Boxery dla Bundeswehry za niemal 500 mln euro

21 grudnia 2015, 15:30
Boxer
Fot. Rheinmetall.
Defence24
Defence24

Rheinmetall poinformował o szczegółach kontraktu na dostawę ponad 130 transporterów opancerzonych Boxer dla Bundeswehry.

Reklama

Zgodnie z informacją przekazaną przez firmę Rheinmetall, armia niemiecka zakupi 131 bojowych wozów piechoty Boxer. Wartość umowy wynosi 476 mln EUR. Zamówienie będzie realizowane za pośrednictwem europejskiej agencji Occar, natomiast dostarczeniem pojazdów zajmie się firma Artec GmbH - spółka joint venture Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann (obecnie część holdingu KANT), firm produkujących pojazdy. Dostawa pojazdów jest przewidziana na lata 2017-2020.

Artec realizuje jeszcze poprzednie zamówienie, opiewająće na 272 pojazdy tego typu, które złożono w 2006 r. Zakończenie realizacji przewidziane jest na marzec 2016 r. W przeciwieństwie do obecnego kontraktu, obejmującego pojazdy jedynie w wersji transportera piechoty, wcześniejsze dostawy uwzględniały również Boxery w wersji dowódczej, ambulansu pola walki oraz szkolnej.

Boxer dostarczany jest także Holandii, w ostatnim okresie na jego kupno zdecydowała się też Litwa. Boxery wykorzystywane były operacyjnie w Afganistanie. Według Rheinmetall na decyzję o zakupie pojazdów wpłynęły doświadczenia z eksploatacji w tym kraju. Jak wiadomo, była ona związana również z dążeniem do zapewnienia pełnego wyposażenia jednostek piechoty Bundeswehry w transportery tego typu, w celu podwyższenia stopnia ich gotowości bojowej. Niemcy podjęli bowiem decyzję o rezygnacji z systemu dynamicznego zarządzania sprzętem, zakładającego niepełne ukompletowanie jednostek w świetle kryzysu na Ukrainie. Rozwiązanie wdrożone w trakcie ostatniej reformy Bundeswehry przyczyniało się do obniżenia stopnia gotowości bojowej.

Czytaj więcej: Więcej Boxerów dla Bundeswehry. Podpisano kontrakt

 

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Marek
wtorek, 22 grudnia 2015, 08:58

No proszę. Wychodzi na to, że Niemcy prócz "Pum" chcą jednak mieć przyzwoicie uzbrojony KTO.

ms
wtorek, 22 grudnia 2015, 13:26

No właśnie porządnie, czy nie? Materiał jest wewnętrznie sprzeczny, najpierw Autor pisze o bwp, a potem o transporterach (czyli nie "porządnie uzbrojonych -7.62mm, 12,7mm, czy nawet 40mm gpg to nic nadzwyczajnego)

Tweets Defence24