Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Belgia chce więcej F-35

Fot. USAF
Fot. USAF

Belgijskie Ministerstwo Obrony rozważa zamówienie kolejnych 14 samolotów F-35A zwiększając ich liczbę w swoich siłach powietrznych z 34 do 48.

Propozycja zakupu kolejnych amerykańskich myśliwców V generacji to efekt raportu opublikowanego niedawno przez belgijski Trybunał Obrachunkowy (la Cour des comptes) dla potrzeb Parlamentu. Zaznaczono w nim, że pomimo pogarszającego się globalnego poziomu bezpieczeństwa zdolności bojowe sił powietrznych Belgii w ciągu ostatnich lat wyraźnie spadły. Sytuacja pogorszyła się szczególnie w przypadku samolotów bojowych. „Średnia liczba F-16 w gotowości do działań stopniowo maleje. Liczba operacyjnych statków powietrznych powinna stanowić 60% czyli 32 myśliwce z posiadanej floty 54 samolotów. Jeśli obserwowany trend będzie kontynuowany, trudno będzie osiągnąć ten cel”,

By wymienić starzejące się myśliwce F-16 rząd Belgii zakupił w 2018 roku od koncernu Lockheed Martin 34 samoloty F-35A za około 3,8 miliarda euro. Obecnie ocenia się, że liczba ta nie pozwoli na podniesienie zdolności bojowych do poziomu ambicji, jakie są w tej chwili identyfikowane w ramach NATO. Pakt Północnoatlantycki miał według gazety „Le Soir” poprosić Belgów o zapewnienie 48 samolotów F-35A, czyli o 14 więcej niż zaplanowano obecnie.

Zresztą również według samych Belgów obecnie deklarowany zakup znacząco przełoży się na spadek aktywności ich lotnictwa. „Liczba faktycznych godzin lotu spadnie z 12 000 rocznie dla floty 54 samolotów F-16 obsługiwanych przez 85 pilotów, do poziomu 7950 - 9150 godzin z 34 samolotami F-35 i 67 pilotami. I odwrotnie, liczba godzin lotu na symulatorach [obecnie dwóch] wzrośnie z 1200 do 4500 rocznie”. Nie ma więc szans by z mniejszą liczbą myśliwców F-35 udało się osiągnąć założone cele.

Na decyzję Belgów duży wpływ może mieć niewątpliwie decyzja Niderlandów, które również postanowiły zwiększyć swoje zamówienie w koncernie Lockheed Martin – i to praktycznie z tego samego powodu (NATO oszacowało, że lotnictwo niderlandzkie powinno wystawić dodatkową eskadrę, że względu na pogarszające się środowisko bezpieczeństwa). Początkowo Holendrzy kupili 37 myśliwców F-35A, które mają zastąpić około 60 obecnie wykorzystywanych samolotów F-16. W październiku 2019 r. holenderskie ministerstwo obrony zdecydowało o zakupie 9 dodatkowych F-35 z deklaracją zamówienia sześciu następnych w terminie późniejszym.

Na decyzję Holendrów i prawdopodobnie również Belgów niewątpliwie wpłynęła obietnica producenta (koncernu Lockheed Martin) o wdrożeniu takich technologii w produkcji seryjnej, że cena jednego samolotu F-35A spadnie poniżej progu 80 mln USD. Nie oznacza to jednak, że nie będzie to miało wpływu na budżety obronne obu tych państw.

Belgowie mają w pełni świadomość konieczności równoległej realizacji kilku innych kosztownych programów zbrojeniowych, związanych np. z odnową floty okrętów przeciwminowych (i wycofaniem niszczycieli min typu Tripartite), kupnem samolotów transportowych A400M, dronów powietrznych klasy MALE typu MQ-9B Sky Guardian oraz zakupem 382 kołowych transporterów opancerzonych VBMR-Griffon i 60 bojowych wozów rozpoznawczych EBRC-Jaguar (w ramach programu CaMo).

I dlatego coraz głośniej się mówi o potrzebie zwiększenia budżetu przeznaczonego na obronność w Belgii z obecnego poziomu 1,04 PKB do co najmniej 1,28% PKB. Według generała Marca Compernola (dowódcy belgijskich Sił Zbrojnych), w przeciwnym wypadku „wiarygodność” belgijskich sił zbrojnych wobec ich partnerów w Unii Europejskiej i NATO zostanie „poważnie zakwestionowana”.

Reklama

Komentarze (37)

 1. chateaux

  W Belgii na tyłach 34 F35 to za mało, a w Polsce na pierwszej linii frontu 32 F35 to za dużo, i trzeba kupić używany szrot zamiast nich.

  1. Prawy Człek

   Przeczytaj artykuł belgijski w Oryginale

  2. Stefan88

   Pewnie by kupili więcej ale w kolejce czekają:Narew,Wisła,Wilk,F16, Borsuk,Homar,Kruk,Orka... Niestety poprzednia ekipa przespała 8lat.Mamy teraz tego skutki...

  3. chateaux

   Po flamandzku?

 2. coddybancks?

  A przed kim ta mała Belgia chce się bronić ??? Przed Niemcami ? Francją ? Wlk.Brtyt ? Czy Rosja ??? Po co im aż tyle samolotów ???

  1. chateaux

   Przeciw Eskimosom.

 3. ktos

  Nie mozliwe! To musi byc klamstwo! Tu na rodum experci wyraznie mowia ze F-35 to szajs i zlom. Jak tak doswiadczone kraje moga tak latwo dac sie oszukac? No po prostu nie wierze... proponouje wyslac tam delegacje naszych forumowych ekspertow aby wyjasnili im jak duzy blad popelniaja i ze lepiej kupic F-16 albo nawet Mig29.

  1. Niestety przykro mi nie kupisz Mig 29 już nie produkują

  2. chateaux

   Powinni zaczac dzialalnosc we flamandzkim internecie, i uswiadomic im jaki blad popelniaja

  3. Davien

   No, jak to nei, zaczeli ostatnio produkcje nowej wersji pod nazwa Mig-35:)

 4. 12345

  No to teraz trzeba kupić od Belgów, Holendrów, Norwegów 48 F-16 AM/BM jako rozwiązanie pomostowe dla Harpii. Jak przyjdą F-35 to zostawić 32 najmłodsze maszyny w Świdwinie za su-22 a reszta na części. Proste, ale nie z Ameryki dlatego nasi decydenci z Pisu nie kupią. A Rumunia potrafi

  1. Tomek pl

   W Świdwinie raczej f35 i Mirosławiec. Przecież Malbork i Mińsk mazowiecki nigdy nie dostaną na stałe f35

  2. Poinformowany

   Żadnych innych platform poza F35 Do 2030 nie kupimy, w dalszej perspektywie może kiedyś będzie kolejna eskadra 35.

  3. ryba

   ujmę to tak co 10 - 15 no max 20 lat systematcznie powinniśmy kupować ok 30 szt nowych platform latających oczywiście najnowszej generacji ,wtedy budżet tak mocno tego nie odczuje my zas bedziemy mogli uczestniczyć w programach ( tych na nasza kieszeń lub tych co bedzie spory zwrot ) a wojsko bedzie miało nowoczesny sprzęt .Samolot to jedna z najwazniejszych formacji wojskowych bez których nijak sie nie obronimy .

 5. Michallo 73

  Hej Belgowie! Posłuchajcie liberalnych fachowców z Polski - wg nich te samoloty nie są warte swojej ceny BO nie przeprowadzono przetargu na WSZYSTKIE dostępne światowe samoloty V generacji

  1. Davien

   Michallo, ale wiesz ze sam sobie przeczysz?? Bo nie robi się przetargu jak jest tylko jeden oferent z jednym produktem:)

  2. rydwan

   wg naszych domokrążnych fachowców jest ich conajmniej kilka .

 6. Despero

  Co tam ruskie trolle? F35 niby taki złom, a tymczasem kolejne państwo zwiększa ilość posiadanych sztuk.

  1. Esperal

   Doszło do Wojny i NATO w ciągu 5 min podjęło decyzję o wsparciu Polski. Czas oczekiwania na wsparcie w postaci Lotnictwa to kilka godzin, wsparcie w postaci ciężkiej brygady to tygodnie oczekiwania...jak to dobrze że zamiast władowac kasę w Narew albo Borsuka, Albo zrobić porządek z czołgami kupiliśmy super zabójcze F35 bez ani jednej sztuki uzbrojenia

  2. rozłożony przez franka

   Owczy pęd czasami jest niezdrowy , patrz kredyty frankowe .

  3. Gnom

   Albo ostateczne powody zakupów F-104. Młodszym proponuję zapoznanie się z tym i związanymi z tym problemami prawnymi Lockheeda. Proponuję też zapoznanie się jakim cudem miał być F-104 dla Europy (przwie jak F-35) i jak to się dla niej ostatecznie skończyło - koniecznością pilnej wymiany "pocisku ze skrzydłami" na samoloty bojowe, bo F-104 był jego parodią (pomimo haseł i "dowodów" z reklam).

 7. Kikaro

  Czemu nie su57?

  1. Beko

   Ale po co?? Myślisz że tęsknią za katastrofami??

  2. Davien

   Bo chca maszyny 5 gen a nie cos co nie dość ze nie jest 5 gen to nie może nawet wejśc do słuzby:)

  3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Jeśli Amerykanie twierdzą zresztą bezpodstawnie że F-35 jest Myśliwcem powtarzam Myśliwcem 5 generacji to dlaczego Ruscy nie mogą twierdzić że Su-57 też jest myśliwcem 5 generacji, F-35 nie jest wysoko manewrowy i ma wątpliwy supercruise a raczej niema czyli nie spełnia warunków z Definicji myśliwca 5 Generacji. Su-57 nie jest stealth więc też nie spełnia warunków na 5 generacje proste.

 8. tak na marginesie

  podstawa to OPL, bez tego najlepszy samolot niewystarszy

 9. Covax

  Panie Dura, wczoraj PGZ wydało oświadczenie że nie przedstawiło MON oferty na wykonanie Remontu Orła tylko Stadium Wykonalności które w żadnym wypadku nie jest ofertą. Jak to ma się do pana Artykułu "https://defence24.pl/pgz-gotowa-do-modernizacji-orp-orzel"

  1. Davien

   Bo PGZ samo nic nie predstawiało ale razem z NG i PGZ Stocznia Wojenna?:)

  2. Covax

   Akurat PGZ w oficjalnym oświadczeniu Twierdzi co Innego.

 10. Yugol

  Im więcej tym rozczarowanie będzie większe.

  1. Davien

   No jak widac desperacja w Moskwie siegneła zenitu:))

 11. Hanys

  Kiedyś Belgia chciała więcej F-104 i też dostała, a jak to się skończyło nie tylko w Belgii to wiemy. To jest tak że nie jakiś kraj chce, tylko "odpowiedni ludzie" na stanowisku ;)

  1. Davien

   Hanys, ale dostali a nie jak u was w Rosji ze chcieli Su-57 a dostali puzzle na ziemi bo nawet układu fly by wire nie potrafiliscie zrobic:)

  2. ryba

   kiedyś nasi nie chcieli i jak to sie skończyło historia 2 wś świadczy,potem milion polaków w ziemi kilka setek tysiecy na syberii reszta co została odrabiała pańszczyzne zastraszana przez ruska w ciemnogrodzie który nam stworzyli.

  3. Covax

   L jak Lockheed - Retrospekcje - Antykorupcja

 12. .

  Powariowali, brać su57 !

  1. darek123

   Ta ! brać , ale na celowniki :)

  2. mish

   Wezmiemy , wezmiemy.. "Na cel"! Jak odwaza sie kiedys przyleciec.

 13. rozbawiony

  Po co organizować przetargi gdy nasi negocjatorzy bez zbędnych procedur wynegocjowali cenę o wiele niższą od Belgów . Wszak 4,6 mld USD za 32 samoloty to o wiele mniej niż 4,25 mld za 34 szt Belgów. W tej cenie nabyliśmy więcej o 3 szt. silników zapasowych i dłuższe wsparcie eksploatacji . Ponadto uzyskaliśmy w przeciwieństwie do nieudolnych Belgów korzyści dla naszego przemysłu na podstawie B2B na kwotę 3, 8 mld USD . Jednym słowem pełen sukces i innym pozostaje tylko uczyć się od naszych geniuszy .

 14. Cezar

  W artykule na D24 można przeczytać o tym, jaki procent samolotów F16 winien być gotowych do użycia w siłach powietrznych Belgii. I teraz popatrzcie na Polskę. Spróbujcie dowiedzieć się od naszego MON, ile samolotów F16, będących na wyposażeniu naszych Sił Powietrznych, jest w gotowości bojowej. Życzę szczęścia w korespondowaniu z urzędnikami z Klonowej :)

  1. Ustawiator

   Chłopaki z klonowej na 3-dniowej naradzie potwierdzili słuszność linii pisu

  2. Davien

   Ok 70% naszych 48 F-16 jest w gotowosci bojowej: dane z listopada 2019r:)

  3. asad

   Nikt Ci tego nie powie bo to są wrażliwe dane.

 15. Marian

  Jaki sens jest w posiadaniu 5 czy 50 sztuk. Albo conajmnie tysiąc sztuk i rządzisz jak Iwan, albo nic i nie tracisz kasy. Nazista w 39r załatwił ich w dwa dni. To tylko marnowanie pieniądzy podatników.

  1. Box123

   Ale 50 sztuk wystarczy na połowę tego tysiąca iwana, więc jak najbardziej jest sens. Ale oczywiście 64 to lepiej niż 48, dlatego my powinniśmy domówić kolejne dwie eskadry a nie jedną

  2. Grzyb

   Obawiam się, że po takich zakupach Polska przez następne 20 (dwadzieścia) lat nie kupi już nic dla sił powietrznych. Zapomnijmy o remontach f16. Ani złotówki na lotnictwo przez następne dwie dekady, bo w porównaniu z innymi rodzajami wojsk, to lotnictwo mamy na super hiper poziomie.

  3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Nie lotnictwo tylko 1/4 lotnictwa, lotnictwo to było za komuny jak było kilkaset samolotów bojowych.

 16. jm

  "37 myśliwców F-35A, które mają zastąpić około 60 obecnie wykorzystywanych samolotów F-16". Za 20 lat kupią 20 myśliwców F-78A, za 40 - 10 myśliwców F-116... Sprzęt bojowy staje się tak drogi, że wkrótce wojny zanikną.

  1. Bazyl

   Nie znikną. Będą na maczugi. Myślenie ludzkie jest zawsze takie samo, niezależnie od epoki.

  2. Napoleon

   Albo będą dla wybranych ;). A tak na poważnie to nie znikną. Po prostu będzie pierwsza liga i reszta świata. W sumie to już tak jest :(

  3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   teraz wojny toczone są innymi metodami a wygrywają ci co się lepiej rozmnażają, przykład wojna Albańczyków i Serbów w Kosowie, Serbowie zostali pokonani demograficzne, przykład 2 Afryka - Europa wojna trwa, przykład 3 Chiny - Rosja wojna się niedawno zaczęła wynik do przewidzenia.

 17. Realista

  mamy B63 ??? freefall na gps przeleci maksymalnie 30 Km przy ma 2.0 spadając z 18 km no to po staremu z 50-100 m na cel z 6-8 km a potem 90-120 stopni w bok i rura ... szkoda strzępić ... ... jak wcześniej odpadam koniec zmarnowaniem czasu i pisaniem a i tak n.....ją za moje nara

 18. dropik

  Pora na nasz ruch. Żeby przebić belgów musimy zakupić kolejne 32. Szach mat zachodni lewacy! ;)

 19. Erwin

  F-35 to przyszłość i nowy koń roboczy NATO. Poza tym bardziej ufam maszynom, które są wpięte w alis/odin niż F-16 w których zakup części jest zbiurokratyzowany i obwarowany głupimi polskimi wymogami typu: część idzie do naprawy i zamiast brać zapasową czekamy na naprawę tej konkretnej, naszej, polskiej...

  1. XY

   :)

 20. Dobromir

  przebijmy Belgów! Proponuję 2x3264!

 21. FR technologiczne imperium

  A Rosja co ? Ile to setek su 57 już zostało wyprodukowanych ?

  1. asad

   Wszystkie.

  2. Stefan88

   Zero.Są 20lat za EU i drugie tyle za naszym cudownym F35...

  3. To potrafią najlepiej

   Setek? Wypito mnoooostwo...

 22. trolle zabawni jesteście

  To rzeczywiście musi być"straszny złom" jak piszą ruskie trolle i polska V kolumna, skoro Belgowie i Holendrzy chcą więcej.

  1. say69mat

   Jeżeli F35 jest w stanie wykiwać rosyjską radiolokację i wre, to trolle wiedzą za co biorą pieniądze. Przecież, jak raportowali amerykańscy piloci latający nad Syrią w samolotach EC130H i AC130U, trafili tam na najbardziej zabójcze dla samolotowej elektroniki środowisko wre na tej naszej planecie.

  2. Prawy Człek

   Belgowie i Holendrzy chcą więcej bo według ich analiz będą mieć sprawność na poziomie max 60% zamiast ponad 70%. Polecam przeczytać ten artykuł w orginale

  3. Troll z Polszy

   Wyobraź sobie, firma B chce kupić flotę załóżmy samochodów marki Dodge, idzie do dealera i ten pan mówi oczywiście że sprzedam ale do końca życia będziecie u nas robić serwis na naszych częściach. Na co pan z Firmy B mówi to my zapytamy o warunki zakupu Laguny, na co pan dealer mówi niestety nie mogę zejść za bardzo z ceny ale umówmy się tak wy kupicie nasze samochody a my od was kupimy olej i filtry o wartości 88 procent ceny samochodów. A teraz przychodzi pan z firmy na P i mówi chce flote pana samochodów, dealer mówi oczywiście to kosztuje tyle i tyle....na co pan z firmy na P mówi, chcielibyśmy się dogadać i my kupimy samochody a wy pozwolicie nam serwisować wasze starsze autka, dealer mówi NIE, to może sprzedamy wam płyn do spryskiwaczy i wycieraczki. Pan dealer znowu mówi NIE, to pan z firmy na P ale my tak chcemy te samochody i ŻADNYCH INNYCH może się dogadamy a pan Dealer mówi NIE a pan z Firmy na P mówi no trudno biorę. W tym porównaniu pan z firmy na H robi cała tapicerkę i ma zniżki od producent i może sobie sam wymieniać olej. Zrastwojtie, pozdrawiaju was troll z Polszy

 23. serdżant hopkins

  ale że nie zapytali Kierwińskiego albo Kidawy ? Wstyd

  1. Aviator

   Nie musieli. Skonsultowali zakup z wybitnymi znawcami Antonim Maciarewiczem i Wacławem Berczyńskim.

  2. bulba

   Widzę, ze nawet na tym, poważnym skądinąd forum, pojawiają się prymitywne pseudopolityczne komentarze. Dramat

  3. Kiks

   Błaszczak nie musiał pytać się. On łatwo trwoni cudze pieniądze. Gdzie masz rozpoznanie satelitarne, gdzie masz infrastrukturę naziemną, gdzie masz rozbudowaną OPL.

 24. jancenty

  Ale ci Belgowie to lamerstwo, u nas CAŁA opozycja wie że to złom za który się przepłaca.

  1. Covax

   Belgowie przed podpisaniem umowy na F35 podpisali umowy w Formuła B2B na 3,5 mld dolarów widzisz mała różnicę ?

  2. bobb

   Nikt normalny nie twierdzi ze to złom tylko, ze w kontekście stanu naszsego uzbrojenia jest to wydatek blokujacy modernizacje reszty wojska.

  3. Kiks

   Nie złom, ale ten samolot jest bezwartościowy bez infrastruktury na ziemii i silnego wsparcia OPL.

 25. Nemo

  Belgia mały kraj z dala od Rosji kupuje więcej samolotów niż Polska,im widać zależy na bezpieczeństwie a nie tylko budowie wojska paradnego jak u nas.... I tylko nie mówcie że niema pieniędzy,można zawiesić na rok czy dwa 500+ i będą pieniądze na samoloty.Tylko władza tego nie zrobi bo 500+ to gwarancja zostania przy korycie a bezpieczeństwo się nie liczy

  1. Drań

   I kogo będziesz bronił jak nie będzie dzieci, a jak nie będzie dzieci to nie będzie miał w.przyszlosci na tych f35 latać...

  2. Prawy Człek

   Nemo, mała rybka zagubiona w wielkim świecie oceanu, a ile Belgowie mają KTO, ile BWP (swoją drogą u nas BWP1 przez długi czas bo Harpia ) ile AHS ? , ile czołgów ?

  3. Darek

   Dzieciaku, od 1989 roku do kwietnia 2016 roku nie było 500+ i jakie to zakupy uzbrojenia były?! W szczególności jakie za czasów rządów PO PSL czyli tzw zielonej wyspy? 500+ też wtedy było? Czy jakie koryto wtedy obsługiwane było...?

Reklama