Reklama

Siły zbrojne

Birmańska armia prezentuje rosyjskie BRDM-2MS

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Na tegorocznej defiladzie z okazji dnia Sił Zbrojnych Mjanmy, birmańskie armia zaprezentowała szeroki wachlarz eksploatowanych systemów uzbrojenia. Jednym z nich były opancerzone samochody rozpoznawcze BRDM-2MS, które niedawno zostały zakupione i dostarczone do tego kraju przez rosyjską zbrojeniówkę.

Według dostępnych informacji Siły Zbrojne Republiki Związku Mjanmy zakupiły w 2019 roku 33 egzemplarze zmodernizowanych BRDM-2MS (w tym trzy w wersji dowodzenia i reszta w standardowej rozpoznawczej) z zapasów magazynowych rosyjskiej armii. Modernizację tą na bazowych BRDM-2 prowadzi 103. Pancerny Zakład Remontowy z Atamanowki w Kraju Zabajkalskim. Jak dotąd wozy te zostały bezpłatnie przekazane w ramach współpracy wojskowej siłom zbrojnych państw takich jak Laos, Kirgistan, Serbia i Tadżykistan. Mjanma jest zatem piątym z kolei odbiorcą eksportowym tych wozów.

Oprócz wspomnianej partii BRDM-2MS w ostatnim czasie resort obrony Mjanmy podjął decyzję o zakupie wielu innych rosyjskich systemów uzbrojenia. Wśród nich wymienić można rozpoznawcze bezzałogowe statki powietrzne Orłan-10E czy samobieżne artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1 na potrzeby wojsk lądowych. We wcześniejszych latach zakupiono także dla sił powietrznych m.in. myśliwce wielozadaniowe MiG-29SE/SM/UB czy Su-30SME, a także samoloty szkolno-treningowe Jak-130, śmigłowce wielozadaniowe Mi-17 i uderzeniowe Mi-35P. Równolegle jednak Myanma zaopatruje się również w chińskiej zbrojeniówce, a w przeszłości pozyskano także znaczną liczbę systemów uzbrojenia z Ukrainy.

image
Reklama

BRDM-2MS to rosyjska modernizacja opancerzonego samochodu rozpoznawczego BRDM-2. Główny nacisk tej modernizacji został położony na poprawę kolejno świadomości sytuacyjnej, mobilności i odporności balistycznej. W celu poprawy tej pierwszej wóz został wyposażony w głowicę optoelektroniczną w tylnej części wieży z kamerą termowizyjną (o zasięgu do 5 km w dzień i do 3,5 km w nocy) oraz zestaw sześciu kamer telewizyjnych po bokach kadłuba (o zasięgu do 2,7 km w dzień i do 1,5 km w nocy). Dzięki wymianie dotychczasowego napędu na nowy silnik wysokoprężny o mocy 150 KM możliwe jest osiągnięcie prędkości maksymalnej ok. 100 km/h przy łącznej masie pojazdu ok. 6900 kg. Opancerzenie z kolei zostało wzmocnione poprzez instalację dodatkowych modułów pancerza. Dotychczasowe uzbrojenie pojazdu i jego wieża pozostały bez zmian.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama