Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: możemy powrócić do małego ruchu granicznego, kiedy ustąpią przyczyny

Mariusz Błaszczak/ Fot. MSWiA.gov.pl
Mariusz Błaszczak/ Fot. MSWiA.gov.pl

Możemy powrócić do małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, kiedy ustąpią przyczyny związane z bezpieczeństwem państwa polskiego - powiedział w sobotę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA pytany na antenie radiowych "Sygnałów Dnia" o to, czy i kiedy będzie możliwe przywrócenie małego ruchu przygranicznego z obwodem kaliningradzkim odpowiedział: "Wtedy, kiedy ustąpią te przyczyny, które są związane z bezpieczeństwem państwa polskiego. Wtedy możemy powrócić do małego ruchu granicznego" - poinformował Błaszczak.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca br. przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym (MRG), w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Od środy przywrócono mały ruch z Ukrainą, natomiast nie ma takiej decyzji co do Rosji.

Marszałek pomorski Mieczysław Struk wysłał w piątek pismo do szefów MSWiA oraz MSZ ws. ponownego przywrócenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. „Z wielkim zdziwieniem i niepokojem przyjąłem decyzję o przedłużeniu zawieszenia małego ruchu granicznego (MRG) z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Decyzja ta była zaskoczeniem zarówno dla Samorządów Województw: Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego, jak i lokalnych samorządów obu regionów - objętych małym ruchem granicznym” – napisał w przekazanym mediom liście do obu ministrów marszałek pomorski. W czwartek list do szefa MSWiA z pytaniem o możliwość jak najszybszego uruchomienia małego ruchu z Rosją wysłał też marszałek warmińsko-mazurski Gustaw Brzezin.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że decyzja o wstrzymaniu małego ruchu granicznego związana była ze szczytem NATO i ŚDM. Zaznaczył także, że ważna w tej sprawie jest reakcja drugiej strony.

"Jest ona taka symboliczna, bo kiedy wstrzymaliśmy mały ruch graniczny na granicy z Ukrainą, to strona ukraińska nie wstrzymała tego ruchu, w sensie takim, że nie wydała takiej samej deklaracji. Strona rosyjska tak. Wszyscy doskonale pamiętamy te pogróżki, które były kierowane w stosunku do państw Sojuszu Północnoatlantyckiego wtedy, kiedy w Warszawie Sojusz podjął decyzję o tym, że na terenie Polski i krajów nadbałtyckich będą stacjonowały wojska amerykańskie" - uzasadniał Błaszczak.

Szef MSWiA dodał, że on mógłby powiedzieć, iż jest zdziwiony postawą marszałka województwa pomorskiego, bo "zdaje się, że wie, na pewno wie o tym, że w 2008 roku to Rosja Putina napadła na Gruzję, stosunkowo niedawno Rosja Putina napadła na Ukrainę, anektowała Krym, wciąż toczy się wojna w Donbasie. Taka jest postawa Rosji, a więc tu chodzi o względy bezpieczeństwa" - zaznaczył.

"Kiedy mamy do wyboru sprawę dotyczącą bezpieczeństwa i korzyści gospodarczych, to jednak wybieramy bezpieczeństwo" - podkreślił minister.

Szef MSWiA dodał, że mały ruch graniczny wciąż jest możliwy, ale na innych zasadach, na podstawie wydawanych wiz.

PAP - mini

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (17)

  1. Drzewica

    Szczerze mówiąc nie potrzebujemy na Przesmyku Suwalskim wycieczek rosyjskich zielonych ludzików z Królewca, a ponadto zysk państwa ze sprzedaży tam żywności Rosjanom jest niższy od strat podatkowych wskutek przemytu papierosów i benzyny z Rosji!

    1. pragmatyk

      Widzialem w przygranicznym miasteczku Rosjan ,którzy szpiegowali w Lidlu jakie ceny są za produkty zywnościowe, po drugie rejon Braniewa to jeden z najbiedniejszych w Polsce ,gdzie ludzie uciekają do pracy w Niemczech ,czy Anglii , czy oto chodzi ?

  2. PiotrEl

    Czyli "Ruskie" Krym oddadzą (i Donbas i Abchazję i Osetię Południową) a MY im za to mały ruch graniczny z Kaliningradem (być może) przywrócimy.....

    1. Nabucco first

      Jak przestaną napadać i okupować sąsiadów (Ukraina, Gruzja, Mołdawia/Naddniestrze), notorycznie latać nie tam gdzie trzeba czy regularnie ćwiczyć atak atomowy na Warszawę to nie tylko MRG przywrócimy, ale nawet może ropę, gaz będziemy od nich kupować i wódeczki sie napijemy. Niestety dziś nawet wraku tupolewa nie oddali.

  3. Drzewica

    Póki co to wskutek ruchu bezwizowego najwięcej traci polski budżet, straty spowodowane przemytem benzyny i papierosów przewyższają zyski ze sprzedaży żywności dla Rosjan. Poza tym wojskowi Rosjanie po cywilnemu penetrują teren przesmyku suwalskiego, potencjalnego teatru działań wojennych. Po coś zbroją ten Kaliningrad!

  4. Smuteczek

    "Wtedy, kiedy ustąpią te przyczyny, które są związane z bezpieczeństwem państwa polskiego. Wtedy możemy powrócić do małego ruchu granicznego" - ale granicę z Ukrainą otworzył kiedy obie powinny być zamknięte!

  5. fx

    Bardzo dobrze przecież Rosja nie potrzebuje polskiej żywność. Polacy też niech przestaną tankować dziadowską rosyjską wróć białoruska benzynę bo Królewiec jest zaopatrywany z BIAŁORUSKIEJ rafinerii.

  6. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

    ośmiesza się Polska ...jak mawiali klasycy ... bo "w niena­wiści jest strach" .a ."strach jest ocze­kiwa­niem zła" ......"od­ważny, to nie ten kto się nie boi bo gra pychą małości ale ten który wie, że is­tnieją rzeczy ważniej­sze niż strach "....cóż rzec "strach kreuje bogów" ..

    1. P9

      Klasycy tacy jak Merkel mawiają tak o Polsce także w kwestii emigrantów, tylko już jakby ciszej... Co do granicy z Obwodem Klainigradzkim: to jaki sens ma otwieranie granicy po naszej stronie, skoro zamknięta jest po przeciwnej? PRLu wróć czy co? Wizy jak najbardziej TAK!

  7. otgees

    Prawo rządu do podejmowania głupich decyzji. Tylko proszę nie zasłaniać się "bezpieczeństwem", bo z bezpieczeństwem nie ma to nic wspólnego. Akurat szpiegów i terrorystów stać na wizy UE.

  8. marcin

    przecież wstrzymanie ruchu granicznego miało być związane z konferencją NATO I ŚDM. To już zakończone. Więc co? Prowokacja kolejna wobec Rosji?

    1. asd

      Raczej odpowiedź na ruską prowokację. Z Ukrainą też zamknęliśmy mały ruch graniczny, ale Ukraina nie zamknęła ruchu Polaków. Natomiast ruscy tradycyjnie zaczęli machać szabelką i w odwecie zawiesili umowę o małym ruchu granicznym od swojej strony. Widzisz różnicę? Bo ja tak. Jak ruscy chcą, to niech zniosą te swoje śmieszne odwetowe blokady, to DOPIERO wtedy my pomyślimy o przywróceniu ich ruchu u nas.

  9. fufi

    rozumiem, że wszystkie napadnięte kraje miały mały ruch przygraniczny z Rosją, a Putin do ataku na supermocarstwo polskę potrzebuje tylko tego. Błaszczak ZABLOKOWAŁ atak !

  10. smok

    Lokalni baronowie niepokoją się tym , że lidle i kauflandy nie mają już takiego utargu ? A to że jest embargo na naszą żywność już ich nie niepokoi.Bardzo dobra decyzja ! Tak trzymać Panie ministrze.Jeszcze tylko zamknąć granicę z Ukrainą.I oczywiście czekać na poprawę bezpieczeństwa.

    1. Zet

      I jeszcze z Niemcami, i z Czechami, i ze Słowacją, i będzie fajnie!

    2. Obserwator

      Siejesz ogniem Smok. Mały ruch graniczny jest tylko dla osób mieszkających w określonej odległości od niej. Tych Rosjan,którzy przyjadą nikt nie przekona że u nas jest gorzej jak w Obwodzie Kaliningradzkim.' Brak ruchu przygranicznego nie zaszkodzi osobom na Kremlu. Dlatego jak chcemy działać przeciwko władzy w Moskwie to otwórzmy mały ruch graniczny.

  11. mysz

    ośmiesza nasz kraj,dziala na szkode państwa,tylko dymisja

  12. lm

    Jak by im tak jeszcze Litwa zamknęła, to by było miodzio.

  13. Koksu

    I jaki tu jest sens.My jeździliśmy do Kaliningradu i kupowaliśmy benzynę ,a oni kupowali u Nas elektronikę,odzież itd...I handel się kręcił,obie strony czerpały z tego zyski.No,ale trzeba wymachiwać szabelką i jak zwykle wychodzimy na tym stratni ....

    1. loki

      Wymachuje szabelką to Rosja symulując ataki jądrowe na Warszawę. Rosjanie nawet nie szepną nic bo wiedzą że jak im zamkniemy granicę nie tylko na mały ruch graniczny (tak jak na początku roku) to nie będą mieli jak wysyłać swoich produktów na zachód a wtedy się zrobi bardzo ciekawie.

  14. Kamikadze

    Fajnie ,Super,Doskonale .Dyplomatycznie ich załatwił.Tak trzymać.

    1. dk.

      Zaraz, a czy rząd ma obowiązek "ich załatwiania", czy reprezentowania interesu polskich województw przygranicznych ? Kto do licha płaci rządowi podatki ???

    2. maj

      Kogo załatwił?

  15. tot75

    Może coś w tym być . W lipcu odwołano gubernatora obwodu na jego miejsce mianowano gen. Ziniczewa szefa tamtejszago FSB.

  16. Piotr

    Głupiutkie to ! Tylko stara finansowa dla naszych handlowcow , dla bezpoeczeństwa żadna różnica.

  17. Supernauczyciel

    Aaaaaa to dlatego.

Reklama