Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

AS 2021: Grupa WB na Ukrainie to nie tylko Flyeye

Fot. J. Sabak
Fot. J. Sabak

Podczas wystawy przemysłu zbrojeniowego Arms and Security 2021 w Kijowie tradycyjnie już obecna była Grupa WB, która jest od wielu lat dostawcą sprzętu dla sił zbrojnych i innych ukraińskich formacji. Coraz bardziej rozwija się również współpraca z lokalnym przemysłem zbrojeniowym, co było impulsem dla stworzenia spółki WB Ukraine.

Najbardziej znanym produktem Grupy WB, między innymi z eksploatacji przez ukraińskie siły zbrojne w warunkach konfliktu na wschodzie kraju, jest system bezzałogowy Flyeye. W jego rozwoju stale uwzgłedniane są doświadczenia z zastosowania w warunkach bojowych w Ukrainie, dzięki czemu jak dotąd żadna maszyna nie została utracona, nawet w warunkach silnego działania rosyjskich systemów walki elektronicznej czy podczas długich misji nad morzem.

Jednak obecność Grupy WB na Ukrainie to znacznie więcej. Oprócz bsl Flyeye drugim bardzo widocznym na tym rynku produktem jest amunicja krążąca Warmate z wymiennymi głowicami które produkowane są od pewnego czasu na Ukrainie w kilku wersjach. Warmate wraz z Flyeye i systemem komunikacji Fonet i systemem zarządzania Topaz Strike tworzą wspólnie system rozpoznawczo-uderzeniowy Swarm. Wszystkie jego komponenty były prezentowane podczas wystawy w Kijowie, podobnie jak radiostacje programowalne COMP@N i PERAD.

image
Wicepremier Ukrainy Ołeh Uruski z głowicą Warmate w dłoni(po lewej), ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki (po prawej) i prezes WB Piotr Wojciechowski (w centrum) na stoisku Grupy WB w Kijowie.

Ukraińskie siły zbrojne są zainteresowane implementacją tego typu nowoczesnych rozwiązań. Na Ukrainie promowany jest też Topaz wykorzystywany jako system kierowania ogniem dla artylerii, umożliwiający  m. in. współpracę z systemami bezzałogowymi w zakresie rozpoznania i koordynacji ognia.

Grupa WB promuje też w Ukrainie nowoczesne rozwiązania w zakresie integracji komunikacji dla służb ratowniczych i mundurowych Platformę Integracji Komunikacji PIK, która pozwala na połączenie sieci łączności różnych formacji mundurowych w jeden bezpieczny system. Zastosowanie PIK chroni łączność, dzięki czemu nie będzie ona zakłócona lub przechwycona przez osoby niepowołane. Zainteresowanie wzbudził również systemów ochrony perymetrycznej AMSTA. W jego skład wchodzą czujniki sejsmiczne, kamery dzienne i nocne oraz inne sensory. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w ochronie granic lub obiektów infrastruktury krytycznej.

Oferta Grupy WB jest dość dobrze znana w Ukrainie, m. in. dzięki zaangażowaniu od wielu lat na lokalnym rynku i ścisłej współpracy z użytkownikami. Jest to rynek na tyle istotny, że podczas 17. Edycji Arms and Security obecny był po raz kolejny Piotr Wojciechowski, prezes zarządu Grupy WB. Podczas imprezy w Kijowie spotkał się on z licznymi przedstawicielami władz, sił zbrojnych i służb ukraińskich. Znalazł się wśród nich m. in. wicepremier oraz minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy Ołech Uruski, który na ekspozycji Grupy WB spotkał się zarówno z prezesem Wojciechowskim jak i ambasadorem RP w Kijowie Bartoszem Cichockim.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/ekstremalne-przywodztwo/
Reklama

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (4)

  1. lsd

    WB to jedyna sensowna firma zbrojeniowa w Polsce. Każda inna jest uzależniona od kroplówki państwowej. WB powinno przejąć część PGZ, zwłaszcza tą, której produktu uzupełniałyby ofertę WB. Mam już dość państwowej niekomptetencji. Jedną z największych zalet naszej transformacji ustrojowej było pozbycie się nierentownych państwowych firm. Dzięki temu rozwinęły się firmy prywatne, które zaczęły płacić podatki. Wcześniej to obywatele utrzymywali polski państwowy przemysł. Potrzebujemy też decentralizacji, zwiększenia roli władzy samorządowej, tak aby już nigdy rząd centralny nie mógł prowadzić wojny z samorządami. Niech rząd centralny zajmuje się obronnością, dyplomacją i zadowoli się podatkiem od samorządów, a resztę zostawi obywatelom i ich decyzjom. Może wtedy wreszcie znajdą się ludzie, którzy na poważnie potraktują problemy obronności tego kraju. Obecnie obronność to domena polityków, którzy podporządkowali ją którkowzrocznym interesom partii politycznych.

  2. Rain Harper

    Jak widać , ambasador może i powinien. Brawo!

  3. Pablito

    A kiedy się pytam grupa WB stanie się dostawcą (nie w ilościach defiladowych) sprzętu do sił zbrojnych RP? A przy okazji - dlaczego Defence24 brak info o aferze mailowej?

  4. Oficer

    Tu przynajmniej napisano prawdę czym rzeczywiście jest i jaką ma prawidłową nazwę Topaz - zatem to info (i dobrze) prostuje marketingowe zabiegi próbujące temu rozwiązaniu nadać szersze przeznaczenie co jak się wydaje nie jest zgodne z rzeczywistością

Reklama