Reklama

Siły zbrojne

Bydgoszcz szkoli przed misją NATO w Iraku

Fot. JFTC
Fot. JFTC

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO przeprowadziło najnowsze szkolenie łącząc dwie metody – zdalną, podczas której słuchacze zgłębiali wiedzę teoretyczną, oraz stacjonarną, gdzie szkoleni przygotowywali się praktycznie do udziału w przyszłej misji NATO w Iraku (NMI). Szkolenie trwało dwa tygodnie, po tydzień na każdą z części, i zakończyło się w piątek, 22 października. Rzecznik prasowy Centrum podkreślił, że taką hybrydową metodę szkolenia zastosowano po raz pierwszy w historii jego funkcjonowania.

W oficjalnym komunikacie prasowym zaznaczono, że jako główny ośrodek NATO zajmujący się szkoleniami przed wyjazdem na misje, Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) nieustannie doskonali metody pracy, dostosowując się do nowych wymagań i wyzwań oraz stale zmieniającego się środowiska. Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia i obserwacji z ostatnich miesięcy naznaczonych pandemią, Centrum z siedzibą w Bydgoszczy przeprowadziło pierwsze hybrydowe szkolenie dla personelu udającego się na misję. W części teoretycznej przedsięwzięcia, przeprowadzonej zdalnie, wzięło udział niespełna 100 uczestników, zaś nieco ponad 50 przyjechało do Bydgoszczy na część praktyczną.

„Naszym celem jest jak najlepiej przygotować was do misji” – powiedział generał dywizji Norbert Wagner, dowódca JFTC, zwracając się do uczestników podczas rozpoczęcia szkolenia. „Przedstawimy wam ogólny zarys misji, cenne uwagi z obszaru działań, a także wiadomości na temat bieżącej sytuacji w Iraku. Otrzymacie również niezbędne informacje dotyczące różnic kulturowych. Część praktyczna pozwoli wam również na prawdziwą współpracę, ćwiczenia i zbudowanie poczucia wspólnoty, która jest nieodzownym elementem profesjonalnego działania na misji”.

image
Fot. JFTC

 

Jak zaznaczył w komunikacie kmdr por. Piotr Adamczak rzecznik prasowy JFTC, przeprowadzenie szkolenia przekrojowego, na wysokim poziomie, przed wyjazdem na misję nie byłoby możliwe bez wsparcia ekspertów, którzy dysponują doświadczeniem niezbędnym do profesjonalnego wypełniania zadań. Wsparcie dla część teoretycznej zapewniło dowództwo i sztab misji NATO w Iraku, przedstawiciele organizacji międzynarodowych oraz iracki generał. Dodatkowe wsparcie zapewniły osoby, które brały udział w misji, bądź też służą w niej obecnie.

„Nikt nie wie o misji w Iraku więcej niż zespół, który tam służy. Dla nich misja, która jest przed wami, jest chlebem powszednim. Oni odpowiedzą na nurtujące was pytania, pomogą zrozumieć specyfikę lokalnego środowiska i zadania, które przed wami stoją. Podzielą się również swoim doświadczeniem” powiedział witając uczestników generał brygady Jozsef Szpisjak, zastępca dowódcy i szef sztabu JFTC, a jednocześnie dyrektor szkolenia. „Zapewniam, że wasze pytania nie pozostaną bez odpowiedzi, eksperci pomogą wam również poszerzyć wiedzę o tematy, które was nurtują”.

image
Fot. JFTC

 

Głównym celem szkolenia było jednolite przygotowanie personelu, który będzie w stanie efektywnie wywiązać się z zadań postawionych przez dowódcę NMI w ramach misji prowadzonej przez NATO. Podczas fazy teoretycznej, uczestnicy otrzymali niezbędne wiadomości związane z ich przyszłą misją. Stacjonarna część szkolenia pozwoliła im zastosować teorię w praktyce, a ponieważ szkolenie wiernie odzwierciedlało bieżącą sytuację w Iraku, można być pewnym, że uczestnicy rozpoczną misję z dużą dozą pewności siebie. Szkolenie gwarantuje też, że nawet przy rotacjach wojska, misja sojusznicza w Iraku będzie kontynuowana na stałym, wysokim poziomie - przyszli członkowie NMI będą mogli przystąpić do wykonywania swoich obowiązków natychmiast po dotarciu do Iraku. Następne szkolenie dla członków misji NMI zaplanowane jest na początku przyszłego roku.

Komunikat prasowy przygotowany został przez kmdr. por. Piotra Adamczaka, rzecznika prasowego JFTC

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/allah-akbar/
Reklama link: https://sklep.defence24.pl/produkt/allah-akbar/

Reklama

Komentarze (4)

  1. lusg

    Sojusz ma charakter "obronny" co widac, słychać i czuć, spalenizne ciał i prochu.

  2. Bartosz Rutkowski

    "przedstawiciele organizacji międzynarodowych" ciekawe kto się pod tym kryje

  3. :)

    Kurcze,a ja naiwny sądziłem że w tym Iraku już od dawna jest cacy.

  4. Sadam

    naród iracki zezwolił na obecność NATO?

Reklama