Przemysł Zbrojeniowy

Australijska przemysłowa prezentacja AMV35

Fot. www.baesystems.com
Fot. www.baesystems.com

Do drugiej fazy australijskiego programu Land 400 przyjęto pojazd AMV35 - produkowany przez Patrię pojazd AMV (Armoured Modular Vehicle) wyposażony w wieżę E35 produkcji BAE Systems Hägglunds. Obecnie dwa znajdujące się w Australii egzemplarze tego wozu biorą udział w trwających pięć tygodni wizytach w 11 australijskich miastach, będących okazją do zapoznania się z nim przez potencjalnych podwykonawców.

W czasie prezentacji pojazdu przedstawiciele producenta zapewniali, że są przygotowani do jego produkcji w Australii, co pozwoli zapewnić maksymalny udział przemysłu miejscowego. Podkreśla się również, że BAE Systems obecny jest w Australii od ponad 20 lat, biorąc udział w licznych programach obronnych dla sił zbrojnych tego państwa i ma bogate doświadczenia płynące ze współpracy z australijskim przemysłem obronnym i siłami zbrojnymi tego państwa.

Przedstawiciele BAE Systems i Patrii są gotowi przekazać Australii prawa intelektualne, informacje techniczne, dane produkcyjne, wyszkolą też pracowników zakładów produkujących pojazdy.

Druga faza australijskiego programu Land 400 ma na celu poprawę możliwości działania sił lądowych tego państwa poprzez zapewnienie im możliwie najlepszych pojazdów bojowych, zdolnych do działania na obecnym i przyszłym polu walki, dysponujących zwiększoną siłą ognia, ochroną, mobilnością i możliwością wymiany danych cyfrowych.

Przedstawiciele obu przedsiębiorstw określają AMV35 jako nadzwyczaj zaawansowany, wszechstronny pojazd rozpoznawczo-bojowy - kadłub produkowany jest przez Finów, wieża to produkt szwedzkiego oddziału BAE Systems. W Polsce wariant wozu Patria AMV jest produkowany na licencji jako KTO Rosomak. Wieża BAE Systems Hägglunds typu E35 jest stosowana w pojazdach rodziny CV90, wyposażona jest w armatę automatyczną 35 mm.

Czytaj też: AMV i Boxer na krótkiej liście w Australii. Szansa dla Rosomaka?

Do drugiej fazy programu, na którą składają się zarówno negocjacje warunków umowy, jak i dwunastomiesięczne testy poligonowe i operacyjne, zakwalifikowano dwie oferty - AMV35 i pojazdy Boxer z dwuosobową wieżą Lance uzbrojoną w działko 30 mm, produkowane przez niemiecki koncern Rheinmetall.

Komentarze