Reklama

Geopolityka

Brytyjskie samoloty AWACS E-3D uziemione

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Brytyjskie samoloty wczesnego ostrzegania Boeing E-3D Sentry zostały „uziemione” z powodu awarii elektroniki.

Wszystkie sześć samolotów Boeing E-3D Sentry należące do Royal Air Force zostało uziemionych z powodu awarii okablowania i mniejszych problemów technicznych, takich jak klimatyzacja. Problem został wykryty w czasie rutynowej kontroli. Pomimo małej szkodliwości decydenci postanowili wycofać na czas remontów samoloty AWACS, podkreślając przy tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pilotów. Ich remont może potrwać kilka tygodni.

Czytaj także: Tysiąc lotów natowskich samolotów AWACS nad Europą Środkowo-Wschodnią

Warto zaznaczyć, iż jeden z brytyjskich samolotów E-3D Sentry brał od maja br. udział w misji AWACS o kryptonimie Operation Shader, skierowanej przeciwko Państwu Islamskiemu. Samolot operował z lotniska na Cyprze.

Maszyny typu E-3D Sentry są w stanie monitorować wszelkiego rodzaju cele powietrzne w promieniu około 400 km, zapewniając skuteczną kontrolę i świadomość sytuacji operacyjnej. Nawet pojedynczy dodatkowy samolot w dyspozycji sojuszu poważnie zwiększa możliwości obserwacyjne i operacyjne. W misjach nad Europą Środkowo-Wschodnią brały już wcześniej udział AWACS-y wydzielone z zasobów narodowych, np. z Francji.

Reklama

Komentarze

    Reklama