Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi pokazują sojusznikom doświadczenia z Warmate

Autor. Wojska Obrony Terytorialnej

W dniach 19-20 listopada br. w Londynie zorganizowana została Loitering Munitions Conference czyli pierwsza na świecie konferencja poświęcona systemom amunicji krążącej. Przedmiotowa konferencja zgromadziła kilkuset uczestników, a jednym z występujących prelegentów był przedstawiciel Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zorganizowana w Wielkiej Brytanii konferencja Loitering Munitions Conference zgromadziła kilkuset uczestników z kilkunastu różnych krajów. Byli to zarówno przedstawiciele wojsk specjalizujących się w wykorzystaniu systemów amunicji krążącej, struktur i dowództw NATO, a także międzynarodowego przemysłu obronnego. Podczas konferencji stronę polską reprezentowali m.in. przedstawiciel Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Zastępca Szefa Zespołu Warmate z  Centrum Szkolenia WOT z Torunia, który to wygłosił przemówienie dotyczące „Współpracy CSWOT z WB Electronics w ramach jednego z największych programów dotyczących systemu amunicji krążącej”.

Reklama

Wydarzenie miało niezwykły charakter, bo było ono pierwszym takim na świecie. Atmosfera była pełna życzliwości, czyli taka która sprzyja wymianie doświadczeń. Dobrze było zapoznać się z trendami i wyzwaniami z jakimi zmagają się wszystkie kraje NATO. Wszyscy wspólnie zgodziliśmy się, że jest to dopiero początek przyszłej historii związanej z amunicja krążąca. Jest ona istotnym, a wręcz kluczowym elementem na współczesnych i przyszłych polach walki.” – powiedział uczestnik konferencji z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj też

Zorganizowana konferencja była pierwszym takim wydarzeniem na świecie jednak jak podkreślają jej uczestnicy nie ostatnim. Dodatkowo jej uczestnikom udało się wypracować wspólną wizję rozwoju systemów amunicji krążącej, w której to w ramach przyszłych działań, ich rozwój podążać będzie w kierunku konkretnych specjalności tzn. „Jeden system przeznaczony zostanie do konkretnego zadania np. jeden system - likwidacja systemów obrony powietrznej, inny  likwidacja czołgów, kolejny, piechoty itp.” - dodał Zastępca Szefa Zespołu Warmate z CSWOT.

Reklama

Amunicja krążąca  jest rodzajem precyzyjnego uzbrojenia, którego głównym elementem jest uderzeniowy bezzałogowy aparat latający. Systemy te wyposażone są w głowice bojowe, które po wykryciu i identyfikacji celu uderzają w niego powodując eksplozję. Obecnie na świecie używanych  jest wiele różnorodnych modeli tego uzbrojenia.          

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tys. osób.

Źródło: Komunikat prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. Obiektywny

    Amunicja krążąca oraz środki ppanc to powinien być priorytet pod kątem wyposażania i rozbudowywania struktur naszej armii , poza uderzeniami lotniczymi które Rosji wychodzą tak sobie główną siłą przełamująca jest szara piechota i siły pancerne, mając tak fantastyczny system jak Warmate dwa razy więcej środków powinno iść na zakup tej.amunicji plus wszelkiego rodzaju środków ppanc Spike, Javelin, Carl Gustaf itp to środki których nam na dzień dzisiejszy ogromnie brakuje a my żyjemy mrzonkami jak okręty podwodne , kolejne eskadry samolotów bojowych czy polonizowaniw K2... Nasycenie jednostek podstawowym sprzętem używanym przez " zwykłych " żołnierzy to priorytet nie mld na okręty ktore gotowość osiągną za 10 lat

    1. Essex

      Ten system jest tak fantastyczny ze jakos nie slychac o nim na Ukrainie....to po pierwsze....po drugie armia sklada sie nie tylko z czolgow i broni ppanc, to po drugie....po trzecie nie jestesmy Arabia Saudyjska i mamy ogranicxone zasoby finansowe a sam zakup sprzetu to poczatek wydatkow moze o utrzymaniu go w dprawnosci pomymsl ...i na koniec pottzebujemy przemydlu zbrojeniowegi zdolnego do wieloseryjnych duzych szybkich produkcji oraz szybkich w fokonywaniu zmian i moderki bez tego lezymy

    2. ALBERTk

      Warmate to się nadaje bardziej do obserwacji a nie atakowania, z tak małą głowicą bojową, mocy granatu ręcznego, można co najwyżej uszkodzić przyrządy optyczne na czołgu, żadnej innej większej szkody nie wyrządzisz. To nie jest Lancet. A wysoka cena Warmate skutecznie odstrasza wojsko do ich większego zakupu.

    3. Prezes Polski

      Co do priorytetów zgoda, ale nie mieszaj rzeczy potrzebnych, jak dodatkowe samoloty i zbędnych, no moze zbędnych to złe słowo, ale niekoniecznych, jak okręty podwodne. Może jednak uda się pójść dwutorowo. Licze trochę na ten inspektorat od dronów. Moze uda im sie zdronizować armie wbrew oporowi betonu oficersko - urzędniczego.

  2. Sesko

    I tak i nie. Posłuchajcie naszego ochotnika z Ukrainy, Kuczyńskiego. W rozmowie u Zychowicza stwierdził wprost, że Ukraińcy jak ognia unikają Warmate'ów. Niestety jest to system, który znakomicie wygląda na poligonie, ale w realiach wojny stanowi poważne zagrożenie dla operatora. Jego położenie jest zdradzane poprzez sygnaturę promieniowania elektromagnetycznego w kilkanaście sekund, po czym w jego kierunku za moment leci kontr pocisk lub ostrzał artyleryjski. Dopóki WB nie opracuje zdalnej stacji komunikacyjnej z jednostką latającą na kablu oddalonej o kilkaset metrów od operatora, ten system faktycznie będzie bezużyteczny na wojnie. Chyba , że chcemy ryzykować życiem jego operatorów.

Reklama