Reklama

Geopolityka

Amerykański sprzęt wojskowy za 50 mln USD trafił do Libanu

Pomoc wojskowa dla Libanu obejmowała wcześniej m.in. haubice M198. Fot. Spc. Hillary Rustine/US DoD.
Pomoc wojskowa dla Libanu obejmowała wcześniej m.in. haubice M198. Fot. Spc. Hillary Rustine/US DoD.

Stany Zjednoczone przekazały Libanowi broń o wartości 50 mln USD, co ma wzmocnić siły zbrojne tego państwa w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Wcześniej dostarczano Libanowi ppk TOW-2 czy haubice M198.

Dostawa sprzętu wojskowego jest częścią amerykańskiego pakietu pomocowego, którego wartość osiągnęła w tym roku 220 mln dolarów. Tym samym Liban stał się piątym największym odbiorcą amerykańskiej pomocy wojskowej - powiedziała ambasador USA w tym kraju Elizabeth Richard. Wcześniej informowano, że amerykańska pomoc wojskowa dla Libanu obejmuje m.in. 155 mm haubice M198 czy przeciwpancerne pociski kierowane TOW-2.

Agencja Reutera przypomina, że rząd Libanu jest słaby i zależny od pomocy zewnętrznej. W związku z tym kilka państw wspiera jego siły zbrojne. Jednak w tym roku Arabia Saudyjska, uchodząca dotychczas za głównego sponsora Bejrutu, zawiesiła wart 3 mld dolarów program pomocowy dla Libanu. Miało to związek z zacieśniająca się współpracą między tym krajem a Iranem, głównym przeciwnikiem Arabii Saudyjskiej w regionie. 

W zeszłym miesiącu dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) przeprowadzili zamachy na chrześcijańską wioskę na granicy Libanu i Syrii. Zginęło wtedy pięć osób. Islamiści i członkowie innych grup walczących w Syrii wielokrotnie też wdzierali się na libańskie terytorium.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama