Reklama

Siły zbrojne

Amerykańsko-norweska obrona wybrzeża dla Rumunii. Podpisano kontrakt

Fot. Michał Pietrzak/Morska Jednostka Rakietowa
Fot. Michał Pietrzak/Morska Jednostka Rakietowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Rumunii podpisało akceptację zakupu systemów pocisków przeciwokrętowych Naval Strike Missile (NSM) dla sił zbrojnych tego państwa w ramach procedury FMS. Porozumienie umożliwi realizację programu „Mobilny system wyrzutni rakiet przeciwokrętowych”. To już kolejny zakup rumuński, podobny do tego prowadzonego w Polsce, choć systemy w obu krajach będą mieć różną konfigurację.

Zakupiony system ma być „przeznaczony do ochrony obszarów przybrzeżnych i przybrzeżnych przed zagrożeniami ze strony statków nawodnych, z możliwością współpracy z własnymi i sojuszniczymi statkami, samolotami i sprzętem, z wykorzystaniem dostarczonych przez nich danych i odwrotnie”. W ten sposób zostaną zapewnione „Zdolności do walki z jednostkami nawodnymi”. Cały kontrakt ma zostać zrealizowany do końca roku 2024, a jego realizacja rozpocznie się jeszcze w roku bieżącym.

Jak podaje ministerstwo obrony, osiągając tę ​​zdolność, rumuńskie siły morskie będą dysponowały nowym, nowoczesnym, przetestowanym, operacyjnym i interoperacyjnym mobilnym systemem wyrzutni rakiet przeciwokrętowych w ramach NATO, dostosowanym do bieżących misji, wraz ze szkoleniem z bojowego użytkowania systemu i stałą aktualizacją Bazy danych specyficzne dla SIML, co jest "niezbędną potrzebą, którą należy zaspokoić tak szybko, jak to możliwe".

Reklama
Reklama

Łącznie planowany jest zakup dwóch centrali kontroli ognia, czterech mobilnych wyrzutni rakiet na pojazdach Oshkosh, 10 wielofunkcyjnych systemów łączności MIDS-JTRS z systemem Link 16, systemu załadowczego Inert Handling/Loading Missile (IHM), pakietu logistycznego i szkoleniowego plus niesprecyzowanej liczby i pojazdów pomocniczych. Całość mieści się w ramach określonych przez udzieloną w październiku 2020 roku przez Departament Stanu USA zgodę dotyczącą sprzedaży w ramach programu Foreign Military Sales (FMS). Oznacza to, że dostarczany sprzęt będzie zgodny z amerykańską specyfikacją, a kontrakt zrealizuje wraz z Kongsbergiem amerykańska firma Raytheon, która współpracuje z Norwegami w USA.

NSM zastąpi w marynarce wojennej Rumunii sowiecki system 4K51 Rubież , których Rumuni posiadają także cztery wyrzutnie. Dla porównania polska Morska Jednostka Rakietowa dysponuje 12 poczwórnymi wyrzutniami (dwoma dywizjonami po sześć wyrzutni każdy). Warto też dodać, że w ostatnich tygodniach elementy polskiej MJR ćwiczyły w Rumunii obronę wybrzeża, co umożliwiło żołnierzom sojuszniczym zapoznanie się z tym zaawansowanym uzbrojeniem i specyfiką jego użycia. W Polsce zakupu dokonano w dwóch transzach, jednak w innej formule - bezpośrednio od producenta (z uwzględnieniem krajowych komponentów) oraz z zastosowaniem offsetu, co dało krajowej zbrojeniówce nowe możliwości np. jeśli chodzi o wsparcie eksploatacji systemów rakietowych NSM (i nie tylko).

Rumuński kontrakt zostanie zrealizowany w latach 2021-2024, a „System mobilnych systemów wyrzutni rakiet przeciwokrętowych” zostanie oddany w IV kwartale 2024 roku. Całość ma kosztować około 286 mln USD plus VAT.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama