Przemysł Zbrojeniowy

Budowane w Kaliningradzie fregaty trafią do Indii

Fregata "Admirał Istomin". Fot. Defence24.pl
Fregata "Admirał Istomin". Fot. Defence24.pl

Zgodnie z deklaracją Władimira Drożżowa, zastępcy dyrektora Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej, dwie z budowanych dla Floty Czarnomorskiej w kaliningradzkiej stoczni Jantar fregat rakietowych proj. 11356 zostaną sprzedane Indiom.

Chodzi tu o okręty "Admirał Butakow" i "Admirał Istomin", czwartą i piątą z mającej liczyć sześć jednostek serii, które z powodu konfliktu na wschodzie Ukrainy nie mogą zostać ukończone dla rosyjskiej floty bez turbin gazowych produkowanych przez ukraińskie przedsiębiorstwo Zoria-Maszprojekt.

Tym samym potwierdzone zostały spekulacje, które pojawiły się na ten temat po podpisaniu 16 października 2016 r. międzynarodowego porozumienia w sprawie budowy dla marynarki wojennej Indii kolejnych czterech fregat proj. 11356. Dwie z nich miały powstać w Rosji, a dwie kolejne w Indiach, z tym że strona indyjska zadeklarowała, że będzie odpowiedzialna za dostawę siłowni dla tych jednostek, co w praktyce oznacza, że zakupi je na Ukrainie.

Jak dotąd nie doszło jeszcze do podpisania ostatecznego kontraktu, na przeszkodzie stoi kwota 990 mln USD, jaką Rosja chce otrzymać za te dwie fregaty - cenę tą strona indyjska uważa za zbyt wysoką. Nie rozwiązana jest również kwestia kadłuba ostatniej fregaty tego typu, "Admirał Korniłow", który niedawno wytoczono z hali montażowej stoczni Jantar. Najprawdopodobniej również i tę powstającą jednostkę Rosjanie będą chcieli sprzedać Indiom.

(AN)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.