Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Białoruś chce budować bezzałogowce z Chinami

Fot. Baiweiflight / Wikimedia (CC BY-SA 3.0)
Fot. Baiweiflight / Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Białoruś oraz Chiny chcą rozpocząć współpracę przemysłową nad budową wspólnego bezzałogowego statku powietrznego.

Białoruska Agencja Prasowa BelTa poinformowała, że Białoruś oraz Chiny planują utworzyć spółkę jont venture, której zadaniem będzie produkcja bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Źródłem informacji ma być Sergei Chizhik, członek Rady Narodowej Akademii Nauk Białorusi, który poinformował o tych planach podczas konferencji prasowej podsumowujący rok nauki. Chiznik stwierdził, że umowa może zostać podpisana już w pierwszym kwartale 2017 roku.

Podpisanie takiej umowy nie byłoby pierwszym programem współpracy białorusko-chińskiej przy produkcji uzbrojenia. Albowiem wprowadzenie w sierpniu br. przez białoruskie siły zbrojne wieloprowadnicowego systemu rakietowego „Polonez” o zasięgu sięgającym 200 km było możliwe dzięki współdziałaniu z chińskim przemysłem.

Czytaj szerzej: Rakietowe „Polonezy” już na uzbrojeniu Białorusi. Zasięg: 200 km

Większość ekspertów jest zgodna, że w białoruskim systemie wykorzystano zakupione w Chinach lub też produkowane licencyjnie rakiety A200. Są to pociski rakietowe produkowane przez jedną z firm należących do koncernu China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). Ich parametry, wymiary i wygląd kontenera startowego do złudzenia przypominają te zastosowane w systemie „Polonez”.

Informacje podane przez BelTa sugerują, że prezydent Łukaszenka nadal chce rozwijać chiński kierunek współpracy przemysłowej, którego jednym z elementów jest rozwój systemu Polonez.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. box

    Może Polska powinna dać Łukaszenkce jakąś marchewkę żeby odciągnąć go od Rosji? Jego czas panowania dobiega końca i można by to jakoś wykorzystać dla dobra wszystkich...może pora przekonać go do wizji federacji i zacząć propagować na Białorusi ( czyli głównej części dawnej Litwy) historie i idee I Rzeczpospolitej

    1. dyzio

      Marchewka może być tylko dziedziczna korona Nowej Rzeczypospolitej Narodów. "Nowy Jagiełło" Dynastia białoruska (ale katolicka) z siedziba w Warszawie. Rzeczpospolita Król. Polskiego i Wlk. Ks. Białej Rusi. Twór taki miałby wielka siłę przyciągania w obszarze Międzymorza i szybko weszłyby państwa bałtyckie i Ukraina. Musiałoby to być robione pod egidą Chin- jako stabilizator Eurazji i nie byłby zasadniczo antyrosyjskie- tzn. byłoby korzystne dla Nowej Lepszej Rosji- "Nowego Nowogrodu Wielkiego" - republiki kupieckiej na Jedwabnym Szlaku. Połączenie Polski i Białorusi poprzez fakty dokonane scaliłoby Unię Europejska i Eurazjatycką i stworzyłoby przestrzeń wolnego handlu. Niemcy straciłyby politycznie ale koncerny niemieckie byłyby bardzo zadowolone. Rosja bogaciłaby się ale musiałaby zrezygnowac z prymitywnego imperializmu.

  2. tak tylko pytam

    Czy nazwa "Polonez" ma sugerować spodziewany kierunek użycia?

    1. rozczochrany

      Polonez to taki taniec, tańczony i w Polsce i na Białorusi. Polska i Białoruś była jednym państwem i to ta sama kultura. Polacy mają rodziny i przodków na Białorusi a Białorusini w Polsce. Łączy nasze kraje wiele więcej niż jakiekolwiek inne.

  3. tak tylko...

    Zwracam uwagę czytelników na dwa znamienne wydarzenia w relacjach rosyjsko-białoruskich jakie miały miejsce w ostatnim czasie. Wydarzenie pierwsze: szef Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych, Leonid Reszetnikow (który może być uważany za oficjalny głos Kremla) stwierdził, że zarówno język jak i państwo białoruskie to twory sztuczne. W odpowiedzi Białoruski MSZ zaprotestował przeciwko podważaniu sensu istnienia państwa białoruskiego, wzywając na dywanik rosyjskiego ambasadora. Wydarzenie drugie: 6 grudnia białoruski Komitet Śledczy zatrzymał Jurija Pawłowca i Dmitrija Klimkina, a 9 grudnia Siergieja Szyptienko, pod zarzutem nawoływania do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym i religijnym. Zatrzymani są obywatelami Białorusi, od wielu lat publikowali artykuły m.in. na portalu Regnum, jednym z głównych narzędzi rosyjskiej propagandy. W materiałach dyskredytowali państwo białoruskie, jego atrybuty niepodległości i odrębności kulturowej, podkreślając przynależność Białorusi do rosyjskiej strefy cywilizacyjnej, czyli „rosyjskiego świata” (русский мир). Powyższe wydarzenia w sposób oczywisty pokazują, że relacje tych państw nabierają tempa…

    1. Extern

      Powinniśmy się jak najszybciej otwierać na Białoruś dając im alternatywę wobec wschodu. Robiąc inaczej to tak jakbyśmy sami pomagali Rosjanom w przejęciu tego kraju.

Reklama