Australia buduje trzeci okręt przeciwlotniczy typu Hobart

24 listopada 2015, 15:26
Fot. www.anao.gov.au
Reklama

Siły morskie Australii zorganizowały uroczyste położenie stępki pod trzeci i ostatni okręt przeciwlotniczy AWD (Air Warfare Destroyer) typu Hobart – „Sydney”.

Uroczystość miała o tyle duże znaczenie, że pokazuje konsekwencję rządu Australii w realizowaniu programu modernizacji sił morskich – w tym w budowie najważniejszych i najnowocześniejszych bojowych okrętów nawodnych typu Hobart.

W tej chwili trwają więc prace na wszystkich trzech zaplanowanych jednostkach pływających. Na pierwszym okręcie zgrywane są systemy bojowe w ramach okrętowego systemu walki AEGIS, natomiast w przypadku drugiej jednostki „Brisbane” kończone jest scalanie kadłuba (wykonano około 70% prac stoczniowych).

Budowa trzeciego niszczyciela „Sydney” będzie o tyle prostsza, że stoczniowcy mają już doświadczenie nabyte podczas składania dwóch pierwszych okrętów. Teraz mogą działać spokojniej, ponieważ już wiadomo, że program modernizacyjny nie zostanie okrojony i zamówione zostały wszystkie zaplanowane wcześniej jednostki pływające.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Luke
wtorek, 24 listopada 2015, 19:33

ladny a my co budujemy?

Kris
wtorek, 24 listopada 2015, 21:47

Dla Australii, z racji położenia marynarka wojenna to podstawa. U nas patrzy się na nią z przymrużeniem oka i nawet jak będą pieniądze to realne nakłady będą skromne i w konsekwencji będzie się budowało kolejne Gawrony przez kilkanaście lat.

Tweets Defence24