Reklama

Siły zbrojne

Boeing wesprze systemy JDAM/LJDAM

Myśliwiec F-16 z podczepioną bombą GBU-31 JDAM. Fot. Tech. Sgt. Scott Reed/U.S. Air Force
Myśliwiec F-16 z podczepioną bombą GBU-31 JDAM. Fot. Tech. Sgt. Scott Reed/U.S. Air Force

Rzecznik Pentagonu poinformował o udzieleniu Boeingowi zamówienia na zabezpieczenie techniczne zestawów naprowadzania JDAM/LJDAM.

W ramach umowy Boeing zobowiązał się do zapewnienia obsługi technicznej i serwisu dla pakietów  JDAM/LJDAM, oraz zintegrowania ich z samolotami, które będą przenosić bomby wyposażone w te systemy. Wartość kontraktu wynosi 250 mln USD i nakłada na wykonawcę obowiązek podtrzymania wsparcia technicznego do 2029. Za przeprowadzenie prac odpowiadają zakłady Boeing Defense Space & Security w St. Louis w stanie Missouri. 52% prac zostanie przeprowadzonych dla potrzeb Sił Zbrojnych USA, pozostałe zostaną opłacone w ramach procedury FMS (Foregin Military Sales), pozostała część zamówienia przeznaczona jest dla odbiorców zagranicznych.

Systemy JDAM/LJDAM (Joint Direct Attack Munition/Laser Joint Direct Attack Munition) zapewniają precyzyjne naprowadzanie bomb szybujących na cel. W zależności od wersji naprowadzane są one na konkretne współrzędne geograficzne w oparciu o system GPS (systemy JDAM) lub również na cel opromieniony wskaźnikiem laserowym (systemy LJDAM) - co pozwala na zwalczanie celów ruchomych.  Mogą być stosowane dla bomb o wagomiarach od 227 kg (500 lbs) do 907 kg (2000 lbs).

Systemy te są kompatybilne z większością samolotów występujących w armiach NATO i państw sojuszniczych, których zadania wiążą się z atakami na cele naziemne - poczynając od A-10 Warthog, przez m.in. F-15E, F-18, F-16, Eurofighter Typhoon, B-1 po F-22, F-35 czy B-2. Mogą też być przenoszone przez BSP MQ-9 Reaper.

Reklama

Komentarze (1)

  1. w

    i tak sie rozwija własny przemysł. W przypadku Francji czy Niemiec dotyczy to tez Państwowych firm. A nasze polskojezyczne rzady po 1989r wysysały z firm pieniadze które szły na ich likwidację - firmowało to niejakie ARP. Żadnych długoletnich programów rozwojowych, jasnego wytyczenia celów i rozliczenia- NIGDY to nie udaje sie na 100% ale trzeba mieć wiedzę zeby to móc ocenic. A z tym u naszych rzadzacych nienajlepiej

Reklama