Amerykańskie transportery przeciwlotnicze w Niemczech

26 kwietnia 2021, 07:12
stryker_shorad
Fot. US ARMY
Reklama

Pierwsze przeciwlotnicze Strykery M-SHORAD przerzucono do Niemiec, gdzie weszły na wyposażenie 5. batalionu z 4. Pułku Artylerii Obrony Powietrznej (tzw. 5-4 ADA), podporządkowanego 10. Dowództwu Obrony Powietrzno-Rakietowej US Army. Tam przejdą kolejne testy użyteczności operacyjnej.

Przeciwlotniczy Stryker oznaczony jako IM-SHORAD (Interim Maneuver-Short-Range Air Defense — Wstępna Manewrowa Obrona Przeciwlotnicza Krótkiego Zasięgu) jest odpowiedzią na palące zapotrzebowanie US Army na samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe do bezpośredniego wsparcia pododdziałów brygadowych zespołów bojowych w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Te pojazdy wejdą na wyposażenie batalionów (dywizjonów) obrony powietrznej US Army i będą wspierać brygady pancerne lub zmotoryzowane na KTO Stryker według potrzeb.

Pierwsze cztery egzemplarze z 144 zamówionych Strykerów M-SHORAD zostały w kwietniu 2021 roku dyslokowane do 5. batalionu z 4. Pułku Artylerii Obrony Powietrznej (tzw. 5-4 ADA), który obecnie stacjonuje w niemieckim Baumholder. Rozlokowanie tam nowych zestawów przeciwlotniczych jest dowodem na to, że Amerykanie dostrzegają potrzebę wzmocnienia własnej obrony powietrznej, w tym krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, w szczególności na teatrze europejskim, licząc się z zagrożeniem ze strony rosyjskich śmigłowców, dronów czy samolotów szturmowych.

Ponadto 5-4 ADA był pierwszym batalionem SHORAD aktywowanym przez US Army od prawie 13 lat. Sformowano go ponownie w 2018 roku i wyposażono w systemy obrony przeciwlotniczej Avenger. Przekazanie nowych pojazdów rozpoczyna tym samym transformację z batalionu opartego na Avengerach w pierwszy w pełni operacyjny batalion M-SHORAD w armii amerykańskiej.

Amerykanie w tym przypadku zastosowali strategię szybkiego prototypowania, aby przyspieszyć o cztery lata termin osiągnięcia przez IM-SHORAD wstępnej zdolności operacyjnej. Dzięki temu prototyp systemu dostarczono w ciągu około jednego roku. W 2020 r. 18 członków załóg z 5-4 ADA zostało wybranych do przejścia 6-miesięcznej wstępnej oceny operacyjnej z prototypowymi systemami w White Sands Missile Range w Nowym Meksyku. A teraz pojazdy trafiają na etatowe stanowiska w batalionie.

System IM-SHORAD umieszczono na zmodernizowanej platformie Stryker A1 wyposażony w wielozadaniowy system wieżowy firmy Moog typu RiWP (Reconfigurable Integrated-weapon Platform). To właśnie na nim zostały zintegrowane różnorodne efektory takie jak 4 przeciwlotnicze pociski rakietowe FIM-92 Stingeroraz prowadnice na kierowane pociski rakietowe AGM-114L Longbow Hellfire. Pozostałe systemy uzbrojenia tworzą armata automatyczna M230 kal. 30 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm.

Docelowo do US Army zostaną wprowadzone systemy M-SHORAD o szerszych możliwościach w stosunku do obecnej konfiguracji (Interim), czyli wstępnej, z pociskami rakietowymi o większym zasięgu, a także o systemy energii skierowanej. Wprowadzenie IM-SHORAD pozwala jednak na szybkie odtworzenie zdolności manewrowej obrony powietrznej, jeszcze zanim będą zbudowane docelowe rozwiązania.

Reklama
Reklama

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 50
Reklama
USA- TERRORYSTA
środa, 28 kwietnia 2021, 06:01

To Hamerykanie beda bronic niemcow przed polska. A swoja droga test to rosyjski woz zdobyty w syrii gdzie zaloge zamordowali

BRZDĄC
wtorek, 27 kwietnia 2021, 12:48

Obudziliby do życia system Amur 2 tj z modyfikacją uzupełnioną w wkm 12,7mm z Tarnowa a jeszcze lepiej 20mm lekkie działko Nextera P20(nasi specjalsi ich używają) posadowione na podwoziu Rosomaka i byłby trzeci brat strasznych bliźniaków tj Rosomaka i Raka ,..i mielibyśmy systemy do działań dynamicznych ,typowych strażaków do gaszenia nagłych ognisk zapalnych a co za tym idzie moglibyśmy zagrać w 1lidze a tak cały czas siedzimy w LZS Warszafa huragan

R
wtorek, 27 kwietnia 2021, 11:26

Jezeli Pancyry polegaja, to to tutaj do czego sie nadaje?

Stary Grzyb
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 19:41

Na podwoziu wielkości "Rosomaka" mamy nowoczesny. dookolny system radarowy wykrywania i śledzenia celów, głowicę optoelektroniczną, poczwórną wyrzutnię rakiet Stinger, 2 prowadnice dla rakiet Longbow Hellfire, armatę 30 mm (tej wprawdzie na zdjęciu nie widać, może to modułowa opcja zamienna) i kaem 7,62? Jak to się ma do różnych Popradów i Pilic, zwłaszcza, że Piorun podobno jest zdecydowanie lepszy od Stingera?

vvv
wtorek, 27 kwietnia 2021, 09:49

zalezy od jakiej wersji stingera bo ten jest caly czas rozwijany. najnowsze wersje stingerow maja glowice optyczne od aim-9x wiec jest to kosmos w porównaniu do pioruna który na dodatek ma 2x mniejsza glowice bojowa

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 21:57

Ja tam radarowego nie widzę ale się nie znam, natomiast system radarowy jest podatny na wczesne wykrycie i nic z maskowania wojsk. Atak pociskami anty radarowymi zmusi takowy system do zerwania śledzenia bądź spowoduje jego neutralizacją na polu walki, tym bardziej że nie C-RAM, więc tylko systemy pasywne i datalink albo lepiej pasywne urozmaicone systemem C-RAM

Rix
wtorek, 27 kwietnia 2021, 00:03

Istnieje stosunkowo tania możliwość wyprodukowania duzej ilości nadajników emitujących sygnały radarowe o identycznej sygnaturze jak prawdziwe radary. Dla pocisków anty-radarowych nie do odróżnienia. Jesli sa włączane, wyłączane i przemieszczane to prowadzą do rozproszenia i dezorientacji środków przeciwnika. Duza ilosc mobilnych celów pozornych bardzo utrudnia trafienie w ten prawdziwy.

Extern
wtorek, 27 kwietnia 2021, 20:24

Utrudnia owszem, jednak dzisiejsza nowoczesna broń antyradarowa ma już własne aktywne głowice radarowe i optyczne do wykrywania tego w co ma trafić. Wyłączenie w porę radaru więc już dziś nie wystarcza bo pocisk i tak przyleci w miejsce skąd nadawał sygnał i sam sobie znajdzie cel, podobnie różne radarowe wabiki, rozmieszczone zbyt blisko stacji nie zmylą takich pocisków.

xcv
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 22:44

Masz na zdjęciu dwie widoczne anteny radaru. Po drugiej stronie masz kolejne dwie. Jak najbardziej ma zdolność C-RAM, a amunicja do tego działka 30 mm jest programowalna. Też ma optoelektronikę, wyłączy radar i jest "pasywny".

aqq
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 20:38

Wielu to dostrzega. Radwar na ten argument opowiada bajki o wyższości systemów rozproszonych.

Davien
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 20:33

Pilica to 2 działka 23mm ze skomputeryzowanym SKO zdolne do automatycznego działania i wyboru celów, dzielenia celów pomiedzy działka baterii, wysyłania danych pozyskanych z głowc optronicznych działek i radaru baterii do centrum dowodzenia i innych systemów. Aha kazde działko ma tez 2 Gromy/Pioruny. Poprad to system VSHORAD o całkowicie pasywnym działaniu z 4-ema Gromami/piorunami. Jest tez opracowany moduł Amur z 6x Grom, 4x Spike LR i chyba WKM-em.

P.M.
wtorek, 27 kwietnia 2021, 10:40

Szacunek! - jak mówią młodzi. Ba - nareszcie ktoś kompetentny wyjaśnił V kolumnie Putina jaki to sprzęt w WP mimo, iż nie jesteśmy "mocarstwem" jak Rosja.

pytajnik
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:23

To niemożliwe! Na jednym niedużym pojeździe wszystko co potrzeba do obrony p/lot na bardzo niskim pułapie. My też tak potrafimy?

Extern
wtorek, 27 kwietnia 2021, 20:37

Amerykanie mają do tego dryg fakt, ich Avenger też jest wyjątkowo składnie pomyślany. Patrząc na naszego lekko przysadzistego Poprada przenoszącego ledwo 4 maleńkie rakietki to zazdroszczę im tak składnych systemów, mimo że są to jedynie pomostowe rozwiązania. Przesady z Popradem broni jedynie to że prawdopodobnie będzie on docelowo przenosił cięższe pociski. Ale jakiś karabin 7,62 do bezpośredniej obrony przed dronami lub choć elektromagnetyczna lanca to by się na tej jego głowicy przydała.

Sternik
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 23:42

My potrzebujemy podwozie czołgowe. Ale to pryszcz, może być i takie. problem w tym, że ważniejsze są plany, fazy analityczne, narady, przetargi i inne wynalazki urzędnicze niż realna broń.

patriota
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 15:37

Może warto zaprosić jakiegoś eksperta, aby porównał ten system z polskim "Popradem"? Jak słyszę wnioski nie byłyby wcale tak jednoznaczne, a może i zaskakujące...

Dragon
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 11:54

A czy przypadkiem lotnictwo NATO nie ma takiej przewagi w powietrzu że Rosjanie sobie nie polatają bo jak stealth wleci w ich przestrzeń to zniszczą wszystko co na dole i w powietrzu a zresztą oni mają tylko latający szeot a w kwestii dronów są lata świetlne za zachodnimi systemami. Czy poajzdy takowe nie są zbędne przypadkiem

tut
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 13:25

Mają, tyle że Rosjanie mają A2AD i to silne. Czyli nawet po wywalczeniu przewagi co może potrwać nawet 5 dni i tak nie będzie można bezpiecznie latać.

Kiks
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 17:28

No popatrz. A Izrael polatał.

wtorek, 27 kwietnia 2021, 05:46

Bo dostal zgode od Rosji.

Wojciech
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 23:44

Na wysokości poniżej horyzontu radarowego każdy polata. Chyba, że jest SHORAD to trudniej.

Stanisław
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 13:02

to wszystko prawda, ale strzeżonego Pan Bóg strzeże.

:))))))))))))
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 14:36

przezorny zawsze ubezpieczony :)

Extern
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:52

Lepszy rydz niż nic.

droma
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 11:40

jedno pewne pięknie będą lutować samozłomy z rosji-kaput ,brudne onuce ,brawo usa ...

Julio
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 11:22

Bravo. Pancyr i Tor to przy tej technice zabawki !

Maurer
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 13:20

Słabo wyczuwalny sarkazm.

Kacper
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 13:02

Pancyr to dobry na bociany

Monkey
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 15:52

@Kacper: I na mniejsze rodzaje ptactwa. Czyli jest w stanie wykryć i zestrzelić małogabarytowe cele powietrzne nie poruszające się p zadanej trajektorii lotu;-)))

Davien
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 20:35

Monkey, wykryc może ale zestrzelić juz nie bardzo:) Polecam kapitalny flm z głowicy HAROP-a jak pancyr go próbuje trafic:))

R
wtorek, 27 kwietnia 2021, 11:02

A gdzie go wyswietlana na Jackowie?

bell
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:10

Dobrze wyszkolona zaloga trafi nawet muche.

tut
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 11:21

Nie rozumiem dla my czegoś takiego czegoś nie możemy zmajstrować. PGZ nie umie? Niech weźmie studentów. Choćby z WATu, w trzy miesiące w ramach praktyk wam coś takiego wystrugają. A przecież wszystkie klocki mamy. A jak nie mamy to możemy dokupić. Ja raczej szedł bym raczej w wyrzutnie z 4 rakietami + armatę napędowa w wersji lekkiej. Wszystko jedno 30 czy 35mm. Obie są dobre. A i rosiek mógł by się bronić nie tylko przed dronami czy samolotami, ale i przed piechotą i pojazdami. Jeszcze by się okazało, że studenci zmieszczą na tym pojeździe ze 2 rakiety pp. i nie zajmie to wszystko 8m3.

KrzysiekS
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 16:12

tut było wiele propozycji nawet na Rosomaku problem jest z decyzją i pieniędzmi za tym idącymi nikt nie będzie robił ciągle prototypów jak WP nic nie kupi.

dim
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 11:05

Nie wiem jak Państwo, ale ja przywykłem już, że to co przedstawiane było, trochę lat temu, na "kompletnie fantazyjnych" prezentacjach w youtube, dziś jest już przez kogoś realizowane. A w takim razie co "w temacie" prezentowane jest dziś ? Np. to, że nadlatuje pocisk rakietowy, sądząc po rozmiarach - o zasięgu setek kilometrów, plus zasięg jego nosiciela, choćby i samolotu stealth... Po czym od pocisku "odrywają się" i rozkładają skrzydełka dziesiątki małych dronów p/panc... I wtedy nic to, że małego zasięgu... Nim zostanie to skonstruowane i wprowadzone na uzbrojenie Rosjan, my powinniśmy mieć już gotową OPL gotową na strącanie takiej liczby roju. Zwłaszcza, że pocisków-nosicieli może zostać odpalone naraz więcej, niż jeden. I w ciągu kilku minut takiego ataku stracimy np. dwie brygady pancerne. Od kilku pocisków-nosicieli i jednego, dostarczającego je z daleka, samolotu stealth.

dim
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:58

Chcąc, można szybko.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:41

To jest obciach i żenada a nie SHORAD w latach 20. XXI w... :D

Maurer
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 13:22

Trochę tak.

dim
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 13:10

taa... lepszy jest ten wasz antipticowy, w Syrii...

Monkey
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 15:54

@dim: Te ptice to małe, wysokomanewrowe i nie latające po zadanej trajektorii lotu cele. Czyli problemem jest raczej obsada niz sprzęt. To, że są w stanie zestrzelic ptactwo jest akurat rekomendacją.

Davien
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 20:37

Monkey, problemem jest beznadziejny radar naprowadzania i wymagajace go do działania rakiety. No i dolicz jeszcze fatalne umiejscowienie głowicy optronicznej>

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 22:10

Wymieniasz wady które wadami nie są, co do rakiety to jest nieźle pomyślana, efektywnością trafienia przewyższy zachodnie odpowiedniki wielokrotnie, nie zapominaj że to pocisk wywodzący się z obrony okrętów. Co do całości to typowa ruska siermiężność nijak mająca się do obrony bo jak bronić czymś co pierwsze zostanie wykryte i pierwsze będzie celem ataku.

dim
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:17

Właśnie człowiek ani nie zdąży, ani nawet nie byłby w stanie diagnozować wielu celów naraz. Takie zagrożenia analizować ma komputer. A to co piszesz byłoby właśnie zdecydowaną anty- rekomendacją przyjętych algorytmów.

Major
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:33

Cały proces od prototypu po wejście do służby w 3 lata. Autonomiczny, uniwersalny z własnym radarem, czujnikami, zdolny do niszczenia wszystkich celów powietrznych na określonym pułapie i większości celów lądowych. Gdy u nas skończą (jeśli skończą) tą "rozproszoną" stodołę, na Rośku to u nich będą jeździły już podobne z bronią energetyczną.

trzcinq
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 09:42

Bez sensu. Podobno mają ogromną przewagę w powietrzu nad FR bo ta posiada sam złom który liczebnie i tak ustępuje maszynom NATOwskim (Davien tak pisał)

poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 15:05

Ogromną to mało powiedziane ruscy to nic nie maja a zachód to ma 100 albo 1000 gwiazd śmierci

dim
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 13:24

F-16 czy F-22 nie będą przecież ganiać małego drona ! Tym bardziej 50 małych dronów.

biały
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 17:24

a jak Rosjanie mają takie drony wystrzelić skoro kilka dni po rozpoczęciu walk stracą wszelkie zdolności , to jest jak budowa broni atomowej do zabicia mrówki

Davien
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 20:38

Biały a od kiedy to USa buduje armie przeciwko Rosji?? Z Rosja problemów mieć zadnych nie będą, ale Chiny to co innego.

R
wtorek, 27 kwietnia 2021, 11:28

Yep, jak zawsze masz racje.

dim
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:20

Właśnie rozpoczną wojnę od takich ataków, zamiast czekać z nimi kilka dni. Przy tym wyrzutnie będą to ruchome i jasne, że dobrze zamaskowane. Popatrz na mapę: lasy, lasy, lasy...

Tweets Defence24