potrzebne tysiące , bo jedna jednostka ognia dla wszystkich baterii Narwi to już oscyluje w okolicy 1000 sztuk . Dlatego nie ma racji bytu tutaj kupowanie rakiet z półki , a tylko i wyłącznie należy rozpatrywać efektory , które mogą być u nas produkowane , dając pensje , podatki i składki tak aby nasze państwo na tym coś zarabiało i musiało w przeciągu 20-30 lat mniej wydać na serwis . Wybór efektorów jest dosyć duży , a jaki może być najlepszym kompromisem , to już inna sprawa . CAMM daje sporo , co oferują Niemcy ? Co dają koszerni ? Co mogły by zaoferować france ? Wiemy że MBDA daje niezły pakiet i dla mnie obecnie jest to faworyt , a czy ktoś go przebije ofertą dobrego efektora i dobrą ofertą przemysłową , to już zobaczymy .

Davien
czwartek, 1 października 2020, 10:48

Godar, NASAMS-2/3 może uzywac dowolnych efektorów z datalinkiem wiec nie jestes ograniczony do AMRAAM-ów czy AIM-9, możesz yzywać IRIS-T SL/SLS jak Norwegowie, zwykłych IRIS-T, ESSM, ESSM bl 2itp. MICA to system MICA VL i tu NASAMS nie ma sensu, podobnie Aster-15 to SAMP/T. Co do C2 to mozesz albo czekać min 6 lat na wyrób PGZ albo wziaść juz gotowy system z półki i to najszybsza opcja albo przerobić Rega/Łowcza. Co do produkcji u nas to sa dwie rzeczy powaznei opóżniające ten proces czyli brak bazy technologicznej do produkcji zaawansowanych GSN, silników czy paliw i brak wyszkolonych kadr.. CAMM daje ci technologie ale nie wyszkola ci w 5 sek kadr i nie dadzą za darmo cąłego wyposazenia do produkcji pocisków ASRAAM i CAMM( CAMM to pzreróbka ASRAAM-a) Podobnie będzie z KAŻDYM efektorem jaki wybierzemy, pry kazdym będziesz musiał szkolic ludzi i budować bazę produkcyjną. Zobacz ile nam zajeła przeróbka Igły w Pioruna. My panei Godar zwyczajnie nie mamy na to czasu.

Jabadabadu
sobota, 26 września 2020, 18:44

Zapamiętaj raz na jutro: NIKT NIGDY NIKOMU NIC NIE DA. ZA WSZYSTKO TRZEBA ZAPŁACIĆ. TRZEBA WIEDZIEĆ KOMU, ZA CO I ILE.

Paranoid
sobota, 26 września 2020, 17:12

W samym wojsku tych pieniędzy trochę jest, czy MON publikuje szczegółowe wykonanie budżetu? Czy wiadomo o innych środkach publ płynących do PGZ/PHO? itp itp Trzymani jesteśmy w niewiedzy i tyle ...

dywersant
sobota, 26 września 2020, 12:47

Kontrakt na Cammy to już w 2018 mogli podpisać tylko jesteśmy krajem w którym zwlekanie z wszystkim i opóźnianie konstruktywnego działania jest sportem narodowym jak np.: futbol w Brazylii, czy narciarstwo w Norwegii. Tu się udaje, że się robi i bierze za to pieniądz... zawsze tak było. Niestety historia na maruderów nie czeka i żebyśmy nie wypadli z drogi na jej zakręcie.

Nesher
piątek, 25 września 2020, 23:20

W sumie AČR chce kupić 4 baterie (każda z jednym radarem i 4 systemami wyrzutni) w wersji Spyder MR. Będą to radary EL / M 2084, a dodatkowo umowa będzie zawierała opcję zakupu 4 kolejnych identycznych baterii. Opcja może być wykonana do 2030 r., Podczas gdy Izrael przy wykonaniu opcji gwarantuje ceny na poziomie 2021 r. Wszystkie systemy będą oczywiście montowane na ciężarówkach Tatra 815-7 w wersji 8x8.

zza Olzy
piątek, 25 września 2020, 22:05

Zbrojenia czeskie: kilka samolotów, kilka MTB i KTO, kilka heli... A i tak jakby co to NATO obroni a wojować sami przecież nie będą.

sobota, 26 września 2020, 17:21

PL ma powierzchnię 4x większą, zatem CZ Gripen 14 > x 4 56; PL 4 F16 +

Bursztyn
piątek, 25 września 2020, 21:01

Spyder mach 4 z radarem iron dome

dropik
piątek, 25 września 2020, 20:51

Czyli w przełożeniu na Narew 6x430x4jakieś 10mld zł plus VAT oczywiście nie dajemy jakie i ile rakiet. Niby nie wiele, ale realnie ciężko ocenić na podstawie tak małej ilości informacji

Eytu
piątek, 25 września 2020, 20:06

CZy Izraelskie systemy dzialają w systemie imperialnym czy metrycznym ? Jak popelnią "błąd CASY", to rakiety będą szukać samolotów na 1/3 wysokosci rzeczywistej :)

Bursztyn
sobota, 26 września 2020, 11:20

Casa cały czas na stopach lata jak całe lotnictwo Tylko ruska stacja naziemna była w metrach BAŁWANY

Ojciec Sukcesu
piątek, 25 września 2020, 23:41

Jakie to ma znaczenie??? Mogą mieć nawet system klingoński i też będzie ok. Nikt nie będzie pytał wrogiego pilota o pułap lotu, tylko sami sobie to policzą w dowolnym systemie.

JEREMI
piątek, 25 września 2020, 19:52

CZY RADARY I POCISKI IZRAELSKIE DLA PANSTW NATO MUSZĄ ZAWIERAC W SOBIE NATOWSKIE-AMERYKANSKIE URZADZENIA ODPOWIEDZIALNE ZA KOMUNIKACJE LINK 16/ DATA LINK,????? JAK TO JEST Z TYMI IZRAELSKIMI SYSTEMAMI, DOSTALI JAKAS LICENCJE NA PRODUKCJE TYCH ODBIORNIKOW CZY ZAMAWIAJA W USA, CZY ICH WOGOLE NIE POTRZRBUJĄ?????

wiarus
piątek, 25 września 2020, 18:48

Błąd, że zawsze uważałem Czechów za myślących. Gruzja nic ich nie nauczyła.

Marek L.
niedziela, 27 września 2020, 02:24

Błąd !!!! No i w końcu, to ILE RAZY, to tym razem, masz jeszcze zamiar zaśmiecać te tutaj łamy/forum tej polskiej zbrojeniowej gazety Internetowej, dotyczącej polskiej obronności, tymi tutaj totalnymi bredniami, oraz tymi twoimi absolutnymi kłamstwami, wyssanymi z BARDZO brudnego palucha, dotyczącymi Gruzji, i 12:ście lat temu, WTEDY, to rozdystrybuowanymi poprzez putinowskie FSB/GRU....... Czy TO w końcu, to kiedyś ci się NIE znudzi????

lafing (śmiech)
piątek, 25 września 2020, 22:36

czyli powinni kupić Gromy ?

Adam
niedziela, 27 września 2020, 09:39

Powinni kupić trzy razy droższą Narew od PGZ i czekać 10 lat aż powstanie

Lord Godar
poniedziałek, 28 września 2020, 13:35

Znasz chociaż założenia programu Narew i tego czego oczekuje nasz MON ?

gerwazy
piątek, 25 września 2020, 18:47

Może podpiszmy umowę z Czechami aby wzięli nas pod swoją obronę bo na IU MON nie można liczyć?...

Kris.
sobota, 26 września 2020, 09:19

I wyjdziemy na tym jak Gruzini ?????

Marek L.
niedziela, 27 września 2020, 18:37

Ile razy ty masz jeszcze zamiar powtarzać te totalne kłamstwa, rozdystrybuowane przez FSB / GRU, odnośnie Gruzji, 12:cie lat temu ????

Extern
poniedziałek, 28 września 2020, 12:19

A możesz jakoś inaczej wytłumaczyć jak to się stało że Rosjanie dokładnie wiedzieli gdzie się znajdują Gruzińskie drony zwiadowcze podczas ich lotów nad Abchazją, jeszcze zanim zaczęły się tam działania zbrojne, a więc zanim pojawiły się tam Rosyjskie radary? Bo jakoś każdy dron który tam poleciał już nie wracał?

Marek L.
wtorek, 29 września 2020, 12:15

Zarówno w Abchazji, jak i w Osetii to rosyjskie radary OCZYWIŚCIE były tam na stałe obecne, i to NA DŁUGO jeszcze, zanim rozpoczęły się działania zbrojne pomiędzy Rosją, a Gruzją !!!! I kiedy Gruzini posyłali tam te swoje zwiadowcze drony Elbit'u Hermes-450, to znaczna część z nich była wykrywana przez te rosyjskie radary, i wtedy startowały zawsze rosyjskie myśliwce MIG'i-29. Często kończyło to się wtedy zestrzeleniem przez te myśliwce takiego gruzińskiego drona. Ale równie często drony te oczywiście powracały bezpiecznie po wykonanej misji, na gruzińskie lotniska. A cała ta reszta, na którą ty się tutaj powołujesz, są to totalne mity i kłamstwa, a raczej masywna potwarz, stworzona 12 lat temu na potrzeby propagandy rosyjskiej przez putinowskie Wydziały Propagandy, Dezinformacji i Wojny Psychologicznej FSB / GRU.......

Marek L.
środa, 30 września 2020, 19:30

PS. Natomiast, to stworzone 12:cie lat temu przez putinowskie FSB / GRU wielkie i totalne kłamstwo na temat Gruzji, stało się od tego czasu wprost gigantycznym "hit'em" tej tutejszej bardzo masywnej "profesjonalnej" ruskiej Trollowni, która od tamtej chwili zalewa te tutejsze fora całymi tysiącami kłamstw, bazowanych na tym pierwotnym putinowskim kłamstwie, i na pewno będzie tak już czynić AŻ do końca świata, i o jeden dzień dłużej.......

Marek L.
środa, 30 września 2020, 01:30

PS. Ale, jak widać, to ta "teoria spiskowa" wysmażona 12 lat temu przez FSB / GRU stała się gigantycznym "hit'em" dla całej tej tutejszej masywnej "profesjonalnej" ruskiej Trollowni ---- bo powtarzacie tutaj te kłamstwa, tysiące razy, od 12:tu lat, i pewnie będziecie je tu powtarzać już do końca świata, i o jeden dzień dłużej .......

Mark
sobota, 26 września 2020, 13:19

A może, by być poważnym, napiszesz zatem jak Gruzja wyszła na... obronie przez Czechów?

Ubawiony MON em
sobota, 26 września 2020, 09:06

To jest bardzo dobry pomysł. Tylko jaką "łaskę" musielibyśmy im zrobić?

Monkey
piątek, 25 września 2020, 18:43

U Czechów też było opóźnienie, ale krótkie. I wybrali, zagwarantowali sobie taki udział przemysłu w czechizacji, jaki dali radę plus serwis. A my? Analizy, dialogi, rozważania... MBDA UK nam oferuje więcej, niż Rafael dał Czechom, a my dalej wybrzydzamy. Są dodatkowe 3 mld PLN, przeznaczyć część na przedpłatę i wybrać CAMM/CAMM ER. Oferta wiecznie na stole leżeć nie będzie. I żadnych Amerykanów, bo dostaniemy system na 2030 rok z produkcją ciężarówek i kontenerów, w najlepszym razie.

Adam
niedziela, 27 września 2020, 09:41

Zwróć uwagę że MBDA chce trzy razy więcej kasy

A to się nam Nostradamus trafił!
poniedziałek, 28 września 2020, 11:16

Zwróć uwagę, że... poza Tobą, nikt nawet MON NIE WIE, ile to b mogłoby kosztować! Ale, ale, pewnie znasz t e ż liczby jakie padną w najbliższym losowaniu euromilionów?

Lord Godar
niedziela, 27 września 2020, 15:31

Poprosimy o dokładne i potwierdzone wyliczenia ...

Monkey
niedziela, 27 września 2020, 14:48

@Adam: jednak dużo za tą kasę oferują. Czasem warto zapłacić, za darmo nic na tym świecie nie ma. A i Brimstone może dołączyć do oferty.

LMed
sobota, 26 września 2020, 07:44

No ale Amerykanie mają teraz lekkie preferencje przecież w kraju nad Wisłą, że sobie zażartuję.

Kościuszko
piątek, 25 września 2020, 18:32

No narodowi pragmatycy do klawiatur. Nie, z Izraelem żadnego handlu, najpierw 447 itd. A mądrzy czesi potrafią...

KNP
sobota, 26 września 2020, 23:15

A czy Camm ER jest szrotem ?

dywersant
piątek, 25 września 2020, 18:23

Czesi więc realizują swoją Narew do 2023, a my w tym tempie i ilości dialogów technicznych to na IV Wojnę Światową damy radę nawet się spóźnić.

PRACADLA POLAKÓW STOP EKSPORTOWI ZATRUDNIENIA
piątek, 25 września 2020, 18:06

Stratyfikacja dostaw technologi z izraela mamy już SPAIKI wież obecnie wybierając efektor dla NARWI powinniśmy wybrać innego dostawcę kierując się krajowym przemysłem oraz chęcią transferu technologi do krajowego przemysłu przyszła NAREW powinna mieć jak najdłuższe ramiona im wyżej i dalej parasol antydostępowy przed środkami napadu powietrznego będzie otwarty tym lepiej dlatego CAMM-ER

Adam
niedziela, 27 września 2020, 09:42

CAMM odpada bo jest trzy razy droższy od Konkurencji.

Lord Godar
poniedziałek, 28 września 2020, 13:38

Stać nas . Skoro przepłaciliśmy za F-35 to możemy sobie też zafundować droższą i lepszą Narew .

Thor
piątek, 25 września 2020, 17:53

Czyli czekam na info o rozwiązaniu pomostowymi - pozyskaniu przez MON świeżo pomalowanych baterii KUB

Orthodox
sobota, 26 września 2020, 18:07

To nie jest wcale śmieszne. Za chwilę Kuby i Osy zostaną wycofane i zostajemy z samymi Popradzki do mobilnej ochrony. A Narew nawet nie w lesie.

Ubawiony MON-em
sobota, 26 września 2020, 09:09

Nie nie! Pomostowe już wymyślili. To będą Pilice wsadzone na nowo pozyskane Jelcze. Niedawno MON "odniósł sukces" bo okazało się, że Pilica na Jelczu się zmieści. I j u z MON ma gotowe "rozwiązanie"!

...
piątek, 25 września 2020, 17:34

My damy miliardy i bedziemy czekac na ibic czesi jak zwykle myslacy racjonalnie dadza 10 razy mniej dostana cos szyciej i odrazu. Pewie troche mniej pociskow nisz nasze 200

Ślązak
piątek, 25 września 2020, 17:18

Python-5 rakieta w oryginale powietrze -powietrze , czekamy na Pioruna-2 ale do tego czasu nie można by było wyposażyć Poprady w AIM-9X rakiety są w Polsce jako uzbrojenie F-16 , dokupić trochę i Poprady miały by oręż który ma trochę inny pułap i zasięg niż nasze rakiety Grom/Piorun.

Sun
piątek, 25 września 2020, 17:10

Najgorsze jest to że kraje V4 mają te same potrzeby militarne a wogóle ze sobą nie współpracują. Czesi postawili na Izrael, Węgrzy na Niemcy, Polacy na USA a mogliby kupować razem o wiele taniej i z korzyścią dla 4 krajów. Głupota skrajną.

kola
sobota, 26 września 2020, 10:31

Handel uzbrojeniem to nie market - to polityka. Tu nie kupisz co ty chcesz - tu kupisz to, co ktoś będzie chciał Ci sprzedać. Czesi od Polaków nic nie kupią.

Gojan
piątek, 25 września 2020, 23:32

Polska podejmowała próby wspólnych zakupów rakiet plot z krajami V-4, aby obniżyć koszty. Była w tej sprawie nawet publiczna konferencja przedstawicieli ministerstw obrony V-4 podczas któregoś MSPO w Kielcach, organizowana przez Bumar/PHO, jeszcze za władzy PO. Bez skutku - przedstawiciele Czech, Słowacji i Węgier grzecznie odmówili, tłumacząc, że każde z ich państw ma odmienne kryteria wyboru. Podobnych prób współpracy z V-4, podejmowanych przez stronę polską, było więcej - też ze skutkiem negatywnym. Niestety, do tego tanga trzeba czworga.

Jabadabadu
sobota, 26 września 2020, 18:34

Odmówili? A co mogliśmy zaoferować oprócz chciejstwa i paranoi? Jakoś mnie to nie dziwi. Każde z tych państw potrafi liczyć czas, pieniądze i realia.

MI6
piątek, 25 września 2020, 17:10

A tymczasem nad Wisłą ... dyskusje o „dwóch nogach Narwi”...

Ogarnięty.
piątek, 25 września 2020, 16:51

Czechy są z dala od Rosji ,mogą sobie na to pozwolić.

Lord Godar
poniedziałek, 28 września 2020, 13:42

Ogarnij się , Kalibry tam dolecą jeśli ruscy to uznają za konieczne , a czołgi za szybko nie dojadą , a więc dla Czechów opl to podstawa .

sobota, 26 września 2020, 09:10

Komentarz bez jakiejkolwiek wartości merytorycznej.

paw
piątek, 25 września 2020, 16:40

Potem Rosjanie kupią dane techniczne od tej nacji zdradliwej i po OPL. Ja bym nic od nich nie kupował, bo są wredni w stosunku do Polski i nieuczciwi!

Lord Godar
piątek, 25 września 2020, 16:34

Coś mi się zdaje że my Polska , ten tygrys Europy środkowo wschodniej i bastion Europy zachodniej zostaniemy na szarym końcu jeśli chodzi o nowoczesność i potencjał armii i to pod pod wieloma względami . Samo ogłaszanie wszem i wobec przy każdej nadającej się okazji jakim to jesteśmy sojusznikiem i partnerem USA nie wystarczy .

King
piątek, 25 września 2020, 21:28

Ty tak na poważnie? Oni chcą kupić16 wyrzutni. Szesnaście! To na defiladę nawet za mało.... To ma być OPL?

Lord Godar
poniedziałek, 28 września 2020, 13:46

16 teraz 16 później , co dla osłony ich baz lotniczych i strategicznych miejsc wystarczy . Planowane przez nas 20-30 baterii w naszym przypadku to i tak za mało . Przy naszym terytorium i długości granic , które trzeba ochronić to nadal nie będzie szczelne pokrycie , tylko obrona wyspowa .

Orthodox
sobota, 26 września 2020, 17:51

Ty tak na poważnie, królu intelektu. A ile oni potrzebują tego, w porównaniu do wielkości armii. A wysiłek finansowy, w stosunku do budżetu, niebagatelny, podobnie jak u nas.

fxx
piątek, 25 września 2020, 16:22

Może odkupić od nich te KUBy? Zanim u nas powstanie Agencja Uzbrojenia i zanim cokolwiek kupi to już nawet w Stanach przestana produkować Patrioty...

Zły jest tylko jeden
sobota, 26 września 2020, 09:29

Żartujesz? Przecież w ten sposób nasza obrona zostałaby w sposób niedopuszczalny dla MON... wzmocniona! A jak wiedzą już chyba wszyscy, głównym zadaniem MON jest osłabianie zdolności bojowych WP. Zatem dodatkowe środki oplot byłyby wbrew strategii MON. My NIE MOŻEMY mieć wartościowej, czytaj: skutecznej obrony plot. Po utrąceniu Macierewicza który śnił o potędze WP, obecny MON starannie kontynuuje plan rozbrojenia WP. Pod pozorem modernizacji wycofuje się sukcesywnie kolejne posiadane systemy jak KUB (do wycofania w przyszłym roku) oraz OSA (wycofanie zaplanowane na 2022). Biała (wycofanie w w 2023 pod pozorem SONY). A pod pozorem "szukania najlepszych rozwiązań" (albo np. redefiniowania wymagań, lub dostosowywania założeń do zmieniających się warunków pola walki) maksymalnie przeciąga się i odwleka wprowadzanie następców dla wycofywanych środków bojowych- brak jakichkolwiek nowych programów dla następcy OS czy KUB. Poza tym MON forsuje możliwie szeroko "modyfikacje" zatem betonuje wyłącznie s t a r e rozwiązania w miejsce przyszłościowych. Do tego MON ograniczył zakupy wyłącznie do środków o najmniejszej przydatności na polu walki, jak holowniki, stacja demagnetyzacyjna dla okrętów, samoloty transportowe, mundury tropikalne. No i skasował szereg programów pozyskania stricte bojowych systemów jak Narew, Kryl, Langusta2, polskie radary, okręty Miecznik czy Czapla, Notec, Rybitwa. W ten sposób MON sukcesywnie osłabia zdolności bojowe naszej armii. Zakup zatem Kub-ów jak wzmacniający naszą oplot, nie może być zrealizowany.

Orthodox
sobota, 26 września 2020, 17:45

W większości zgoda, poza tym Macierewiczem, jako niedoszłym zbawcą naszej armii. Szczególnie sprawy śmigłowców nie idzie mu zapomnieć. I kilku innych kwiatków, chociażby 1000 dronów, które okazały się amunicją krążącą (i nawet to chyba nie zostało zrealizowane)

Extern
poniedziałek, 28 września 2020, 12:26

Z 1000 dronów jest tylko 100, ale dla usprawiedliwienia AM w tej sprawie to trzeba dodać że to Błaszczak bez wyraźnego powodu zastopował realizację kontraktu przez AM podpisanego.

zibi
piątek, 25 września 2020, 16:13

Wszyscy jakoś mogą się normalnie ogarnąć i dogadać w kwesti zakupów i wlasnej gospodarki tylko nie my....

Xzibit
piątek, 25 września 2020, 16:12

Brawo Czesi tylko polski nieudolny rząd wciska Polakom bajki od 6 lat o Narwi a nawet nic nie zrobili w tym kierunku

Autor Widmo
piątek, 25 września 2020, 21:29

Nic nie zrobili, ponieważ dopiero niedawno spolaryzował się zasadniczy kierunek współpracy. Mam na myśli Stany Zjednoczone. Dziś w zasadzie jest jasne, że wszelkie kluczowe zakupy będą finalizowane pod tym kątem. Wynika to z konieczności interoperacyjności WP i USA w Polsce w tych kwestiach oraz interesu Państwa Polskiego tj. stacjonowanie wojsk USA w naszym kraju, dostaw LNG czy technologii związanych z pozyskaniem i budową elektrowni atomowych.

Marek1
sobota, 26 września 2020, 18:01

Taaa, polaryzował się ten "kierunek" od 2015r, by wreszcie przybrać formę jawnej i pełnej kolonizacji Polski pod pretekstem "interoperacyjności" US Army i polskich, tubylczych oddziałów pomocniczych.

Orthodox
sobota, 26 września 2020, 17:34

Z szeroko pojętymi interesami Państwa Polskiego to ma nie wiele wspólnego. To bardziej podpada pod ograniczenie suwerenności.

Xzibit
sobota, 26 września 2020, 13:41

Czyli robienie "łaski" dla USA na pierwszym miejsce bez żadnego transferu technologi no ale najważniejsze że USA kilku żołnierzy podeśle tylko my nawet wojsk sojuszniczych nie mamy czom obronić przed atakiem z powietrza

KNP
sobota, 26 września 2020, 23:19

Mimo wszystko warto pamiętać, że gdyby nie St. Zj. (w polskim nazewnictwie nie ma takiego kraju jak usa), to nie wiadomo, czy Polska by była na mapach świata.

Extern
poniedziałek, 28 września 2020, 12:41

Fakt i Francja nawet więcej od Stanów nam wtedy pomogła. Nie zmienia to jednak obecnego tych krajów do nas przedmiotowego podejścia. Francji to się nawet teraz nie dziwię, wybraliśmy USA jako protektora więc sprawa jasna. Najbardziej mnie boli jednak zachowanie USA. Mogli by nas przynajmniej podratować technicznie skoro finanse im kuleją, mają czym, nie kosztowało by to ich w sumie nic. A nie chcą.

Piotr Skarga
poniedziałek, 28 września 2020, 11:45

Polityka i wielkie słowa. Czy dlatego od 5 lat MON absolutnie nie posunął kluczowej dla całej Polski sprawy Narwi poświęcając, aż nadmiar energii drugoplanowej Wiśle? Aż tak się "dobra zmiana" wystraszyła symulowanych ataków rakietowych Rosji na Warszawę? Przy takim zagrożeniu to USA spokojnie mogłoby łatwo przerzucić tu do nas swoje Patrioty, czy THADY bo je mają w gotowosci. Ale oni sami żadnej Narwi nam nie "pozyczą" bo nie mają. Więc priorytety PIS ustawił złe. Pierwsza powinna być Narew, potem dopiero Wisła. Ten kto to ustalił, po prostu bardzo nam zaszkodził. A sama Narew osłoniłaby także wojska amerykańskie. A tak czy my czy oni, nie mamy ani jednej wyrzutni krótkiego zasięgu. Wisła przed Narwią - to jest nienaprawialny błąd MON i polityczny PIS.

Polak
piątek, 25 września 2020, 16:06

Szału nie robi to samo ilość...

Jabadabadu
wtorek, 29 września 2020, 14:10

Za 2-3 lata będziesz strzelał ze śrutówki, bo reszta która jeszcze jest zostanie zezłomowana. Robi różnicę?

sobota, 26 września 2020, 09:31

Robi. I to różnice generacyjną! Oni będą mieć nowe, my nie. My zrobimy "modyfikacje" starych OS, tyle że bez pozyskania nowych efektorów. Zatem g...o, a nie postęp.

Polak
sobota, 26 września 2020, 16:57

Przypomnij mi czym latają Czesi?? Zaraz wypożyczonymi Gripenami. Jak kupią tyle sztuk co Polska F16, a potem F35 to daj mi znać. I przestań się podniecać małymi Czechami.

PolskiObywatel
piątek, 25 września 2020, 23:51

Bo Czechy to ogromny kraj który potrzebuje z 12 baterii :)

Obserwator
piątek, 25 września 2020, 15:53

"...Planowana wartość umowy wraz z podatkiem VAT to 10 mld koron czeskich, czyli około 430 mln dolarów." To nasi rządzący więcej wydali na dofinansowanie TVP przed wyborami. Dla nich ważniejsza jest propaganda niż bezpieczeństwo naszego kraju. Ponadto Izrael proponował nam także swojego "Homara" i z tego co pamiętam informacje w prasie, to z budową fabryki "green field". Jestem ciekawy porównania ofert i warunków Izraelczyków i Amerykanów z Himarsem. śmiem twierdzić iż ważniejsze było zadowolenie Trumpa niż korzystna oferta dla Polski.

Frantz
sobota, 26 września 2020, 09:40

Nikt nie opublikuje takiego porównania. Bo wszystkie "za" są po stronie Irlzraela!! Izrael od lat oficjalnie oferuje nam nie tylko 100% technologii (nie mam tylko pewności czy jednak chodziło także o rakiety o zasięgu 300+, bo o te 150km już tak), ale nawet budowę fabryki pod wspólnym zarządem z Polską, wraz z opcją praw do eksportu oraz nawet z pomocą ich marketingu. Nikt tego nam nigdy nie zaoferował, nawet MBDA, choć oni też ponoć oferują 100% transfer technologii i potem współpracę przy rozwoju i sprzedazy na rynki trzecie. Nasza "dobra" zmiana panicznie boi się nawet rozważyć opcje kupienia poza USA, bo drżą ze strachu, że ich "hegemon" jakbyśmy nie kupili u nich, wycofa się ze wsparcia, a PIS nie ma "cojones" by nawet pomyśleć o potencjalnym tworzeniu faktycznej polskiej niezależności.

Artur
niedziela, 27 września 2020, 14:20

Ależ to wszystko świetnie wygląda na papierze!!! Chcesz eksportować rakiety izraelskiego systemu to się dobrze rozejrzyj kto ich używa. Można się dobrze ułożyć z Żydami i podzielić się rynkiem: Kazachstan, Azerbejdżan, Wietnam. Jak jakieś państwo pominąłem to przepraszam;) dupy ten eksport nie urywa... No, ale fabrykę już będziemy mieli i nikt nam jej nie zabierze! Jak już wyprodukujemy te pińcet rakiet, co je MON w bólach zamówi, to będzie można zacząć traktory tam produkować, jak Wowa. Itd., itd... Kupno Lynxa jako sposób pozyskania technologii rakietowych trochę jednak za drogi jest by dostać je razem z systemem, którego nie chcemy.

Frantz
poniedziałek, 28 września 2020, 11:58

Niech pomyślę, krytykujesz oficjalną publiczną ofertę znaną wszystkim, bo uwazasz (jakim prawem, na jakiej podstawie), że "jest na papierze"??? Jak mocno zatem musiałbyś skrytkowac rozne przesmieszne przy izraelskiej pseudo-oferty: o wiele węższe, lub np. brak transferu technologii, lub np. równie publicznie wypowiedzianą propozycję by w ogóle z a m i a s t produkcji w Polsce SkyCeptora Polska k u p i ł a, z "wyjątkowo dla Polski" obniżoną ceną... pociski Gem-T?? Jak absurdalnie wyglądają dla ciebie wszystkie pozostałe oferty, skoro nadzwyczaj szeroka oferta z Izraela jest "na papierze"?

Davien
sobota, 26 września 2020, 18:22

Frantz, jedyna oferta produkcji w Polsce dotyczyła pocisków EXTRA. Pozostałe miały byc z izraela

Frantz
poniedziałek, 28 września 2020, 12:10

W ofercie 100% transferu był na pewno Extra i ten precyzyjny Accular 122 dla Mesko! Oraz bodaj jakieś APR dla zwykłych pocisków artyleryjskich i chyba rakiet lotniczych. To było po tym, jak zaczęliśmy nasze pociski APR dla Kraba i Raka. Dlatego nie pisałem o większych, bo na pewno oficjalnie nie były oferowane. Ale wiem, że w Kielcach "w kuluarach" były - choć być może tylko "marketingowe" - rozmowy. Oni wiedzieli , że najlepszą "marchewką" dla nas będzie na pewno zasięg 300+! I jestem pewien, że jakieś rozmowy, i to nie z naszej strony były podejmowane.

Davien
czwartek, 1 października 2020, 10:56

FGrantz w Polsce miała powstać wyłacznie fabryka dla pocisków EXTRA, nie przypominam sobie by była mowa tez o pociskach 122mm. Pocisków LORA nie mogli przekazać bo blokował to MTCR, o Phoenix Hawk w ogóle nei było zdaje sie mowy. Do tego wybór oferty z Izraela oznaczał ze do Polski trafi system neikompatybilny z NATO-wskimi co w razie konfliktu oznaczałoby spore problemy. W tym czasie n PGZ planował dla Homara licencyjna produkcję GLMRS . Pociski APR dla możdzerzy Izrael ma dość specyficzne, nie wiadomo czy dałoby sie je w ogóle w Polsce produkowac, to czysta elektronika w INS zamiast zyroskopów. U nas od początku HOMAR miał się opierac o GMLRS ale miały być produkowane w Polsce i miało być znacznei więcej baterii.

Orthodox
sobota, 26 września 2020, 17:18

Wszystko w punkt. Kontrakty dla Amerykanów to czysta polityka. Mam tylko wątpliwości co do 100% transferu najbardziej zaawansowanych technologii. Nikt tego, ot tak nie oddaje. Obiecywać można. Spajka też produkujemy na licencji. W 50-ciu procentach...Co innego sprzedać licencję na haubicę, a co innego na zaawansowany pocisk kierowany.

KNP
sobota, 26 września 2020, 23:21

Procent polonizacji "spajka" wynosi 20.

Davien
czwartek, 1 października 2020, 10:57

Polonizacja Spike'a to 54% a nei 20.

dim
piątek, 25 września 2020, 15:32

Byłoby logiczne, geograficznie i z uwagi na koszty, produkować Narew dla obu krajów razem. Ale ta polsko-czeska niechęć... Ani nie przezwyciężyliśmy starych zaszłości, ani chyba nawet nie próbowano. Rozgrywają nas obcy, jednych i drugich. Przypomnę, że bardzo pilnie było takiej współpracy potrzeba obu naszym krajom, np. w latach 30stych XX wieku. Jedyne co mogłoby nas wtedy postawić w istotnie lepszej sytuacji wobec Niemiec. Narodowe wady, przytępienie ostrości wzroku... nie reformują się łatwo.

Adam
niedziela, 27 września 2020, 09:46

Nic nie stoi na przeszkodzie by Polska też kupiła Spyder

dim
niedziela, 27 września 2020, 17:16

Wiesz, nasze zaufanie, do tego dostawcy, zostało już przez czołowych polityków jego państwa, hmm... decydująco zredukowane. W pobliże zera.

Etam
poniedziałek, 28 września 2020, 12:12

Bzdura. Czołowi politycy t e g o kraju zawsze nadzwyczaj szybko odstępują od swych publicznych poglądów, gdy tylko t e n kraj zyskuje biznesowo. TO wiedzą wszyscy.

Orthodox
sobota, 26 września 2020, 17:08

Nie tylko Czesi mają takie podejście. Było kilka prób wspólnych programów zbrojeniowych z państwami Grupy Wyszehradzkiej. Wszystko rozbijało się o konflikt interesów, nikt nie chciał zrobić pół kroku w tył.

Qwe
sobota, 26 września 2020, 05:35

Czechy to postchrześcijański kraj o etyce protestanckiej podobnie jak Węgry. Tutaj w cenie jest praca, oszczędność, edukacja. Oba te kraje znają swoją wartość, wiedzą, że są niewielkie, i wiedzą że prowadzenie pragmatycznej polityki względem dużych graczy w Europie może przynieść im tylko powodzenie. Inaczej jest z Polską, katolicką, upadłym mocarstwem gdzieś na pocz. XVIII w. z aspiracjami do bycia leaderem w Europie Środkowo-Wschodniej, nie tylko nie chcą tego mocarstwa jak Niemcy, czy Rosja, nie chcą tego i Węgrzy, i Czesi i Litwini. Uwiesiliśmy się Trumpa, bo on wie, że najlepsze pieniądze można zarobić na tym kto marzy o byciu mocarstwem, nie bez powodu tak mocna jest zaprzyjaźniona jest nim Wielka Brytania i Polska.

dim
niedziela, 27 września 2020, 05:52

A możesz wskazać coś na potwierdzenie, że Polska marzy o mocarstwowości ? Gdyż jakoś przez ponad 60 lat tego nie zauważyłem ?

Filip
niedziela, 27 września 2020, 17:56

A mało to razy mówił morawiecki że jesteśmy ostoją Europy, że mamy bardzo ważną rolę do odegrania w Europie, że to my tworzymy trzon europeiskości itd. To twoim zdaniem o czym on mówił???

Żenada
poniedziałek, 28 września 2020, 12:14

A zatem kompletnie NIC o mocarstwowosci!

dim
poniedziałek, 28 września 2020, 07:28

O kulturze, europejskiej tożsamości i wytrwałości narodu. Bardziej świadomego europejskości, niż pozostałe (poza małymi Bałtami) podbite na długo przez wschodnią starapię. To akurat w Polsce Niemcy, Żydzi i Rosjanie - dzieci okupantów - dość często stawali się w sercach wybitnymi Polakami.

Jabadabadu
sobota, 26 września 2020, 18:37

TRAFIONY!!!!!

LMed
piątek, 25 września 2020, 15:32

Zaraz pojawią się "oficjalne" głosy, że Czechy to mały kraj ( nie to co my) i im jest łatwiej.

Davien
sobota, 26 września 2020, 18:25

Tak panie LMed jest im łatwiej bo kupili prosto z półki nie chcąc transferów technologii czy czechizacji wszystkiego łacznie z efektorem

Ha ha ha
poniedziałek, 28 września 2020, 12:16

Nie chcieli? To skąd wymóg 30% udziału wartościowego w kontrakcie? Zatem chcieli, czy nie chcieli wymienionych w warunkach zakupu aż 30%? AŻ, bo na malutkie Czechy i malutki kontrakcik!

Davien
czwartek, 1 października 2020, 10:59

Te 30% to np podwozia Tatra itp, czyli gotowe wyroby Czeskie wykorzystane w zestawach. Nie chca produkowac ai pociskó, ani radarów itp.

Orthodox
sobota, 26 września 2020, 16:59

Słuszna uwaga. Wysiłek finansowy ,,wprost proporcjonalny". Liczy się podejście do tematu.

Autorex
piątek, 25 września 2020, 15:15

Dobrze, niech kupują i to jak najwięcej. Byle by tylko pomogli nam jeśli będzie potrzeba w razie W.

OLo
piątek, 25 września 2020, 15:05

A u nas niekończące się dyskusje i fazy analityczno-koncepcyjne :) Irytujący jest brak jakichkolwiek postępów w programie Narew.

x
piątek, 25 września 2020, 14:55

A pułap do 10-12km to jaki ma sens w sytuacji gdy większość myśliwców lata na 15km?

Orthodox
sobota, 26 września 2020, 16:53

Jakbyś się nie domyślał, to są jeszcze zestawy średniego zasięgu/ wyższego piętra. Poza tym liczy się też skuteczność przeciw pociskom odpalanym przez samoloty poza zasięgiem.

Myślisz coś?
sobota, 26 września 2020, 09:48

A masz ty olej w głowie? Podobnie jak obecność Stingerow w Afganistanie czy Syrii, tak użycie przez Gruzinow naszych Gromow spowodowało u Rosjan konieczność podniesienia pułapu ataków na ponad 5km. Jakbyś nie wiedział, to główny pułap ataków Rosjan w Syrii długo nie przekraczał 5km. A ty o 15km???

Orthodox
sobota, 26 września 2020, 16:43

A czego ci Rosjanie w Syrii mieli się obawiać. Nawet uzbrojenia kierowanego praktycznie nie stosowali, tylko niekierowane i grawitacyjne bomby, a to siłą rzeczy wymusza niski pułap.

Buu
poniedziałek, 28 września 2020, 12:18

A czego mieli się obawiać w Afganistanie czy Gruzji? Chyba inne sprawozdania czytałeś. Rosyjskie?

bender
niedziela, 27 września 2020, 00:19

Niby wszystko co nowe i high-tech testują w Syrii, a bomb kierowanych jakoś nie bardzo. Pewnie ma to coś wspólnego ze smutnym losem specnazowców naprowadzających bomby.

zibi
piątek, 25 września 2020, 22:03

u nich teren górzysty to jak na górce w Tatrach postawią to na te 15 kilometrów nad poziomem morza doleci.....

Andrzej
piątek, 25 września 2020, 14:31

Czesi zawsze umieli podejmować słuszne decyzje.

Bono
sobota, 26 września 2020, 14:29

I dlatego dzisiaj są mało istotnym kraikiem.

Adam
niedziela, 27 września 2020, 09:48

W przeciwieństwie do Polski która szanują na całym świecie

Bono
niedziela, 27 września 2020, 18:29

W przeciwienstwie chyba tak, bo po nominacjach różnych premierow, czy prezydentów owi przyjeżdżają do Polski, nie do Czech.

Obserwator
piątek, 25 września 2020, 14:19

Czeski pragmatyzm, rozsądek i stanowczość podejmowania niektórych działań jest godny pozazdroszczenia. I pewnie odezwie się grono sceptyków, że z Izraela to nie... bo mityczne "kody źródłowe" przekażą Rosji. Jeżeli Poprady doczekają się modernizacji na PIORUN 2 to takie zestawy budowane z krajowym udziałem będą też przydatne w perspektywie wymiany OSY i KUB.

Kolo
sobota, 26 września 2020, 08:33

Poszukaj troche o pewnym kraju w Azji południowej co testował te super wynalazki jak derby, python i spider i stwierdził że to jest gówno warte. W broszurkach ładnie wygląda i tyle.

Hmm
poniedziałek, 28 września 2020, 12:20

Poszukaj kto jest największym eksporterem broni w stosunku do innych rodzajów eksportu. Ten twój post to nawet "w bruszurkach" bardzo kiepsko wygląda.

Tweets Defence24