Przemysł Zbrojeniowy
Centrum Usług Biznesowych PGZ powstanie w Radomiu. "Konsolidacja i oszczędności"
Podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli m.in. wicemarszałek senatu Adam Bielan oraz szef MON Antoni Macierewicz zapowiedziano utworzenie centrum usług biznesowych PGZ w Radomiu. Jego powstanie jest jednym z elementów konsolidacji spółek grupy, a także ma wpłynąć na obniżenie kosztów działalności grupy.
Centrum Usług Biznesowych PGZ w pierwszej kolejności obejmie cztery obszary: Centrum Zakupowe, Centrum Finansowo-Księgowe, Centrum Szkoleń i Rozwoju Kompetencji oraz Centrum Usług Teleinformatycznych. Będzie powstawać w latach 2017-2018 i ulokuje się w obecnej siedzibie Grupy przy ul. J. Malczewskiego 24 (Radom Office Park). Docelowo, po 2020 roku CUB znajdzie się natomiast w nowym budynku PGZ przy ul. Warszawskiej w Radomiu, gdzie znajdzie się także Centrum Wystawiennicze Grupy.
Wśród wskazanych przez prezesa PGZ Systems Rafała Zgorzelskiego dalszych obszarów działalności, które będą rozwijane w latach 2018-2020 wskazano usługi kadrowo-płatnicze, zarządzanie nieruchomościami, dotacje, zarządzanie flotą samochodową, ochronę fizyczną i utrzymanie czystości.
Tytuł konferencji: Radom: PGZ 2.0 jest bezpośrednim nawiązaniem do przeniesienia PGZ na wyższy poziom funkcjonowania. Chcieliśmy pokazać, że nasze Centrum Usług Biznesowych będzie wdrażało najlepsze rozwiązania rynkowe w kluczowych obszarach funkcjonowania Grupy. Naszą intencją jest nie tylko wprowadzenie nowoczesnych form zarządzania procesami wspólnymi, ale też zwiększenie faktycznej integracji PGZ, usprawnienie współpracy pomiędzy spółkami i podniesienie efektywności funkcjonowania Grupy jako całości
Rozwój struktur operacyjnych PGZ w Radomiu pozwoli wygenerować istotne oszczędności finansowe dla grupy kapitałowej. Dla przykładu w 2016 r. roczne wydatki Grupy związane z nabywaniem towarów i usług wyniosły 2,2 mld zł. W związku z tym przy optymalizacji kosztów na poziomie około 10 proc. kwota oszczędności wyniesie co najmniej 220 mln zł. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że funkcjonujące obecnie na rynku centra usług wspólnych dzięki samej tylko konsolidacji zakupów pozwalają zaoszczędzić nawet około 20-40 proc. ogólnej sumy kosztów, już dzisiaj można spodziewać się, iż dzięki Centrum Usług Biznesowych PGZ docelowo zaoszczędzi dużo więcej. Grupa zakłada, że 30-40 proc. oszczędności może także wygenerować konsolidacja realizacji procesów wspólnych w zakresie księgowości. Wielkość zaoszczędzonych kwot będzie też rosła w miarę rozszerzania aktywności radomskiego Centrum o kolejne obszary.
Warto przy tym zauważyć, że Polska jest ważnym europejskim hubem dla centrów usług wspólnych, które obecnie zatrudniają ok. 120 tys. osób, dając ok. 45% miejsc pracy w tej branży w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Co więc ważne radomskie CUB nie zamierza ograniczać swej działalności do świadczenia usług wyłącznie na rzecz spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej i planuje podejmować współpracę także z podmiotami zewnętrznymi, w tym w szczególności z innymi spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Docelowo Centrum Usług Biznesowych ma zatrudniać, co najmniej 300 osób – pierwsze kilkadziesiąt stanowisk pracy zostanie uruchomionych w Radomiu jeszcze w bieżącym roku.
Wśród głównych, spodziewanych efektów działań wspólnych prezes PGZ Systems wskazał: wprowadzenie nowoczesnych form zarządzania, wykorzystanie efektu skali i optymalizacji kosztowej zwiększenie przejrzystości i bezpieczeństwa procesów biznesowych, usprawnienie współpracy między spółkami, stworzenia zaplecza kompetencyjnego PGZ, a także wspomniana już faktyczna integracja i konsolidacja PGZ. A to z kolei ma się przełożyć na zwiększenie efektywności działania Grupy i w konsekwencji umożliwić stworzenie solidnej marki narodowej korporacji zbrojeniowej.
Błażej Wojnicz w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że powstanie radomskiego centrum usług wspólnych jest realizacją jednego z celów strategicznych Grupy jakim jest konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego, która jest konieczna na współczesnym bardzo konkurencyjnym rynku w tej branży. Prezes PGZ podkreślił przy tym, że głównym celem powstania CUB jest to by produkty PGZ były tańsze, czego wymaga zarówno główny klient grupy czyli MON, jak i klienci eksportowi, których znaczenie dla Grupy będzie rosło.
Jednym z nadrzędnych celów Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest dokończenie procesu konsolidacji funkcjonalnej Grupy. Działania te oznaczają głębszą integrację spółek i lepsze wykorzystanie istniejących synergii. Chcemy dostarczać naszym klientom – przede wszystkim Ministerstwu Obrony Narodowej – najwyższej jakości sprzęt wojskowy, dbając jednocześnie o skuteczność i efektywność kosztową oraz regularne polepszanie naszych wyników finansowych. To podstawowy cel konsolidacji procesów wspólnych w Grupie oraz główna przyczyna powołania i rozwijania Centrum Usług Biznesowych w Radomiu. Dążymy do budowy silnej i rozpoznawalnej marki narodowej PGZ z Radomiem jako centrum polskiego przemysłu zbrojeniowego
Znaczenie Radomia dla polskiej zbrojeniówki szczególnie podkreślał obecny na konferencji minister Antoni Macierewicz.
Radom jest miejscem szczególnym, wyjątkowym zarówno dla II Rzeczpospolitej i rodzącego się wówczas polskiego przemysłu zbrojeniowego, jak też – ze względu na pamiętne wydarzenia czerwca 1976 r. – dla najnowszej historii naszej ojczyzny. Cieszę się zatem niezmiernie, że Polska Grupa Zbrojeniowa – kluczowy podmiot procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP – zdecydowała się na ulokowanie Centrum Usług Biznesowych właśnie tutaj. Jestem przekonany, że inwestycja da impuls do rozwoju miasta, które w naszej historii zapisało tak piękną kartę
Szef MON zwrócił także uwagę na znaczenie decyzji o powstaniu Centrum Usług Biznesowych dla kluczowych programów modernizacji Sił Zbrojnych RP, które będą realizowane przez MON.
Dla wszystkich jest to decyzja o kluczowym znaczeniu. Dla MON jest to decyzja, która daje możliwość oszczędności - zawsze ważnych ale też i perspektywę konsolidacji i profesjonalizacji spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To jest szczególnie istotne w perspektywie kontraktów, które przyjdzie realizować zakładom PGZ w najbliższej przyszłości. Myślę o trzech największych kontraktach: dotyczących systemu antyrakietowego Patriot, systemu rakietowego Homar i zakupu okrętów podwodnych. To są trzy największe kontrakty,które przez najbliższe 10 lat będą kształtowały działalność spółek PGZ.
Hmmm
Informatyka miała by trafić do obcej firmy a nasze dane w świat ? Nie spotkałem się w IBM i podobnych firmach z wydzielaniem informatyki po za firmę . Ponieważ istnieje zbyt duże ryzyku utraty tajnych danych .
Kiks
Centrum usług biznesowych w Radomiu, centralne lotnisko w Baranowicach itd. Cóż, kto podejmuje decyzje tam powstanie lotnisko ;).
X
Na ich miejscu uruchomiłbym to w Indiach. Tam jest taniej i kadra też nie najgorsza. ;)))
cynik
Hindusi nie będą mogli odwdzięczyć się w wyborach za kolejną słomianą inwestycje.