Reklama

Siły zbrojne

Atak rakietowy na Rijad

Fot. army.mil
Fot. army.mil

Jemeńscy rebelianci Huti przyznali się do zaatakowania stolicy Arabii Saudyjskiej pociskiem balistycznym Burkan H-2.

Z informacji opublikowanych na profilu społecznościowym rebeliantów wynika, że celem ataku, mającego miejsce 4 listopada 2017 r., był międzynarodowy port lotniczy im. króla Chalida w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.

Huti podają, że ataku dokonano za pomocą pocisku Burkan H-2 przenoszącego głowicę bojową z ładunkiem wybuchowym o masie 500 kg. Pocisk przechwycił saudyjski system obrony przeciwpowietrznej, najprawdopodobniej pochodzący z USA system MIM-104 Patriot. Pierwszy atak z wykorzystaniem tego nowego pocisku miał miejsce w lipcu 2017 r., celem były instalacje przetwórcze ropy naftowej w porcie Janbu. Użyty pocisk ma prawdopodobnie zasięg ok. 1400 km, wystarczający do rażenia ok. 80% terytorium Arabii Saudyjskiej. Jemeńczycy podają, że jest wyposażony w system mający zmniejszyć szansę jego przechwycenia przez obronę przeciwrakietową.

Rzecznik sił koalicyjnych walczących z rebeliantami Huti poinformował, że odpalenia dokonano o godzinie 8:07 czasu lokalnego z terytorium Jemenu, celem były obszary cywilne. Fragmenty przechwyconego pocisku spadły na niezamieszkane obszary położone po wschodniej stronie międzynarodowego portu lotniczego im. króla Chalida.

Czytaj też: Saudyjczycy zestrzeliwują jemeńską rakietę balistyczną

Media arabskie informują, że była to w ostatnim czasie druga próba ataku rakietowego, skierowanego bezpośrednio na cele znajdujące się wewnątrz terytorium Arabii Saudyjskiej. Poprzednia miała mieć miejsce w dniu 30 października, jednak wystrzelony pocisk nie dotarł do celu, rozbijając się jeszcze na terytorium Jemenu.

Reklama

Komentarze (20)

 1. wojak

  A my nie możemy kupić tych Burkanów H2 ? Przydadzą się .

  1. Polanski

   Jak je zestrzeliwują stare Patriot to co dopiero S-400 czy S-500? A S-700 czy S-1000 to dopiero.

  2. lupa

   S-1300 też dadzą radę będą sterowane komputerem Bates 9000.

 2. vulkano2

  -MIM-104---dopiero za czwartym razem ....musieli wystrzelic cztery pociski - bo pierwsze 3 chybily =-MIM-104=zdetonował sie za daleko za celem

 3. Anty %0 C-cali przed 500+

  witam. tych narzekaczy...bo od 2 lat to AM...uwala. Bo Rumunia ma. Umowy na Patriot. A u nas te rezerwowane 11 mld zeta. na 70 heli. Te dodatkowe 2 mld na ...50 sztuk airbusa dopuszczonych w 2015 to tak z 700+ w dolcach na te umowy Rumunii?

  1. BUBA

   Jak wywalasz 11 miliardów PLN to wypada by system działał. A Caracale właśnie były wcielane do służby i montowane w polskiej montowni na terenie WZL-2 w Łodzi. Niestety jak się jest bezdennie głupi i nie inwestuje się w inżynierów i technologie to przychodzi taki dzień kiedy rachunek za zakup nowoczesnego sprzętu mocno zadziwia i jest niezrozumiały dla większości społeczeństwa które nie ogarnia że fabrykę lotniczą PZL Mielec sprzedano za 60 mln PLN Amerykanom gdy sam offset dla polskiego Mielca przewidywał kwotę ok. 455 mln $ na produkcję samolotu M-28-M-18 oraz 57 mln $ w modernizacji i sprzedaży Skytruck. I ta kwotę PiS umorzył doprowadząjac Mielec do bankructwa. "Przecież ARP i MSP trąbiły, że sprzedaż PZL-Mielec ma przynieść dochód 300 mln zł, a w rzeczywistości sprzedano PZL Mielec za 66 mln zł. Sikorsky zobowiązał się do spłaty zadłużenia 16 mln zł, a resztę z kwoty zadłużenia 53 mln zł ma pochodzić ze sprzedaży do MON-u Skytrucków, MON zaliczkuje 74% tej kwoty. Skarb Państwa gwarantował pożyczkę udzieloną przez ARP na podwyższenie kapitału w PZL Mielec. ARP zrezygnowała ze zwrotu tej pożyczki. Czyli ,,Amerykanie” od Sikorskiego kupili PZL Mielec za pieniądze Sarbu Państwa. Tak wiec chłopie zajmij się czymś innym a nie promowaniem zagranicznych firm na szkodę polskiego podatnika. Te zakupy to po prostu wytransferowanie większości pieniędzy z MON do USA.

 4. Polanski

  Na filmiku widać start 4 rakiet i słychać 5 wybuchów.

  1. bender

   Niestety to nie sa wybuchy a moment odpalenia pocisku. Fala dzwiekowa w atmosferze jest solidnie wolniejsza od swiatla.

 5. żołnierz

  porazka i kleska ten system obrony.... przeciwpowietrznej? (powietrze ich atakowalo?) - iles pociskow na jedna prymitywną rakiete ktorej szczatki i tak spadly na miasto - co by bylo gdyby miala glowice wypelniona bronia chemiczna lub nuklearną i to wszystko spadloby na zamieszkaly teren tak jak teraz? nawet nie musialoby to wybuchac - a co gdyby atakowali np salwa 30 - 40 rakiet lub wiecej? smiech na sali ten caly Patriot

  1. wergo

   "a co gdyby atakowali np salwa 30 - 40 rakiet lub wiecej? smiech na sali ten caly Patriot" A gdyby babcia miała wąsy... Znasz jakiś system poza Patriotem który zestrzelił rakietę w warunkach bojowych?

  2. b

   To obecnie najlepszy system opl na swiecie, przykladowo rosyjskie S300, s400 -ten sam efektor nie zestrzelilo nigdy nic a Izrael robil z tym systemem co chcial, jak chcial i latal nad nimi jak chcial.

 6. STASIO

  BURKAN-2 czyli system zwany SCUDEM z dokręconym modułem paliwowym i większą głowicą bojową gdzie zasięg zwiększono o 100km z 200 do 300km i głowicę bojową z 300kg do 420kg którego ślad na radarze świeci jak księżyc w pełni ... i nie dały mu rady ach ochne Patrioty uzupełnione pociskami Pac-3 to już wolę naszą"Newe" co to zrobiła qq niewidzialnymi fanaberiami F-35 które Izrael testował nad Syrią a których zakup żałuje

  1. B

   Zaluje i zamawia kolejne, martwia to sie ci co kupili rosyjska technike bo najnowsze jej produkty sa minimum 25 lat spoznione do zachodnich odpowiednikow. We wszystkich rodzajach wojsk jest tak jak w np pancernych T72B3 vs Leo2a7 . Gdyby nie import z Francji via Bialorus to do dzis nie mieliby zadnej termowizji.

 7. BRZDĄC

  Jemen przy pomocy Iranu szykuje się na odwet dlatego testowany jest system obronny Arabii Saudyjskiej wystrzelono sondażowo jeden pocisk by sprawdzić skuteczność OPL Saudów ..Następne posunięcie to atak saturacyjny rakietami w układzie mieszanym gdzie pierwsze lecą wabiki zbudowane o proste efektory jak SCUDy które niejako zatkają system obronny Saudów a za nimi w drugiej salwie zmodernizowane irańskie rakiety zwane propagandowo jemeńskimi zwane Burkan H-2 a rzeczywistości Shahab-2....i wtedy nawet najlepsze Patrioty z pociskami PAC-3 nie dadzą radę ..kwestia tylko jak zminimalizowane będą zniszczenia znając bojowość Saudów opartą na najemnikach będzie mało skuteczna ..czego mamy przykłady z epizodów wojennych Saudów i ich koalicjantów z Huti

 8. BUBA

  Mistrzowie Huti są bardziej zaawansowani w technologii rakietowej niż Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej skoro dysponują możliwością przenoszenia głowicy o masie 500kg na odległość z Polski do Moskwy. Tymczasem my Polacy musimy wyżebrać coś u Amerykanów za nieprzyzwoite pieniądze... Szczerze gratuluję rozwoju technologii, na szczęście Huti nie maja Inspektoratu Uzbrojenia, wiec być może wreszcie zniszczą jakiś ciekawy cel.

  1. Dropik

   Wiele to chyba zachodu nie wymagało. Przypłynął statek z Iranu i zostawił rakiety a może i obsługę ;)

 9. Smuteczek

  Wg ostatnich relacji niby juz 2gi pocisk trafił. Pierwszy prawie na pewno chybił.

  1. LOL

   Według opublikowanych amatorskich filmów do celu odpalono aż pięć PAC3-MSE

 10. pawo

  czyli patriot sie sprawdza calkiem dobrze jak widac. nie potrzebie odpalili tylko rakiet zeby zwalczyc burkana w ostatniej fazie lotu, widac ze szczatki spadajacych rakiet zrobily pozar.

  1. d.

   Daj spokój, Zachodzi oczywistość, że Irańczycy organizują test za testem skuteczności swej techniki, nie żadni Huti. Za kilka miesięcy oczekuj kolejnej, znów nieco poprawionej rakiety. Przy Irańczykach aktywni mogliby być także Rosjanie bądź Chińczycy.

  2. Kontraktowy

   Wg potwierdzonych informacji do zestrzelenia rakiety użyto aż pięciu PAC3-MSE. Taka skuteczność to raczej porażka...

 11. yaro

  Stare pociski Patriot, radza sobie z rakietami o zasięgu 1500 km. Dla Pac3 MSE to będzie zwykły spacerek.

  1. Jolan

   Tyle, że strzelano nowymi pociskami PAC-3, które średnio, bo w ilości co najmniej użytych czterech zestrzeliły rakietę taktyczną tuż nad miastem w ostatniej fazie lotu.Świadczą o tym zdjęcia elementów porozrzucanych po różnych obszarach miasta , a także pożar na terenie lotniska, co mogło być wywołane dolotem najcięższych elementów rakiety.. Słabo to wygląda jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą..

  2. Jaca

   Bzdura, to wcale nie będzie spacerek, chyba coś Ci się pomyliło w ocenie, tyle samo ich trzeba będzie wystrzelić tylko, że zestrzelenie będzie kosztowało jeszcze drożej.

  3. yaro_do_kradnącego_nick_yaro

   PAC 3 ma nowy przydomek --- pacnę Cie trzy razy zanim zestrzelę ...

 12. Chemik

  Kiedyś do głowicy wsadzą wąglika i pomimo zestrzelenia będzie problem

 13. x1

  Ciekawe czy SAMP/T poradził by sobie z takim celem

  1. Davien

   Nie, ten pocisk wykracza poza mozliwości SAMP/T nawet z nowym pociskiem Aster-30NT, który dopiero opracowują.

 14. Obalaczmitow

  Ale jaja, najlepsiejszy system świata wg naszych specoof z pac3msefgh ledwo niszczy pocisk o technologii z lat 60 a fragmenty pocisku spadają na cel powodując straty. A wy tutaj bajacie o niszczeniu pocisków manewrujących rosyjskich czy nawet iskanderow. To jakaś masakra. Jeden pocisk manewrujący i jeden balistyczny / jak jest teraz na wyrzutniach iskandera/ i JEST POZAMIATANE . Po prostu dewaluacja wikipediowych i raklamowkowych przechwałek USA o jej najlepsiejszych systemach jest po prostu porażająca z każdym dniem. I teraz wszyscy użytkownicy tych systemów drapią sie po głowach co tak naprawdę potrafi broń za grube miliony

  1. Vvv

   Jak to ledwo? A co lepiej przejmuje pociski i rakiety niz pac-3 mse? Moze nie istniejące rakiety s-400/500 ktore nigdy nie były wykorzystane ani przetestowane bojowo a dzialaja na zasadzie pac-2

 15. Volcano-2

  The Burkan H-2---przechwycony przez saudyjski system obrony przeciwpowietrznej-MIM-104---dopiero za czwartym razem ....musieli wystrzelic cztery pociski --

  1. Polanski

   Strzelali 4 razy w odstępach 1 sekundowych więc co musieli? Jeszcze pierwsza nie doleciała a już ostatnia leciała do celu. Więc co musieli? Wybuch słychać dopiero po chwili. 3-4 sekundach. Widać, że naprawdę blisko podpuścili ten pocisk. Widocznie po to by mieć 100% pewność.

  2. lobo

   pierwsza rakieta doszla celu. nie wiadomo dlaczego saudowie odpalili az tyle rakiet, chyba dla pewnosci.

 16. Ogier77

  Saudyjskie Patrioty mają 100% (słownie sto procent) skuteczności w walce z jemeńskimi pociskami balistycznymi, zastrzeliły już ich kilkadziesiąt, Jemen miał przed wojną duże zapasy tego ustrojstwa i nie wszystko dało się zniszczyć na ziemi, poza tym cały czas nowe dosyła im Iran... Brawo dla Arabii Saudyjskiej, kapitalne wyszkolenie personelu!

  1. Nojatotamnwm

   Tak jak w Al Anad, 100% przechwycenia za pomocą 140 żołnierzy. Podonie z innymi 17 pociskami na 40 wystrzelonych.

  2. anda

   Na Rijad wystrzelono 2 rakiety z tego jedna spadła a druga zestrzelona to faktycznie 100%, gorzej z rakietami wystrzelonymi na miasta i bazy położone bliżej Jemenu gdzie skuteczność zestrzeleń jest niewielka, a straty zadawane przez rakiety są bardzo duże.

  3. jarkono

   Tak, zestrzelono 5 pociskiem, trochę dużo.

 17. WP.

  To jacyś rebelianci mają pociski o zasięgu 1400 km a Polska co ma......Langustę o zasięgu 40 km i to tylko z rakietami Feniks

  1. AA

   Kupili w sklepie z rakietami, ale Saudowie nie mają broni A więc można, po naszym ataku na Moskwę byłyby grzyby nad Polską

 18. Jolan

  Wystrzelono 6 patriotów z dwóch baterii, dopiero piąty osiągnął cel tuż przed lotniskiem. Ciężkie elementy rakiety spadły na teren lotniska wywołując pożar.

  1. tak tylko... uważam

   Bełkot medialny. Czy "patriot" osiagnął cel, Co rozumiemy pod pojęciem "osiagnął cel" czy zniszczona została głowica, czy mimo trafienia przez "patriot" upadłą w cel powodując jego zniszczenie/uszkodzenie? Atak USA rakietami manewrujacymi (kilkadziesiąt) na Syryjskie lotnisko, po 4 godzinach w wiekszości przywrócone do użytkowania. Atak 1 rakiety typu "scud" na lotnisto w Rijadie. Płoną zabudowania lotniska, które w zasadzie jest zablokowane. Rakieta przechwycona w ostatniej fazie czyli w zasadze już za późno. Nie krytykuję "patriot" ale nie dał sobie rady z tym celem. Pytanie czy inne systemy dały by sobie radę ? Nie wiem. ps. Rebelianci Huti oświadczyli iż atakować zaczna rakietami balistycznymi cele w innych krajach wspierających AS w agresji na Jemen. Acha, w AS trwa "noc długich noży" nastepują aresztowania coniektórych "książąt" i innych "duchownych". A co z Premierem Libanu ?

  2. gh

   masakra, zestrzelono rakietę wartą moze 100 tys $ rakietami gdzie jena kosztuje około 1 mln $ i do tego poleciało 6, a co by było gdyby leciały dwie labo trzy .... Patriot by się zatkał i reszty nie zestrzelił ...

 19. Nojatotamnwm

  Można zobaczyć na filmiku "Ryadth attack..." ile to Patriot musiał strzelać, aby zestrzelić jemeński pocisk- 5 rakiet. Do tego resztki rakiety można znaleźć na zatłoczonych ulicach miasta. To daje 20% skuteczności.

  1. Stamtond

   Zwroc prosze uwage ze stary system (1970) uniemozliwil atak nowoczesnej rakiety (2017). W mojej ocenie jest zatem skuteczny. Kwestia tylko nasycenia ilosciowego...

  2. pffffffffffffffffffffffff

   Co on tu wypisuje to ja nawet nie Atakowana stolica kraju i zarazem jego najludniejsze miasto, wystrzelona jednorazowo 1 salwa. To dużo? Dopisywanie teorii, że wystrzelono tyle a tyle bo tylko ostatni ma szanse trafienia to już tylko marzenia maniaków S-Milion.

  3. biniu

   "To daje 20% skuteczności." Jaką skuteczność kiedykolwiek w bojowych warunkach zaprezentowała rodzina S300/400? Na filmie z Rijadu, wyraźnie widać, że pociski wystrzeliwane są błyskawicznie jeden za drugim. Saudowie zamówili już nowe pociski Pac3 mse, i stać ich by starych nie oszczedzać , kosztem ryzyka. Patriot to jedyny na świecie, przetestowany bojowo z powodzeniem, antyrakietowy system. Rosyjska propaganda tego nie zagłuszy, takie są fakty.

 20. WARS

  mozna "plakac" nt. systemu Patriot...mozna wychwalac MEADS czy S-400 ... ale ktory system rzeczywiscie COS trafia ?...tak,tak to wlasnie Patriot !

  1. bratpirat

   dokładnie, to ile słynny S-400 czy MEADS zestrzelił pocisków przeciwnika,

Reklama