Black Hawki dla Wojsk Specjalnych - daleko od docelowej konfiguracji? [KOMENTARZ]

20 grudnia 2019, 16:18
Black Hawk JSabak 200702
Fot. J. Sabak
Reklama

Ceremonia przekazania Wojskom Specjalnym czterech śmigłowców S-70i Black Hawk odbyła się w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, ministra Mariusza Błaszczaka i ambasador USA Georgette Mosbacher. Maszyny zostały dostarczone na mocy umowy z 25 stycznia 2019 roku o wartości 683,4 mln zł, która obejmuje nie tylko same wiropłaty, ale też ich doposażenie, szkolenie oraz sprzęt naziemny. Jak podkreślił prezes zarządu PZL Mielec Janusz Zakręcki – „Black Hawki są już dziś operacyjne, ale to nie jest ich końcowa konfiguracja.”

W ceremonii przekazania maszyn Wojskom Specjalnym wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda, który podkreślił zarówno znaczenie wejścia nowych śmigłowców do służby, jak również to, że powstały w polskich zakładach PZL Mielec należących do firm Sikorsky.

Nasi żołnierze wielokrotnie mieli możliwość w różnych częściach świata, w czasie wykonywania swoich zadań i w czasie ćwiczeń, korzystać z Black Hawków, które są na stanie armii sojuszniczych, przede wszystkim armii Stanów Zjednoczonych. […] Dzisiaj te śmigłowce - co dla nas także bardzo ważne, wyprodukowane w Mielcu […] stają się mam nadzieję, jednym z najważniejszych elementów wyposażenia polskich wojsk specjalnych

Andrzej Duda, prezydent RP 
image
Prezydent Andrzej Duda, minister ON Mariusz Błaszczak, ambasador USA Georgette Mosbacher, szef BBN Paweł Soloch, dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomir Drumowicz i prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki wspólnie z żołnierzami Wojsk Specjalnych na tle śmigłowca Black Hawk. Fot. M. Zielonka

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak stwierdził, że żołnierze Wojsk Specjalnych zasługują na najlepszy sprzęt i "ten sprzęt właśnie dziś wchodzi do służby". Szef MON zaznaczył również, że przekazane śmigłowce – „są wyposażone tak, jak życzyli sobie żołnierze sił specjalnych.” Jednak wyposażenie właśnie, to jeden z elementów które wzbudziły najwięcej komentarzy. Zaprezentowane podczas uroczystości śmigłowce S-70i Black Hawk zewnętrznie, poza uzbrojeniem w karabiny maszynowe w niewielkim stopniu zdają się różnić od maszyn policyjnych. Śmigłowce zaprezentowano m.in. z systemem do desantu linowego i wyciągarkami, karabinami maszynowymi M3 kalibru 12,7 mm oraz wielolufowymi karabinami M134 Minigun kalibru 7,62 mm.

Ministerstwo Obrony Narodowej, poinformowało, że śmigłowce mają również kodowany system łączności i transmisji danych. Nie widać było za to m.in. sensorów systemu samoobrony, głowicy optoelektronicznej czy wyrzutni flar – elementów niezbędnych w maszynie przeznaczonej do operacji specjalnych. Jednak jak podkreślił Janusz Zakręcki, prezes zarządu i dyrektor zakładów PZL Mielec, które produkują śmigłowce Black Hawk, prezentowane dziś wyposażenie i konfiguracja, to jedynie zwieńczenie pierwszego etapu. W takiej konfiguracji maszyny mogą służyć do szkolenia, ale czeka je jeszcze proces doposażenia do pełnej konfiguracji.

image
Dobrze widoczny karabin maszynowy Minigun 7,62 mm w oknie i półcalowy FN Herstal w drzwiach kabiny. Zwraca uwagę brak sensorów systemu samoobrony i głowicy optoelektronicznej pod nosem maszyny. Fot. J.Sabak

Pierwszy etap realizacji kontraktu zawartego w styczniu z Ministerstwem Obrony Narodowej został zakończony. Cztery śmigłowce Black Hawk dostarczono w terminie. Są już dziś operacyjne, ale to nie jest ich końcowa konfiguracja. Zgodnie z kontraktem jest to jedynie pierwszy etap. Końcową konfigurację maszyny osiągną pod koniec przyszłego roku.

Janusz Zakręcki, prezes zarządu i dyrektor PZL Mielec

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami do których dotarł Defence24, co najmniej dwie maszyny już niebawem zostaną wysłane do doposażenia. Mają otrzymać docelowe systemy pokładowe, w tym również system samoobrony oraz nowoczesne sensory i układy optoelektroniczne. Również Ministerstwo Obrony Narodowej zwraca uwagę, że oprócz standardowego wyposażenia oferowanego przez producenta do pakietu objętego umową wchodzi również:


1.    Wyposażenie do lotów nocnych bez widzialności,
2.    Uzbrojenie i wyposażenie zgodnie z wymaganiami wojsk specjalnych,
3.    Wyposażenie umożliwiające wszechstronny transport ładunków,
4.    Wyposażenie wspomagające ewakuację rannych,
5.    Systemy łączności i wymiany danych zgodne z wymaganiami państw NATO,
6.    Systemy nawigacyjne zgodne z wymaganiami ICAO i NATO,
7.    Systemy ochronne śmigłowca i załogi,
8.    Wyposażenie naziemne gwarantujące całkowitą niezależność użytkownika,
9.    System wsparcia logistycznego,
10.    Pakiet szkoleń personelu latającego i technicznego.

Chociaż co najmniej część z wymienionych elementów stanowi standardowe wyposażenie śmigłowców Black Hawk, to należy przypuszczać iż docelowa konfiguracja jest i powinna być objęta tajemnicą. Nie jest natomiast tajemnicą, że o ile wartość kontraktu wyniosła 683,4 mln zł, to same śmigłowce wraz z częścią wyposażenia dodatkowego kosztują około 75 mln zł za egzemplarz, co stanowi łącznie mniej niż połowę wartości umowy. Reszta to wyposażenie dodatkowe, infrastruktura, wsparcie eksploatacji i szkolenie. W tej ostatniej kwestii istotne działania przeprowadzono na długo przed przyjęciem maszyn do służby, gdyż Wojska Specjalne posiadają już grupę doświadczonych załóg, które zostały przeszkolone na maszyny S-70i Black Hawk. Oznacza to, że wiropłaty niemal z marszu będą mogły wejść do służby.

image
Dobrze widoczny system do desantu linowego i wyciągarka śmigłowca S-70i Black Hawk. Fot. J.Sabak

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Defence24, umowa zawiera również opcję zakupu kolejnych 4 śmigłowców, ale ambicje PZL Mielec i sięgają znacznie dalej. Zakupione w ramach pilnej potrzeby operacyjnej maszyny to pierwsze w Wojsku Polskim średnie śmigłowce wielozadaniowe, plasujące się pomiędzy W-3WA Sokół i W-3PL Głuszec a Mi-8/17.

Koncern Lockheed Martin, do którego poprzez firmę Sikorsky należą zakłady PZL Mielec, promuje S-70i Black Hawk nie tylko jako maszynę dla Wojsk Specjalnych. W ubiegłym roku uzyskał certyfikat wariant uzbrojony w pociski kierowane i przeznaczony do wsparcia bojowego. Nie jest również tajemnicą, że wojsko polskie powinno wprowadzić do służby nowy śmigłowiec wielozadaniowy.

Wejście S-70i do służby w Wojskach Specjalnych czyni z niego naturalnego faworyta w tego typu programach realizowanych w przyszłości. Jest dość prawdopodobne, że cztery wprowadzone 20 grudnia 2019 roku na uzbrojenie maszyny Black Hawk, to jedynie pierwsze z wielu tego typu jakie trafią z czasem do Wojska Polskiego.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 377
Reklama
Arft
środa, 25 listopada 2020, 06:33

No i jak? Doposazyli je?

Foka
środa, 12 maja 2021, 17:50

Tam, piloci dostali gogle noktowizoryjne gen 1+

Maciek
środa, 25 grudnia 2019, 19:03

Nie będzie żadnej docelowej konfiguracji. Zamontują w nich podstawowe wyposażenie, czyli jakieś radiostacje, może wyrzutnik dipoli i tyle z tego będzie. Zarządzanie naszym parkiem śmigłowcowym to pełna kompromitacja obecnych władz. Poprzednie nie były wcale lepsze, ale przynajmniej chcieli dobrze. Kontrakt na Caracale to zmarnowana szansa. W tej chwili brak kompletnie koncepcji, co robić dalej.

wtorek, 28 kwietnia 2020, 12:50

Niestety to prawda...

stanislaw bednarz
niedziela, 2 lutego 2020, 22:11

moze dla ciebie Maciek jest wszystko jedno ze zarobia francuzi bo mi chyba nie powiesz ze francuzi sa w stanie wybudowac fabryke w Lodzi to gadanie ze tak to sie obroni samo fabryke samochodow buduje sie pare lat a co dopiero helikopterow zabacz sobie artykol o Bumar Labedy kiedys produkowali czolgi jak nasz grajek fudbolowy zlikfidowal fabryke silnikow do tych czolgow padly i Labedy w tej chwili aby powrocic do produkcji trzeba 8-lat to jest wypowiedz dyrektora fabryki i nie jest on z P.I.S.

szczery
piątek, 27 grudnia 2019, 09:40

Dokładnie tak.

Veritas
środa, 25 grudnia 2019, 00:47

W dniu 5 grudnia 2019 roku w Minnesocie podczas lotu testowego rozbił się amerykański śmigłowiec wielozadaniowy Lockheed Martin (Sikorsky) UH-60A Black Hawk. W katastrofie zginęło 3 żołnierzy Gwardii Narodowej. Rozbita maszyna należała do Minnesota National Guard 34th Combat Aviation Brigade.

Davien
środa, 25 grudnia 2019, 20:17

Veritas, no sensacja, rozbił sie kulkudziesięcioletni smigłowiec( bo jakbys nie wiedział UH-60A to pierwsza wersja blackhawka. Ale jak wasz jedyny istniejacy i prosto spod igły Su-57 spadł to zaczynamy tuszowanie:))

Atakitamitu
wtorek, 24 grudnia 2019, 23:38

Panowie, oczywiscie ze temu heli daleko do wersji uzytkowanej przez wojska USA. Tak bylo tez przed rokiem 90 ubieglego wieku. Wszystko co kupowalismy od "braci" ze wschodu, byly to wersje eksportowe. A to slabszy pancetz, gorszy radar, slabszy silnik itp itd. I tak jest teraz, Taka rola wasala. Dotyczy to oczywiscie kazdego rodzaju uzbrojenia. Chcesz miec cos dobrego, postaraj sie o licencje z pelnym transferem technologi lub wyprodukuj sobie sam. Ale to nie jest takie proste a wrecz nie mozliwe w kwestii takiego uzbrojenia jak samoloty, czolgi czy helikoptery. Niemniej tak np robia np Koreanczycy z poludnia. Tak robia Turcy. Tak robia wielcy kopiarze Chinczycy. I nie ma innej drogi na w miare tanie budowanie silnej armi. Niestety to w miare "tanie" to dla nas obecnie potwornie drogo. Budzet w naszym polozeniu geopolitycznym powinien wynosic minimum 5% PKB od poczatku lat 90. Niemniej w obecnej sytuacji czeba podazac droga wspolpracy z krajami takimi jak Kore Poludniowa na wielu plaszczyznach. Wspierajac z wszech miar sojusz militarny z USA. Oczywiscie nie jest powiedziane ze Amerykanie przyjda nam z nalezyta pomoca w raxie "W". Ale jest niemal pewne ze jak Oni nam nie pomoga to w naszej kwesti nikt inny nawet nie kiwnie palcem. "Chcesz pokoju, szykuj sie do wojny..."

Gg
wtorek, 24 grudnia 2019, 16:04

Zamiast bredzić i błądzić w ciemnos iavh, warto poczytać https://www.defence24.pl/black-hawk-jest-jeden

obywatel
wtorek, 24 grudnia 2019, 14:40

kolejna szopka w pisowskim bambustanie ?! te cztery golce z dolnej półki nie zakryją degradacji armii za tej władzy. i tyle. a poza tym, te cyrki polityków. a to przy oddaniu kawałka drogi, karetki dla szpitala powiatowego, czy jak w tym przypadku jakiś ochłapów dla armii są już żenujące. niczym zdobywcy amazonii rozdający tubylcom szklane koraliki i patelnie. czy my musimy ciągle żyć w tym skansenie ? pozdrawiam na święta.

Arado
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:05

Zeby tylko sie nie okazalo ze po zamontowaniu wyposazenia dodatkowego sa: za ciezkie,maja za malo mocy,zasieg jest niewystarczajacy...

adam
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 22:35

szkoda kasy

PPP
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 13:10

To bardzo dobre i sprawdzone śmigłowce i bardzo dobra, z różnych zresztą względów, decyzja ich zakupu. Artykuł wyjaśnia też kwestie ceny i wyposażenia. Malkontenci, którzy w dużej liczbie wylegli na forum, jak zwykle zresztą, udowadniają że powinno się kupić sprzęt bezpośrednio ze stanów, bo lepszy, a nie ten produkowany w Mielcu. Ci sami zresztą malkontenci w innym miejscu udowadniają że ze stanów nie należy kupować sprzętu (HIMARS) bo polski byłby lepszy. To chyba jakaś schizofrenia, w najlepszym wypadku...

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:09

Panie ppp, S-70i nie ejst nawet maszyna klasy zwykłego, transportowego UH-60M a do MH-60M czyli maszyny SOF to ma jedynie podobny kadłub i to tyle.

Paranoid
wtorek, 24 grudnia 2019, 16:41

Sugerujesz, że inne kraje nie wiedzą o co chodzi? Wg U.S. Foreign Military Sales (FMS), np. tylko kraje UE - Czechy, Austria, Chorwacja, Łotwa, Słowacja kupiły UH-60M. S70i - Chile, inni? Nie słychać by LM/Mielec jakoś "zwojował" świat S70i.

SeSE
poniedziałek, 24 lutego 2020, 15:29

UH-60M to nie S70i. Widać chłopcze, że o śmigłowcach to ty bladego pojęcia nie masz.

alan
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 22:11

Może zanim coś napiszesz zapoznaj się z prawdziwą wersją dla "specjalsów" czy innymi wersjami jakie posiadają amerykanie i porównaj z wersją dla krajów jakie nie mogą liczyć na zgodę kongresu czyli S70i

krytykant
środa, 25 grudnia 2019, 11:01

do alan/paranoid. to niemcy nie wiedzą co czynią ? nie mogą liczyć na (FMS) ? bo są jakimś bananowym krajem ?

Davien
środa, 25 grudnia 2019, 20:19

Wow, a to Niemcy kupują S-70i?? Czy może produkowali na licencji np Ch-53 a teraz kupowali NH-90 których byli współproducentem?

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:10

Alan, nie ze nie moga bo jakby Polska chciała to by dostali zapewne i UH-60M i całkiem sporo wyposazenia . S-70i powstał aby nei była potzrebna zgoda Kongresu na jego spzredaz: patrz np ostatnio Filipiny.

Wiesław
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 12:22

Czy te śmigłowce zawsze są w kolorze czarnym , czemu nie maluje się ich wzorem maskującym?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 13:19

Ja widzę fioletowe z nutą różu

Maryjan
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 12:21

Do Pana autora tekstu, technologia którą posiada armia USA nie jest na sprzedaż, a na pewno nie wszystko. To co kupiliśmy to tylko zapchaj dziura w naszym wojsku. Proszę nie porównywać tego co posiadają Amerykanie z tym co my możemy kupić. To jest po prostu nie w porządku. Przypomnę tylko że niecałe 30 lat temu w wojsku polskim nie wszyscy posiadali karabiny i hełmy, o taka komuna.

obywatel
wtorek, 24 grudnia 2019, 14:45

chyba coś nie tak z pamięcią ?! chyba, że służył pan w armii czerwonej w roku 1941 ? bo 30 lat temu to moje czasy w polskiej armii. i czego, ale kałachów i stalowych garnków było od licha.

spod lasa
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 19:53

skad takie informacje??

fala85
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:59

Poprawiają sobie humor i samopoczucie mówiąc mamy Black Hawki, czy na pewno to ten typ śmigłowca?????

Var
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 01:05

Te podświetlenie różowe robi dopiero robotę. Oh jeahh...Ciekawe kto zadbał o tą piękną prezentację? Brakuje jeszcze hostes ....w bikini.

KOSOGŁOS
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:33

MH-6 Little Bird oraz jego szturmowy wariant AH-6 Little Bird – amerykańskie lekkie śmigłowce podlegające amerykańskiemu dowództwu operacji specjalnych... lekkie i zwrotne śmigłowce, które w nieuzbrojonej wersji MH-6 z obu stron zamontowane mają ławeczki mieszczące do trzech osób każda, przeznaczone do transportu powietrznego żołnierzy sił specjalnych USA, natomiast w uzbrojonej wersji AH-6 wyposażone są w karabiny maszynowe oraz wyrzutnie kierowanych bądź niekierowanych pocisków rakietowych ( wsparcia ,ppanc ,plot) , posiadające głowice optoelektroniczne oraz kamery termowizyjne i systemy rozpoznawcze.....i to Polsce wystarczy reszta to megalomania ..

Kolo
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 18:44

Tak kiedyś tu czytałem, ktos wymyślił, żeby przebudować nasze SW4 na lekkie śmigłowce wsparcia. Takie z rakietami ppanc np. 4x Spike ER2, lekkimi kierowanymi rakietami 70mm, i np. naszymi 3-lufowymi wkm 12.7mm. Tyle by udzwignęły. Produkcja SW4 na miejscu, SpikeER2 może wkrótce też tutaj, opto elektronika na miejscu. Brak tylko decyzji MON, pieniędzy w PMT. Gdyby tak ich kupić że 30-40 szt.??

Pim
środa, 25 grudnia 2019, 10:14

Nie właściwy stosunek "torby do korby" . By śmigłowiec szkolny/cywilny uczynić bojowym ten musi mieć nadmiar mocy, albo wersję z mocniejszym silnikiem. SW-4 ma jeden typ napędu i brak tej "rezerwy" . Czyli "Little Bird by Leonardo (bo nie polski), oznacza poważne przeprojektowanie tegoż. Ile egzemplarzy trzeba by zamówić by się to opłacało?

Ragozd
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:51

No to polecam lecieć 200 km w głąb terytorium przeciwnika siedząc na ławeczce na zewnątrz śmigłowca.

KOSOGŁOS
wtorek, 24 grudnia 2019, 12:49

do zadań na głębokim zapleczu wroga czy zadań na dalekich odcinkach przerzutu ...widzę zmodernizowane MI-24

Var
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:58

Little bird niezły i tez by sie przydał. Tyłki i sprzęt im jednak przymrozi jak będą dłużej mieli poleciec gdzieś dalej a będzie akurat zimno.

alan
niedziela, 22 grudnia 2019, 19:20

Jak to możliwe, że wszystkie kraje europejskie wybierające Blach Hawki decydują się na wersję amerykańską, mając pod nosem "polskie" S70i.

Beto
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 18:49

Brednie. Każdy kraj konfiguruje swoje UH po swojemu. Konkretną wersję tzw BlackHawka ma t y l k o i wyłącznie US, bo to konfiguracja wg wyłącznego zamówienia armii amerykańskiej i stanowiąca jej własność prawną.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:15

Nie panei Beto, maszyny sa produkowane w konkretnych wersjach i np UH-60M to jeden standart i mozęsz go normalnie kupic przez FMS jak np Słowacja. Blackhawk to okreslenie maszyn UH-60/S-70 wiec kto tu opowiada brednie?

Paranoid
wtorek, 24 grudnia 2019, 16:38

Sam sobie sprawdź, w Foreign Military Sales (FMS), Czechy, Austria, Chorwacja, Łotwa, Słowacja UH-60M. S70i - Chile, inni? A że różnica jest pomiędzy UH-60M a S70i, to już możesz poczytać sam.

Oteb
wtorek, 24 grudnia 2019, 15:02

Oczywiście, że można wybierać różne konfiguracje ale faktem jest , że jeżeli ktoś w Europie i nie tylko rozważa zakup Black Hawka to wybiera wersje oryginalne i pełnowartościowe oferowane przez USA, szerokim łukiem omijając wyrób Black Hawko podobny z Polski. No chyba, że nie może liczyć na zgodę kongresu.

codybancks
niedziela, 22 grudnia 2019, 18:38

To i tak dobrze , że te śmigłowce śmigła mają i kabinę pilotów ,takie one okrojone , że latać będą na uwięzi pewnie !! Tylko poco numery ich pokazują , teraz ruskie będą wiedzieli kto leci !!!

HenryHarry
niedziela, 22 grudnia 2019, 17:52

Nareszcie MON coś robi dla wojska

Bren
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 14:19

Czyżby?????? Gdyby robili coś dla wojska kupiliby UH-60 Black-Hawk a nie cywilna taksówkę.

Tyle w temacie
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 18:56

Nikt nie kupuje amerykańskiej wersji, bo nikomu praw do tej jednej jedynej wersji nigdy armia US nie sprzeda. Każdy kraj konfiguruje sobie wersję na życzenie. Ale nigdy nie dostanie oryginalnej wersji amerykańskiej z odpowiednim amerykańskim wyposażeniem. Tak jak nikt nigdy nie dostanie F22 ani Virginii Block III!! Ani oryginalnego Abramsa SEPV "ileś tam"!!

Niutek
środa, 25 grudnia 2019, 06:04

Tyle w temacie- BZDURY, KOLEGO. by daleko nie szukać- Słowacja i Szwecja. Nie kłam.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:18

Kolejny:)) Ni nie jest konfigurowane jak kupujesz UH-60M przez FMS Pomerdało ci sie z S-70 czyli celowo produkowana wersja eksportowa dla róznych państw. jakoś słowackie UH-60M to dokładnei takei maszyny jak amerykańskie. Ba, nawet jest mozliwe dostanie pozwolenia od Kongresu na zakupienia do UH-60 wyposazenia podobnego do tego co ma MH-60M ale nie za teg grosze co przeznaczono na"doposaenie' S-70i.

Gnom
czwartek, 26 grudnia 2019, 20:04

A wiesz, że nawet przy zakupie poprzez FMS konfigurujesz np. zestaw radiostacji (typy, ilość), zestaw WRE (typy, ilość) i parę innych elementów? O konkretnych odmianach (wiesz jest tzw. identyfikator elementu lub part number w twoim języku) już nie wspomnę. Ale co ja tam wiem, przecież tylko D.... wie!

Davien
piątek, 27 grudnia 2019, 17:08

Panie Gnom, konfigurujesz jedynie jak zamawiasz konkretna wersje opracowana dla siebie czyli S-70 w jakieś odmianie. Jak kupujesz UH-60 to dostajesz maszyny w standardzie US Army bo tylko takie sa produkowane, naucz sie rozrózniac jedne od drugich.

Gnom
niedziela, 29 grudnia 2019, 17:46

Przeczytaj jeszcze raz co piszesz, a potem sprawdź czy to ma odniesienie do rzeczywistości.

alan
wtorek, 24 grudnia 2019, 15:03

Czyżby?

BB
niedziela, 22 grudnia 2019, 14:20

Śmigłowce dla GROM, a nie dla całych wojsk specjalnych. To w jednostce powołano zespól lotniczy z pilotami i personelem naziemnym,po uzyskaniu zgody na zakup dla niej 4 śmigieł. Chociaż teraz jak już "jednostka" ogarnęła sobie wszystko, Drum próbuje wyszarpać jej cały zespół... Zobaczymy kto mocniejszy. Mam nadzieję, że nie zostaną po raz kolejny okradzeni ze sprzętu przez DKWS...

środa, 25 grudnia 2019, 15:02

fsdfdgfdg
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:44

Reallokacja aktywów w ramach sił zbrojnych to nie jest kradzież, cały sprzęt Wojska Polskiego należy do Państwa, i może być dowolnie przydzielany, wg aktualnych potrzeb. Nie jesteśmy tu osamotnieni przykładem takiego działania są np.: Niemcy. Przydzielają sprzęt jednostką w zależności od aktualnych potrzeb.

say69mat
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:34

Słuszna uwaga - w zależności od potrzeb - o ile w/w potrzeby mają merytoryczne uzasadnienie. A nie są, jak to bywa, zamysłem v/s wykwitem kadry lub cywilnej końtroli nad armią. Stąd uważam, że wyłącznym dysponentem śmigieł powinna być 7 Eskadra. I ktoś, kto nie wyda pozwolenia by jakiś prominentny polityk lub inna orkiestra reprezentacyjna mogli się przelecieć stuffem za circa 28/48M USD, napakowanym topsecretami. Strzelając sobie 'selfie' aby opublikować w sieci robiąc 'piar'.

pati
niedziela, 22 grudnia 2019, 10:27

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami do których dotarł Defence24, co najmniej dwie maszyny już niebawem zostaną wysłane do doposażenia. Mają otrzymać docelowe systemy pokładowe, w tym również system samoobrony oraz nowoczesne sensory i układy optoelektroniczne.

Bren
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 14:20

A silniki im wymienią? I zamontują osłony kevlarowe???? Tak tylko pytam ;)

Marek
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:43

A zamontują mocniejsze silniki te z UH-60? I po cholerę pokazują numery śmiglaków.

alan
niedziela, 22 grudnia 2019, 19:15

Dziwne, ponieważ specjalistyczne wyposażenie śmigłowca w wersji dla wojsk specjalnych wymaga zgody kongresu, a o takiej jakoś nic nie słychać. Poza tym ciekawe, czy na S70i możliwe jest zamontowanie wyposażenia takiego jak na wersji amerykańskiej bez całkowitej przebudowy, a tym samym jaki byłby to koszt.

JPC
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 12:12

tak pod warunkiem ze bedzie "made in USA" - po to Sikorski sobie sprawil Mielec zeby takimi bzdurami sie nie przejmowac - wyposazenie dostarczy Thales, Safran , Therma i inne firmy z niepopularnej w MON EU... pod warunkiem ze MON kiedykolwiek dojdzie do fazy doposazenia - w koncu na defilady dobre jest co jest. No chyba ze bedzie goraco to S-70 trzeba bedzie pociagnac na sznurku za Jelczem....

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:20

Nie dostarczą panei JPC bo na to musiałby sie zgodzic Sikorsky, potem ten sprzęt musiałby zostac zintegrowany i certyfikowany dla S-70i wiec wyszłoby cie drożej i zapewne gorzej niz przy zakupie oryginału przz FMS, a i tak takich rzeczy ak silniki, czy przekładnie nie wymienisz:)

Gnom
czwartek, 26 grudnia 2019, 20:06

Możesz się zdziwić, co już jest na niektórych UH-60 (nawet M) dla różnych krajów.

Davien
piątek, 27 grudnia 2019, 17:10

Panie Gnom, jest bo to sa standardowe UH-60M powstałę w standardzie dla USa( innych UH-60M nie ma) wiec daruj sobie kiepska manipulację. Na S-70i tego nie ma:)

Gnom
niedziela, 29 grudnia 2019, 17:48

Wszystkie UH-60M mają wg ciebie to samo wyposażenie - a co na to zdjęcia spotykane w necie, albo różne odmiany UH-60M goszczące np. na MSPO?

say69mat
niedziela, 22 grudnia 2019, 14:43

??? Jaka jest różnica pomiędzy ceną S70, produkowanego w Mielcu i następnie doposażanego 'overseas'??? Od śmigłowca dedykowanego, ntp. MH60M kupowanego za pośrednictwem typowej procedury FMS. Czyli klient-DoD-DoS-Kongres-DoD- klient??? Ponieważ sposób realizacji zamówienia, kojarzy mi się z grzebaniem dużym palcem lewej nogi w prawym uchu ;))) I ... ile to szlachetne grzebanie będzie kosztować ... podatnika??? Bo rządzący uważają, że zrobili polityczny i finansowy ... deal stulecia ;)))

pati
niedziela, 22 grudnia 2019, 10:26

Również Ministerstwo Obrony Narodowej zwraca uwagę, że oprócz standardowego wyposażenia oferowanego przez producenta do pakietu objętego umową wchodzi również: 1. Wyposażenie do lotów nocnych bez widzialności, 2. Uzbrojenie i wyposażenie zgodnie z wymaganiami wojsk specjalnych, 3. Wyposażenie umożliwiające wszechstronny transport ładunków, 4. Wyposażenie wspomagające ewakuację rannych, 5. Systemy łączności i wymiany danych zgodne z wymaganiami państw NATO, 6. Systemy nawigacyjne zgodne z wymaganiami ICAO i NATO, 7. Systemy ochronne śmigłowca i załogi, 8. Wyposażenie naziemne gwarantujące całkowitą niezależność użytkownika, 9. System wsparcia logistycznego, 10. Pakiet szkoleń personelu latającego i technicznego.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 22 grudnia 2019, 09:45

No teraz czas na Black Hawki w wersji wsparcia pola walki, przydało by się kilka dla kawalerii powietrznej.

matrioszka
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:37

Żałosne przedstawienie . Dla naszych decydentów na bezrybiu i rak ryba - zawsze można sobie fotkę przed wyborami strzelić . A może by tak wreszcie za pozowali przy podpisywaniu ważniejszych dla naszej obrony kontraktów np. na Narew , Homar z produkcją w kraju czy 2 etap Wisły . Ech pomarzyć ....

BadaczNetu
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:09

Masz nieaktulne informacje. Wybory już były.

Imperial Palace
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 12:16

Wybory prezydenckie idą, dlatego prezydent nagle bardzo aktywny się zrobił i wszędzie pozuje.

Wiem co piszę
sobota, 21 grudnia 2019, 23:11

Zakupy tych śmigłowców, to otwarta droga Amerykanom do sprzedaży Polsce kolejnych śmigłowców... nieopancerzonych, kosztownych w utrzymaniu...

niedziela, 22 grudnia 2019, 15:15

Ty sie chyby nazywasz Niewiem co pisze

ryba
niedziela, 22 grudnia 2019, 20:34

albo bardzo dobże wiem tylko czasem mi internet zrywa bo w Kaliningradzie mamy słaby zasieg.

say69mat
niedziela, 22 grudnia 2019, 10:54

??? To znaczy, że wszystkie śmigłowce na wyposażeniu sił zbrojnych Najjaśniejszej RP są opancerzone i tanie jak barszcz sosnkowskiego w eksploatacji???

pati
niedziela, 22 grudnia 2019, 10:46

Tak?A które transportowe są opancerzone ? Carakale ?

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 21:48

I to w standardzie bo powstały własnei jako maszyny CSAR i SOF. Podobnie jak sa zintegrowane z uzbrojeniem, radarami pokładowymi, torpedami MU-90 i moga tankowac w locie. Ot tak w standardzie:)

Mr B.
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:28

Pani lub Pan Pati bez sarkazmów :) wystarczy poczytać. zaczerpnąć informacji z kilku źródeł, żeby nie było, iż to media które są z poza głównego nurtu partyjnego manipulują informacjami np o caracalach

Gnom
czwartek, 26 grudnia 2019, 20:08

Tankowanie nie jest standardem a opcją karaczana, podobnie jak uzbrojenie. Za wszystko płacisz extra, tak jak my mieliśmy płacić. Nawet za płytę pancerną u dołu kadłuba.

Davien
piątek, 27 grudnia 2019, 17:11

Panei Gnom znowu... Każdy H225M jest wyposazony w instalację do tankowania, integralne opancerzenie czy zintegrowany z pociskami nielierowanymi i bronia stzrelecką, radarem czy torpedami MU-90 wiec zwyczajnie zmyslasz jak zawsze.

Gnom
piątek, 27 grudnia 2019, 23:06

Czy jest coś czego "nie wiesz"? Może jednak skorzystaj ze spojrzenia w stronę świata realnego, a nie Davienowego.

K.
niedziela, 29 grudnia 2019, 14:15

Davien napisał ci samą prawdę , czego nie rozumiesz ? Caracal został zaprojektowany jako maszyna CSAR/SOF , sonda do tankowania w powietrzu należy do jego standardowego wyposażenia . S70i nie jest z nim zintegrowany i go nie zamontujesz .

Gnom
niedziela, 29 grudnia 2019, 21:52

Obydwaj mylicie rozwiązanie przetestowane certyfikowane w określonej konfiguracji z rozwiązaniem standardowym w ofercie. Kiedyś były materiały podające takie konfiguracje i konfiguracje opcjonalne. Pewnie są nadal. A to ciekawy materiał, bo nawet podawał masę owego wyposażenia. Zajrzyjcie do materiałów producenta.

K.
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 11:39

Nie rozumiesz podstawowej różnicy , taki BH powstał pierwotnie jako maszyna wielozadaniowa na bazie której powstawały wersje specjalistyczne . Caracal powstał pierwotnie jako maszyna CSAR/SOF dla francuskich morskich sił specjalnych . Od samego początku został zaprojektowany jako maszyna specjalna i stąd wywodzi się jego wyposażenie ( między innymi sonda do tankowania w powietrzu ) . To jest jego podstawowe wyposażenie . Możesz go zakupić bez tego wyposażenia jako maszynę wielozadaniową co nie zmienia faktów , że został zaprojektowany i certyfikowany jako maszyna SOF , i takie jego wyposażenie to jego standard . Jeżeli lubisz porównania to są szkice S70i/UH-60M/PaveHawk . Zobacz sobie jakie są kolosalne różnice między nimi i ile trwa przebudowa wersji M do standardu SOF . S70i nie przebudujesz w taki sposób .

Gnom
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 17:30

Podobnie jak D.... wiesz wszystko lepiej i nie czytasz o czym piszę. Wersją bazową w ofercie jest śmigło wielozadaniowe. To, że na bazie śmigłowca cywilnego opracowano jego odmianę specjalną (i zmieniono nazwę) tego nie zmienia. Owszem zaprojektowano zaczepy do pancernej wanny podkadłubowej (zapożyczonej z AS-532). Uwzględniono możliwość rozbudowy instalacji paliwowej o tankowanie w powietrzu i wykonano parę innych rzeczy, w tym system uzbrojenia. Ale bazowy śmigłowiec nie jest uzbrojony, nie ma głowicy optoelektronicznej, pancerza, ani nie ma tankowania w powietrzu. Za te opcje zapłacisz dodatkowo. Poza tym każda z tych opcji waży i przykładanie danych bazowego śmigłowca (prawie cywilnego H-225) do wersji CSAR delikatnie rzecz biorąc mija się z celem. Ale przy was - co ja tam wiem,

K.
środa, 1 stycznia 2020, 16:15

Caracal został zaprojektowany jako maszyna cywilna ? Panie kolego , został zaprojektowany jako maszyna SOF , wersja cywilna która powstała później ma między innymi inną przekładnie główną . Jest spore zapotrzebowanie na maszyny tej wielkości dlatego pozdejmowano z niego drogie wyposażenie i jest dostępny jako maszyna wielozadaniowa . Odwrotna sytuacja jest z S70i , bo to wykastrowana wersja M do której powkładano części z wersji L , pierwotnie był sprzedawany jako maszyna bez uzbrojenia i wyposażenia opracowanego dla Amerykanów . Teraz na siłę chcę się z niego zrobić rasową maszynę wojskową . Rozumie pan teraz różnicę ?

Gnom
środa, 1 stycznia 2020, 20:21

Pewnie masz rację w przeciwieństwie do inżynierów z arbuza. Podobnie jak D.... No cóż, nie sposób dyskutować z taka wiedzą. Jednak odszukaj opisy EC-225 i EC-725 (nie H-225 i H-225M) kiedyś dostępne na stronie EC, biegają do dziś po necie. Znajdziesz wiele ciekawych informacji (producenta) o rozwoju rodziny Pumy i wiele danych o bazowej konfiguracji i opcjach. Może łatwiej będziesz mógł mi udowodnić, że nic nie rozumiem.

K.
czwartek, 2 stycznia 2020, 11:24

Panie kolego , materiały są ciągle dostępne . Caracal to modernizacja Super Cougara nie Super Pumy . Super Cougar od początku był maszyną wojskową . Tak naprawdę to Caracal powstał bo modernizacja Super Cougar nie spełniła oczekiwań zamawiającego maszynę SOF i dlatego powstał gruntownie przebudowany Caracal . Takie są fakty o których może pan przeczytać w internecie . Nie można porównywać na tych samych płaszczyznach Caracala który powstał na zapotrzebowanie sił specjalnych i S70i który powstał jako maszyna dla mniej wymagających odbiorców nie chcących przechodzić przez FMS . Jeżeli są jednak inne źródła o których nie wiedzą producent i branżowa prasa to czekam na ich ujawnienie .

czwartek, 2 stycznia 2020, 16:02

Rozumiem twój punkt widzenia, choć jeszcze 5-8 lat temu znaleźć można było pełną ścieżkę rozwoju karaczanów . A to czy śmigło jest opracowane jako A czy B, nie zmienia faktu, że oferuje się specyfikację C.

K.K.
piątek, 3 stycznia 2020, 20:25

S70i nie ma specyfikacji B,C,D i tak dalej .Wersja moeska która jest dopiero opracowywana nie będzie miała wersji ZOP .Taki mały przykład .

Rzyt
niedziela, 22 grudnia 2019, 12:42

Ch 47 chinook,mi 24, BH,aw 101, pewnie jeszcze jakieś inne

Gnom
środa, 1 stycznia 2020, 20:22

W różnym zakresie dla różnych odmian, czasem tylko fotele pilotów.

Alek
sobota, 21 grudnia 2019, 23:10

Małe i ciasne.

Oleksus
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 19:00

Za duże i zbyt obszerne! Za wielkie wręcz uważam. Przeogromne!!

say69mat
niedziela, 22 grudnia 2019, 10:58

Na jeden śmigłowiec przypada czterech operatorów, strzelcy pokładowi plus załoga. To jakim cudem są za ciasne na Polskę??? Mówisz, że dla czterech operatorów sił specjalnych niezbędny jest śmigłowiec w wariancie 'parówkobus'???

BUBA
sobota, 21 grudnia 2019, 21:40

kiedy nastepne.

kałboj
sobota, 21 grudnia 2019, 20:44

hmm czołgu z tego nie rozwalą, szkoda że nie ma opcji helfire.

Myślenie nie boli
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 19:02

Cóż, autobusem też kontenera nie przewieziesz, czy to powód by w wojsku nie było autobusów, bo sprzęt wozimy kontenerami?

W3-pl
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:58

Ma. Opcja przestrzelana na poligonie USA. Przeciwnie jak testy caracala z spike

Mr B
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:34

Caracal ma w standardzie dużo więcej do zaoferowania dla CSAR i SOF niż BH . Nierozumieniem takiej bezsensownej niechęci do Caracala

opi
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:39

bo to nie na czołgi tylko na ziomki

alkaprim
sobota, 21 grudnia 2019, 19:51

Wielu tu piszących nie chciało Caracali pisząc,że to zlom -no to macie S-70i Black Hawk sztuk 4 i cieszcie się.

Mateusz
niedziela, 22 grudnia 2019, 09:44

Mielismy miec caracale w wersji SAR i dzieki Bogu bedziemy miec AW 101. Bundeswehra kupila caracale SAR i teraz nie moze się ogarnac z dokumentacja tego syfu bo nic sie nie zgadza.

Mr B
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:39

@Mateusz zanim coś Pan opublikuje publicznie ,proszę najpierw poczytać o tym o czym chce się napisać...

Koba
niedziela, 22 grudnia 2019, 19:39

Co to za idiotyczny argument - dokumentacja? Prześlą upgrade dokumentacji i będzie OK. A śmigłowce te same. Jeżeli byłby to syf, nikt nie zakupiłby tego śmigłowca. W dokumentacji nic się nie zgadza - uściślij - konkrety.

Kunski
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 19:07

No właśnie, nawet Francja kupuje aktualnie przede wszystkich NH90, czemu nie Caracale?? I czemu pani minister ON Francji powiedziała , że "Francji nie stać na utrzymywanie Caracali w służbie" i ciupasem je wszystkie uziemiła?? Co by nie patrzeć, dwa francuskie konkrety!! Przypomnij mi, które państwo europejskie produkuje te niechciane we Francji Caracale??

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:25

Panie kunski, Francja dla CSAR i SOF kupuje własnei Caracale bo NH-90 do tej pory z powodu błedów konstrukcyjnych nie ma tych wersji. Caimanów kupili całe 102 i ani jednego więcej nie zamierzaja. Caracale bez przeszkód lataja w misjach wiec cos panu zdecydowanie nie wyszło:)

Gnom
czwartek, 26 grudnia 2019, 00:05

A ile tych C ma Francja - mniej niż 2 eskadry?

Davien
piątek, 27 grudnia 2019, 17:12

Wiecej niż jakikolwiek kraj NATO S-70i czy AW149 nawet razem wzietych.

Gnom
niedziela, 29 grudnia 2019, 17:54

Chyba jednak nie o tym mówiliśmy. W klasie śmigłowców 11 tonowych Francja kupowała głównie NH-90, a nie karaczny. Natomiast w 9 tonowych (klasa UH-60/AW-149) kupuje Coguary, czyli H-215M (wg dzisiejszego oznaczenia). I nie masz co tu mieszać, bo większość ludzi umie czytać i pisać - nie tylko ty.

Gnom
środa, 25 grudnia 2019, 15:24

"Caimanów kupili całe 102 " - ile Caracali (EC 725 lub H 225M jak wolisz) kupili - znajdziesz 2 eskadry.

Davien
czwartek, 26 grudnia 2019, 17:03

Gnom jakbys nie widział kupuja Caracale dla sił specjalnych i CSAR wiec znowu się jedynie osmieszyłeś:) A Maszyn z serii Puma/Super Puma/Cougar maja ponad 160.

Gnom
piątek, 27 grudnia 2019, 23:07

Pytałem o Caracale, nieudolny mieszaczu. A tych jak dotąd 160 nie wyprodukowano, o wielki D...u!

K.
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 20:39

Niechciane ? To kto kupił maszyny które pierwotnie miały trafić do Polski ? Odpowiem , Francja . Jako maszyny dla sił specjalnych . Napisz mi proszę kiedy i kto we Francji uziemił wszystkie Caracale ze względu na koszty .

K.
niedziela, 22 grudnia 2019, 15:12

Bundeswehra kupiła H145 SAR , taki mały szczegół :)

Wiem to
sobota, 21 grudnia 2019, 23:08

Powietrzne taxi bez opancerzenia. Nie dla wojska i policji.

konsul
niedziela, 22 grudnia 2019, 21:33

no tak bo policja potrzebuje super pancerza … na kogo ? handlarzy marysiką ? lewym alkoholem … patrole ? na co policji opancerzone … przed ostrzałem z pistoletów 9mm .??

Mr B
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:44

te BH kupili dla SF więc będą mogły być wykorzystane w takiej sytuacji w której wróg będzie dysponował odpowiednim sprzętem do ich zestrzelenia. Więc opancerzenie jest jak najbardziej na miejscu. Przypominam że policja ma swoje śmigła.

asdf
sobota, 21 grudnia 2019, 19:48

Chciałbym zobaczyć jak specjaliści tłoczą się w tym biedahawku z zaopatrzeniem na 2/3 dni działania, piękne zdjęcie jak się prężą przed śmigłowcem niech pokażą jak będą latać na misję.

konsul
niedziela, 22 grudnia 2019, 21:37

a po co specjalsom z polski zaopatrzenie na np.: 15 dni … słyszałeś aby gdzieś polskie siły specjalne wykonywały akcje samodzielnie na chociaż 3 dni ? …. samodzielnie !!! a nie jako komponent międzynarodowej akcji … Ten sprzęt ma służyć w Polsce …

asdf
wtorek, 24 grudnia 2019, 13:39

Ten sprzęt ma służyć w Polsce … - czyli co tak wlasciwie ma robic? Bo z takim wyposazeniem to sie nadaje co najwyzej na defilady w warunkach bojowych sobie nie polata w przypadku miazdzacej przewagi wroga w powietrzu to nie bedzie taxi na telefon takze specjalsi beda brali tyle wyposazenia i zdolaja uniesc.

Mr B
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:46

@konsul Rozumiem, że ma Pan dostęp do informacji tajnych i ściśle tajnych aby wypisywać takie opinie dotyczące działania SF poza granicami kraju?

pati
niedziela, 22 grudnia 2019, 11:10

To ciekawe jak amerykanie mieszczą się w swoich ? Black Hawki są większe czy ich specjalsi mniejsi od naszych chłopów ?

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:28

Pati, normalnie, lataja maszynami MH-60M o znacznei mocniejszych silnikach i w skłądzie maks 6-9 osób na pokładzie pod osłoną takich UH-60DAP I nie leci sie MH-60M na kilkudniowa misję bo od tego maja inne maszyny.

Mr B
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:47

A Pan Pani Pati cały czas obstaje ze ten BH to dobry wybór? proszę uzasadnić.

K.
niedziela, 22 grudnia 2019, 15:09

Mają do dyspozycji różne śmigłowce , nie zawracają sobie głowy czymś takim .

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 22 grudnia 2019, 09:43

2/3 dni na misji, dobre !!! ha ha

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:12

Nie beda, a własciwie nie powinni bo te maszyny do wykonywania misji SOF sie nei nadają.

Napoleon
niedziela, 22 grudnia 2019, 13:05

Ciekawa teza. Według użytkownika się nadają, a na gust speca z netu nie. Ty tak na poważnie?

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:00

Panie napoleon, to prosze mi pokazac gdzie maja wbudowane opancerzenie systemy FLIR, rozpraszania spalin system WRE i samoobrony, czy sa przystosowane do lotóww nocy na b niskim pułapie

W3-pl
niedziela, 22 grudnia 2019, 19:27

Takiego znawcy sof nie powinni np w bundesmarine na dotadztwo!? Daviena ,zdaniem zrzut pontonu DLA specials, kwalifikacja podnoszenia noszy z rannym nh90, nie Nein caracala to nie sof

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:30

A od kiedy to Bundeswehra ma jakiekolwiek NH-90 w wersji SOF czy CSAR?? Bo nie ma ani jednego:) I to włąsnei oni stwierdzili ze z NH-90 takich wersji nei da rady zrobic:)

Mr B
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:50

@W3-pl napisz o faktach dlaczego BH jest dobrym wyborem. Pluć byle jakimi tekstami to każdy może. Nic Pan nie wnosi do dyskusji

K.
niedziela, 22 grudnia 2019, 15:07

To uświadom nas proszę co jest takiego w wykastrowanym BH unikatowego , że nadaję się na maszynę SOF ? Kto jeszcze używa S70i do takich zadań ?

Gnom
czwartek, 26 grudnia 2019, 20:14

Podobno nasza policja, bo kupione je bez przetargu ze względu na ich wyjątkowe wyposażenie - tak wspaniałe że nie widoczne dla postronnych. Może nie potrafimy tego dostrzec na owych BH specjalsach, a jest.

K.
piątek, 27 grudnia 2019, 12:34

Policyjne pewnie dostaną szperacze ale do wersji SOF to jeszcze mu będzie brakować ;)

Gnom
piątek, 27 grudnia 2019, 23:08

No ale ma coś specjalnego, czego nikt nie widział (i nie zobaczy)

K.
niedziela, 29 grudnia 2019, 14:10

Niby co takiego ? Niespełnione nadzieje i obietnice rasowego sprzętu które okazują się wykastrowanym BH który nie nadaje się do wykonywania zadań które stoją przed maszynami SOF . Takie jest smutna prawda .

Gnom
czwartek, 2 stycznia 2020, 16:19

Nie przechodzi, to jeszcze raz. Tylko szydzę, nie czujesz? A o tym czy się nadaje decyduje dziś przede wszystkim wyposażenie, a to da się założyć na prawie każde śmigło z odpowiednim udźwigiem i zapasem mocy na węźle elektroenergetycznym.

K.
piątek, 3 stycznia 2020, 15:29

Serio , to dlaczego z Super Cougar nie zrobiono maszyny SOF ? Jak widać nie z wszystkiego zrobisz taką maszynę :) Ile jest takich wyspecjalizowanych maszyn ? W S70i trzeba wymienić silniki , przekładnie główną , wirniki , całą elektronikę , trzeba ciąć kadłub . Wersję M przebudowuję się ponad rok , jak już wszystko masz certyfikowane , S70i to zupełny golas , wykastrowany M . Nic tego nie zmieni . Taki przykład na koniec , NH 90 . Mimo szumnych zapowiedzi nie ma wersji SOF ze względu na swoje wady . Ty kolego nie szydzisz , nieśmiało próbujesz wmawiać , że nawet z takiego S70i można zrobić cos sensownego . Nie można .

Gnom
sobota, 4 stycznia 2020, 16:17

Amerykańskiego - nie, ale nie każdego stać na kasę wydawaną przez USA. Polski problem polega na tym, że władza (oraz część ludzi mundurach) widzi się jako część USA (i staje się darmowym mięsem armatnim), a nie widzi, że jest inaczej. Rzadko też pilnuje obrony Polski, częściej wejścia bez mydła jankesom pod hasłem standardów NATO. Ciekawe, że szwabom, francuzom i paru innym takie zachowanie wobec USA potrzebne nie jest.

K.
niedziela, 5 stycznia 2020, 18:26

No ale S70i nie jest standardem NATO . To pokazuje jaka to absurdalna sytuacja . Natowskie kraje jeżeli kupują BH to wersję M .

Gnom
wtorek, 7 stycznia 2020, 11:26

W Europie, jak na razie, chyba to tylko Słowacja kupiła UH-60M. Szwecja jest poza NATO.

K.
wtorek, 7 stycznia 2020, 19:43

No ale Litwa i Łotwa są w NATO i kupili wersję M . Kto w NATO kupił S70i ?

Gnom
środa, 8 stycznia 2020, 20:24

Dzieki zapomniałem - ale w sumie nawet nie eskadra.

Wiza do stanów
sobota, 21 grudnia 2019, 19:07

Drogo nas kosztuje ta wiza do stanów A to dopiero początek Świdnik i Mielec ma mieć pełny pakiet zamówień I bez gadania !!!!

Mateusz
niedziela, 22 grudnia 2019, 09:45

I to jest chyba jasne jak słońce. Kazdy szanujacy się kraj stawia na rodzimą produkcję.

Kris
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:27

Szkoda że to nie nasza produkcja :)

Navigator
sobota, 21 grudnia 2019, 19:04

684 mln pln za goły śmiglak bez osłony balistycznej głowicy opto itd Lobby w Waszyngtonie powiedziało Błaszczak owi co ma kupować bo jak narazie to nie rozumiał

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:14

Tu to akurat Amerykanie nie decydowali, to nasze władze uparły sie na S-70i bo produkowane w Mielcu. Ae zamiast załatwic sobie w USA porządne doposażenie przez FMS to woleli sami...

Napoleon
niedziela, 22 grudnia 2019, 13:06

Będą doposażane w Stanach. Więc o co ci się rozchodzi?

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:02

Doprawdy?? A stany wiedza o tym, zawarto uz umowę FMS na ich wyposazenie? Aha,wymienią tez silniki, dodadza pancerz i to wszystko za co?? Bo na jedna maszyne łacznei ze szkoleniami , logistyka częściami zamiennymi i cena smigłowca przeznaczono równowartość zwykłego UH-60M.

Gnom
niedziela, 29 grudnia 2019, 21:56

A może to nie jankesi mają wykonać dostosowanie. Nie tylko oni potrafią modernizować śmigłowce do działań specjalnych.

czwartek, 26 grudnia 2019, 20:15

Daj włądzy szansę - nie takie cuda robi

Mr B.
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:51

@Davien - nie ma sensu i tak nie zrozumie...

say69mat
niedziela, 22 grudnia 2019, 11:14

??? Jak myślisz, doposażenie S70 do standardu śmigłowców SOAR to bezpośrednio w USA??? Serwis US Army w Niemczech??? Leonardo w Yeoville??? Izrael??? Inna opcja ... śmigłowce paradne ;)))

Wojmił
sobota, 21 grudnia 2019, 18:31

To jest właśnie przykład "offsetu po polsku"dla USA... za pieniądze za F16 amerykanie kupili za grosze fabryke, wsadzili do niej wiele starych maszyn i oprogramowania wyceniając je na grube miliony (używki maszyny i starszy soft) po to aby zarobić jeszcze bardziej grubą kasę na śmigłowcach... a jak nie to się wycofają co byłoby nie fajne dla relacji z USA... więc jesteśmy skazani na kupowanie zbyt drogich i już uważanych w USA za przestarzałe śmigłowców (jak wcześniej musieliśmy kupić zbyt drogo serię Bryz)... Kraj i naród mamy wspaniały tylko ci politycy i urzędnicy są....

AninO
sobota, 21 grudnia 2019, 23:46

To naród wybiera polityków!

Vdv
sobota, 21 grudnia 2019, 18:27

Ten helikopter przez to oswietlenie wyglada jakby fioletowy byl

clash
sobota, 21 grudnia 2019, 17:24

Szarpnijcie sie w tym MON na 20 black hawkow w wersji jak dla Chile dla reszty I bedzie git

A1amo73
sobota, 21 grudnia 2019, 14:17

Aż się nie chce komentować tego picu dla mas. Zrobili pijarową ustawkę ze zwykłymi Hawkami. Ale ok., miejmy tylko nadzieję, że f a k t y c z n i e zostaną doposażone tak, jak życzyli sobie tego specjalsi, a nie, że zostanie to tylko na papierze.

Pan Rakietowy
sobota, 21 grudnia 2019, 21:03

miejmy tylko nadzieję, że nie będą utracone w misji. Dziś zestrzelić takie coś to pikuś.

pati
sobota, 21 grudnia 2019, 13:44

1. Wyposażenie do lotów nocnych bez widzialności, 7. Systemy ochronne śmigłowca i załogi, To dla nie umiejących zrozumieć co piszą-BĘDĄ MIAŁY DODATKOWE WYPOSAŻENIE

MOM
sobota, 21 grudnia 2019, 19:24

Ja już słyszałem że będzie jak najszybciej rozpoczęty program Narew i drugi etap Wisły - to dla tych którzy wierzą w bajki opowiadane przez MON

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 19:08

Pati , S-70i w standardzie jest przystosowany do NVG a systemy ochronne to nie WRE czy DIRCM ale raczej systemy pasywne jak flary czy dipole.

SLAYER
sobota, 21 grudnia 2019, 13:21

Żenada

Franzz
sobota, 21 grudnia 2019, 13:15

wciągarka standard za to lina w najnowszej wersji block 80 z opcją update-u do wersji block 90 - 100tyś baksów sztuka - do tego lina podobno zakupiona z offset-em - materiał Made in USA ale pleciony w Polsce

dropik
sobota, 21 grudnia 2019, 13:14

Tak wyglądają śmigłowce szkoleniowe z uzbrojeniem. Do użycia bojowego to się nie nadaje. Zero wyposażenia do lotów w nocy , poszukiwania i obserwacji obiektów, systemów obronnych. Systemy nawigacyjne też pewnie drugiego gatunku bo na te lepsze trzeba mieć zgodę o czym nie było słuchać.

W3-pl
sobota, 21 grudnia 2019, 23:06

Na pewno wiesz dlaczego tajowie czekali LATA na caracala csar pierwszego gatunku???!

Ja tylko podpowiem
sobota, 21 grudnia 2019, 18:23

może warto wrócić do szkoły klasa 1-4 na naukę czytania.

dropik
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:18

Nie chodzi o literki ani wyrazy . Ok 2 sztuki coś dostaną ale bez szału bo w tej cenie nie może go być. Śmigłowiec dla sił specjalnych nie kosztuje 70 mln zł a znaczenie więcej... Ten zakup to tylko zamknięcie gardeł związkowców i krytyków mon

realista
sobota, 21 grudnia 2019, 12:39

Budujące doprawdy budujące, 4 Black Hawki, 4 AW101, 2 baterie Patriotów, dywizjon Himars i to wszystko w 4 lata wow będzie co pokazać na defiladzie, a przyjdzie co do czego to ta ekipa wsiądzie do świeżo zakupionych samolotów dla ViPów i czmychnie za granicę by stamtąd kibicować armii i narodowi.

konsul
niedziela, 22 grudnia 2019, 21:45

może porównaj to z przednimi 4 latami … na szczęście udało się kupić samoloty dla rządu … 40 mln kraj a Ci latali rejsowymi lub starymi złomami … jak za 4 lata pis straci władze to zawnioskuj aby sprzedali te samoloty i latali wizzair … pkp … czy co tam masz na myśli … oj realisto

zły
sobota, 21 grudnia 2019, 20:54

Dywizjon HIMARS z zapasem rakiet na 1,5 salwy. To dopiero daje obraz całości.

CdM
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:15

Brawo panie ministrze! - że zacytuję tekst typowego komentarza 4 lata temu. Dziś jakby entuzjazm mniejszy...

Adam
sobota, 21 grudnia 2019, 11:56

Wow! Raptem CZTERY maszyny i to bez przetargu! Ale sweet focia z prezydentem jak malowana. Przykro nawet na to wszystko patrzeć...

Marek1
sobota, 21 grudnia 2019, 11:29

1). "Black Hawki powstały w POLSKICH zakładach PZL Mielec należących do firm Sikorsky" - zadziwiające jest, ze p. Prezydent jaki cała reszta partyjnej "elity" zdaje się zupełnie NIE widzieć jak absurdalne dyrdymały publicznie wygłaszają. 2). Dziwię się zdziwieniu niektórych, że S-70i zostały przekazane do WS jako kompletne golasy w kwestii syst. samoobrony, syst. elektroniki i optoelektroniki pokładowej. 3). Sumaryczny koszt pozyskania 1 S70-i w ciągle jeszcze niepełnej konfiguracji wyniósł ponad 170mln PLN/sztuka. Informowanie o cenie 75 mln/sztuka jest zwykłą konfabulacją i manipulowaniem faktami. No, ale do tego już pora była przywyknąć od 4 lat. 4). Ciekawe jak MON wyobraża sobie "szkolenie" załóg na śmigłowcach POZBAWIONYCH wielu podst. wręcz systemów jakie mają maszyny bojowe dla WS. Reasumując - mamy KOLEJNY juz przykład jak MON w celach czysto propagandowych spieszy się, by móc donieść o jakimkolwiek "sukcesie" po całej serii spektakularnych i kompromitujących porażek w prawie wszystkich programach modernizacyjnych w latach 2015-2020.

gfhddhgfdjh
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 10:04

2). Dziwię się zdziwieniu niektórych, że S-70i zostały przekazane do WS jako kompletne golasy w kwestii syst. samoobrony, syst. elektroniki i optoelektroniki pokładowej. Nie masz się co dziwić, po pierwsze wybory prezydenta, po drugie, przyśpiesza to szkolenie i wdrożenie do linii.

Gort
sobota, 21 grudnia 2019, 10:49

Mam wrażenie, że na każdym zakupie sprzętu od tego koncernu wychodzimy bardzo kiepsko. Chyba pora postawić na Boeinga (f-18, f-15) i na MBDA. Rozumiem, że kupiliśmy sprzęt w trybie super nagłym, lecz kolejne śmigłowce dls kawalerii powietrznej i wojsk specjalnych, to powinny być AW-101. Nie stać nas na utrzymywanie na etatach trzy razy większej liczby pilotów bojowych. Ti pensje i emerytury, które pożerają zakupy kolejnych, nowszych wersji sprzętu. Poza tym dzięki wdpolpracy z Ukrainą można skokowo poprawić możliwości mi-17.

autor komentarza
sobota, 21 grudnia 2019, 10:08

Narzekacie, że nie ma instalacji do tankowania. A czy my posiadamy jakies tankowce? Nie? To po co codziennie wozić instalacje, której nie ma możliwości użyć?

Xd
niedziela, 22 grudnia 2019, 13:10

Należymy do NATO baranie w razie misji to by się przydało.

konsul
niedziela, 22 grudnia 2019, 21:52

baranie których misji by się przydało … to ma przede wszystkim służć w Polsce nie na misjach! Na misjach będziemy korzystali ze sprzętu sojuszników …

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:58

No to teraz leżę ze śmiechu....Tak sojusznicy kupują sprzęt

KUKUŁKA
sobota, 21 grudnia 2019, 09:54

wzorem niemieckich sił specjalnych należałoby zakupić dla naszych sił specjalnych H145M LUH SOF (Light Utility Helicopter Special Operations Forces – Lekki Śmigłowiec Wielozadaniowy Wojsk Specjalnych) i wejść w mariaż wytwarzania ich w PZL Łodzi a amerykańskie S-70i Black Hawk przeznaczyć na transportowe i obowiązkowo zrewitalizować dla sił specjalnych MI-24 jako systemy full kontaktu ..to apropo sił specjalnych

w
sobota, 21 grudnia 2019, 21:40

wytwarzania w Łodzi ???? nie zartuj. Składanie z 5 elementów to moze.

asdf
sobota, 21 grudnia 2019, 19:49

Varadero były najlepsze

CPN
sobota, 21 grudnia 2019, 08:36

jakoś nic o sondzie do tankowania w powietrzu

hetmanusz
sobota, 21 grudnia 2019, 15:19

Nawet jeśli jest takie wyposażenie to nie mamy maszyn ("latających cystern"), z których można tankować tylko musielibyśmy korzystać z samolotów sojuszniczych. Chyba, że pójdą w MON śladami Hiszpanów, którzy ostatnio sprawdzają możliwość doraźnego wykorzystywania transportowych samolotów CASA (jak nasze Kaśki) jako latające cysterny po doposażeniu w elementy do tankowania, przy czym Hiszpanie chyba testowali tankowanie Casy prze Casę ale zapewne dałoby się tak tankować i śmigłowce. Powstaje dodatkowo pytanie czy potrzebujemy tankowania w locie śmigłowców? Czy mogą u nas tak daleko latać w ramach akcji by musieć tankować w locie? Kto im zapewni właściwą ochronę przed siłami przeciwlotniczymi przeciwnej strony? Amerykanie latając na misjach np. Turcji do Syrii setki km mają takie potrzeby ale czy mamy je my? Nasz sprzęt ma spełniać swoją rolę tutaj, a nie na długotrwałych misjach na Bliskim wschodzie. Trudno zakładać że w razie W te śmigłowce zdołają bezpiecznie robić rajdy na tyłach przeciwnika na odległości poza standardowym zasięgiem korzystając z cystern, do tego musielibyśmy mieć wywalczoną przewagę w powietrzu i zniszczyć obronę plot przeciwnika

Pim
środa, 25 grudnia 2019, 10:24

Zasięg śmigłowca, jak np. samolotu transportowego to z jednej strony udźwig a z drugiej zasięg. Zasięg maksymalny to zasięg "pusty" czy z minimalną obsadą. Jak zapakujesz uzbrojenie, ludzi, dużo amunicji, to zasięg spada. Możesz śmigłowiec zapakować na maksa i startować z relatywnie niewielką ilością paliwa. W locie je uzupełniasz. Jest tu pełna analogia do samolotów startujących z lotniskowców. Jak zabierasz komplet uzbrojenia, to startujesz z małą ilością paliwa. Te dotankowujesz w powietrzu. Sonda do tankowania, nawet w "naszej" geografii nie jest rozwiązaniem bez sensu. Ona daje większą elastyczność działania.

konsul
niedziela, 22 grudnia 2019, 21:57

racja, ten sprzęt ma służyć tutaj, aż dziwne że tyle osób tego nie kuma i wyobraża sobie że zajmiemy się operacjami antyterr… na wielką skalę … niedługo padnie argument, że bez lotniskowców są bezużyteczne ...

Fgg
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 08:08

Bez lotn8skowcow sa bezuzyteczne!;)

dropik
sobota, 21 grudnia 2019, 13:15

Za linią wroga nie będzie operac bo brak mu wszystkiego co jest wcrakich sytuacja niezbędne.

Napoleon
sobota, 21 grudnia 2019, 11:48

A tankowce mamy?

adams
sobota, 21 grudnia 2019, 08:08

4 cywilne śmigłowce a zrobili szopkę jakbyśmy kupowali bombę atomową,rydzyka z kropidłem tylko tam zabrakło

Ronson
sobota, 21 grudnia 2019, 07:35

No i są!!! Kolejne bieda hawki latają a wyposażenie ? będzie potem teraz jest fotel dla pilota ... wystarczy żeby latać na parady ......

Zielony
sobota, 21 grudnia 2019, 07:18

Nie tylko gołe śmigłowce MONTOWANE (nie mylić z produkcją) w Mielcu za 75mln/sztuka z doposażeniem do niewiadomo jakiej konfiguracji za niewiadomo ile, ale nawet karabiny z importu... Wspieranie Polskiego przemysłu poziom perfekt. Brawo PiS

gorzki
sobota, 21 grudnia 2019, 11:23

dokładnie tak. Wielkość produkcji w ogóle nie przekłada się na wpływy do polskiego budżetu. Cały zysk wypływa zagranicę. Tak jest zresztą z każdym biznesem w Polsce, który ma obcego właściciela. Jedyny podatek, płacony przez te firmy w Polsce to podatek od zarobków pracowników i składki na ubezpieczenie tychże.

J. D.
sobota, 21 grudnia 2019, 06:44

A gdzie jest uzbrojenie rakietowe śmigłowca ?

Ragozd
sobota, 21 grudnia 2019, 09:28

A gdzie jest uzbrojenie rakietowe amerykańskiego MH60M? To nie krążownik, to śmigłowiec dla wojsk specjalnych.

WszechPolak
sobota, 21 grudnia 2019, 05:53

CWP TRZEBA co najmniej 100 takich tylko dlaSpecjalsow Drodzy szabegoye

beryl
piątek, 20 grudnia 2019, 22:52

Kpina. Zamiast 50 lub nawet 70 carakali mamy 4 black Hawki - DOWN!!! . Dobrze że dodatkowo kupiono aw 101. Chociaż też tylko 4 sztuki. Nie rozumiem dlaczego dlaczego to co europejskie jest złe. Świdnik to jedyna tak naprawdę fabryka śmigłowców w Polsce. Mielec to montownia. Apropo mieszkam w wielkopolsce!!!

qduo
sobota, 21 grudnia 2019, 14:24

Zamiast? A czego byśmy nie kupili w tym czasie, z budżetem mniejszym o 10 mld, gdybyśmy zakupili śmigłowce Caracal?

K.
sobota, 21 grudnia 2019, 20:11

Cena za same maszyny to ok.7 mld. , reszta to offset i serwis na 30 lat . Nikt nie chciał wydawać jednorazowo tych pieniędzy . Rozeszły się na samoloty VIP , WOT i inne głupoty . Na start programu było zarezerwowane w budżecie 900 mln .

W3-pl
niedziela, 22 grudnia 2019, 23:04

A na jednego DLA specials 40 Mln ale euro. Cennik za rozbitego nie do naprawy w Mali

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:31

Po pierwsze rozbił się w Mali Cougar wiec nei wersja SOF.

Gnom
czwartek, 2 stycznia 2020, 16:20

Powiedz to eskadrze Pireneje.

K.
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 10:33

Maszyna z Mali została naprawiona , skreślona ze stanu została maszyna z Burkina Faso . Nie opłacało się jej naprawiać . 40 mln euro to dużo za maszynę SOF ? Sprawdź sobie ile kosztuje PaveHawk .

asdf
sobota, 21 grudnia 2019, 19:52

Pewnie przepłaconej Wisły i f35, bez znaczenia jeżeli chodzi o obronność panstwa

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 19:12

To popatrzmy: AW-101, S-70i , wycofanie Mi-14PŁ czesci Mi-8.Do tego wiesz ze te 13mld,a nie 8 to teaz dwie fabryki w tym silników i pzrekładni i wiele innych rzeczy rozłozone na wiele lat.

MWK
piątek, 20 grudnia 2019, 22:21

Dobrze, że zamówiono śmigłowce produkowane (w znacznej części) w Polsce. Ale... akurat dla sił specjalnych ta wersja, to powiedzmy lekkie nieporozumienie. I nic tu nie pomoże zaklinanie rzeczywistości przez prezesa PZL Mielec (że Black Hawk jest jeden). Nie będę się tu rozpisywał, każdy kto się interesuje tematem nieco głębiej wie w czym rzecz. Ograniczę się jedynie do jednej, acz kluczowej kwestii... silniki. S-70i produkowany w Polsce napędzany jest przez standardowe silniki T700-GE-701D z kontrolerem D o mocy maksymalnej 1 210 kW i chwilowej 1 471 kW. Natomiast śmigłowiec MH-60M (aktualnie standardowa wersja dla sił specjalnych USA) napędzany jest przez nowe silniki YT706-GE-700 o mocy maksymalnej 1 967 kW i mocy chwilowej 2 400 kW... i tyle w temacie.

hetmanusz
sobota, 21 grudnia 2019, 15:33

Racja są gorsze ale z drugiej strony trzeba pamiętać na jaki teatr działań ich potrzebujemy, czy musimy się wykosztować na maszyny które wraz z tankowcem oblecą cała Europę od Portugalii po Ural bez lądowania i muszą mieć do tego odpowiednie silniki, wyposażenie i wsparcie (panowanie w powietrzu i zniwelowaną obronę plot npla)? czy może wystarczą nam te taniej kupione, nieco słabsze ale które operować będą w granicach PL w miejscach gdzie pojawi się wrogi desant, zielone ludziki itp. a te zadania wypełnią równie skutecznie za mniejsze pieniądze.

MWK
sobota, 21 grudnia 2019, 16:46

Śmigłowce które właśnie odebrano z przeznaczeniem dla jednostki GROM, nie mają i mieć nie będą instalacji do tankowania w powietrzu ale nie tu widzę problem. Na naszym podwórku nie jest nam to niezbędne. Jednak doposażenie ich w pozostałe instalacje i systemy, chociażby te z listy dosyć ogólnikowo wymienionej w artykule, spowoduje wzrost masy startowej na tyle duży, że w pełni wyposażony i załadowany śmigłowiec będzie latał przeciazony jak muł. Amerykanie dostrzegli ten problem już dawno dlatego dla swoich nowych MH-60M opracowali nowe znacznie mocniejsze silniki. S-70i może być całkiem użytecznym śmigłowce transportowym na wzór UH-60M ale dla sił specjalnych, do sprawnego przeprowadzania akcji na głębokich tyłach przeciwnika jest za słaby.

Ja
sobota, 21 grudnia 2019, 15:23

Jesteś pewny że te nie mają tych lepszych silników ?

MWK
sobota, 21 grudnia 2019, 16:52

Na S-70i montowane są tylko standardowe silniki T700-GE-701D.

Clash
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 07:10

To są akurat wzmocnione silniki i sa montowne w Mielcu. Takie same jak w UH-60M a więc nie jest źle...

Marek1
sobota, 21 grudnia 2019, 11:33

Dodaj do tego inne przekładnie oraz łopaty wirnika oraz nieco ponad 500kg wyposażenia(gł. elektronika) których NIE maja i mieć nie będą "polskie" BH. Oto MIŚ na miarę naszych możliwości ...

W3-pl
niedziela, 22 grudnia 2019, 19:14

I Mimo to wykopali w przetargu caracala M, zaraz przed wybraniem "polskiego" z linii w marignane. France

MAG
sobota, 21 grudnia 2019, 10:15

Ten cały MON to jedno wielkie nieporozumienie i co my produkujemy w Polsce?? w Polsce to my tylko je skręcamy

MWK
sobota, 21 grudnia 2019, 17:09

No nie zupełnie, w Mielcu są produkowane kadłuby, belki ogonowe i podwieszenia oraz jest prowadzony montaż końcowy.

Vvv
niedziela, 22 grudnia 2019, 09:17

Belki ogonowe i spawanie elementów kadłuba :) czyli 5% wartości śmigła

Luj
niedziela, 22 grudnia 2019, 15:48

Spawanie elementów kadłuba? Znafca widać

Gnom
środa, 1 stycznia 2020, 20:29

Co się go czepiasz, może to tajna technologia. A na poważnie Mielec od początku miał być dla Sikorskiego tylko blacharnią. Opcjonalny montaż był ukłonem w kierunku BH dla polskiej armii - a niezupełnie wyszło, więc się go zwija - mniej niż 20 śmigieł od początku produkcji - to dopiero tempo. M-28 też nie lepeij.

As
piątek, 20 grudnia 2019, 22:09

Potrzebne były fotki dla polityków, stąd nazywanie przez rządowe media cywilnych skorup śmigłowcami Black Hawk, a i poratowanie zakładów Mieleckich też przed końcem roku wskazane. Trzy, cztery sztuki na defiladę będzie jak znalazł a wyposażenia widownia i tak widzieć nie będzie.

pati
piątek, 20 grudnia 2019, 21:57

Jak podkreślił prezes zarządu PZL Mielec Janusz Zakręcki – „Black Hawki są już dziś operacyjne, ale to nie jest ich końcowa konfiguracja.” Czytajcie ze zrozumieniem i przestańcie biadolić ruskie trolle .Chyba że trzeba wam jeszcze na rosyjski przetłumaczyć . Będą jeszcze doposażane.

Ruski trol
sobota, 21 grudnia 2019, 22:04

Nu pati ty charoszyj malczik/diewoczka. Wy se wiecej tych cywilnych smiglakow dokupcie do wojska, cala armia czerwona takie zakupy popiera :)

clash
niedziela, 22 grudnia 2019, 21:32

Z Wiki : S-70i Black Hawk: International militnary version assembled by Sikorsky subsidiary, PZL Mielec in Poland I to tyle na temat cywilnej wersji. Nie wiemy w co je doposaza w USA i co amerykanie zaproponowali . A "prawdziwe black hawki" np Slowackie jakos piorunujacego wrazenia na mnie nie robia . Za wczesnie aby bic piane panie Ruski trolu ,a swoja droga jakby zakupili nastepne ze dwadziescia sztuk w wersji jak dla Chile dka kawalerii powietrznej to bym sie nie pogniewal ….

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:37

Panie Clash po pierwsze nic ci Amerykanie w nich nie zamontuja jak Poska nie uzyska zgody Kongresu i nie kupia tego wyposazenia w FMS bo własnei poto powstał okrojony z takiego wyposażenia S-70i by zgoda nie była potrzebna na jego sprzedaz. Na kazdego z tych S-70i wypada kwota( na wszystko, łacznie z szkoleniem częściami itd) odpowiadająca cenie eksportowego UH-60M wiec za co chcesz je doposazać? A co do zakupu S-70i dla Kawalerii powietrznej to.... przypomne ze Chile bedzie ich uzywac wyłacznie jako maszyn transportowych i SAR

asdf
sobota, 21 grudnia 2019, 19:56

amerykański trolu nawet za stalinizmu nie było takiego poziomu sqrwienia jak obecnie jesteście po prostu zalosni

Artur
sobota, 21 grudnia 2019, 14:54

Chyba w wyrzutnię konfetti. To jest cywilna maszyna, jak to już pisali wyżej, z podstawowymi silnikami. Tak tylko przypomnę, że to ma jeszcze gdzieś dolecieć i to szybko i bezpiecznie, jak się dorzuci za dużo ciężkiego"doposażenia" to będzie wybór albo wyposażenie, albo komandosi na pokładzie. Tu nie ma ruskiej propagandy tylko tradycyjna pisowska propaganda sukcesu za wszelką cenę, bo durni wyborcy i tak dostana tylko wiadomość "komandosi dostali helikoptery, hura!"

Dr Stranglove
sobota, 21 grudnia 2019, 23:27

Heli jakie by one nie były wojny w Europie nie wygrają. No trochę zamieszaja może szturmowe jako artyleryjski odwod. Zapomnijcie o CSAR srar i innych komiksowych ekscytacjach. Jak się CSAR skończyło po zestrzeleniu kacapa wszyscy sobie obejrzeli. O rajdach na głębokie tyły poczytajcie u proktolloga.Wyzywacie się od troli a myślicie jak dzieci. BH będą stopniowo uzupełniały potrzeby WL w tym zakresie. Będą takie bardziej doposazone pewnie wskaźniki opromieniowania flary glowice i szczątkowe osłony i golce do transportu i może jakieś BHGluszcze z rakietami. I wsje z Mielca. I może się ta produkcja rozkręci i może zezlomujemy plemniki i przez kolejne 30 lat dwa PODSTAWOWE TYPY tj. BH i Sokół produkowane i serwisowane w calosci w części zapewnią św spokój, a MON zajmie się priorytetami tj obrona PLOT i dalekim rozpoznaniem

Dropik
sobota, 21 grudnia 2019, 13:19

Tak , tak coś tam dodadzą ale nie lczylbym na więcej niż reflektory szperacze. A gadki o ruskich trolach zachowaj dla siebie. Tu wszyscy chcą dobrze, wszyscy poza monem który robi polityczne szopki

Niutek
sobota, 21 grudnia 2019, 12:49

Z tymi silnikami, to sobie możesz "doposażać"... Nie wyzywaj ludzi, tylko się doucz, pyskaczu. Do UH- 60, czyli prawdziwego Black Hawka, brakuje ponad 700 kW mocy !!! To jest Bieda Hawk.

W3-pl
sobota, 21 grudnia 2019, 22:58

Pyskaczu jak jeden z tych dostarczomych DLA misji antypirackich I antypartyzanckich spadnie, jak Caracal w Mali to doucz dlaczego w Obu przypadkach kupili tyle bieda hawka Ile jest dzisiaj caracala w nato

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:05

Dziecko, w Mali spadł Cougar i to po kolizji z Tigerem wiec moze naucz się chicaz kłamac. a Caracali w NATO jest wiecej niz S-70i:)

Jaaa
sobota, 21 grudnia 2019, 20:45

To sobie poczytaj jakie silniki ma uh60 i jakie s70i. Takie same

Vvv
niedziela, 22 grudnia 2019, 09:19

Nie są, na dodatek doposażenie dodatkowe będzie bardzo mocno ingerowało z poszycie i kadłub śmigłowca a tego się nie robi „po” złożeniu. Jak już to śmigła powinny być przygotowane pod montaż w przyszłości ale tego nie widać i nie ma. Jakikolwiek dodatkowy montaż będzie możliwy tylko w USA i to za 3x większa cenę

W3-pl
niedziela, 22 grudnia 2019, 19:40

Odebrane z pzl przez Chile po 30 Mln dolar to chyba mniej jak 40 Mln ale euro za dodatkowy caracal za rozwalony w Mali w 2014 czy 15!? Przypominaczu kraksy av101 w algerii

W3-pl
niedziela, 22 grudnia 2019, 14:50

Bredzisz. Co z Chile odebrali prosto z pzl swoje csar. Nie kupili caracali, Mimi przedtem cougars airbusa. Ciekawe

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:06

Chile dzieciaku dostało gołe S-70i a ze chca sobie nimi latac w CSAR ich problem. Cougar nie ma wersi CSAR, bo ta wersja nazywa sie Caracal:)

Gnom
czwartek, 26 grudnia 2019, 20:23

Ciekawe co na to producent i użytkownicy takiej odmiany.

Raf
sobota, 21 grudnia 2019, 12:15

Wymiana silnikow to tez doposazenie?

Gnom
środa, 1 stycznia 2020, 20:34

To tylko kwestia definicji. W końcu kadłuby obu wersji są takie same (bo powstają w Mielcu). Zatem poza kasą i czasem to pewnie nie problem.

Adam
sobota, 21 grudnia 2019, 12:01

To ty czytaj ze zrozumieniem. Latające golasy które coś tam jeszcze kiedyś będą miały. Ale co i za ile to nikt już nie wie!

Marek1
sobota, 21 grudnia 2019, 11:38

JAKI jest sens przekazywania z pompą i zadęciem medialnym nieomal "gołych" maszyn ?? Szkolenie załóg ?? JAKIE szkolenie na sprzęcie pozbawionym wielu podst. wręcz systemów pokładowych ?? Doposażanie w trakcie służby operacyjnej ?? Przecież to WYŁĄCZANIE ze służby i tak już ekstremalnie nielicznych maszyn ?? Głupota goni głupotę, niekompetencja ściga się z dyletanctwem.

BUBA
piątek, 20 grudnia 2019, 21:42

Zabrakło najważniejszego - aktywny i pasywny system samoobrony śmigłowca.................................... ............................................................................................................................................................................. I w ten sposób dzięki polskim politykom gość w turbanie z 40 letnia PZR Igłą zasilaną akumulatorem z przerdzewiałego pick upa odstrzeli polskich specjalistów szkolonych za miliony dolarów w nowiutkim cywilnym śmigłowcu... bo jaki system walki elektronicznej ma to cudo?................................................... .............................................................................................................................................................................. Prezydent Andrzej Duda, minister ON Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch, dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomir Drumowicz powinni wsiąść do tego śmigłowca i zrobić sobie wycieczkę nad Idlib w Syrii...tam gdzie działa Al Nursa (Al Kaida) i FAS............................................................................................

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 19:14

Dodałbym Macierewicza i niejakiego Berczyńskiego za Caracale.

Marek1
sobota, 21 grudnia 2019, 11:41

DOSKONAŁY pomysł z tą "wycieczką" nad Ildib !! Z tym że wyłączyłbym uczestnictwo gen. Drumowicza, bo prawdopodobnie nie miał w tym żenującym widowisku propagandowym NIC do powiedzenia. A przynajmniej mam taką nadzieję ...

Żołnierz
piątek, 20 grudnia 2019, 21:20

Błaźmie czy ty wiesz ile potrzeba takich śmigłowców? Wiesz że masz jeszcze jedną morską jednostkę i zespół. Przestań mydlić oczy ludziom jak cudownie dozbrajasz specjalsów bo wcześniej zapomniałeś że coś takiego istnieje. Straciłeś personel wyszkolony a na czele jednostek stoją największe debile co mogą po pontonach się popieścić i nic pozatym. To co mówisz o renomie Specjalsów to była ale 5 lat temu.

sobota, 21 grudnia 2019, 11:41

a kto płaci ci żołd żołnierzu

Danny
piątek, 20 grudnia 2019, 21:18

Trochę stara konstrukcja, jak na obecne realia

Kóma
piątek, 20 grudnia 2019, 21:18

Czyli co? Pokazano całemu 'ciemnemu ludowi", że kupiono 3 śmigłowce, ale że nie są w pełni wyposażone, to już drobiazg? serio? Czysty chamski pisowski PR, a "ciemny lud" to i tak łyknie... Mam wrażenie, że od ponad pięciu lat mam koszmarny sen i to non-stop...

podatnik
piątek, 20 grudnia 2019, 20:34

to jeszcze 150 i pogadamy - na razie ilości tylko na kampanię wyborczą Prezydenta

231
piątek, 20 grudnia 2019, 19:55

Świetnie,że już są...kto jak kto, ale WSy potrzebują sprawdzonego sprzętu.Z drugiej jednak strony co oznacza:"są już operacyjne, ale to nie ich ostateczną konfiguracja..."czyli co?Znając rzeczywistość twierdzę, że z dodatkowych rzeczy z listy WSów poza wyciągarką i radiostacją, nie ma nic więcej...smutne.

Gts
sobota, 21 grudnia 2019, 10:38

To korporacyjny bełkot. Oznacza mniej więcej to samo co zapewnienia Boeinga, że 737 MAX jest gotowy do lotów. Choć tej opinii nie podziela FAA, ani żadna inna agencja lotnicza.

Normals
piątek, 20 grudnia 2019, 19:51

Można by było ustanowić dzień przekazania BH, jako dzień święta narodowego. Prezydent? Żenujące!

Adam
sobota, 21 grudnia 2019, 12:04

Kampania idzie. Takie sweet focie będą na plakatach. A że cztery golasy? Kogo to w PiSie obchodzi!

Sano
piątek, 20 grudnia 2019, 19:49

GROMOWCY służą politykom rządzącej frakcji za dekoracje- brak słów. Obwożą komandosów po Polsce i robią sobie zdjęcia na ich tle. Co to jest wojsko czy cyrk obwoźny?

Hunter
sobota, 21 grudnia 2019, 08:08

To się nazywa PR, ludzie chce wiedzieć co się w wojsku dzieje a przyszli rekruci widza i może zdecyduja się ma wstąpienie do jednostki. To poprostu reklama . Takie czasy nawet w wojsku potrzebna jest reklama na zachętę.

rtv
sobota, 21 grudnia 2019, 07:07

Za rządów Polksdojcz Oberpartie robili to samo, tylko śmigłowce były "niewidzialne"

Gts
sobota, 21 grudnia 2019, 10:40

Słabe to, takie wpisy budzą entuzjazm już tylko na Nowogrodzkiej.

Danisz
sobota, 21 grudnia 2019, 05:55

chciałem tylko nieśmiało zauważyć, że przed Macierewiczem nie było takich cyrków

Don
sobota, 21 grudnia 2019, 11:39

Nie było takich cyrków bo nic nie kupowano.

Chichot
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:11

W Polsce do wszystkich partii politycznych należy tylko 2% obywateli. Nie warto posiłkować się twierdzeniami że taka jest wola narodu bo jaka jest tego nie wie ani jakakolwiek partia ani tzw prezydent (jeszcze przed upgradem)

Danisz
sobota, 21 grudnia 2019, 16:38

a Leo Rośki F-16 itp. urosły na drzewach i tylko dlatego politycy żołnierzy nie wykorzystywali jako fototapety do swoich kampanii

Vvv
niedziela, 22 grudnia 2019, 09:22

Mi-17 do Afganistanu tez nie kupiono, masterow tez nie kupiono :)

tad
sobota, 21 grudnia 2019, 11:01

Przed Macierewiczem nie było też tylu zakupów.

Specjalista
niedziela, 22 grudnia 2019, 17:56

Były zakupy. Kupowali tablice Mendelejewa. I właściwie nic więcej.

Danisz
sobota, 21 grudnia 2019, 16:41

Już pomijając fakt, że to nieprawda, to czy naprawdę jest to uzasadnienie by żołnierzy i oficerów sprowadzać do roli trzymaczy parasoli i manekinów wystawowych?

Czytelnik
sobota, 21 grudnia 2019, 09:16

Były gorsze

Danisz
sobota, 21 grudnia 2019, 16:39

to podaj przykłady gorszego upokarzania żołnierzy i oficerów niż przez ostatnie 4 lata

Specjalista
niedziela, 22 grudnia 2019, 17:56

Nie było upokarzania bo nic nie kupowali. Kasa wracała do budżetu państwa.

Stalker
piątek, 20 grudnia 2019, 21:02

To jest pisowskie cyrk i jeszcze wciskając kit że to najlepszy sprzęt dla armi, najwidoczniej życie żołnierzy maja daleko gdzies

[sic!]
piątek, 20 grudnia 2019, 20:35

Źle nie mają - cała armia jest zmuszona do zakupów poprzez biurokratyczne procedury IU, a oni sobie zamawiają sprzęt poza tym z wolnej ręki - efekty już są, zatrzymanie za korupcję.

Rex
piątek, 20 grudnia 2019, 19:48

Chętnie bym przeczytał artykuł porównujący możliwości S-70i z UH-60.

Wojciech
sobota, 21 grudnia 2019, 07:28

Było tutaj. Przepaść.

Marek1
sobota, 21 grudnia 2019, 11:47

Maksymalnie upraszczając - MH-60M/L vs S70-i - mocniejszy silnik, lepsza przekładnia, lepsze łopaty wirnika, syst. tankowania w powietrzu, lepsze opancerzenie i sumarycznie nieco ponad 500kg wyposażenia(gł. elektroniki i optoelektroniki). "Tylko" tyle ...

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 21:56

Rex, zalezy z którym UH-60, bo S-70i to wersja UH-60M pozbawiona zastzrezonego wyposażenia, ze gorszymi nieco silnikami i przekładnią z wersji L. Koło maszyny dla SOF czyli MH-60M to te nasze S-70i nawet nie stały.

clash
niedziela, 22 grudnia 2019, 21:56

Wydaje sie ze jakiekolwiek odstepstwo od konfiguracji amerykanskiej to wersja jest od razu nazywana S-70 z indexem na koncu i wcale to nie musi byc zastrzezone wyposazenie a np cos dodatkowego co sobie klient zazyczy. Z tymi silnikami i przekladniami tez nie jestem pewien - bo to akurat zastrzezone wyposazenie nie jest - tak wiec jesli zaplacisz to masz i to tez moze byc S-70 .A za Wiki moge podac ze S-70i Black Hawk: International military version assembled by Sikorsky subsidiary, PZL Mielec in Poland. Slowo klucz assembled - silniki moga byc mocniejsze(PZL i tak ich nie produkuje) i to wciaz jest S-70 , konfiguracja bedzie " polska " a wiec w nazewnictwie to nigdy nie bedzie MH-60M/L ale nie oznacza to ze to jakis golas,cywil etc etc . Jest za wczesnie aby bic piane...

Davien
środa, 25 grudnia 2019, 20:32

Nie panei Clash. S-70 to sa wersje produkowane od razu na eksport i cywilne( tak jest taki Blackhawk, nazywa sie S-70C Firehawk). Natomiast istotnie często róznią się od wersji dla USA ale nie zawsze, czasami to po prostu UH-60/SH-60 pod nowym oznaczeniem, a czasami sa to nawet składanki z kilku wersji UH-60. Wszystkie one sa dostepne wyłacznei przez FMS( wyjatek to jak zwykle Japonia, ale oni i na F-15 dostali jako jedyni licencje podobnie jak na UH-60) Sa mozliwe licencje ale to zadkie i wyłacznie na jakieś konkretnie opracowane wersje S-70( jak np T-70 czyli kadłub S-70i i cała reszta z Turcji). Natomiast co do S-70i to sytuacja jest zupełnie inna. Ten smigłowiec wojskowy( bo jest to maszyna wojskowa) został opracowany specjalnie w taki sposób by mógł byc produkowany i spzredawany bez zgody Kongresu USA poza FMS. Zesmigłowca jest usunięte całe zastrzezone wyposażenie, jest starsza pzrekładnia z UH-60L( S-70i to wersja UH-60M) silniki sa te same co w UG-60M ale ze starszym systemem FADEC. A co do naszych S-70i, to oczywiście ze mozna je doposazyc ale nie za taka kwotę jaką MON pzreznaczył: na każdy śmigłowiec, łacznie z jego zakupem, szkoleniami, logistyka i częsciami zamiennymi przeznaczono kwotę mniej więcej równa cenie zwykłego, transportowego UH-60M,. Panie Clasz za to się zwyczanie nie kupi wyposażenia, a tu jeszcze będzie potrzebna integracja i certyfikat.

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 16:45

Zmieniasz front. Zawsze twierdziłeś, że S-70i nie ma nic wspólnego z UH-60M. Doczytałeś, czy napisali, że S-70 to fabryczne oznaczenie dowolnej wersji BH. "Maszyny SOF" dlatego są SOF, że są wyżyłowane, mają krótsze resursy, ale za to lepsze osiągi. I tyle. Czyżby wreszcie do ciebie dotarło.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:21

Gnomku, od poczatku twierdziłem ze S-70i to okrojony UH-60M ale nawet czytac po polsku jak widać nie umiesz:) S-70 gnomku to oznaczenie wersji eksportowych i cywilnych i nie ma nic wspólnego z S-70i poneiwaz klasyczne S-70 to maszyny w standardzie UH-60 tyle ze na eksport, a S-70i to wersja okrojona ze wszystkiego co zastrzegł sobei Kongres. Czyli znowu pokazał pan ze nic nie wie. A maszyny SOF to smigłowce specjalnie przystosowane do misji sił specjalnych, z serii BH sa nimi MH-60M. Oj panei gnom tak sie skompromitować...

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 18:29

No cóż, nie sposób dyskutować z tak precyzyjnym wyjaśnieniem. Ciekawe, czy jak bym odtworzył twoje poprzednie odpowiedzi, czy byłoby to samo (sic! zrobiłem to). Niestety, jesteś równie konsekwentny jak władze Polski w realizacji krajowych prac badawczych i wdrożeniowych - codziennie rano nowe wersje. W tym wieku "ten Niemiec" chowa ci rzeczy i informacje - współczuję.

Davien
czwartek, 26 grudnia 2019, 17:04

No to udowodnij panie Gnom a nie kłam jak zwykle, czekam.

Gnom
piątek, 27 grudnia 2019, 23:15

To długo poczekasz, bo wierzącemu w nieomylność USA (a i swą własną) szkoda cokolwiek udowadniać. Jedynie warto zwracać uwagę dla innych, aby spojrzeli inaczej, krytyczniej na podawane przez niego informacje. Oni sobie odtworzą i wyrobią sobie swoje zdanie - i oto idzie.

laik, zupełny laik
sobota, 21 grudnia 2019, 14:30

Nie wiem jakie tam są silniki, ale może powinny być dokładnie takie same, jak w kupionych przez nas AW-101, co pozwoli na tańszą obsługę serwisową jednych i drugich. Mam nadzieję, że wejdzie do produkcji wersja uzbrojona w Pirata. Wówczas okaże się, że jednak warto wybrać S-70i, bo będzie można montować swoje urządzenia, łączność itd. Będą jakieś ćwiczenia wspólnie ze Słowakami, to będzie można je porównywać.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 19:18

Byłoby ciezko bo AW-101 uzywaja albo cywilnych wersji T700 albo silników Rolls Royce,a( Merliny) Pirat panie laik na smigłowce nie nadaje się zupełnie z powodu zasięgu-całe 2500m z wiatrem z tyłu, co oznacza zrobienie z maszyny ładnego celu nawet dla WKM-ów. A co do porównania ze Słowackimi UH-60M to tak jakby pan porównywał T-72M1( S-70i) i T-72Bmod 1989.( UH-60M)

[sic!]
piątek, 20 grudnia 2019, 20:37

Czemu nie z MH60? Wnioski - żenujący Bieda Hawk. Widzisz tam gdzieś inst. do tankowania w locie?

gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 18:45

Może dlatego, że USA nie sprzedało MH-60 nikomu. A ponieważ Polska nie jest supermocarstwem, to może nie musimy mieć śmigieł zdolnych do tankowania w powietrzu bo nie prowadzimy działań globalnych. Chyba, że się mylę, mamy granice dalej niż w XVII wieku (tak kiela Europa Jagiellonika) i bazy na wielu kontynetach.

asdf
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:45

Ostatnio Slowacja takie zakupila, co do zasiegu i twierdzenie jakie to jest nam niepotrzebne to jak np bedzie lecial z Zagania w rejon Suwalk to zasieg 578 km nie pozwoli mu juz na powrot bez miedzyladowania.

Gnom
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 13:42

Słowacja kupiła UH-60M , a nie MH-60. Ten drugi to wersja wyżyłowana i specjalnie dostosowana do operacji specjalnych. Wzmocniony napęd i specyficzne wyposażenie tylko dla USA. UH-60M chciałby bez zbiorników dodatkowych przelecieć 578 km (nawet bez rezerwy), ale spadłby 100 km wcześniej.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:43

Panie Gnom, MH-60M ma nie wyzyłowane ale wymienione silniki na inna wersję A co do zasięgu to zasieg bojowy juz dla UH-60L wynosił prawie 600km i to bez dodatkowych zbiorników wiec jak widac dalej....

Gnom
środa, 25 grudnia 2019, 15:27

Spojrzyj w materiały producenta i US Army bez dodatkowego (wewnętrznego zbiornika) 200 US gal.

Davien
czwartek, 26 grudnia 2019, 17:05

Panie Gnom tak , bez dodatkowych zbiorników bo z nimi zasięg wynosi 2220km wiec znowu nie wiesz co piszesz.

Gnom
piątek, 27 grudnia 2019, 23:19

Chyba nie łapiesz czym jest wewnętrzny zbiornik dodatkowy. Dla ułatwienia dodam, że nie chodzi o podawany przez ciebie zasięg przebazowania z 4 zbiornikami na podwieszeniach zewnętrznych. Prosiłem wiele razy, sięgnij do publikacji technicznych, norm i definicji obowiązujących w technice, a nie w świecie Daviena, bo twój świat powoli przypomina "Świat wg Kiepskich".

rozbawiony
sobota, 21 grudnia 2019, 15:47

po co ci ta instalacja? wybierasz się do astrachania czy do aleppo? i kto ci zapewni panowanie w powietrzu i zniwelowanie obrony plot na tak odległym dystansie na nie swoim terenie? najgorzej jak ktoś ma mocarstwowe zapędy i nie wie jak u nas i do czego można używać takie śmigłowce

Ona
sobota, 21 grudnia 2019, 13:27

Instalacja do tankowania w locie to sprzęt us army. Sikorski tego nie sprzedaje tylko rząd usa

tad
sobota, 21 grudnia 2019, 11:12

Zasięg S-70i z dodatkowymi zbiornikami to 2300 km. Wystarczy, żeby przelecieć Polskę wzdłuż i wszerz.

asdf
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:47

Realny uzyteczny zasieg s70i to 578 km wiec promien operacyjny to zaledwie 289 kilometrow

Marek1
sobota, 21 grudnia 2019, 22:30

Owszem, tyle tylko, że taki zasięg ma maszyna wypełniona prawie wyłącznie paliwem zamiast ładunku użytecznego (ładunek/ludzie). Jaki w tym sens ??

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 18:30

W uzupełnieniu - zwykły BH ma zasięg mniejszy od Mi-17.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:45

Panie Gnom, znowu... No to popatrzmy: UH-60L , zasięg bojowy 592km, zasięg maks z dodatkowymi zbiornikami 2220km. Mi171A2 czyli najnowsza wersja ma zaięg zwykły, nei bojowy maks 800km wiec panei Gnom cos nie tak z liczeniem.

Gnom
środa, 25 grudnia 2019, 15:35

Wyjaśnij mi pojęcie "zasięg bojowy" - co masz na myśli. W polskiej nomenklaturze istnieje zasięg i promień działania (zwyczajowo 1/3 zasięgu, choć rzeczywiście liczy się to trochę inaczej). Zechciej wyjaśnić, bo owe 592 km to zasięg maksymalny bez rezerwy paliwa wg producenta. Zatem wyjaśnij o wszechwiedzący D.... o co ci idzie. A, jak tłumaczysz z angielskiego Combat Radius to po pierwsze weź słownik specjalistyczny, a poza tym zapoznaj się z definicją/opisem w języku angielskim tego co tłumaczysz, o genialny D....u.

Davien
czwartek, 26 grudnia 2019, 17:09

Zasięg bojowy panie Gnom czyli inaczej combat radius to zasieg na jaki wojskowy samolot czy smigłowiec może doleciec i wrócić po wykonaniu zadania. Więc jak nawet takich prostych rzeczy nie wiesz... To jaki sens ma dyskusja z toba? Ale tak dla twojej wiedzy to zasięg bojowy dla F-16 bl 50 wynosi 550km a zasięg normalny to ponad 2000km, ale i tak tego nie zrozumiesz.

Gnom
piątek, 27 grudnia 2019, 23:25

I znów ciekawe dane. W innych dyskusjach podajesz dla F-16 1200 km promienia taktycznego (tak to się nazywa po polsku). Zdecyduj się jaka to wartość. A taktyczny promień działania z paliwem wewnętrznym (i bez zbiorników dodatkowych i/lub tankowania w powietrzu) dla śmigłowca klasy UH-60 przekraczający 500 km (jak pisałeś) i z udźwigiem 4 ton byłby rewelacją na skalę światową. To już nie jest brak wiedzy o technice i fizyce, to już wynik z zarzucanej ci w innej dyskusji lokalizacji turbiny przed sprężarką wg cyklu termodynamicznego. Jeszcze chwila, a zaczniesz sugerować, że UH-60M generuje paliwo zamiast go zużywać. Przekraczasz samego siebie.

I tak umacniamy swoją biedę i zacofanie
piątek, 20 grudnia 2019, 19:46

Black Hawk przystosowany dla wojsk specjalnych nazywał się w USA Pave Hawk i został wycofany, jako za mały, bo po dododaniu specjalistycznego wyposażenia miał za mały udźwig i za mało miejsca dla żołnierzy. O tym by lekarz już po akcji mógł rannym udzielić na pokładzie pierwszej pomocy, nie można nawet marzyć. Black Hawk jest po prostu dennie za mały, czyli dla tego samego zadania trzeba posyłać 2 lub 3 Black Hawki zamiast np. Jednego AW101 lub H225M, które mają miejsce nawet na żywniość, amunicję, broń zespołową w rodzaju działka bezodrzutowego, moździerza 120 mm z amunicją, Carl-Gustav z amunicją, albo stosu przeciwlotniczych lub przeciwpancernych jednorazówek. Dobrą ilustracją problemu jest katastrofa HH-60G Pave Hawk na zboczu góry Mount Hood w stanie Oregon, gdy silniki tego prawie pustego, lecącego po rannego w górach Black Hawka nawet po spuszczeniu paliwa dla redukcji ciężaru nie podołały śmiesznej wysokości 1.817 metrów ! Ten Pave Hawk spadł na śnieg, co umożliwiło naprawę i użycie przez wojska specjalne USA w Afganistanie, gdzie wszyscy specjalsi na pokładzie zginęli po trafieniu ich Pave Hawka przez RPG Talibów.

sobota, 21 grudnia 2019, 15:15

Amerykanie pozbywaja sie złomu a sobie już nowy funduja to slkoror taki pseudo sojusznik to czemu nie zaprosi do współpracy nad nowym sprzętem i za uczciwą cenę nie sprzeda nam. Kpina aby tak Polska dawała sie udjąc , że jest pięknie a tu w twarz pluja brak honoru, biednie a honorowo jak walczyli za kraj nasi przodkowie a nie lizustwo z pogardą,żenada.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 19:20

Dziecko, ale to nie Amerykanie nie chcieli sprzedac, ale PiS sie uparł ze maszyny musza byc z Mielca, a Mielec zwyczajnie nie ma prawa spzredac nic innego.

Gts
sobota, 21 grudnia 2019, 10:46

Nie do końca tak. Uznano że BH jest za mały, dlatego następcy SB-1 lub Valor mają być większe. Mniejsze ciągle od H225M i zdecydowanie mniejsze od Chinooka.

Hunter
sobota, 21 grudnia 2019, 08:05

Już dawno odeszli się od latania po 20 osób jedne maszyna, lepiej wysłać trzy mniejsze, dlaczego? Większa mobilność i elastyczność a przed wszystkim bezpieczeństwo. Jak spadnie lub go straca to jeden, reszta może kontynuować misję po za tym trzeba trzech rakiet a nie jednej dla stracenia całego zespolu

I tak umacniamy swoją biedę i zacofanie
sobota, 21 grudnia 2019, 15:18

Wie pan, raczej lepiej założyć, że przeciwnik rakiet przeciw helikopterom nie będzie żałował... Nikt nie każe lecieć na akcję bojową 20 specjalsom w np. jednym H225M. Przeciwnie, powinno lecieć np. tyle samo co w jednym Black Hawku, ale wówczas w H225M pozostaje dużo miejsca na środki do samoobrony helikoptera przed nadlatującymi rakietami (zestrzeliwujące automatycznie nadlatujące rakiety i pociski, tzw. Helicopter Active Protection System HASP i inne). To nieporozumienie, by jak chcą inni, wysyłać więcej Black Hawków zakładając, że część zostanie zestrzelona - przy nasyceniu bronią anty-helikopterową u potencjalnego przeciwnika zestrzelone zostaną wszystkie i to szybko. Jedyną szansą jest helikopter, który ma zamontowaną powłokę kulochronną (płyty i szkło pancerne), HAPS itp., i którego specjalsi biorą udział w samoobronie ostrzeliwując przydzielony kawałek przestrzeni wokół helikoptera. Na taką samoobronę trzeba mieć jednak rezerwy udźwigu i miejsca, co mają H225M, AW101, CH-53 itp. H225M przewiezie także wspomnianą broń zespołową, zapasy, także rakiet dla wyrzutni np. H225M. Black Hawk po wzmocnieniu płytami pancernymi zabierałby może najwyżej 2 specjalsów, a o HAPS itd. nie może nawet marzyć. Pilotka Black Hawka USA z Afganistanu opowiedziała, że piloci najbardziej obawiali się ostrzału z AK-47 kalibrem 7,62 mm (specjalne pociski) i RPG. Same USA dla specjalsów i innych nie stosowałyby Black Hawków na polskim Teatrze Działań Wojennych, lecz CH-53K King Stalion itp., USA stosują Black Hawki w Trzecim Swiecie, gdzie nasycenie bronią anty-helikopterową jest niskie. Tam jednak nasi specjalsi powinni latać tylko w misjach ONZ i w kuloodpornych H225M.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 19:28

Panei Bieda... To zaczynamy: Systemy obronne nie sa instalowane w ładowni czy przedziale załogowym ale na zewnatrz a przy udżwigu smigłowców to bez problemu taki BH wezmie i druzynę żołniezy i wszystkie potzrebne systemy. A udżwig BH est wystarczajacy jak pokazuja np MH-60M czy HH-60W. Nikt na akcje nie wysyła krów w rodzaju Ch-53 bo to nei ma sensu. Panei Bieda prosze sobie obejrzec takiego UH-60L DAP zanim cos pan powie wiecej że BH nie ma udżwigu Aha panie bieda, Ch-53K to używa wyłacznie USMC a nie USAF. czy US Army.

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 18:46

Przeczytaj o czym pisał. Pokaż mi śmigłowiec, który ma aktywne zestrzeliwanie nadlatujących pocisków. Pisze równie wielkie głupoty jak ty. Masa użyteczna BH nieznacznie przekracza 4 tony. Uświadom sobie o wielki D...., że to oznacza wszystko co śmigło może unieść, załogę , paliwo, ładunek (np. desant), ale też wyposażenie, w tym systemy WRE. Do tego WRE potrzebuje zasilania. A z nadmiarem prądu krucho (stąd większe prądnice np. na MH). Jak twój ukochany BH zamiast byle maty kevlarowej na drzwiach otrzyma współczesne opancerzenie (np. podobne do Mi-17 w Polsce) to ma kolejny ubytek masy na inne zadania. Stad geniuszu nadmiar mocy kosztem trwałości w MH-60. Tyle na temat zapasu udźwigu w S-70/UH-60. W kabinie desantu przenosi on tyle co nominalnie W-3. Jak policzysz jego masę własną w konfiguracji do transportu ładunku na podwieszeniu zewnętrznym z max ładunkiem, to paliwa wystarczy ci na przeskok rzeki. Zapoznaj się z danymi tego "cudu". Gdyby było tak cudownie nie tworzono by wyżyłowanego MH i wzmocnionej wersji W. Opanuj choć podstawowe obliczenia pozwalające określić zależność zasięgu, udźwigu od masy startowej i warunków zewnętrznych. Nazwy fachowej nie używam bo i tak nie załapiesz. A oglądanie śmigłowców pozwala wiele zauważyć fachowcom, ale nie pozwala określić rzeczywistych parametrów - a nie danych reklamowych. Zatem oglądaj i zgaduj, ale lepiej sięgnij do podręczników opisujących technikę i taktykę lotnictwa, zamiast tylko opierać się na reklamówkach i swoich pomysłach.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:54

Panie Gnom, rozumiem ze system DIRCM dla pana to jakaś czarna magia:)) I nigdzie nie pisałem o zestzreliwaniu więc bezczelnie kłamiesz. I to własciwie tyle, oczywiście wg pana takie UH-60DAP zabierajace oprócz załogi 4 osoby i załadowane uzbrojeniem po czubek kadłuba nei mogłuby istniec:) A współczesne opancerzenie to nie cięzkie płytuystalowe ajak widać w pana wersji ale nowoczesne kompozyty i ceramika. A NH jest wyzyłowany wyłacznei w pańskich fantazjach, bo to specjalnie powstałą wersja z innymi silnikami , nie z T-700 GE- 701D I naprawde panei Gnom...

Gnom
czwartek, 26 grudnia 2019, 20:37

A coś merytorycznego? Przeczytałeś (nie pytam czy zrozumiałeś) mój post. Dlaczego "wkładasz mi usta" coś o rodzaju opancerzenia. Ale jak zaczynasz, to nawet twoja ceramika ma określoną gęstość i nie jest to wcale gęstość styropianu. Pamiętaj, że 1 mm grubości na 1 m2 to 1 litr. Oblicz ile waży pancerz nawet z twojej ceramiki. Projektowanie, w tym optymalizacja rozwiązania to trudna praca. Dlatego pancerz i uzbrojenie mają swoje zestawy. Jeszcze dochodzi przemieszczenie środka ciężkości co też nie zawsze pozwala zabrać wszystko co się D.... wydaje. Polecam lekturę ogólnych zasad projektowania statków powietrznych i (ponieważ masz wszystko) sprawdzenie w instrukcji twoich UH-60 (chociażby z gier których pozyskujesz wiedzę) jakie są dopuszczalne warianty załadowania.

Davien
piątek, 27 grudnia 2019, 17:19

No popatzr panie Gnom, a jako.s maszyny sa opancerzane, i to o wiele mocniej niż takie MH-60M/UH-60L/M DAP czy caracale wiec naprawde panei Gnom wiadomości z gierek komputerowuych sobie daruj bo tyko robisz z siebei jak zwykle błazna.

Gnom
piątek, 27 grudnia 2019, 23:36

Wiesz gdzie jest ten pancerz i w jakiej ilości. Również jaką daje odporność. Mata kevlarowa na drzwiach (typowa ochrona przeciwodłamkowa) też jest liczona jako pancerz wg zachodnich kwalifikacji. Poza śmigłowcami szturmowymi, większość śmigłowców nie jest odporna nawet na amunicję z AK o innych nie wspominając. Dowiedz się ile wynosi masa typowego opancerzenie z przedziałem desantowym dla Mi-17 czy Caracala (to twoje ceramiczne) to wtedy nie będziesz sadził takich farmazownów. Jeszcze raz geniuszu: 1mm grubości dla 1 m2 to jeden litr, czyli typowe 6-7 mm to 6-7 litrów. Pomnóż to przez masę tego superlekkiego opancerzenia (znajdziesz w sieci) i powierzchnie wymaganego opancerzenia. Dowiesz się, dlaczego np. Caracal z pancerną wanną podkadłubową ma masę użyteczną znacznie mniejszą niż 5 ton, choć zwykły H-225 ma ponad 5,5 tony. To tyle D...u!.

I tak umacniamy swoją biedę i zacofanie
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:28

Helikoptery miałyby w razie wojny z regularną armią doczynienia z nasyceniem jednostek perzeciwnika systemami antyhelikopterowymi od prostego RPG, przez MANPADY po Pancyry, Sosny, Tor-y itp. Bez zestrzeliwania nadadlatujących pocisków każdy helikopter zostanie prawie natychmiast zestrzelony. Hasło "helicopter HAPS" znajdzie panu w Google ujawnione systemy zestrzeliwania rakiet anty-helikopterowch. Oczywiście jest to sfera ściśle tajna.

Gnom
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 13:45

Raczej w dalszym ciągu SF, nikt nigdzie tego nie zastosował. Nawet DIRCM nie działa w ten sposób, pomimo szumnych zapowiedzi. A co do nasycenie środkami walki, to po to ma je przeciwnik by utrudniać nam życie i straty będą zawsze, niestety.

I tak umacniamy swoją biedę i zacofanie
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:22

Proste flairs, czyli ciała cieplne, są stosunkowo niewielkie, ale w razie wojny w Polsce będzie ich potrzeba więcej niż tylko dla startu i lądowania np. w Afganistanie. Rakiwety zwalczające rakiety anty-helikopterowe to będzie raczej coś dużo większego. Rakieta anty-helikopterowa waży ok. 50 kg, a jej zwalczenie (wybuch) musi następować o wiele dalej od helikoptera niż czołgu. Powiedziałbym, że 200 m to minimum. Nie pierwsza anty-rakieta trafi, co oznacza konieczność odpalenia następnych, a więc pierwsza antyrakieta powinna niszczyć rakietę nawet 1 km od helikoptera. Helikopter przemieszcza się bardzo szybko, a więc tym bardziej będzie sporo nietrafień po stronie anty-rakiet. Anty-rakiety muszą być rozmieszczone w 4 kierunkach, aby reakcja była błyskawiczna. Potrzeba zatem kilka anty-rakiet, powiedzmy 5 anty-rakiet w każdym kierunku, czyli ok. 20 anty-rakiet w wyrzutniach każda ważąca średnio ok. 15 kg, co oznacza 300 kg tylko w wyrzutniach. Nie można zaakceptować, że po np. zestrzeleniu 2 rakiet także helikopter musi być zestrzelony, dlatego musi istnieć możliwość ładowania wyrzutni z wewnątrz, co oznacza ok. 100 kg na wyrzutnie i 600 kg na zapas antyrakiet wewnątrz. To już jest tona, 1000 kg. Do tego dochodzą kable i komputery balistyczne oraz radary artyleryjskie. Plus 5 gniazd ciężkich karabinów maszynowych z zapasem amunicji i 4 gniazda dla snajperów. Do tego ponad 1000 kg dodatkowego opancerzenia. Samoobrona helikoptera może ważyć lekko 2000 - 2500 kg. Black Hawk specjalsów musi zabierać jednak także ok. 4000 kg własnego uzbrojenia offensywnego. To czyni ok. 6.000 kg z ok. 10.000 max masy startowej od której odjąć trzeba także paliwo oraz wyposażenie specjalsów, zostałoby niecałe 1.500 kg na żołnierzy. Każdy waży ok. 170 kg z wyposażeniem indywidualnym. O zapasach, broni zespołowej nie może być mowy. Brak też przestrzeni dla walki specjalsów w samoobronie ich helikoptera. Dane wagowe są szacunkami, a w praktyce byłoby dużo gorzej. Dlatego Black Hawki nadają się tylko pomocniczo i w rzadkich akcjach bojowych w przypadku wojny w Polsce.

Gnom
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 13:48

Człowieku a co to jest? O czym piszesz. Wiesz że śmigło ma ograniczone możliwości masowe i energetyczne. To już pełny odlot. Ty tak poważnie czy żartem, bo zgubiłeś gdzieś jego masę własną i paliwo.

I tak umacniamy swoją biedę i zacofanie
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 20:43

Podałem masę startową, WSPOMNIAŁEM "paliwo", ale przecież tylko orientacyjnie i szacunkowo rzucałem różne komponenty i ich możliwy ciężar, aby pokazać, że Balck Hawk jest za mały. Przecież widać, że nie chodziło mi o precyzyjne rozliczenie wagi całości i jej części.

Gnom
czwartek, 26 grudnia 2019, 20:40

Przyjąłem do wiadomości. Ale jednak sięgnij do ogólnodostępnej literatury, może artykułów z konferencji opublikowanych w sieci. Bo "ciała cieplne" itp to nie jest zrozumiałe słownictwo. A na antyrakiety odpalane ze śmigłowców itp cuda to poczekamy jeszcze jakiś czas, o ile w ogóle do tego dojdzie.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:12

No panei bieda takich bredni to nei czytałem nawet u obalacza a uwierz to trudne:) A teraz po kolei: MANPADS panei bieda nie waza 50kg ale 4-5x mniej. Nie ma antyrakiet bo po co, neutralizacją MANPADS zajmuja sie systemy jak np DIRCM czy włąsnei flary, bo nei ma MANPADS z IIR. Panei bida, reszty nawet nei ma sensu komentowac, pomieszały sie pany systemy ASP z czołgów z bunkrami i nie wiem jeszcze czym bo tak poronionych pomysłów dawno nei czytałem.

I tak umacniamy swoją biedę i zacofanie
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:04

Jeszcze raz sprawdziłem wagę pocisku systemu anty-helikopterowego Sosna przyjmowanego obecnie na uzbrojenie w Rosji i wynosi 38 kg (wg WikiPedii) lub 40 kg wg Deagel ale tam są różne warianty, np. głowica wyposażona w radar. Pociski systemu Tor ważą ok. 170 kg, a Tor ma zwalczać na małych i średnich wysokościach min. drony i helikoptery. Chodzi także o szybkość pocisków i tak Sosna osiąga 4 Mach. Sosna ma być powszechną ochroną w wojsku Rosji. Oczywiście Manpady są lżejsze, podaję dane orientacyjnie, aby mniej więcej uchwycić proporcje, bo np. waga dodatkowego opancerzenia, czy anty-rakiet jest tajna lub dopiero wypracowywana. Można napisać, że rakiety anty-helikopterowe są w przedziale od ok. 10 kg do ok. 200 kg. O ile proste systemy polegają na reagowaniu na ciepło, to np. Sosna jest kierowana laserowo i ewentualnie radarowo. Hasło "helicopter HAPS" znajdzie panu w Google niektóre systemy zestrzeliwania rakiet anty-helikopterowch.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:57

Panie Bieda, a wie pan co znaczy w ogóle HAPS?

Gnom
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 13:50

Pyta kura kurę: "Ty z tym kogutem to tak na serio, czy tylko dla jaj?" - i w tej formie ponawiam pytanie do ciebie.

Gts
sobota, 21 grudnia 2019, 10:50

Od tego odeszli, ale odchodzą też od latania całymi BH z 4-6 żołnierzami. Następcy mają wymóg pomieszczenia 10-14 żołnierzy.

Adam
sobota, 21 grudnia 2019, 01:23

Zapomniałeś o WARSie. To jest śmigłowiec średni. Nikt nie ukrywa tej wiadomości przed tobą.

MWK
piątek, 20 grudnia 2019, 21:54

Po pierwsze skąd informacja, że HH-60G zostały wycofane? Dopiero mają być wycofane a ich następcą ma zostać HH-60W. Główną przyczyną dla której HH-60G mają zostać wkrótce zastąpione przez nową wersję, jest ich zużycie (pierwsze egzemplarze weszły do służby 37 lat temu a eksploatowane były bardzo intensywnie). Po drugie HH-60G oraz ich następcy HH-60W to specjalna wersja, specjalnej wersji przeznaczona głównie do misji CSAR. Do misji bojowych (przerzut oddziałów specjalnych za linie wroga) służy wersja MH-60G oraz MH-60K, MH-60L a docelowo wszystkie z nich pozostające w służbie + nowo zamówione śmigłowce do tego rodzaju zadań będą w wersji MH-60M. US Army oraz US Marines mają na wyposażeniu większe śmigłowce MH-46, 47 ,53. Ale do zadań wykonywanych przez siły specjalne - przerzut małych grup za linie wroga (nr 160th SOAR) używają głównie mniejszych MH-60M. Zapewne dlatego, że mniejsze maszyny lepiej nadają się do skrytego przerzutu jednostek specjalnych.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 20 grudnia 2019, 20:03

Wygląda na to że nie masz pojęcia czym się zajmują wojska specjalne.

Piotr ze Szwecji
piątek, 20 grudnia 2019, 19:33

Brawo panie mistrze Błaszczak! W końcu! Tutaj nie narzekam na tajemnicę wojskową z powodów oczywistych. Trzymam za słowo, że w pełni wyposażone będą do końca następnego roku. Mam tylko problem, że 25 BKP nie ma w swoim składzie (a powinna) kompanii wsparcia wojsk specjalnych, a promowane przez Lockheed Martin Black Hawki jako śmigłowce wielozadaniowe w brygadzie śmigłowców, są wyłącznie pod działania takich komandosów z kawalerii powietrznej. Black Hawki są za małe, jako śmigłowce wielozadaniowe, dla przewozu reszty żołnierzy i ekwipunku 25 BKP. Sikorski ma odpowiednik Mi-17 w swojej ofercie. Alternatywnie AW101 ze Świdnika (Leonardo) może być śmigłowcem docelowym dla brygady śmigłowców wojsk lądowych, jako śmigłowiec wielozadaniowy.

Autor
sobota, 21 grudnia 2019, 08:59

Od wsparcia jednostek szturmowych (GROM, JWK, FORMOZA) są jednostki JW Nil i JW AGAT, które de facto są w stanie w razie potrzeby prowadzić działania szturmowe samodzielnie. 25 BKPOW ma podobny charakter ale inne przeznaczenie. Już na poziomie czy wyszkolenia czy ekwipunku nie będą w stanie zabezpieczyć działań specjalnych.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 22 grudnia 2019, 23:53

Tak, 25 BKP nie przechodzi szkolenia komandosów. Dowództwo WP pragnie jednak używać 25 BKP w formie Rangers. Rangers to wojska specjalne. Więc planowane użycie 25 BKP przez dowództwo WP jest strategicznym błędem według mnie. ---------- Sprawa z wyposażeniem i organizacją 25 BKP. Więc nie tylko nieistniejących Black Hawków dla nieistniejącej kompanii wojsk specjalnych 25 BKP. 25 BKP nie ma odpowiedniego wyposażenia kawalerii powietrznej. Lekka 155 mm artyleria (do 10 ton), którą można przerzucić helikopterem dla jednego przykładu. W jej skład nie wchodzą nie tylko kompania wojsk specjalnych, lecz żadna kompania inżynierów czy oddział specjalistycznej artylerii kawalerii powietrznej. USA ma duże doświadczenie z prowadzenia działań wojennych kawalerią powietrzną. Amerykańska KP używa nawet wozów opancerzonych (transport podwieszony pod helikopterami). WP zaś dalej klepie wzorce sowieckiej kawalerii powietrznej z połowy 20 wieku. Według mnie, WP winno zastanowić się nad przeorganizowaniem swoich brygad, na wzorce które zapewniają większy stopień przeżycia tym jednostkom w walce.

MOM
sobota, 21 grudnia 2019, 08:05

Gratulować dla tego nieudolnego MON może tylko jakiś troll a Szwecję to ty trollu widziałeś na pocztówce

231
piątek, 20 grudnia 2019, 20:09

Przesadzasz kolego z tą kaompanią wsparcia...od tego jest AGAT. Więcej pokory.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:08

5 batalionów wojsk specjalnych, lecz żaden z nich nie jest częścią żadnej dywizji. USA ma duże doświadczenie w prowadzeniu wojny i używa bardzo często dywizji kawalerii powietrznej. Amerykanie nie tylko dozbroili swoją KP w baterię "lekkiej" 155 mm, czy dali im wozy opancerzone (razem z ciężkimi śmigłowcami transportowymi do ich przewozu), lecz także w jednostki własnych inżynierów i specjalsów. Amerykańska KP nie musi organizować sobie, poprzez dowództwo wojsk specjalnych, wsparcia. Ma własną artylerię, inżynierów i specjalsów zawsze ze sobą. To daje amerykańskiej KP niebywałą przewagę, nawet nad regularnym zmechem. Dywizja KP, która może samodzielnie trzymać front, czy nawet samodzielnie przechodzić do działań zaczepnych. Nie ledwie 3 bataliony lekkiej piechoty rzuconej z helikopterów pod koła pancerno-zmechanizowanego ataku. A brak wystarczającej ilości dużych śmigłowców wielozadaniowych i ciężkich śmigłowców transportowych wprost odbija się, na ilościach żołnierzy i sprzętu które trafią na front w jednym desancie. Czy wróg wyrozumiale będzie czekał cierpliwie, aż resztę 25 BKP dowiozą na front?

cosma
piątek, 20 grudnia 2019, 19:30

czyli wielka feta a potem wracają do hangarów na poł roku na doposażenie?

jurgen
piątek, 20 grudnia 2019, 19:27

w sumie na doposażenie dla SOF wychodzi po jakieś 20 mln USD / 1. szt. - czyli dość bogato, skoro sama platforma dziś pokazana to 75 mln./ 1 szt. (ok. 20 mln USD) - to na specjalistyczny sprzęt dla SOF jest zatem jeszcze drugie tyle

Wyborca
piątek, 20 grudnia 2019, 19:27

Oby do przodu! Fajnie by było gdy od zera takie mogły być robione w Pl. Przydała by się nam husaria powietrzna.

dim
piątek, 20 grudnia 2019, 21:27

gdyby od zera wykonywano je w PL ? - a jaka byłaby wtedy długość serii dla tych dziesiątków -setek tysięcy detali ? - produkcja skrajnie niekonkurencyjna ekonomicznie.

w
sobota, 21 grudnia 2019, 21:45

po to przekupuje sie polityków w danym kraju zeby sprzedac mu swoje leciwe wyroby. Wydłuzyc serie, zmniejszyc własne koszty a kosztami opracowania nowej wersji obciązyc odbiorce starej wersji wyrobu. Zabojady to potrafia. I nie tylko. Tylko my niekumate

Uczeń
piątek, 20 grudnia 2019, 21:27

Kawaleria mogła być z caracalami ale lepiej mieć 4 sztuki widocznie

Pewny
piątek, 20 grudnia 2019, 19:20

Doskonała informacja i tendencyjny tytuł artykułu. Pierwszy etap obecnie i drugi etap wkrótce to można wyczytać z treści natomiast wiadomo ze sporo osób czyta głównie tytuły lub na ich podstawie podejmuje decyzje czy nadal będzie czytać. Wstyd

MOM
sobota, 21 grudnia 2019, 08:06

Miał i być drugi etap Wisły gdy tylko amerykanie radar wybiorą i szlag ten drugi etap trafił

Danisz
sobota, 21 grudnia 2019, 06:11

doskonałe jest co najwyżej to, że nie masz pojęcia czym się różni standardowy BH od wersji przeznaczonej dla wojsk specjalnych USA ale i tak jesteś zachwycony że jest... to że ludzie zwracają uwagę na ewidentne braki to nie świadczy o tym że artykuł czy komentarze są tendencyjne, tylko o tym że śmigłowiec nie ma sondy do tankowania w powietrzu, głowicy optoelektronicznej czy wyrzutni flar czyli nie spełnia minimalnych wymogów maszyny dla wojsk specjalnych! równie dobrze mogliby do przewozu VIPów kupić polonezy z "opcją doposażenia" i mówić że SOK (czy jak ci ichniejsi bieda-ochroniarze się dziś zwą) ma wyposażenie takie, jak życzyli sobie żołnierze - cyt. za Błaszczak

Pewny
sobota, 21 grudnia 2019, 23:15

Celem było zakupienie śmigłowca, który będzie działał na naszym terenie w związku z powyższym nie wiem po co tankowanie w powietrzu. Co do pozostałych elementów wyposażenia zachęcam do zapoznania się z artykułem. JEDNOSTKI BĘDĄ DOPOSAŻANE. Dziękuję bardzo i pozdrawiam

Danisz
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 01:27

nie wiem skąd pomysł, że nasze siły specjalne będą działały wyłącznie na naszym terenie - z całym szacunkiem, ale to nie jest WOT. Z samego założenia specjalsi muszą być przystosowani do działania w ukryciu, na terenie wroga i bez jakiegokolwiek wsparcia - z tego powodu maszyny dla nich muszą być specyficzne: po pierwsze muszą być jak najtrudniejsze do wykrycia - stąd konieczna jest zdolność do lotu w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy i to na ekstremalnie małych wysokościach (maszyny zostały oficjalnie odebrane, choć takich możliwości nie mają, ale wierzę, że kiedyś mieć będą); po wtóre śmigła takie powinny móc bardzo długo znajdować się w powietrzu, stąd sonda do tankowania w powietrzu i dodatkowe zbiorniki paliwa (ani jednego ani drugiego nie ma i wedle dostępnej wiedzy nie będzie); po trzecie muszą być bezpieczne, tj. maksymalnie odporne na ostrzał czy WRE (żadnych konkretnych informacji na ten temat nie ma) oraz zdolne zabierać rannych (również czekamy na doposażenie); po piąte muszą mieć zdolność do samodzielnego podjęcia walki z nawet silniejszym przeciwnikiem (jeśli się skończy M2 i M134 to warunek ten nie będzie spełniony) - to nie miejsce na elaboraty więc pozwolę sobie na tym poprzestać. i teraz konkluzja: dziękuję za radę, jednakowoż zapewniam, że zapoznałem się już z powyższym artykułem, po prostu nie przekonują mnie ogólniki takie jak "Uzbrojenie i wyposażenie zgodnie z wymaganiami wojsk specjalnych" czy "Systemy ochronne śmigłowca i załogi" - pod takimi hasłami może się bowiem kryć zarówno wyposażenie na miarę Pave Hawka jak i zakup apteczek do pierwszej pomocy (i naprawdę trzymam kciuki za ten pierwszy wariant). Moim zdaniem sprzęt który oficjalnie trafia na wyposażenie wojska powinien być sprzętem takim, jak zamówiono - tu odebrano niejako fuszerkę, albo powiem łagodniej: półprodukt, oraz zapewnienie, że towar pełnowartościowy będzie za czas jakiś - uważam, że to niepoważne, że to robienie sobie kampanii kosztem żołnierzy i że powyższy artykuł słusznie zwraca na to uwagę, dlatego pozwoliłem sobie zareagować tak a nie inaczej na Pana wpis. Niemniej pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt

Realista
piątek, 20 grudnia 2019, 19:11

Forma artykułu pachnie sponsoringiem z Mielca.....

Danisz
sobota, 21 grudnia 2019, 06:12

...bo stwierdza fakt, że śmigłowiec dla wojsk specjalnych to tak naprawdę śmigłowiec policyjny z km-ami - to rzeczywiście mógłby dostrzec tylko ktoś z Mielca...

Matt
piątek, 20 grudnia 2019, 19:06

Nareszcie!

PRS
piątek, 20 grudnia 2019, 19:03

,,Wejście S-70i do służby w Wojskach Specjalnych czyni z niego naturalnego faworyta w tego typu programach realizowanych w przyszłości. Jest dość prawdopodobne, że cztery wprowadzone 20 grudnia 2019 roku na uzbrojenie maszyny Black Hawk, to jedynie pierwsze z wielu tego typu jakie trafią z czasem do Wojska Polskiego." I o to właśnie chodziło. Był to DRUGI krok. PIERWSZY to zakup z inspiracji wtedy Pana Ministra MSWiA ,,BiedaHołków" dla Policji. I teraz zapewne pojawi się argument o mitycznej ,,logistyce", nie mnożeniu typów, etc. LM w osobie Pana Ministra znalazł bardzo dobrego współpracownika (bo nie partnera), nawet tak wyszydzany Antonio był oporny na zabiegi lobbystyczne LMa i stawiał twarde warunki. Dlatego musiał odejść.................................................................................................................................................................. Żołnierzom Wojsk Specjalnych życzę z okazji Świąt Bożego Narodzenia by śmigłowce nr 9-12 to były ,,PRAWDZIWE" Black Hawk`i MH-60M..................................................................................................................... bo zapewne nr 5-8 to będą ubogie S-70i

Lord Godar
sobota, 21 grudnia 2019, 10:53

No cóż , dla mnie to też nie do zaakceptowania , że nasze najlepsze pododdziały specjalsów dostają nie rasowego MH-60M , takiego jakich używają amerykanie czy kupują inne państwa , tylko śmigłowiec transportowy z dostosowaniem do zadań oddziałów specjalnych. Dla mnie to nadal będzie trochę lepszy odpowiednik naszego Sokoła też dostosowanego do potrzeb oddziałów specjalnych .

Koko
piątek, 20 grudnia 2019, 18:26

Brawo! Tak trzymać. W końcu zaczynamy dysponować nowoczesnymi śmigłowcami. Miejmy nadzieję że doposażanie do wariantu końcowego przebiegnie również terminowo i bez problemów. No i może warto wykorzystać opcję i już zamówić kolejne 4?

Danisz
sobota, 21 grudnia 2019, 05:57

Brawo! to jest miś na miarę naszych oczekiwań który niedowiarkom otwiera oczy! i to nie jest nasze ostatnie słowo!

Napoleon
sobota, 21 grudnia 2019, 11:57

W śmiglakach też dłubiesz? Wątpie! Jak zwykle zero wiedzy i tylko polityczna piana.

Danisz
sobota, 21 grudnia 2019, 16:44

O śmigłowcach również wiele czytałem, za to ty jak zwykle nie masz nic do powiedzenia tylko obrażasz ludzi

Pewny
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:21

niestety uwaga Napoleona jest słuszna. niewiele merytoryki za to chwytliwe hasła. kupiono nowe helikoptery, które mają już sporo na pokładzie a będą jeszcze doposażane.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:14

Panie pewny, nie maja nic poza dostosowaneim do NVG. Własnie dlatego ze zostały okrojone z wszystkich zastrzezonych systemów wolno je w ogóle składac w Mielcu.

Gnom
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 13:52

W Polsce o wielki można montować różne systemy "zastrzeżone" jak je nazywasz jeżeli masz odpowiednie dopuszczenia. I niestety dla twojej wizji świata takie firmy istnieją. Choć fakt, że nie ma ich wiele i nie dotyczy to każdego systemu zastrzeżonego przez USA.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:59

Panie Gnom, nie można zainstalować nawet śrubki bez pozwolenia Sikorsky,ego wiec nieszczęsliwie dla pana takie firmy istnieja ale nic ci z tego panie Gnom nie przyjdzie bez zgody firmy Sikorsky, nastepnie integracji tych systemów z S-70i, certyfikacji maszyny itd. Powodzenia:)

Gnom
środa, 25 grudnia 2019, 15:38

Ty jednak nie rozumiesz po Polsku; "jeżeli masz odpowiednie dopuszczenia" - rozumiesz mój pierwszy, bo ojczysty język, no bo chyba nie twój ojczysty?

zeus89
piątek, 20 grudnia 2019, 18:15

Uparliście się by te śmigłowce mieszać z błotem. Mówione było od początku(za Błaszczaka), że śmigłowce do końca 2020 i w 2021 doposażenia specjalistyczne. Nie róbcie wokół tego czarnego PRu.

Rzyt
piątek, 20 grudnia 2019, 18:07

Dobre i to

orkan77
piątek, 20 grudnia 2019, 18:05

To są odpowiedniki W-3WA a nie segment pomiędzy W-3WA a Mi-8/Mi-17

Gnom
piątek, 20 grudnia 2019, 23:24

Czyżby w matematyce coś się zmieniło i 10 było 6. To są śmigła 10 tonowe, a nie 6,4 tonowe jak W-3. Choć brak im do Mi-8/17 (12-13 ton) to są własnie po środku. Inna sprawa czy potrzebujemy środka czy góry.

w
piątek, 20 grudnia 2019, 17:59

to po co ta fete jezeli sa nieskończone ?? Moze trzeba dopłacic ?? Klapa pod ordery wyczyszcona i wypieta ??? Przypominam ze WSK Swidnik sprzedało PO wraz z pazernymi chłopkami za ok 870 mln PLN. A tu 4 wiatraki za ok 680 mln PLN

Mm
sobota, 21 grudnia 2019, 07:50

Zobacz kto i za ile sprzedał Mielec

w
sobota, 21 grudnia 2019, 21:49

PiS dopłacając amerykanom ok 30 mln PLN ( tak zapamietałem). Ale Mielec był przez lata fekowany przez warszawke. An-2 i jego produkcja przykłademI trudnosci w ruszeniu opracowywania nowych wyrobów. Świdnik miał to samo, ale dzieki kooperacji w chwili sprzedazy mial ok 50 mln PLN CZYSTEGO ZYSKU.

sobota, 21 grudnia 2019, 07:50

Qwest
piątek, 20 grudnia 2019, 23:59

Sprzedali dużo, dużo taniej.

Zibi
piątek, 20 grudnia 2019, 22:57

Poczytaj za ile PiS Mielec sprzedał....

PEwny
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:26

ja pamietam, że chodziło o spłatę zadłużenia upadających zakładów i spore inwestycje. Wystarczy poczytać. Ja bym raczej zainteresował się Świdnikiem za czasów po-psl i sprzedaniem zakładu z pewną sprzedażą i nowymi projektami. Sprzedaż realizowano, projekty zostały wygaszone. Caracale to również baaaardzo interesujący przykład...

asdf
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 15:19

zaklady upadaly dlatego ze wstrzymywano zamowinienia rzadowe na Bryzy ktore dziwnym trafem ruszyly jak tylko amerykanie przejeli zaklady, inwestycje tez zdaje sie pochodzily z tego kontraktu, amerykanie sami z siebie nie dolozyli nawet zlamanego centa.

Tymon
piątek, 20 grudnia 2019, 21:37

Decyzja o sprzedaży obu zakładów nastąpiła za pierwszego rządu Prawa i Sprawiedliwości, kiedy premierem był Jarosław Kaczyński. Oba sprzedano za kwotę zbliżoną za te kilka sztuk... interes życia.

dim
piątek, 20 grudnia 2019, 21:34

Starówkę Warszawską też "oddawano do użytku" jeszcze na 2 miesiące przed położeniem podłóg i dachów. Za to na 22 lipca... Dziewczęta stały "w oknach" na rusztowaniach, ukrytych wewnątrz budynków i machały do władz chusteczkami. Dachówki ułożono "na sucho", więc trybunę honorową odsunięto bezpiecznie. Dachy rozebrano zaraz następnego dnia rano, by nie zrobił tego za budowlanych wiatr :) - relacja naocznych świadków, inżynierów - kierowników tych budów. Nie wiem, czy "historia to zanotowała" gdzieś, ale tak właśnie było. I tu też tak jest - śmigłowce "zostały przekazane w grudniu 2019", a nie np. z półrocznym jeszcze opóźnieniem. Po czym wrócą do fabryki...

Lord Godar
sobota, 21 grudnia 2019, 11:01

Tak się właśnie buduje sukces " pijarowy ". Jak mi opowiadano , to tak samo robiła komuna propagandę kręcąc programy rolnicze o sukcesach naszego rolnictwa ... Zwieziono jakiemuś zasłużonemu rolnikowi dużo sprzętu na podwórko z PGR-u i zwierzęta i kręcono propagandę jakie to my mamy sukcesy w rolnictwie dzięki reformom rządu ... Może autor tych programów i metod PR się odrodził lub ma godnego naśladowcę ?

pawer
piątek, 20 grudnia 2019, 17:51

Jakby to było 40 szt to zrobiłoby to na mnie wrażenie... kropla w morzu. Przy tak dużych potrzebach powinniśmy rozwijać rodzime produkty dlatego mam nadzieje ze to kroplówka, a nowe będzie z naszych fabryk

Gnom
piątek, 20 grudnia 2019, 23:26

Zgodnie z definicjami polskiej fabryki zarówno Mielec jak i Świdnik są polskimi fabrykami, bo zarejestrowanymi w Polsce i na polskim prawie. A to, że nie mamy na nie wpływu, a biura konstrukcyjne są w szybszej lub wolniejszej likwidacji to już inna sprawa.

w
sobota, 21 grudnia 2019, 21:51

no , nie zartuj. Jakis wpływ mamy. Musimy wybulic corocznie kase zeby zbyt szybko ich nie zamkneli. I zamawiac jakies wyroby. Co do reszty Pełna zgoda

clash
niedziela, 22 grudnia 2019, 12:43

Tak samo jak Czesi maja z Bell -em a wiec nie ma co sie pieklic -normalna sprawa

clash
piątek, 20 grudnia 2019, 23:01

ostroznie graja najpierw 4 -- jak beda OK i specjalsi beda zadowoleni to zamowia wiecej

dim
piątek, 20 grudnia 2019, 21:37

Samych tylko Mi-2 Świdnik wyprodukował niegdyś ponad 5.000 sztuk, a Ty proponujesz nową fabrykę dla czterdziestu :)

Tweets Defence24