Amerykanie przyznają: Serbia trafiła dwa F-117

5 stycznia 2021, 12:38
1024px-F-117_Front_View
F-117 / Fot. Koalorka (Public Domain)
Reklama

W czasie Operacji Allied Force w marcu 1999 roku serbska obrona powietrzna zdołała trafić nie jeden, jak dotychczas podawano, ale dwa bombowce F-117 Nighthawk. Przyznaje to w podcastowym wspomnieniu Afterburn płk Charlie „Tuna” Hainline, który nad Belgradem omal nie stracił swojego skrzydłowego. Sprawę opisał na początku grudnia portal The Drive.

Stany Zjednoczone wprowadziły do służby F-117A w latach 80. ubiegłego stulecia. Wówczas była to tajna superbroń, zdolna do przenikania sowieckiej obrony powietrznej, dzięki niskiej skutecznej powierzchni odbicia promieniowania radarowego. Samoloty te mogły przejść bliżej radarów przeciwnika niż standardowe samoloty 3. i 4. generacji. Ten swoisty „rapier” mógł prześlizgnąć się w ten sposób przez „pancerz” przeciwnika, a następnie precyzyjnie uderzyć w stanowiska dowodzenia i stacje radiolokacyjne. To osłabiało system obronny przeciwnika, skutkiem czego powstawały w nim znacznie większe luki niż poprzednio. Takie, przez które mogło przechodzić już konwencjonalne lotnictwo, miażdżąc resztę oporu. W podręcznikowy sposób zostało to wykorzystane w 1991 roku w czasie Operacji Pustynna Burza. F-117A stał się jej symbolem, wraz ze śmigłowcem AH-64 Apache i czołgiem M1 Abrams. Samolot na długie lata stał się też ucieleśnieniem amerykańskiej dominacji technicznej nad całym światem w tym nawet Związkiem Radzieckim a potem Rosją, która nie była w stanie stworzyć niczego podobnego.

Reklama
Reklama

Do precyzyjnego przenikania nad terytorium nieprzyjaciela nie potrzeba było wielu samolotów. Nic więc dziwnego, że zbudowano jedynie 59 maszyn, służących, w dwóch a potem trzech dywizjonach liniowych plus jednostka testowa. Dobra passa F-117A skończyła się w czasie nalotów na Serbię w 1999 r. prowadzonych w ramach tzw. Wojny w Kosowie. Jak powszechnie wiadomo 27 marca tegoż roku bombowiec o kodzie wywoławczym Vega 31 padł wówczas ofiarą systemu S-125 należącego do 250. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej armii jugosłowiańskiej dowodzonej przez ppłk Zoltana Dani. Dzisiaj serbskiego bohatera narodowego i… piekarza.

Serbowie wykorzystali fakt, że Amerykanie latali co noc na podobnej trasie i starali się namierzyć cel włączając radiolokatory na maksimum 17 sekund – zanim zostaną zagłuszone bądź namierzone i ostrzelane przez lotnictwo Sojuszu Północnoatlantyckiego. Liczyli, że w tym czasie uda im się namierzyć cel i odpalić w jego kierunku rakiety, po czym od razu wyłączyć system i przemieścić się ze zdekonspirowanego obszaru. Tak właśnie stało się w przypadku Vega 31, który został w czasie takiego kilkunastosekundowego „okna” dostrzeżony. Być może kiedy otworzył wewnętrzną komorę uzbrojenia i stał się przez to bardziej widoczny. Serbom mogło dopisać szczęście, ale z drugiej strony istnieją doniesienia, że Amerykanie lekceważyli przeciwnika i latali codziennie „zgodnie z rozkładem”. Mniej więcej wiadomo było więc kiedy i gdzie można będzie się ich spodziewać. Samolot został trafiony i spadł na ziemię a jego pilot - Dale Zelko  - zdołał się katapultować i – ewakuowany – przeżył.

Przez wiele lat funkcjonowała jednak informacja, że Serbowie zdołali zestrzelić więcej niż jedno F-117A. Mówiono o drugim trafionym samolocie, a nawet istniała teoria o trafionym B-2 Spirit, który miał jakoby rozbić się w Chorwacji albo powrócić z trudem do bazy. Jego stratę (wybudowano jedynie 21 egzemplarze) miano rzekomo zakamuflować wypadkiem bombowca o nazwie własnej „Spirit of Kansas” z 2008 r. Wedle tej teorii w czasie tego wypadku nie miał zostać zniszczony prawdziwy bombowiec, ale tylko stary kadłub. Teoria ta wydaje się jednak mocno naciągana.

Okazuje się jednak, że w rewelacjach o serbskich zestrzeleniach było przynajmniej jedno ziarno prawdy. 30 grudnia ubiegłego roku w podcaście Afterburn wystąpił ppłk rezerwy Charlie „Tuna” Hainline, który wspominał noc nad Belgradem. Nie podał przy tym daty, ale do tej pory Serbowie twierdzili, że trafili w drugi „niewidzialny” cel 30 kwietnia 1999 roku. Tego dnia F-117A należące do niego i jego skrzydłowego znalazły się pod ostrzałem rakietowej obrony przeciwlotniczej. Jak powiedział dwa pociski poleciały w miejsce  gdzie znajdował się jego skrzydłowy (samoloty znajdowały się ok. 15 km od siebie). Jeden pocisk eksplodował a drugi poleciał dalej. Jak mówił, Nighthawki - być może w wyniku marcowego zestrzelenia - nie lekceważyły już przeciwnika i latały zgodnie ze szczegółowo opracowanym planem lotów, tak aby unikać zaawansowanej broni przeciwnika w postaci systemów S-300, które były uważane za realne zagrożenie.

"Tuna" utracił kontakt ze skrzydłowym i samodzielnie kontynuował misję. Drugi samolot spodziewał się spotkać po misji na powietrznym miejscu zbiórki koło samolotu tankowania powietrznego. Skrzydłowego jednak nie było i Hainlin musiał przekonywać załogę tankowca, żeby oszczędzać paliwo i czekać. Wreszcie zaginiony F-117 się pojawił. Maszyna miała wyłączone światła i była w bardzo złym stanie. Można założyć, ze była poszatkowana stożkiem odłamków z rakiety, którą wystrzelono w nią nad Belgradem. Ranny Nighthawk leciał tak wolno, że tankowiec musiał opuścić klapy i maksymalnie zwolnić, żeby w ogóle podać mu paliwo.

F-117 ledwo powrócił do bazy w Spagdahlem, a Hainline jej towarzyszył, za co później został odznaczony Distinguished Flying Cross. Jak powiedział uszkodzony samolot zdołał przyziemić, ale następnie został skasowany. Utracony w ten sposób samolot należał do 9. Dywizjonu Flying Knights, w którym służył "Tuna".

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 465
Reklama
kwa-kwa
sobota, 9 stycznia 2021, 20:20

Nic nie wykryli ,znali trasę i czas przelotu ,i strzelali na ślepo. Pózniej coś spadło na ziemię i do dziś nie wiedzą z czego i jak to jest zrobione.

wybitny prorok
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:08

Prawda to po prostu Słowianie mają 7 zmysł bo ze 6 to oczywiste, i tym 7 zmysłem takim samym jak w uniwersum Gwiezdnych wojen gdzie się to zwie Mocą, potrafią rzeczy które się nie śniły fizjologom i filozofom też !!!

niedziela, 10 stycznia 2021, 15:17

Znali trasę przelotu? Kto im ją podał? Podobno ich radary nie widziały F-117. Co, codziennie lecieli dokładnie ta samą trasą, codziennie w tym samym miejscu otwierali luki bombowe bo bombardowali przez cały czas jeden i ten sam cel? Myśli czasem to amerykanofilskie towarzystwo?

JM
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 16:46

z tego co pamiętam samoloty latały z włoch. Ten serbski dowódca baterii miał we włoszech kolegę/kolegów, którzy go informowali o startach samolotów. Trasy lotu były stałe. Ten serb to bardzo pomysłowy gość. Zastawił po prostu pułapkę. I powiodło mu się.

wtorek, 12 stycznia 2021, 14:51

Taki drobny problem, F-117 nie startowały z Włoch.

ja
piątek, 12 lutego 2021, 19:26

startowaly z Wloch

yaro
wtorek, 12 stycznia 2021, 12:33

Nie miał kolegów tylko tam podskoczył i umieścił kamerę z nadajnikiem, nie pisz bredni :D

wert
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:41

tak mówił zestrzelony pułkownik-pilot w programie o Allied Force. Piloci F-117 poczuli się tak pewnie ze zaczęli latać stałą trasą i o stałych godzinach (po co pisać nowy plan lotu jak już jest gotowiec?) Wiesz ile czasu zajmuje przelot nad całą Serbią?

xo
sobota, 9 stycznia 2021, 13:55

Gdyby ten system przecilotniczy był faktycznie skuteczny to F117 przestały by wtedy latać na Serbią a tak się nie stało. Trafiło się ślepej kurze ziarno, 2 trafienia w tym jedno zestrzelenie na 30000 lotów bojowych co pokazuje że stelath działa świetnie.

rej
sobota, 9 stycznia 2021, 13:16

Co z tego ,że niewidzialny na radarze ?jest słyszalny i na 12 kilometrach przez lornetkę zobaczony rakieta działa na jego ciepłotę .

G4
sobota, 9 stycznia 2021, 11:20

Ta wypowiedź niczego nie zmienia w fakcie, że F117 był absolutnie awangardowym, znakomitym, niezwykle groźnym samolotem swej epoki. Na "tysiące" przeprowadzonych misji utracono tylko 2 sztuki!! I to jedną po ewidentnym błędzie taktycznym! Genialny sprzęt. I pomyśleć , że teraz USA ma niemal 200 swoich F22, a wyprodukowano juz też setki nowych F35. A w USA trwają już przecież prace nad co najmniej dwoma zupełnie nowymi samolotami kolejnej generacji. Potęga!! A przecież Japonia czy Korea też chcą budowac swoje własne samoloty. W Europie też są plany na zupełnie nowe samoloty. Wiec w sumie bardzo dobrze , że my też będziemy mieć te nowe Lightninigi. A F117? Zrobił swoje kiedy był na to czas! I jest bezdyskusyjnie ogromnym sukcesem USA. Osobiście z ogromnym ekam na te nowe samoloty.

sobota, 9 stycznia 2021, 14:11

Pierwszy zestrzelony został w 4 dnia ataku NATO na Serbów(serbowie moglivieś już na pamięć nauczyć trasy ich lotów -prawda?, hahahaha), parę dni później drugi trafiony doczołgał się do bazy i trafił na złom. Naprawdę genialne osiągnięcie tych maszyn. Naprawdę "niewidzialny" samolot.

bender
sobota, 9 stycznia 2021, 21:26

Dobra uwaga z tym 4 dniem nalotów. Dla mnie to wskazuje jak bardzo priorytetowym celem były F-117. Istnieje jeszcze motyw francuskiego oficera NATO, który podzielił się z serbskim wywiadem planem lotu. Z oczywistych względów nie jest to eksponowane w oficjalnych materiałach. Last but not least był to rzadki przypadek, gdy F-117 wykonywały misję bez wsparcia samolotów WRE. Night Hawk był samolotem niezwykłym, ale jego czas zaczynał się kończyć na przełomie tysiącleci, gdy w służbie był już B-2 Spirit i powstały pierwsze F-22, czyli następne generacje technologii stealth.

Franz
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:01

Niestety krety sa wszedzie i nie musza to byc akurat francuzi choc ich nienawisc do USA jest taka jak u niemcow. Faktem jest ze Schwarzkopf nie pozwolil na loty bojowe "sojusznikow" nad Irakiem za wyjatkiem anglikow ma swoja wymowe.

niedziela, 10 stycznia 2021, 15:19

Myślisz czasem kolego? po to budujesz samoloty "niewidzialne" aby musiały latać w towarzystwie samolotów zagłuszających radary jakie mogłyby zobaczyć "niewidzialny " samolot. Litości.

bender
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:36

Taktyka użycia F-117 przewidywała asystę samolotów WRE podczas ataku, tak było nad Bagdadem i nad Belgradem, ale nie podczas feralnego ataku gdy strącono Vega 31.

Seb
piątek, 8 stycznia 2021, 16:35

Pięknie go załatwili - jednego i drugiego, nie ma co. A takie cudo miało być he he he!

Janosik
czwartek, 7 stycznia 2021, 19:48

S-300 PMU-2 to jednak potęga, zapłacili za jego lekceważenie dwoma F-117 no i B-2

Taka prawda
piątek, 8 stycznia 2021, 16:36

To prawda - pięknie załatwili te latające cuda techniki

Ginawa
piątek, 8 stycznia 2021, 00:22

Nie, no co najmniej 5 bylo miedzy wierszami. I tabuny innych.

piątek, 8 stycznia 2021, 13:07

50 było :)

BUBA
czwartek, 7 stycznia 2021, 19:58

Gdzie PMU-2 w Serbii?........................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................. Zwykła niezmodernizowana oryginalna S-125M Newa. "Analogowy" zestaw OPL.......................................

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 20:25

BUBA to dokładnei czytaj artykuł:" unikać zaawansowanej broni przeciwnika w postaci systemów S-300, które były uważane za realne zagrożenie." Pewnie stąd ale w Serbii zadnych S-300 nigdy nie było, co pokazuje wiarygodność tej iformacji o trafieniu-zerowa.

To jest skandal
piątek, 8 stycznia 2021, 07:21

Amerykanom też nie wierzysz?

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:12

Wierze w fakty a te są takie ze nikt inny na swiecie nie mówi nic o drugim F-117 trafionym nad Serbią poza byłym pilotem USAF., Któremu do tego przywidziały sie serbskie S-300:)

Yugol
sobota, 24 kwietnia 2021, 15:32

Przed rozpadem federacji i rozpoczęciem działań wojennych widywano i rozpoznawano w kolumnach armii federacji pojazdy systemu S-300 pomimo używany ch plandek.

Ekspert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 06:54

Przestan zaklinac rzeczywistosc puchatku. Czytales tytul artykulu? Chyba nie, to zacytuje: "Amerykanie przyznają: Serbia trafiła dwa F-117". Mowia o tym Amerykanie, mowili o tym Serbowie do tego Amerykanie nie zaprzeczaja. A emerytowany pilot USAF ktory zostal dopuszczony do latania tym supernowoczesnym jak na tamte czasy samolotem nie jest jakims lunatykiem, co bredzi od rzeczy. Zreszta jak poczytasz sobie ten artykul na anglojezycznych stronach, albo najlepiej jak posluchasz sobie wypowiedzi na podkascie to jest minimalna szansa ze zrozumiesz, ze mowa nie jest o tym, ze te S-300 tam byly, tylko ze obawianio sie, ze one tam moga byc. Jak posluchas sobie to dowiesz sie, ze mimo tego, ze F-117 byl trudnowykrywalnty, to poiloci F-117 obawiali sie takze starych systemow jak na przyklad Neva. A tak wypowiadal sie pilot F-117: "While the recognition that another F-117 was damaged by Serbian air defenses during Allied Force is noteworthy, Hainline emphasizes the fact that SAMs were a real concern for the “Black Jet” in any combat scenario. Even comparatively old systems, such as the SA-3, remained a genuine threat, as confirmed by the downing of “Vega 31” earlier in the campaign". Davidku, zamiast uprawiac tania propagande, wiecej czytaj, ucz sie, poglebiaj wiedze, bo cos ostatnio slabo ci idzie.

czwartek, 7 stycznia 2021, 21:44

O tym trafieniu to od dawna było wiadomo. Nie zmienia tego fakt ze ktoś tam bajki o S-300 napisał. Bali się ale czeskiego pasywnego radaru a nie żadnego S-300.O trafieniu i zezłomowaniu drugiego F-117 pisano na amerykańskich forach nie raz, tak jak i na naszych .

piątek, 8 stycznia 2021, 16:51

Kolego wpisz- straty NATO nad Jugosławia i poczytaj dyskusje na innych forach to zobaczysz że o tym trafionym i zezłomowanym F-117 to wiedziano i pisano od dawna.

Valdore
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:13

A fakty sa takie ze zestzrelono jednego F-117 i jednego F-16, natomiast czyjes wyssane z palca bzdury raczej znaczenia nie maja.

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:02

Może uściślisz że te 2 samoloty zestrzelono podczas jedenj operacji NATO, bo podczas całej interwencji NATO w byłej Jugosławii to Serbowie zestrzelili więcej maszyn NATO-wskich, do części z nich NATO oficjalnie się przyznało już dawno. Teraz to USA już oficjalnie się przyznało do utraty drugiego F-117 w czasie tej operacji i żadne tupanie nóżkami Daviena tego faktu nie zmieni. Chyba nie sądzisz że tak zaufany oficer jakiejkolwiek armii opowiedziałby o takich sprawach bez zezwolenia z samej góry.

Veritas
piątek, 8 stycznia 2021, 13:08

Nic nie wiedziałeś o tym trafieniu, dopóki Amerykanie nie poinformowali.

piątek, 8 stycznia 2021, 16:52

Poczytaj archiwalne dyskusje na innych forach a bez problemu dowiesz się że to żadna nowość.

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 10:42

O tym trafiniu mówi jedna jedyna osoba ktra nawet nie wie co wg niego trafiło tego F-117 Już samo to podaje w watpliwość cała wypowiedż, bo co jak co ale pilot USAF powinien wiedzieć co do nich strzela. Nie bali się żadnych pasywnych radarów bo te przeciwko F-117 są całkowicie bezsilne.

Gnom
piątek, 8 stycznia 2021, 08:07

Rzeczywiste straty bezpowrotne zarówno w Iraku w 1991 jak i w Jugosławii były wielokrotnie większe niż podawane przez media. To też było, nawet w raportach dla Kongresu USA (fakt, że część tych danych zniknęła z sieci po zmianach zasad związanych z 11 września). Ale o zagrożeniu S-300 mówili tylko piloci (w połowie lat 90 to był niezły straszak medialny), choć nikt, nigdy nie potwierdził jego istnienia w tamtym okresie na terenie b. Jugosławii.

Pirat
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:29

Poniższe komentarze czyta się jak kłótnie dzieci w przedszkolu. Lepiej by było, żeby następnego konfliktu między USA - Rosja, albo co gorsz Chinami nie było. Jak to tego dojdzie (czyt. jak odpala atomówki) nie będzie już komu dociekać, ile tak naprawdę maszyn spadło.

Ekspert
środa, 13 stycznia 2021, 07:36

No bo wiekszosc tutaj to dzieci, czego dowodza infantylne komentarze chociazby niejakiego Daviena.

AXE
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:22

Mocno uszkodzony lądowałby w Aviano, skoro zdecydował się na lot ok. 1300 km, tz. że nie było tak źle.

Ginawa
piątek, 8 stycznia 2021, 00:24

Prawda !

ja to wiem
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:11

Samoloty F117 udało się zestrzelić dzięki starym, lampowym radarom ! Nie piszcie głupot !

piątek, 8 stycznia 2021, 13:08

Jeden się udało zestrzelić.

Dwa
piątek, 8 stycznia 2021, 16:38

Dwa

Jan
sobota, 9 stycznia 2021, 23:41

Dwa F-117 plus jeden B-2. Taka jest prawda

Dropik
czwartek, 7 stycznia 2021, 07:49

Davien już udowodnił, że to nieprawda ? :P

Ech
środa, 6 stycznia 2021, 22:22

Zaden przpadek. Taktyka. 17 sekund wlaczne wylcznie, off on, podjac. odpalenie itp. Odpowidnio podejsc do sptrzetu i mozna duzo osiagnac. Tak samo sukcesy USa w Iraku to glownie taktyka a nie duza roznica w sprzecie. Arabowie nie mieli dobrych analitkow, stste wladzy dytatarski nie sprzjal myslniu i innowacjom. Zrszta u nas tez nie ma samodzilnego myslenia. Zbyt zalezymy od USa. Tak czy siak MYSLENIE I TAKTYKA zawsze wazna. Oby do tego i u nas doszli

wert
piątek, 8 stycznia 2021, 14:09

niezła taktyka: odpalić 700 pocisków żeby jednym trafić

wtorek, 12 stycznia 2021, 14:57

To chcesz kolego powiedzieć że Serbowie mieli na stanie 700 rakiet do systemów typu S-125?

smiechu warte
sobota, 9 stycznia 2021, 16:17

A która to wyrzutnia ma 700 pocisków - wow

Tani
niedziela, 10 stycznia 2021, 19:23

Skad by tyle mieli? 700 rakiet plot rosja, chyba tyle nie ma. To nie jest problem zestrzelenia. Zamkneli niebo dla aliantow do wys 5km. Wystarczy ich opl spisala sie na 5

wert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 00:56

OPL spisała się na "5". Straty lotnictwa 100% -121 samolotów, strata 120 spośród 1270 czołgów, strata 220 spośród 825 pojazdów opancerzonych, strata 450 spośród 1400 dział Ale się spisali

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:04

Te dane to bajki wyssane z palca, NATO-wskich propagandzistów. Straty lotnictwa 100% . A w czasie samej operacji jak i po niej lotnictwo Serbskie cały czas wspierało wojska lądowe.

wert
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:49

grubo ponad 700 szt Serbowie wystrzelili na samoloty alianckie. Taktyka serbskiej OPL jeśli nie zajarzyłeś

bender
czwartek, 7 stycznia 2021, 15:03

Taktyka polowania, jeśli wiesz, gdzie cel ma się znajdować, bo co wieczór latał tą samą trasą. Jeśli nie wiesz skąd przyleci, to włączanie na 17 sekund radaru nie pomaga w namierzeniu.

Tani
wtorek, 12 stycznia 2021, 09:48

Facet nie 17 sekund tylko 10 sekund. Nasza komunistyczna opl aby zaliczyc cwiczenia miala 10 sekund od wlaczenia radaru do odpalenia rakiety. Ja sie na tym nie znam ale tu nie chodzi o to ze przeciwnik uzyje rakiety do zwalczania radaru ale ze cel wykona manewr antyrakietowy. Czyli gwaltownie zmieni parametry lotu i uzyje srodkow obrony. Radar naprowadzania rakiety jest wykrywany przez srodki obrony na samolocie. 10 sekund dla dobrze wyszkolonej zalogi bylo wystarczajacym czasem. I na koncu bo wielu nie rozumie radar wykrywania to inny radar radar naprowadzania to inny radar. Taktyka sowiecka mowila wyraznie do zwalczania srodkow napadu powietrznego uzywa sie dwoch rakiet. Serbowie odpalili wiec dwie rakiety... .

bender
czwartek, 14 stycznia 2021, 01:24

Pamiętaj, że F-117A nie miał radaru ani systemów przeciwdziałania. Dlatego bojowo atak zawsze zaczynały w asyście samolotów WRE, których feralnego dnia brakowało. Za pomocą radaru wykrywania Serbowie wiedzieli, że coś leci w sektorze, w którym spodziewali się gości (jeśli dobrze pamiętam echo samolotów na pułapie 8+ km uzyskano z jakiś 25 km), ale radar naprowadzania nic nie wykrył za pierwszym razem. Wiedząc o braku asysty Growlerów zaryzykowano kolejne oświetlenie i tym razem wykryto jeden z pary w odległości jakiś 10 km, który podchodził do bombardowania z otwartym lukiem. Pilot nie był świadomy namierzenia dopóki nie zauważył startującej rakiety, która przeleciała obok. Procedura na F-117 nakazywała zdać się na autopilota, który miał dbać o jak najmniejsze RCS samolotu. Żadnych gwałtownych manewrów. Druga rakieta eksplodowała na tyle blisko, ponoć detonowana na intuicję dowódcy baterii, żeby posłać Night Hawka na glebę. Drugi samolot pozostał jednak nie wykryty. Podobnie zresztą było z uszkodzeniem tego F-117 z artykułu: drugi pozostał nie wykryty i wykonał misję. Jeśli założymy, że zdolności komunistycznej OPL do obrony przed F-117 były podobne do jugosłowiańskich, to mogli sobie włączać radar i na 5 sekund, albo nawet wcale, skoro w miarę skuteczny namiar można uzyskać dopiero gdy wraża maszyna jest nad głowami.

Tani
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 04:35

Nie bylo zadnej stalej trasy bo co ? F-16 tez lataly stala trasa? A ten A-10 co mu ogon odstrzelili tez? Opl czeka kiedy samolot znajdzie sie w zasiegu i nic nie moze zrobic. Jak ma farta to sie doczeka.

bender
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 13:43

Jakby to powiedzieć... miło, że się wypowiedziałeś się, ale szkoda, że nie miałeś nic do powiedzenia. Na przyszłość, zanim zaufasz swojej niezawodnej intuicji, postaraj się doinformować w temacie dyskusji.

Ech
piątek, 8 stycznia 2021, 01:32

No tak. A nie zaden przpadek.

Esehjel
środa, 6 stycznia 2021, 20:45

Chińczyki już wtedy zaopiekowały się zestrzelonym F-117. A teraz dążą do utworzenia państwa innowacyjnego. Coś w tym jest.

No to już
piątek, 8 stycznia 2021, 07:23

To odszkodowanie za zbombardowanie ambasady Chińskiej

szkoda pisac
środa, 6 stycznia 2021, 17:26

11 tys lotów przez 3 miesiące - skuteczność 30% - wykorzystanych ponad 500 statków powietrznych na kraj wielkości dużego województwa w Polce - nm wielkopolski - utracone 2 najbardziej zaawansowane maszyny bojowe, spora część zwykłych, kraj z muzealnym OPL z lat 60-70, bez lotnictwa - zniszczono głównie mosty, koszary i kilka lotnisk, - i chcecie walczyć z Rosją - która ma najnowszy OPL, w miarę nowe lotnictwo, i kupę rakiet, którymi zniszczą lotniska, awcs-y czy latające cysterny - a NATO nie ma żadnych samolotów, które mogą latać daleko na misje z uzbrojeniem - tylko mogą kręcić się wokół lotnisk a jak chcą lecieć gdzieś dalej do muszą latać wolno i wysoko - dla Rosyjskich MIG-ow 31 które latają wyżej i szybciej każde f16,f35 mogą być tylko kaczkami na strzelnicy - takie fakty.

lucas123
piątek, 8 stycznia 2021, 14:45

Okurat tu się nie zgodzę, amerykańksa doktryna zakłada użycie samolotów o b. dużym zasięgu lotu.

asd
piątek, 8 stycznia 2021, 13:45

Ruska technika pokazała swoją nieskuteczność w Syrii, Tureckie drony robiły z Rosjanami co chciały łącznie ze zniszczeniem systemu Pancyr-S1. A o Izraelu z F-35 latającym bezkarnie po całej Syrii nie wspomnę.

Lucas123
piątek, 8 stycznia 2021, 14:47

Wy cały czas o tych pancyr-ach. To prawda pancyr dostał mocno od tureckich dronó ale wówóczas nie było dobrej obrony przed dronami i pancyr-s1 nie był do tego przeznaczony (tym bardziej, że to nie rosjanie go obsługiwali) co innego pancyr-s2. F-35 nie latają nad syrią tylko strzelają nie opuszczając granic Izreala. Ciekawe, że nie wspominasz o patrijotach co nie potrafią starej ruskiej rakiety nad arabią zestrzelić (nawet nie potrafią reagować)

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:19

Pancyr S-1 panie lucas ma zwalczać własnie UAV-y amunicje precyzyjna jak bombyu GBU czy pociski manewrujace, do tego samoloty i smigłowce Czyli kłamiesz. Pancyr S-2 ma te same przeznaczenie co S-1, F-35 lataja nad Syria jak chcą i kiedy chcą atakując głownei zwykłymi GBU wiec znowu kłamiesz. A Patrioty maja na koncie ponad 150 róznych pocisków balistycznych, za to rosyjskie S-400 nie były w stanie wykryc rakiet lecąccyh im nad głowami:)

czytelnik D24
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 06:57

Tak, wiemy, wedlog ciebie to F-35 lataly nad Kremlem, nad Pekinem, Pekinem. Wiemy.

;D
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:24

Wedlog niego to te F-35 lataly tez nad Teheranem.

ROTFL
sobota, 9 stycznia 2021, 00:05

Jak nie o Pancyrach to moze pogadajmy o hekatombie ruskiego zlomu w ostatniej wojnie gdzie drony masakrowaly ruski sprzet niezdolny nawet do oddania jednego honorowego strzalu?

smiechu warte bredni
sobota, 9 stycznia 2021, 16:19

tylko te pancyry zdjęły 47 tureckich dronów - mało? i gdzie ta masakra pancyrów - to masakra dronów

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:20

Wow, straty potwierdzone to 16 dronów, straty pancyrów to min 7-9 w Libii i kilka w Syrii do tego min 3 zniszczone przez Izrael:))

wtorek, 12 stycznia 2021, 14:57

No dawaj te źródła tych bajek.

:D
środa, 13 stycznia 2021, 07:38

No i zobacz, nie dal ;D.

bender
czwartek, 7 stycznia 2021, 15:15

Efekt bombardowań taki, że Serbia została rzucona na kolana a Kosowo przeszło pod międzynarodową kuratelę. I to wszystko osiągnięte praktycznie bez strat własnych. Gdyby była to operacja rosyjska, to same straty w wyniku zderzeń w powietrzu byłyby wyższe niż straty bojowe NATO. Serbowie używali Migów 29, które nie były wstanie nawiązać walki.

Reaper
piątek, 8 stycznia 2021, 09:21

Hehe. Widać że ktoś faktów nie zna, gdyż Serbia na kolan rzucona nie została a kampania lotnicza wcale nie osiągnęła zakładanych celów.

wert
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:25

oszacowane straty Serbii to blisko 30 mld dolarów. Przyjęte wszystkie warunki zwycięzców. Serbia nie została rzucona na kolana. Serbia legła plackiem. Pomijam niesłuszność takiej "obrony" przez NATO muzułmanów z Kosowa. Uznanie Kosowa to nie był błąd to był wielbłąd

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:22

No popatrz, Serbia skapitulowała, jej armia rozbita, Milosević skończył w Hadze, a Kosowo jest niepodległym państwem. To jak wg ciebie wyglada rzucenie na kolana: pozostawienie radioaktywnej pustyni??

ROTFL
sobota, 9 stycznia 2021, 00:06

Nie rzucilo? Doprawdy? O Kosowo - kolebka Serbii - jest nadal serbskie?

niedziela, 10 stycznia 2021, 00:56

No i sam gościu przyznajesz że NATO wyrwało rdzennie serbską ziemie. Jakim prawem?

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:23

Serbowie sami ja sobie wyrwali uprawiając ludobójstwo i czystki etniczne

rafikzabki
niedziela, 10 stycznia 2021, 10:42

Albańczycy byli tam wcześniej to Serbowie jak inni Słowianie w okolicy są przybyszami... To że uznali te ziemie gdzie wygrali bitwę za kolebkę to już ich polityka historyczna.. Jak się bada mipna w średniowieczu to są tam w księgach kościelnych i serbskie i alba;skie - z cAsow przed siłami a ja przez Turk{w

piątek, 8 stycznia 2021, 13:09

Przestali mordować ludzi - to się liczy.

piątek, 8 stycznia 2021, 13:40

Szkoda ze albańczycy, oj ,przepraszam kosowarzy nie przestali mordować i handlować organami ludzkimi za co ich przywódcy są ścigani na całym świecie. łącznie z ich premierami,prezydentami. Taki to sukces NATO.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:26

Serbski prezydent też skończył w Hadze, podobnie jak wielu innych srbskch zbrodniarzy. Aha Thaciego i innych oskarżył kosowski sąd wiec jak widaćoni potrafia się uporać ze swoimi zbrodniarzami, Serbowie nie:.

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 20:07

Słuchaj misiu puszysty, ścigane są obecne władze Kosowa.

Tani
czwartek, 7 stycznia 2021, 20:34

Im obiecano szybka droge do UE za obalenie Miloszewicza. Bylo w telewizji naszej przemowienie. Oni obalili malo tego powstal rzad prodemokratyczny. Ale potem zapomniano o obietnicach. Aaa to byla wojna gdzie Luftwaffe bombardowaly Belgrad. Za to do dzis lewacy w niemczech gnoja ....luftwaffe.

Brawo
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:09

Województwo wielkopolskie (29 826 km2) wielkości Serbii (88 361 km2). Tyle sensu i prawdy, co w reszcie komentarza. Czyli 33%. Ale nie załamuj się! Potraktuj to jak wyzwanie - prostu masz nad czym popracować.

zdzisiek
środa, 6 stycznia 2021, 23:31

Serbia - 88 361 km2. Województwo wielkopolskie - 29 827 km² Faktycznie szkoda pisać, na przyszłość daruj sobie.

Cukier Drożdze Destylacja
środa, 6 stycznia 2021, 20:51

Co by Rosja nie miała to w przypadku wojny z NATO wszystko to zostanie zneutralizowane bronią jądrową bo nikt nie będzie się bawił w jakieś śmieszne naloty czy szukanie zielonych ludzików po lasach.

qwert
czwartek, 7 stycznia 2021, 06:46

Ale to zadziała też w drugą stronę - efekt był by taki , że wszyscy by przegrali , a najbardziej Polska jako pole bitwy

Valdore
piątek, 8 stycznia 2021, 10:43

Przecież to na twoja Rosję by te atomówki spadały.

...
piątek, 8 stycznia 2021, 16:40

Gorzej jakby odpowiedzieli swoimi atomówkami

Valdore
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:27

To bardziej bym sie bał o Rosję jak im te rakiety zaczą w silosach wybuchać:)

B
środa, 6 stycznia 2021, 20:26

Ruskie MiGi jedyne co potrafią to spadać na ziemię zabijając pilotów. Po starciu z F22/F35 i resztą nowoczesnego lotnictwa nie byłoby czego zbierać z tych latających trumien.

Tani
czwartek, 7 stycznia 2021, 19:35

Nie tylko, dwa holenderskie F-16 odpalily do samotnego Mig29 cztery AMRAMy,systemy ostrzegawcze i obrony zadzialaly. Samolot wrocil na lotnisko. A holendrzy odlecieli,dlaczego? Mieli przewage 2:1.

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 10:44

MiG spadł w płomieniach na ziemię, holendrzy zaliczyi zestrzelenie, masz cos jeszcze do dodania?

Tani
sobota, 9 stycznia 2021, 07:40

Davien wielokrotnie powtarzane klamstwo nie staje sie prawda. Holendrzy trafili ,ale pociag osobowy. Pomylili go z towarowym. Tego co zestrzelili to wystartowal na niesprawnym samolocie,nie mial radaru ani praktycznie lacznosci. Nikt mu nie mogl zabronic bo byl dowodca jednostki. Davien jak ty chelpisz sie zwyciestwami NATO na Jugoslawia to mi cie szkoda. To jest tak jakby byczek 20 letni skopal 4 latka. Masz satysfakcje?

piątek, 8 stycznia 2021, 13:41

Nie w tym akurat pojedynku. W opisywanym Mig powrócił do bazy. W innym owszem holender zestrzelił Mig-a.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:30

Mógłbyś cos podac bliżej bo spotkanie MiG-29 z dwoma F-16 RNLAF zakończyło sie zestzreleniem MiG-a

saaas
piątek, 8 stycznia 2021, 20:38

Czyli w jednym zestrzelił a w drugim uciekał?

Raf
środa, 6 stycznia 2021, 17:21

Wszystko da się zestrzelić nawet takie "cudo". Trzeba znaleźć tylko sposób- jak Serbowie - to wtedy nawet jakimś archaicznym sprzętem można się bronić. F35 też prędzej, czy później też ktoś namierzy ewentualnie zestrzeli, a ponieważ naprodukowane jest tego sporo będzie można łatwiej testować ich wykrywanie.

HeHe
środa, 6 stycznia 2021, 13:38

Przypominam, że w czasie wojny o Kosowo i bombardowań NIE BYŁO SERBII. BYŁA TO JUGOSŁAWIA - taka była oficjalna nazwa tego kraju i tak był on przez wszystkich nazywany.

bender
czwartek, 7 stycznia 2021, 15:22

Jugosławia była państwem federacyjnym składającym się z kilku podmiotów, w tym Serbii. Do czasów wojny w Kosowie w federacji została tylko Serbia i Czarnogóra, której populacja i potencjał jest mniejszy niż Krakowa.

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:26

Heheszku, Jugosłąwia rozpadła sie w 1992r, a to ze Serbia sobie przywłaszczyła nazwę...

Gnom
piątek, 8 stycznia 2021, 08:08

A wiesz że Jugosławia była państwem konfederacyjnym (jak i USA)?. Sprawdź sobie co to oznacza i jaki był zapis w ich konstytucji.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:31

Gnomie, Jugosłąwia rozpadłą się w 1992r a jej rozpad zaczął sie ze smiercią Tito. Serbia to Serbia a nie Jugosłąwia, to ze sobie przywłaszczyli nazwę Jugosławii z nich nie robi.

Gnom
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:33

Jeszcze raz, "dla mniej ... ", czyli takich jak ty: Jugosławia była państwem konfederacyjnym, co nakładało pewien obowiązek na kraje członkowskie. Jednak przeczytaj co to znaczy i raz ( w całej historii swych wypowiedzi) odpowiedz na temat poruszony w poście wywołującym. Bo to to co napisałeś ma się nijak do mojego postu.

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:09

On nigdy tak nie odpowie, jak okazuje się że opowiada bzdury, a tak jest prawie zawsze, to zmienia temat.

Gnom
wtorek, 12 stycznia 2021, 11:59

Wiem, ale próbować należy - może kiedyś zatrybi. Jak wiele razy pisałem - to adresowane jest do tych, którzy może zechcą coś poszukać wątpiąc w nieomylność owego D...a i moją.

cci
środa, 6 stycznia 2021, 16:02

przypominam że drugim krajem w Europie po Niemczech uznającym niepodległość Kosova a tym samym podział Serbii była Polska z premierem D,Tuskiem,Program Odra zakończył działaność na początku 70 lat i został przeniesiony do Rosji .

Raf
środa, 6 stycznia 2021, 13:24

No ładnie Serbowie załatwili tego latającego cudaka

środa, 6 stycznia 2021, 16:09

Tak go zalatwili że sam doleciał do bazy po drodze tankując i wylądował. Brawo.

Tani
czwartek, 7 stycznia 2021, 09:03

Zestrzelone F-117 i F-16 obydwaj piloci ewakuowani,uszkodzone poza mozliwosc naprawy F-117 i A-10. Plus 30-40 dronow Zamkniecie przestrzeni powietrznej kraju dla wrogich samolotow ponizej 5000m. Co mozna jeszcze chciec. Ja nie wierze ze to jest ostateczny bilans strat. Ja widzialem TVP tego rozbitego B-2 na Guam. On nie wygladal czyli ten wrak na B-2. Moze w Adriatyku cos tam lezy. Po ostatnich numerach z Global Hawkiem wg mnie ta hipoteza ze B-2 tez dostal trzyma sie kupy. Trzeba czekac czas wyjasni. Zreszta ta operacja NATO doskonale pokazala impotencje lotnictwa we wspolczesnej wojnie. Efekty tak mierne ze leb boli. No i skuteczna opl stara Newa dala rade efom dala i Adirowi i Sufie bo to tylko opl moze zrobic ,zamknac lub ograniczyc swobode operacyjna wrogim samolotom. Najwiekszym sukcesem Jugoslowianskiej opl byla odmowa Pentagonu wyslania helikopterow do walki. Odmawiajac wykonania rozkazu generalowie tlumaczyli prezydentowi ze aby wejsc do walki musza miec miesiac treningu w.......Macedonii.

piątek, 8 stycznia 2021, 13:11

"Nie wierzysz"??? :)

Raf
środa, 6 stycznia 2021, 17:17

Pierwszy runął na glebę, a drugi z trudem doleciał a potem poszedł na złom. Brawo

Veritas
piątek, 8 stycznia 2021, 13:11

Cudem to raczej udało się im zestrzelić jeden. Wszak reszta latała dalej.

czytelnik D24
środa, 6 stycznia 2021, 22:58

Biorąc po d uwagę ile setek misji nad Serbią wykonały te samoloty to nie wiem czy masz się z czego cieszyć.

???
piątek, 8 stycznia 2021, 16:44

Ile setek? To aż tyle razy te cuda musiały tam latać - to jakieś słabe są

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:32

Wiesz , troche czasu zajeło wybicie serbskiej armii chowajacej sie po krzakach.

Ekspert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 07:04

Co ty nie powiesz?. To oni uzywali F-117 do wybijanoia piechoty i partyzantow chowajacych sie po krzakach? Ale AH-64 lepiej sie do tego nadajacych uzywac sie bali. To dopiero, uzywac F-117 i bomb BLU-109 czy GBU-10 do niszczenia partyzantki chowajacej sie po krzakach. Ciebie to powinni zatrudnic jako glownego stratega w sztabie NATO.

Prof
środa, 6 stycznia 2021, 13:19

"Serbowie wykorzystali fakt, że Amerykanie latali co noc na podobnej trasie"... To ciekawe, bo dokładnie to samo wykorzystali w grudniu 1972 r. północni Wietnamczycy, zestrzeliwując jednej nocy 6 czy 8 (już dobrze nie pamiętam) B-52. Ponad 26 lat różnicy i zero nauki.

klawiatura
środa, 6 stycznia 2021, 15:26

Jak mogli wykorzystać to że latali tą samą trasą jak były niewidzialne ?

Bat
środa, 6 stycznia 2021, 21:48

Może Rosjanie mają maskowanie przejęte od klingonow i ich samoloty są niewidzialne, nato ma jedynie maszyny stealth.....

wtorek, 12 stycznia 2021, 06:59

Kolejny fan gierek komputerowych i Star Treka nadaje.

AS
środa, 6 stycznia 2021, 12:19

Amerykański sprzęt jak i kradziona z USA do Chin technologia są dobre tylko w folderach reklamowych

Wanilia
piątek, 8 stycznia 2021, 07:01

Jasne. 11 tys lotów. Rosyjski najnowszy samolot runął po godzinie lotu. Rosyjskie nawet na folderach wyglądają fatalnie. Po przyjrzeniu się widać nity i złe spasowanie elementów.

Tomski
środa, 6 stycznia 2021, 11:34

W systemie obrony Jugosławii pracował polski komputer Rodan, wojskowa wersja Odry, sprzęgnięty z czeskim radarem i to on wyliczył echo B117.

Paranoid
środa, 6 stycznia 2021, 21:05

Dzięki! poszukałem, poczytałem .... czyta się jak historię Apple'a, szkoda tylko, że inny koniec

środa, 6 stycznia 2021, 16:09

co to jest B117???

Olo
środa, 6 stycznia 2021, 15:36

jak miło przeczytać :))

On 50
środa, 6 stycznia 2021, 08:55

Ale nikt nie napisze że to dzięki polskiemu prymitywnemu komputerowi odra produkowanemu w PRL udało się namierzyc i wyliczyc trajektorie lotu rakiety ziemia powietrze.

Baba Jaga
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:21

Bo to w sumie nie ma znaczenia, jak piszesz sprzęt był już wtedy bardzo przestarzały, a identyczne obliczenia mogłoby wykonać cokolwiek innego. Tyle że Serbowie nie mieli na modernizację więc używali zabytku.

Veritas
środa, 6 stycznia 2021, 16:58

Piszecie o tym naokragło. To musiał być wyjątkowo kiepski sprzęt skoro zrobił co powinien tylko jeden raz.

aseg
środa, 6 stycznia 2021, 02:36

F-4, F-5 zestrzelono dużo. F-15, F-16 już tylko kilka (i wyłącznie z ziemi). A F-22 i F-35 ani razu nie zostaną zestrzelone. Za to Su-57 i J-20 spadną na ziemię w każdej walce z zachodnimi myśliwcami.

Lech14.
środa, 6 stycznia 2021, 13:10

kto ci to powiedział pewnie jakiś zagorzały Rusofob , błędem jest nie docenianie techniki rosyjskiej

czytelnik D24
środa, 6 stycznia 2021, 23:02

Błędem to jest twoje przecenianie techniki rosyjskiej.

Szlot
środa, 6 stycznia 2021, 22:29

Podczas manewrów lotniczych Chiński a Tajwanem Su 30 były bez szans w symulowanych walkach z Gripenami starszego typu.

czwartek, 7 stycznia 2021, 14:20

Skoro tajskie gripeny sa stare to co powiesz o naszych F-16?

piątek, 8 stycznia 2021, 13:12

Są dużo lepsze.

piątek, 8 stycznia 2021, 13:42

Sporo starsze.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:35

Nasze F-16 to lata 2003-2006, tajskei Gripeny to 2011r tyle ze my dostalismy najnowsza wówczas wersje F-16 a Tajowie bazowe Gripeny z 1996r, tyle ze wyprodukowane pózniej.

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:11

Tajskie Gripeny to jedna transza z 2011 ale druga z 2013. Trzeba pisać cała prawdę a nie tylko tą bardziej tobie pasującą.

Gnom
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:36

Czybym mylił się twierdząc, że pierwszy F-16 przybył do Polski w 2006 r., a umowę podpisano w 2003 r. ? Więc nasze F-16 są dostarczane od 2006 roku, a ostateczna konfigurację ustalono dużo później niż z podpisaniem LOA w 2003 r. Zatem nie mogą być z roku 2003.

Davien
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:19

Gnomie, wersja F-16C bl 52+ pochodzi z 1999r a co do daty to w 2006r dostalismy już gotowy F-16 którego produkcja zaczeła sie wcześniej. I nie p[isałem kiedy dostalismy wszystkie F-16 ale kiedy powstała polska wersja.

Gnom
wtorek, 12 stycznia 2021, 12:01

No właśnie, kiedy. Skoro umowa w postaci LOA parafowana została 2003, a przetargi na wyposażenie robiono jeszcze w 2004 r. Bo chyba nie w 1999 r., nie sądzisz? Bo jak dla mnie to powstała w końcu 2005, a właściwie dużo (bardzo dużo) później, kiedy Polska wreszcie odebrała jej system WRE.

Herr Wolf
środa, 6 stycznia 2021, 13:05

A kiedy to jakiś ruski be amerykański myśliwiec trafili się 1na1 bez całej otoczki?!

eee
czwartek, 7 stycznia 2021, 03:21

A kto normalny wysyła samolot bez "otoczki" która to otoczka została zaprojektowana aby wysyłać i chronić te samoloty? No tak tylko USA ma taką otoczkę... inni dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami i póki ich nie mają to krytykują takie "otoczki".

czytelnik D24
środa, 6 stycznia 2021, 23:01

I to ma być twoje wytłumaczenie? Dlaczego indyjskie Su-30 nawiały kiedy tylko Mig-21 został trafiony rakietą z F-16?

piątek, 8 stycznia 2021, 13:43

Su wszystkie wróciły do bazy, F-16 jednego zabrakło.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:36

F-16 wszystkie wróciły bo Su zwiewały w takiej panice ze nawet rakiet nie odpaliły:)) A MiG nawet nie wiedział ze jest atakowany dopóki ne oberwał:)

czytelnik D24
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:30

Jak skuteczny jest AIM-120 to pokazały wydarzenia nad Kaszmirem, gdzie na sześć odpalonych w stronę Su-30MKI pocisków AIM-120 walki nie był w stanie nawiązać nawet jeden. Jak skuteczny jest AIM-9X, to udowodnił stary Su-22, zmylając go zwyczajnie flarami. Masz coś jeszcze do dodania?

Gnom
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:38

Nieśmiało przypominam, że oficjalne stanowisko Pakistanu i USA wyklucza udział F-16 w tym zdarzeniu. Zatem po raz kolejny pytam skąd F-16 i co strzelało z AIM-120?

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:13

To oficjalne stanowisko Pakistanu jest tak samo prawdziwe jak to ze nie stracili żadnego z tych F-16 jakich tam nie było.

Gnom
wtorek, 12 stycznia 2021, 12:05

Jak było w kawale z lat 50. o tym że amerykaniec w Polsce ukradł chłopu zegarek. Chłop opisując zdarzenie na UB: "przyszedł amerykaniec i powiedział: dawaj czasy". Na co ubek rzekł: "to chyba ruski" A na to chłop: "ależ to Pan powiedział, nie ja". Chyba sytuacja jest bardzo, bardzo podobna w całej tej dyskusji o F-16 w tym zdarzeniu, nie sądzisz?.

:D
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:29

Moze tam paletaly sie te jego F-4F z 1973 roku, ktore to wedlog niego mialy juz w 1973 roku na uzbrojeniu pociski AIM-120 i AIM-9L?

yaro
środa, 6 stycznia 2021, 01:10

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości dlaczego Turcja kupiła S400, stary radziecki sprzęt ośmieszył całe stealth i to nie był sprzęt dedykowany armii FR a sprzęt eksportowy, moga sobie amerykanie naklepać jeszcze 200 F35 ale jak to powiedział Konaszenkow odnośnie tych samolotów, "będzie płacz i zgrzytanie zębów" na ich skuteczność stealth w stosunku do rosyjskich systemów.

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:30

Yaro jak ci tak przypomne że F-35B z Akrotiri osmieszyły cała rosyjska OPL w Syrii latając sobie niewykryte koło Hmiejmin, podobnie z tymi "cudownymi" S-400 zrobiła eskadra B-1B a nie była to OPL eks[portowa ale własna rosyjska:) Masz coś jeszzce do dodania?:)

Fantasy by dejvidek.
sobota, 9 stycznia 2021, 06:38

Ty to jestes najbardziej wiarygodny "ekspert" na tym forum, ktory pilotowal wszystkie maszyny bojowe swiata i obslugiwal wszystkie system OPL na swiecie. Nie dosc ze pisales bzdurki o AIM-120 z 1973 roku, to pisales jeszcze o "lopatkach turbiny widzianych od strony wlotu powietrza". Dowod w postaci twoich wypowiedzi opublikowanych na Defence 24 ponizej. Portal Defence 24, artykul pod tytulem „Su-57 na eksport. Debiut na Paris Air Show 2019?”, z dnia 6 marca 2019 roku. Davien, piątek, 8 marca 2019, 12:06 „Panie bania wania: to zaczynamy. RCS Su-57 podawane przez samego Suchoja wynosi 01-1m2, srednie 0,5m2, dla porównania B-1B ma 1,45m2 RCS:) ,nie ma supercruise z silnikami Al-41F1, ma byc dopiero z AL-41Fu czyli dawnym Izdielie 30 radar N036 Biełka czyli moderka Irbisa przez wymiane anteny istnieje w trzech niekompletnych egzemlarzach( wyłacznie antena przednia) na T-50-3/4/5 i kilk sztuk do badań naziemnych. Co zabawniejsze RCS nie da rady zmniejszyc bez przekonstruowania całego kadłuba Su-57( temumiał słuzyc jeden z prototypów T-50-9) bo obecnie radar widzi łopatki wirników turbin AL-41:) Awionika dla Su-57 istnieje w jednym egzemplarzu tstowym, silniki AL-41FU beda nie wczesniej niz 2024-25 wiec jak widac panie bania wania ,znowu się skompromitowałes:) Aha wszystkie dane sa oficjalnie podane przez Rosjan:)” Davien, sobota, 9 marca 2019, 02:01 ”Maras, w 2020r to silnik AL-41FU ma dopiero zaczynac próby państwowe więc wcześniej niz w 2023-34 szans na niego nie bedzie. A co z radarem( maja trzy okrojone egzeplarze, awioniką czy kadłubem którego konstrukcja nie pozwala na redukcje RCS( odsłoniete łopatki turbin?”. Davien, sobota, 9 marca 2019, 15:57 „Panie Gracz, nie dysze sa problemem, ale konstrukcja kanałów dolotowych powietrza do silników która umozliwia radarowi przeciwnika widzenie łopatek turbin AL-41 i bez zmiany tego zapomnij o redukcji RCS do sensownego poziomu. Tylne osłony silnika to redukcj widma w podczerwieni. A teraz co do stealth: za pierwszy mysliwiec stealth uwazany jest F-117 z RCS 0,01m2 . Nasze F-16 maja 1m2 RCS więc przy 0,5m2 dla Su-57 to F-16 tez wg ciebie jest V gen?? Su-57 nie jest maszyna stealth z tymi wartosciami RCS, to już F-18E ASHblock III ma mniejsze RCS:))”.

Gnom
piątek, 8 stycznia 2021, 08:13

Rozumiem, ze widziałeś zapisy z rejestratorów rosyjskich systemów radiolokacyjnych z tych systemów OP w czasie przelotu - bo jak nie to wiarygodność twoich danych delikatnie mówiąc jest marna. Nie wiesz co rozbiły te systemy, nie znasz ich stanu pracy, ani nie wiesz jakie zadania miała obsługa. Mogły być ślepe i głuche, ale równie dobrze uzyskały wiele bezcennych danych, a nikt normalny nie zakładał, że USA lub Izrael zaryzykuje atak na ruskich.

mik
czwartek, 7 stycznia 2021, 09:46

USA cisnęła Turcję za zakup S-400 nie ze względu na zagrożenie dla F-35 tylko ze względu na to co logicznie wyniknie z zakupu S-400 w następnym kroku. Czyli ze względu na powstanie niekontrolowanej przez USA tarczy antyrakietowej (antybalistycznej) na kierunku bliskowschodnim gdy po wprowadzeniu do służby systemu S-400 Turcja nieuchronnie dokupi od Rosji S-500/S-600.

GRU
środa, 6 stycznia 2021, 12:04

Rusek, komu te dezinformacje chcesz wcisnąć?

Wania
środa, 6 stycznia 2021, 11:14

Człowieku. Zastanów się ile lotów zostało tam wykonane. Poza tym przypominam, że docelową produkcja f-35 to 160 rocznie. Piszesz o półtorarocznej produkcji tego samolotu. Ciekawe dlaczego więc Rosja zaczęła w szalony sposób produkować swoje nieloty czyli su-57. Na razie tempo produkcji to cała jedna sztuka latająca na dwa lata. I to w wersji z prowizorycznymi silnikami.

sff
środa, 6 stycznia 2021, 15:37

nowe silniki już są

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:31

W ilości 2-3 sztuk do testów i kilku do prób naziemnych:)

gnago
sobota, 9 stycznia 2021, 22:02

No idiotyzmu produkowania setek prototypów przez LM unikają. Zwyczajnie łatwije modernizowac poprawiać w kolejnym budowanym śilniku niż poprawiać w już zmagazzynowanym

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:40

Biorąc pod uwage że od dekad ledwo złozyli dwa kompletne prototypy, z których jeden zaraz się rozbił... To istotnie do LM produkującego seryjne F-35 nie mają co podskakiwać:))

czytelnik D24
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 07:08

Powinienes napisac: " To istotnie do LM produkującego seryjnego prototypa F-35 nie mają co podskakiwać:))". Tylko kto normalny produkuje 500 prototypow?

Wania
czwartek, 7 stycznia 2021, 07:16

Ale nie na samolotach. W grudniu wyprodukowali 1 sztukę ze starymi. Po 11 latach od oblotu prototypu nadal mają prowizoryczną wersję. Docelowa może bedzie za kolejne 8 lat. I ciągle nie bedzie to przeciwnik dla f-22. Nawet dla f-35 nie bedzie.

BG
wtorek, 12 stycznia 2021, 07:01

Wiem, ze boli cie, ze Su-57 w obecnej wersji kest duzo lepszy od F-35.

środa, 6 stycznia 2021, 23:03

Chyba na papierze a ewentualnie na stanowiskach testowych

Janosik
środa, 6 stycznia 2021, 00:48

Wszystkie niezależne żródła zawsze pisały o zestrzeleniu B-2 którego szczątki pokazano potem w Belgradzie.

Veritas
środa, 6 stycznia 2021, 16:13

Jakoś żyłem w tamtych czasach o nie przypominam sobie by media podawały informacje o zestrzeleniu czegokolwiek poza jednym F-16 i jednym F-117. Reszta tych "zestrzeleń" miala zapewne miejsce długo po zakoczeniu interwencji :)

Dan
środa, 6 stycznia 2021, 12:35

Naoczny świadek mówi o F-117A a "niezależne" źródła dowodów na szczątki B-2 nie przedstawiają. Komu teraz uwierzyć w takiej sytuacji?

..../////
środa, 6 stycznia 2021, 17:37

A co uważasz że przyznaliby się do straty B-2?

Veritas
piątek, 8 stycznia 2021, 13:14

A uważasz, że nie prznali by się? I ze dało by się ukryć utratę jednego z bodajże tylko 15 sztuk B-2??? To nie Rosja.

Dan
czwartek, 7 stycznia 2021, 01:55

Ja uważam, że powinny być jakieś dowody. Ale jak chcecie sobie siedzieć w foliowych kapeluszach i pisać domysły, to nie będę też przeszkadzać, bo nie mam doświadczenia w dyskutowaniu na takim poziomie

czytelnik D24
środa, 6 stycznia 2021, 23:04

A co za problem udowodnić takie zestrzelenie? Kiedy zestrzelono F-117 to szczątki widział cały świat.

środa, 6 stycznia 2021, 17:08

Serbowie zawsze twierdzili ze trafili więcej niż tylko 1 F-117 i jak widać mieli rację. Twierdzili że trafili(zestrzelili) jeden B-2 wygląda na to że wiedzą co mówią.

ciekawy
piątek, 8 stycznia 2021, 13:15

Nie twierdzili, że trafili (zestrzelili) B-2. Tylko foliarze tak twierdzą. Zresztą skąd mieli by wiedzieć do czego strzelają?

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:33

Taak, tyle że nikt poza jedną osoba nie twierdzi że Serbowie trafili drugiego F-117 a nawet ta osoba mota się podając że stzrelały nieistniejące serbskie S-300:)

czytelnik D24
środa, 6 stycznia 2021, 23:05

To gdzie są szczątki od B-2 skoro pokazali szczątki zestrzelonego F-117?

Janosik
czwartek, 7 stycznia 2021, 19:43

Jak to gdzie? w Moskwie i w Pekinie.

piątek, 8 stycznia 2021, 13:16

Tak jak F-117?

???
czwartek, 7 stycznia 2021, 18:00

Tam gdzie ewentualnie spadł

piątek, 8 stycznia 2021, 13:16

A gdzie spadł?

czytelnik D24
wtorek, 5 stycznia 2021, 23:51

Ilość wykonanych misji w porównaniu do strat pokazuje jak przemyślanym krokiem było stworzenie samolotów typu stealth. W przypadku F-117 efekt uzyskano przy pomocy kształtu kadłuba i powłok RAM. Dzisiejsze samoloty 5-gen posiadają zacznie niższy niż w F-117 współczynnik RCS, o wiele lepsze powłoki RAM a do tego jeszcze systemy WRE, które zagłuszają wrogie systemy oraz służą jako narzędzie do ataków cybernetycznych. Mało tego wyposażone są w broń typu stand off co w zasadzie eliminuje potrzebę latania bezpośrednio nad celem lub nawet w jego rejonie. Zestrzelenie takiego samolotu w dzisiejszych czasach wymagałoby nie tyle "serbskiego" farta co błędów pilotów które na podstawie doświadczeń z F-117 już dawno zostały wyeliminowane w procesie szkoleniowym.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 6 stycznia 2021, 13:44

Zapytam się jak to jest z tym stealth, F-117 żeby był stealth latał w ciszy radiowej, nie miał radaru bo już wtedy było doskonale wiadomo że radar zdradza pozycję, F-117 na misji miał wyłączone wszelkie urządzenia emitujące sygnał radiowy. A ty piszesz o systemach WRE i atakach cybernetycznych no chyba to jest całkowicie sprzeczne z zasadami Stealth?!! Co do broni stand off to wszystkie współczesne myśliwce w takową są uzbrojone i stealth nie jest im potrzebne do ataku z daleka, zresztą nowoczesne pokrycia RAM ze zwykłych samolotów robią maszyny stealth o sygnaturze radarowej podobnej do F-117!

czytelnik D24
środa, 6 stycznia 2021, 23:07

Co jest sprzeczne z zasadami stealth? Stare radary zdradzały pozycję bo każdy znał ich częstotliwość pracy. Obecne radary zmieniają częstotliwość pracy kilkaset razy na sekundę.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
czwartek, 7 stycznia 2021, 18:04

Stare radary też zmieniały częstotliwość właściwie to radar musi zmieniać częstotliwość żeby poprawnie pracował a sygnały nie nakładały się na odległe echo czy zakłócenia. A taki radar który obojętnie ile razy na s. zmienia częstotliwość też jest wykrywalny bo wszystko co emituje fale radiowe mikrofalowe jest łatwo wykrywalne i do dokładnego określenia pozycji i wystarczą 3 stacje radiolokacyjne pasywne resztę robi już komputer i matematyka.

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 10:52

I o ile te stacje przeżyja kontakt z SDB czy innym SPEAR-3 to wiesz jedynie że gdzies tam cos leci. Czyli podobnie jak przy radarze na fale metrowe. Aha jakoś nie przypominam sobie by na samolotach instalowano systemy ala TAMARA i by wisiały one nieruchomo w jednym punkcie przestzreni:))

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 8 stycznia 2021, 18:33

Nie wiesz że gdzieś coś leci, tylko masz wszystkie potrzebne dane od precyzyjnej pozycji w przestrzeni po prędkość i kierunek lotu więcej nie trzeba, A systemy pasywne są najtrudniejsze do wykrycia ze wszelkich radarów bo nie emituję energii EM wieć ciężko jest zbombardować coś jak się nie ma pojęcia gdzie to że coś jest.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:43

Nie , nei masz Panie Grzegorz. Zapoznaj sie z działaniem radarów pasywnych, bo sa to systemy wczesnego wykrywania i nie potrafia nic naprowadzac na cel. A co do ich wykrycia to sa inne sposoby niz wykrywanie fal EM.

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:18

Jesteś po prostu głupi czy udajesz? Radary pasywne namierzają cel, dokładnie. Przekazują dane do wyrzutni i tyle. Do wyrzutni mogą przekazywać dane po kablu, czyli w sposób praktycznie nie do wykrycia. Jedyny sygnał możliwy do wykrycia to sygnał do rakiety.

Tani
sobota, 9 stycznia 2021, 07:44

Systemy pasywne to sensory. Radary sa zawsze aktywne

piątek, 8 stycznia 2021, 13:44

Ciekawe jaki to system namierzy pasywne radary.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:43

EOTS/DAS w podczerwieni chocby:)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 12 stycznia 2021, 20:29

Zanim się zbliży żeby wykryć za pomocą EOTS to już dawno zostanie powitany przez myśliwce i nawet SAMy nie będą potrzebne.

niedziela, 10 stycznia 2021, 18:57

Nie prawda.

czwartek, 7 stycznia 2021, 17:10

Mogą zmieniać i miliard ale to nadal jest do wykrycia. Musiałyby pracować dokładnie na częstotliwości tła.

ROTFL
sobota, 9 stycznia 2021, 00:20

Mozesz rozproszyc widmo nadawane na duzym pasmie (setki MHz), moc emitowana w sumie moze byc rzedu kilkudziesieciu W przy emisji w pasmie na poziomie szumow a poprzez odbior koherentny mozesz uzyskac 'podbicie' sygnalu odbiorczego i skuteczna detekcje. To juz nie magia...

sobota, 9 stycznia 2021, 14:21

Powtórzę jeszcze raz jeśli sygnał nie będzie dokładnie pokrywał się z tłem( a aby być użytecznym sygnał nie może pokrywać się z tłem-szumami) to może mieć moc mW a będzie wykrywalny. To także nie czary.

Sceptyk
środa, 6 stycznia 2021, 11:00

"...a do tego jeszcze systemy WRE, które zagłuszają..." fakt, zagłuszają ale tez zdradzają swoją pozycję. Każda zagłuszarka to źródło potężnego (żeby zagłuszyć trzeba mieć moc większą niż zagłuszany nadajnik) promieniowania elektromagnetycznego, łatwego do namierzenia co do kierunku jak i odległosci... Tyle i aż tyle...

bender
czwartek, 7 stycznia 2021, 13:18

To nie jest wyższa matematyka, osłonę WRE w tamtych czasach zapewniały dedykowane do tej roli samoloty, nie same bombowce stealth.

Herr Wolf
środa, 6 stycznia 2021, 09:27

Widzieliśmy to na przykładzie izraelskiego f35 poszatkowanego przez syryjskie " ptaki "...*

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:34

NO popatrz jakoś te S-200 mają żałosne głowice( 125kg ) bo tenże F-35 po kilku dniach wrócił do latania:) A wasz Su-30 spadł jak kamień po spotkaniu zwykłej mewy:)

Ekspert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 07:18

To ty probujesz zaklamac rzeczywistosc manipulujac faktami. Zreszta o czym tu dyskutowac z gosciem, ktory nie ma bladego pojecia co oznacza uszkodzenie napedu w czasie startu ciezkiego mysliwca od uderzenia ptaka samolotu w czasie lotu, gdzie samolot ma juz predkosc i pulap. Zreszta gdybys sie chociaz troche interesowal i poswiecal na zglebie tematu chociaz ulamek tego czasu, ktory poswiecasz na trollowanie, wiedzial bys, ze zdarzaly sie przypadki ladowania samolotow zarowno wojskowych jak i cywylnych przy calkowitym braku napedu, a to w wyniku uszkodzenia silnika, czy w przypadku braku paliwa. Bo gdybys mial wiedze, to bys wiedzial, ze poruszajacy sie z okreslona predkoscia w powietrzu samolt ma juz okreslona energie i zapas sily nosnej, a startujacy samolot musi sie rozpedzic i dopiero ta sile nosna wytworzyc. Dlatego taki Su-30 w pelni zatankowany i uzbrojony Su-30 startuje na dopalaczach, a uszkodzenie napedu to gwarantowana katastrofa. Nie wiem czytales o katastrofie greckiego F-16 w hiszpanskiej bazie Albacete, w ktorej zginelo 11 technikow i pilotow na ziemi (wszyscy to obywatele Francji) i dwoch pilotow F-16, a na ziemi uszkodzone zostaly dwa Alpha Jety, dwa Mirage-2000D (kompletnie zniszczone, trafia na zlom), dwa Rafale, wlosi stracili dwa AMX i jednego Harriera a uszkodzeniu ulegl jeden amerykanski F-15. czytales? Wiec tak o tym zdarzeniu dosnosila prasa. Cytuje: " Awaria w krytycznym momencie Przyczyna wypadku pozostaje niejasna. Grecki F-16 startował do lotu ćwiczebnego, ale chwilę po oderwaniu się od pasa prawdopodobnie „stracił moc”, czyli nastąpiła awaria silnika. W takim momencie pozbawiony napędu i obciążony paliwem oraz uzbrojeniem myśliwiec gwałtownie przemienił się w niesterowny kamień. Moment tuż po starcie jest krytyczny, bowiem samolot nie ma jeszcze dość prędkości oraz wysokości, aby piloci mogli próbować szybować i zyskać cenne sekundy na ponowne uruchomienie silnika lub chociażby skierować spadającą maszynę w bezpieczne miejsce. Chwilę po utracie napędu F-16 miał przechylić się w prawo, skręcić i spaść w najgorsze z możliwych miejsc, czyli pełną samolotów i ludzi płytę postojową. Grecki samolot uderzył tuż obok francuskich Alpha Jetów i włoskich AMX oraz Harrierów. Siłą rozpędu wrak przetoczył się kilkadziesiąt metrów i spoczął koło stojących dalej hangarów. Z F-16 i uszkodzonych samolotów wylało się paliwo i doszło do pożaru, który odpowiada za większość zniszczeń. Straty spowodowały też latające szczątki. O tym jak szybko doszło do katastrofy wiele mówi to, że obaj greccy lotnicy nie katapultowali się. Być może nie zdołali dość szybko zareagować, albo samolot przechylił się mocno na bok uniemożliwiając jego bezpieczne opuszczenie tuż nad ziemią, albo pilot do ostatniej chwili próbował skierować F-16 z dala od płyty postojowej". Wiec powyzsze dowodzi, ze utrata mocy / napedu podczas startu to pewna katastrofa, dowodzi ze ja mam racje a ty zwyczajnie manipulujesz i uprawiasz tania propagande bos zwykly troll. A rosyjscy piloci mogli sie katapultowac, ale zapewne do ostatniej chwili probowali ocalic maszyne albo oddalic sie jak najdalej od bazy lub niezaludnionych i niezabudowanych terenow aby uniknac ofiar i zniszczen. To tyle Dima.

czytelnik D24
sobota, 9 stycznia 2021, 06:40

Swoim skowytem nie zakrzyczysz faktu, ze w konfrontacji z ruskimi Su-35 beda spadac bardzo regularnie.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:44

Tak istotnie Su-35 będą spadac jak ulegałki w starciu z F-35 i stwoje skamlenie faktów nie zmieni:)

czytelnik D24
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:33

Pomylka, ktora orostuje. Nie "predkosc" tylko "zasieg" pocisku zalezy od pulapu i predkosci nosiciela.

czytelnik D24
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 07:14

Nie potrafisz wymyslic niczego samodzielnie tylko przepisujesz moj komentarz? To napisz miszczu, z jakiej maksymalnej odleglosci powolny F-35 bedzie w stanie odpalic swojego AIM-120 w kierunku lecago 3000 metrow wyzej Su-35S, bo chyba nie sadzisz, ze bedzie to maksymalny zasieg pocisku podawany przez wiki. Bo chyba taki "znafca" jak ty wie, ze predkosc pocisku zalezy od pulapu i predkosci nosiciela. Czas start.

Davien
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:28

Sam chciałeś: Z odległości ok 100km spokojnie odpali AIM-120 w slepego i głuchego Su-35:)) A Su-35 nawet nie będzie wiedział kto do niego strzela:)

czytelnik D24
wtorek, 12 stycznia 2021, 07:07

No i takiej odpowiedzi sie spodziewalem. Odpalic to on sobie moze, ale wiesz Devi, ze ten AIM-120 nigfdy do tego Su nie doleci :D.

czytelnik D24
piątek, 8 stycznia 2021, 06:39

Swoim skowytem nie zakrzyczysz faktu, ze w konfrontacji z ruskimi F-35 beda spadab bardzo regularnie.

środa, 6 stycznia 2021, 16:15

Lepszy był ptak który uszkodził dwusilnikowy Su-30 w syrii doprowadzając do katastrofy.

środa, 6 stycznia 2021, 18:29

"Według danych ujawnionych przez lotnictwo wojskowe Stanów Zjednoczonych, na przestrzeni każdych trzech lat zdarzają się dwa śmiertelne wypadki pilotów spowodowane kolizją samolotu z ptakami. Co roku USAF (United States Air Forces) odnotowują dwa wypadki kończące się katastrofą w postaci upadku i rozbicia samolotu. Wydarzenia z udziałem ptaków generują w USAF koszty na poziomie 50÷80 mln dolarów rocznie. Wojskowa obsługa serwisowa rejestruje 3000 uderzeń ptaków rocznie."

bender
czwartek, 7 stycznia 2021, 13:18

Czyli statystycznie rzecz biorąc bocian ma takie same szanse trafić F-35 jak mewa Su-30. Nadal, jeden doleciał, drugi zatonął.

Ekspert
piątek, 8 stycznia 2021, 06:35

Widze, ze juz ktorys raz z kolei wykotrzystujesz wypadek Su-30 w swojej propagandzie. Ale w sumie to czego sie spodziewac. Dlaczego w swoich manipulacjach pomijasz fakt, ze po zderzeniu z ptakiem uszkodzeniu ulegl silnik Su-30. Jak bys mial troche wiedzy, to bys wiedzial, ze dla w pelni zatankowanego i uzbrojonego samolotu bojowego uszkodzenie silnika podczas startu to katastrofa. I nie wazne czy to samolot rosyjski, amerykanski czy europejski. Twoj komentarz dobitnie swiadczy o twojej "wiedzy".

Veritas
piątek, 8 stycznia 2021, 13:19

Nie jest to prawda "expercie" - to nie samolot komunikacyjny - cały ładnek można szybko zrzucić w trybie awaryjnym (tzw "zrzut na niewybuch:) właśnie w przypadku takich przypadków. Wszystko więc wskazuje że nie był to ptak a ściema mająca ukryć awarię zawonego rosyjskiego sprzętu.

Ekspert
sobota, 9 stycznia 2021, 06:42

O czym tu dyskutowac z gosciem, ktory nie ma bladego pojecia co oznacza uszkodzenie napedu w czasie startu ciezkiego mysliwca od uderzenia ptaka samolotu w czasie lotu, gdzie samolot ma juz predkosc i pulap. Zreszta gdybys sie chociaz troche interesowal i poswiecal na zglebie tematu chociaz ulamek tego czasu, ktory poswiecasz na trollowanie, wiedzial bys, ze zdarzaly sie przypadki ladowania samolotow zarowno wojskowych jak i cywylnych przy calkowitym braku napedu, a to w wyniku uszkodzenia silnika, czy w przypadku braku paliwa. Bo gdybys mial wiedze, to bys wiedzial, ze poruszajacy sie z okreslona predkoscia w powietrzu samolt ma juz okreslona energie i zapas sily nosnej, a startujacy samolot musi sie rozpedzic i dopiero ta sile nosna wytworzyc. Dlatego taki Su-30 w pelni zatankowany i uzbrojony Su-30 startuje na dopalaczach, a uszkodzenie napedu to gwarantowana katastrofa. Nie wiem czytales o katastrofie greckiego F-16 w hiszpanskiej bazie Albacete, w ktorej zginelo 11 technikow i pilotow na ziemi (wszyscy to obywatele Francji) i dwoch pilotow F-16, a na ziemi uszkodzone zostaly dwa Alpha Jety, dwa Mirage-2000D (kompletnie zniszczone, trafia na zlom), dwa Rafale, wlosi stracili dwa AMX i jednego Harriera a uszkodzeniu ulegl jeden amerykanski F-15. czytales? Wiec tak o tym zdarzeniu dosnosila prasa. Cytuje: " Awaria w krytycznym momencie Przyczyna wypadku pozostaje niejasna. Grecki F-16 startował do lotu ćwiczebnego, ale chwilę po oderwaniu się od pasa prawdopodobnie „stracił moc”, czyli nastąpiła awaria silnika. W takim momencie pozbawiony napędu i obciążony paliwem oraz uzbrojeniem myśliwiec gwałtownie przemienił się w niesterowny kamień. Moment tuż po starcie jest krytyczny, bowiem samolot nie ma jeszcze dość prędkości oraz wysokości, aby piloci mogli próbować szybować i zyskać cenne sekundy na ponowne uruchomienie silnika lub chociażby skierować spadającą maszynę w bezpieczne miejsce. Chwilę po utracie napędu F-16 miał przechylić się w prawo, skręcić i spaść w najgorsze z możliwych miejsc, czyli pełną samolotów i ludzi płytę postojową. Grecki samolot uderzył tuż obok francuskich Alpha Jetów i włoskich AMX oraz Harrierów. Siłą rozpędu wrak przetoczył się kilkadziesiąt metrów i spoczął koło stojących dalej hangarów. Z F-16 i uszkodzonych samolotów wylało się paliwo i doszło do pożaru, który odpowiada za większość zniszczeń. Straty spowodowały też latające szczątki. O tym jak szybko doszło do katastrofy wiele mówi to, że obaj greccy lotnicy nie katapultowali się. Być może nie zdołali dość szybko zareagować, albo samolot przechylił się mocno na bok uniemożliwiając jego bezpieczne opuszczenie tuż nad ziemią, albo pilot do ostatniej chwili próbował skierować F-16 z dala od płyty postojowej". Wiec powyzsze dowodzi, ze utrata mocy / napedu podczas startu to pewna katastrofa, dowodzi ze ja mam racje a ty zwyczajnie manipulujesz i uprawiasz tania propagande bos zwykly troll. A rosyjscy piloci mogli sie katapultowac, ale zapewne do ostatniej chwili probowali ocalic maszyne albo oddalic sie jak najdalej od bazy lub niezaludnionych i niezabudowanych terenow aby uniknac ofiar i zniszczen.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:46

I dlatego pewne ten Su-30 spdł kawałek od lotniska do morza:) A F-16 nieuku ma jeden silnik, Su-30 dwa:)

Ekspert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:34

Na to odpowiedzialem w ponizszym komentarzu datowanym na poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:41.

piątek, 8 stycznia 2021, 13:51

Owszem Indyjski pilot po takiej kolizji z ptakiem zrzucił ćwiczebne uzbrojenie i paliwo i bez problemu wylądował Su-30, różnica taka że rosjanie m mieli ostrą amunicje i lecieli na zamieszkałym terenem, za wszelką cenę chcieli dociągnąc nad morze, co im się udało ale na resztę zabrakło czasu. To nie amerykanie co po awarii zaraz się katapultują i nie patrzą gdzie wrak spadnie, tak jak dosyć nie dawno było i wrak F-16 spadł na magazyny gdzie pracowali ludzie. Po drugie wpadli w stado ptaków jeden silnik wpadające ptaki zadusiły od razu, nie wiemy czy później nie padł po prostu drugi.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:49

Po pierwsze w magazyne na jaki spadł F-16 nikogo nie było, po drugie bajki jak to Rosjanie troszczą sie o cywilów to sobie daruj, widzielismy te troszczenie sie w Czeczenii, Aleppo, Doumie i w wielu innych miejscach.

Ekspert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:41

Tak, Davidku, spadl kawalek od bazy do morza poniewaz piloci za wszelke cene starali sie odleciec nad niezamieszkane tereny. To nie to co kowboje, ktorzy katapultuja sie zrzucajac w zatankowany samolot ludzia na domy. Jakbys mial minimalna wiedze, to wiedzial bys, ze zaden w pelni zatankowany i uzbrojony samolot nie przetrwa uszkodzenia silnika podczas startu, nawet dwusilnikowy. Nikt nie powiedzial tez, ze w tym Su-30 uszkodzeniu ulegl tylko jeden silnik. Davidku, wedlog oficjalnych danych, do dnia 8 stycznia 2014 roku rozbilo sie 123 F-15 nalezacych do USAF, grzebiac 52 czlonkow zalogi. Jak wiadomo, w 2020 rozbil sie tez F-15C. W Izraelu rozbilo sie 8 F-15, w Japoni rozbilo sie 9 F-15, w Korei Poludniowej rozbily sie 2 F-15, a Arabii Saudyjskiej rozbilo sie 7 F-15. Teraz doucz sie davidku, ile z tych F-15 rozbilo sie z powodu awarii / pompazu jednego z silnikow w czasie startu. Ale podam ci lepszy przyklad davidku. 8 grudnia 2020 roku w czasie startu, sekunde przed poderwaniem samolotu awarii ulegl jeden z silnikow w nalezacym do RAAF F/A-18F. Piloci katapulowali sie natychmiast a samolot zszedl z pasa i wjechal w trawe. A dlaczego piloci sie katapultowali davidzie? Zapewne dlatego jest, ze zaden dwusilnikowy samolot nie przetrwa startu po awarii jednego z silnikow, nawet ten amerykanski. A ty tutaj wykorzystujesz do swojej propagandy wypadek ciezkiego Su-30MKI po utracie napedu w czasie startu? I to by bylo na tyle znafco.

Bat
środa, 6 stycznia 2021, 12:22

Tak rosyjski kolego. I dlatego właśnie ten Izrael deklaruje chęć dokupienia kolejnych cienkich jsk barszcz f35...

No skąd
piątek, 8 stycznia 2021, 07:35

Też byśmy wzięli tak jak oni. Za darmo

jeden taki
piątek, 8 stycznia 2021, 01:29

na OPL? Gazy sa wystarczajaco dobre,na strzelanie z nad Libanu czy wzgorz Golan rowniez ,nad teren Syrii juz od dwoch lat nie wlatuja kiedy przetracili im F-16 a F-35 poturbowaly "bociany" startujace z konarow BUK-a

Grom
środa, 6 stycznia 2021, 12:11

Zdarzało się że ptaki szatkowaly i suchoje i gripeny i inne modele samolotów. Branie na poważnie teorii spiskowych tylko dla tego że się nie lubi USA jest idiotyzmem

Wania
środa, 6 stycznia 2021, 07:03

Tak, dzisiejsze powloki sa lepsze. To po ilu godzinach lotu trzeba te powloki w F-22 wymieniac? Co 1.5 godziny? Bzdury opowiadasz jak zwykle. To odpowiedz, dlaczego tak panicznie boja sie zakupu S-400 przez Turcje. Technologia OPL i wykrywania tez poszla do przodu od tamtego czasu.

piątek, 8 stycznia 2021, 13:20

To te mityczne "połoki" co same odpadają?

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:36

Wania może najpierw zróbcie w tej Rosji jakieś powłoki RAM bo jak pokazuje przykład Su-57 dla was ciągle to czarna magia:)

Kot
środa, 6 stycznia 2021, 12:32

Ten zakup s400, to wbrew temu jak generalizują to wielbiciele nkwd, nie tak prosta sprawa. Po pierwsze Turcja jest w nato, po drugie Turcja wnerwia od dawna USA i UE, po trzecie logiczne jest ze notoryczne zbieranie informacji przez obsługę s400 może wykrywać słabe strony maskowana f35 lub f22 a skąd wiesz ze kiedyś Turcja nie przekażę tego Rosji lub Chinom. Mógł bym Ci wymienić jeszcze z 20 powodów, ale po co. Ty wiesz swoje...

kkk
środa, 6 stycznia 2021, 12:20

bo Turcy mogliby bez przeszkód analizować echo radarowe F35 , tak ciężko to zrozumieć Wania?

Stivens Pobożny
środa, 6 stycznia 2021, 06:03

Co to jest atak cybernetyczny?

Militarysta
wtorek, 5 stycznia 2021, 22:27

Zapomniano dodać, że Serbowie i tak nie mieli pożytku ze stąconego "czarnego ptaka" bo, gdy dotarli na miejsce katastrofy to samolot został już dodatkowo zniszczony rakietami przez armię USA żeby ta technologia nie dostała się w ręce Serbów.

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:36

NIe został zniszczony,bo nie wiedziano gdzie jest pilot.

Tani
sobota, 9 stycznia 2021, 17:17

Oni nie wiedzieli gdzie jest samolot,gdzie jest pilot wiedzieli doskonale bo go helikopterem przewiezli. Serbowie wrak zamaskowali galeziami lezal na plecach w jednym kawalku to byla sterta galezi. Byla fotka pare lat temu na necie.

Yugol
środa, 6 stycznia 2021, 16:53

Pokrywa kabiny oraz część ogonu jest w muzeum a części kadłuba sprzedano do Chin

Herr Wolf
środa, 6 stycznia 2021, 09:28

...że do dziś mają szczątki w muzeum..

?
środa, 6 stycznia 2021, 07:04

To dopiero. A co lezy w muzeum w Belgradzie?

piątek, 8 stycznia 2021, 13:20

Bezużyteczne szczątki.

Stivens Filozof
środa, 6 stycznia 2021, 06:05

Ciekawe skąd pozostałości wraku w Muzeum Wojska w Belgradzie? Aha, a pożytek to mieli Rosjanie, którym Serbowie odesłali "co lepsze kawałki" w zamian za kolejne dostawy broni i amunicji.

2 Plm ''Krakow''
środa, 6 stycznia 2021, 12:00

Owszem Serbowie odeslali ''co lepsze kawalki 117-tki'' do Chin za nie mala kase !!! Jest ciekawy artykul na ten temat w googlu pt. ''China used downed US f-117 Nighthawk to reverse engineer'' polecam ;)

Smuteczek
środa, 6 stycznia 2021, 02:53

Pewnie właśnie dlatego fragmenty poszycia i powłoki antyradarowej trafiły szybciutko do Moskwy

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:37

I jak widac Rosjanie do tej pory nie moga ich rozgryżć, czego dowodem Su-57:)

No i dobrze
piątek, 8 stycznia 2021, 07:37

Bez Rosjan nie byłoby F117. Tytan

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:53

A po kiego tytan dla F-117???

piątek, 8 stycznia 2021, 13:21

Jakby to ująć delikatnie.... Sr-71 był cały z tytanu :) kilka dekad wcześniej.

piątek, 8 stycznia 2021, 13:52

Skąd był ten tytan ?

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:53

Rudę tytanu kupiono sobie z Rosji, a w USA opracowano cały proces wytopu i konstrukcji. Czyli cos z czym Rosjanie nawet w MiG-25 nie dawali sobe rady:)

Gnom
środa, 13 stycznia 2021, 09:31

Odważnie, odważnie. A kto do dziś robi główne elementy siłowe z tytanu na świecie do samolotów komunikacyjnych - amerykanie? mniej piany, więcej wiedza moja stała sugestia do ciebie. A co do braku umiejętności wytopu i obróbki tytanu w ZSRR to pogadaj z marynarzami.

Przestaniesz w koncu bredzic?
środa, 13 stycznia 2021, 07:43

Przestan bredzic puchatku, a kto budowal okresty podwodne z tytanu?

środa, 6 stycznia 2021, 16:17

Jak widać niewiele Rosjanom to dało.

Whiro
środa, 6 stycznia 2021, 12:39

Najsmutniejsze to jest to że od tego czasu minęło już dużo czasu a Rosja do dziś z tych części f117 nie potrafi skorzystać i su 57 jest porażka. Na tyle się to przydało geniuszom że stepów akermanskich.

Tani
czwartek, 7 stycznia 2021, 20:00

Przydalo sie, bo maja trwale silniki. To zasluga tego wraku.Sowieckie silniki takich resursow nie mialy. Chinom nie za bardzo bo nie umieja. Zreszta tego opancerzonego amerykanskiego HUMVEE tez przebadali. Jak w tym magazynie US Army byl Abrams tez go przebadaja. Ruscy nie pokazali ale nie jest wykluczone. Aaa magazyn byl w Poti porcie gruzinskim. A Gruzini zwiali. Tam tez dostali Exocety z gruzinskich okretow rakietowych. Tak mozna by wymieniac i wymieniac

autor widmo
środa, 6 stycznia 2021, 19:36

Cała ekipa postawiona na nogi w trybie alarmowym.

Herr Wolf
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:45

W Iraku też zestrzelono f 117 ale o tym koniokrady przypomną sobie za jakieś 15 lat !

Sprawdzam
środa, 6 stycznia 2021, 11:12

Śnij dalej...

113
wtorek, 5 stycznia 2021, 23:03

@Herr Wolf: Jest jakieś źródło potwierdzające tą informacje ?

Fanklub Daviena
środa, 6 stycznia 2021, 12:49

Wolf ma rację. Jak USA uwierzyły Izraelowi w sposób ataku na Dolina Bekaa (drony, WRE itp. brednie, gdy naprawdę syryjską opl rozwaliła izraelska artyleria) i chciały to powtórzyć i wykonały nalot w grudniu 1983, który okazał się całkowitą klęską, to do całego nalotu i utraty 3 z 28 maszyn (ile było uszkodzonych, USA nie przyznały się do dziś) przyznały się dopiero... w 2018. Syryjczycy twierdzą, że nie ponieśli wtedy strat a USA twierdzi, że zniszczyło "kilka" ZU-32-2... :D

piątek, 8 stycznia 2021, 13:22

Ma rację bo w dolinie Bekaa Syra zesrzeliła Izraelowi F-117???

czwartek, 7 stycznia 2021, 09:42

Ciekawe że po sukcesie w dolinie Bekaa, jak Syryjczycy rozmieścili nowe systemy OPL na miejsce zniszczonych to jakoś Izrael nie wysłał samolotów w celu ich zniszczenia tylko wysłał komandosów. Skoro panowali w powietrzu bo podobno zniszczyli lotnictwo Syryjskie a F-16 i 15 były "niezniszczalne" to dlaczego nie wysłali ich ponownie i nie rozwalili kolejnych radarów i wyrzutni tylko wysłali na piechotkę komandosów ? Akcja tych komandosów zakończyła się spektakularną porażką bo nic nie zniszczyli a sami ponieśli ogromne straty o czym jakoś Izrael niechętnie mówi.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:16

Znowu potwierdza się że Stealth nie zapewnia dostatecznej ochrony, w tym przypadku mimo totalnego panowania w powietrzu przez lotnictwo NATO, naziemne systemy nawet tak zabytkowe ale właściwie użyte mogą być groźne i cud techniki który okazał się wybitny w 91r bo zaskoczył przeciwnika, na przeciwniku przygotowanym na takie cuda, już takiego efektu nie robi.

Yugol
środa, 6 stycznia 2021, 16:59

Stealtem mogą sobie brillować nad państwami z mizernie wyszkolonym personelem PLO jak i lotnictwem

piątek, 8 stycznia 2021, 13:23

Mogli też jak widać tłuc Serbię.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 6 stycznia 2021, 23:20

Myślę że nawet nie, dzisiejsze systemy OPL skomputeryzowane działające tylko z minimalnym udziałem człowieka ograniczającym się do naciśnięcia przysłowiowego guzika i to "guzika" nie startu rakiety ale aktywującego system do automatycznego działania gdzie proces decyzyjny człowieka jest całkowicie pominięty, są odporne na słabe wyszkolenie bo i inżynierska wiedza potrzebna nie jest i na błąd bo maszyna się rzadko myli. Zmierzam do tego że nawet kraj byle jaki ale z pieniędzmi może mieć OPL na której stealth wrażenia nie zrobi.

wert
środa, 6 stycznia 2021, 09:46

700 wystrzelonych rakiet plot. Jedno zestrzelenie, jedno uszkodzenie. Ogółem lotnictwo alianckie wykonało 30 tyś lotów bojowych nad Serbią z czego co trzecie to atak na cele. Groźna plot-ka oj groźna. "zaskoczony przeciwnik' O czym ty mówisz?

tę kompromitację najlepiej szybko zapomnieć
środa, 6 stycznia 2021, 19:44

Kilkanaście wysokorozwiniętych państw atakuje lotnictwem z kilkudziesięciokrotną przewagą kraik "trzeciego świata" wielkości polskiego województwa wykonując dziesiątki tysięcy lotów i nie jest w stanie nawet wyeliminować obrony plot. i do końca atakowali z wysokości powyżej 5000 m a tak gotowanych do ataku Apaczy ze strachu nawet nie użyli (a i tak stracili w wypadkach dwa). Nie przypominaj tej kompromitacji lotnictwa NATO bo lepiej to szybko zapomnieć.

piątek, 8 stycznia 2021, 13:24

Serbii spuszczono manto i się po tym uspokoiła. Bo wcześniej misje ONZ nie zapobiegły czystkom etnicznym.

czytelnik D24
środa, 6 stycznia 2021, 23:14

Po co eliminować pelotkę która jest kompletnie bezużyteczna bo wyłączona ze strachu przed namierzeniem i zniszczeniem?

Raf
środa, 6 stycznia 2021, 17:40

to aż tyle nalotów musieli wykonać na tak mały kraj? Jakaś słaba skuteczność tych nalotów

Yugol
środa, 6 stycznia 2021, 17:05

Poszukaj i poczytaj o działaniach to się dowiesz że było więcej zestrzeleń i uszkodzeń. Prościej było niszczyć duże stacjonarne niechronione obiekty jak koszary, mosty,rafinerie...

Srebrenica
piątek, 8 stycznia 2021, 13:26

Niektórzy żyli w tamtych czasach i nic nie muszą "szukać" bo pamiętają jak było.

bender
czwartek, 7 stycznia 2021, 12:53

Zestrzelono słownie DWA samoloty, oba prezentowane w muzeum w Belgradzie.

czwartek, 7 stycznia 2021, 17:02

Serio? Dwa? A Mirage to zapewne z ptakiem się zderzył, harrier tak samo. Śmigłowiec w czasie poszukiwania załogi miraga to ze starości się rozleciał?

bender
piątek, 8 stycznia 2021, 16:02

Tak, słownie DWA samoloty. Nie wiem o co chodzi z Mirage, ale Harrier spadł do morza w wyniku defektu, nic go nie atakowało.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 6 stycznia 2021, 13:29

Nie jedno bo były też zestrzelone inne samoloty, po drugie jak ładnie napisałeś "30 tysięcy lotów" i nie zdołali w porę zneutralizować takiego zagrożenia jak zabytkowy S-125 dziwne nie?

wert
piątek, 8 stycznia 2021, 14:05

ekonomia uczy: nie zwalczaj "zagrożenia" które praktycznie nie istnieje. Gdyby piloci F-117 nie olali całkiem OPL straty wyniosłyby ZERO. Założeniem operacji było zmuszenie Serbii do uległości i to osiągnięto przy zerze strat ludzkich

środa, 13 stycznia 2021, 16:46

Serio? zerze? Piloci śmigłowców jacy zginęli w zestrzelonych śmigłowcach to to zero?

Fanklub Daviena
środa, 6 stycznia 2021, 12:59

To było OPL z lat 60... A jakby to wyglądało, gdyby nie udało się zablokować Rosji i Serbia dostałaby SA-15 i MiG-31? USA nie zniszczyły ani jednej mobilnej baterii opl, na zniszczenie 1 radaru NATO zużywało prawie 200 kosztownych HARMów, prawdopodobnie straciło 46-49 maszyn, do końca wojny nie mogło latać poniżej 6km i prowadzić precyzyjnych bombardowań, więc straty wojskowe Serbii były minimalne (choć NATO zrzuciło więcej bomb niż przez całą IIWŚ!) i NATO musiało przejść do kampanii terroru (nie miało zasobów do dalszych walk z Serbami!) - niszczenia celów cywilnych! Serbowie nie przegrali - zostali oszukani. Walki zakończyły się Traktatem z Rambouillet, który był... na serbskich warunkach: Kosowo pozostaje częścią Jugosławii a Albańczycy mają częściową autonomię, czyli... to co Milosevic proponował przed wybuchem wojny! Niestety ONZ się nie sprawdziło i pozwoliło bandyckim USA na złamanie traktatu i zagrabienie Kosowa. Ten kretyński ruch USA odmienił światową politykę - pokazał wszystkim, że USA ma w d... traktaty międzynarodowe, ONZ i uzgodnienia i "nienaruszalne" granice państw w Europie. To spowodowało całkowite odwrócenie się Rosji od Zachodu. Reszta jest historią... A mógł być układ Wielki Brat z USA z Małym Bratem Rosją i nie byłoby problemu Chin... G.Kennan - najwybitniejszy amerykański polityk XXw to proponował i przestrzegał przed sojuszem rosyjsko-chińskim, który skończy się klęską USA, ale USA uwierzyły "intelektualiście" gen. Matisowi, że "z uwagi na zaszłości historyczne Rosja z Chinami nigdy się nie dogada"... :D

Tani
sobota, 9 stycznia 2021, 07:59

Mylisz sie przyjacielu casus Kosowa wykorzystala Rosja dla odzyskania Krymu. Przepisali uzasadnienie dajace niepodleglosc Kosowu tylko na miejsce slowa Kosowo wpisano Krym. Dokladnie Ruscy osmieszyli Amerykanow i pokazali wszystkim ich podwojne standarty i dlatego Zachodu nie poparl nikt. Rosja skorzystala na tym bo nie znajdziesz dzis polityka w Serbii ktory powie glosno ze idziemy ku Zachodowi. Jeszcze raz na tej wojence wygrala tylko Rosja i nikt inny. Gdyby nie Kosowo moze by Krymu nie bylo. Ale tylko moze.

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:42

To by była masakra latających celów MiG-31 i wybijanie SA-15 tak jak to zrobili z resztą serbskiej OPL i lotnictwa:) Reszty twoich bredni nie ma nawet sensu komentowac. Dodam tyko że Traktatu z Ramboullet nie podpisała Serbia więć skończ te kłamstwa.

Gość
środa, 6 stycznia 2021, 01:23

Każdy się chwali że sygnatura myśliwca Stealth na radarze wygląda jak bocian a nawet jak mucha, więc każdy strzela od razu do tak niewielkich celów jak bocian i muchy na radarze. To cała tajemnica

General stefan
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:49

Wypociny ... Amerykanie przystępując do konfliktu szczegółowo zadbali o detale o takie jak morale w armi i wyposażenie ale niech ta światowa dominacja zatakuje Korę Północna i ich fanatyków albo Iran ,katastrofa gwarantowana

m
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:23

Amerykanie wycofują sprzęt po kilkudziesięciu latach eksploatacji taki, że Rosjanie nie mają jego odpowiednika do tej pory. I to jest tu w tym wszystkim najważniejsze.

Titkowski
wtorek, 5 stycznia 2021, 19:04

... i do dzisiaj je spłacają?

podatnik
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:07

Jak ci to wyszło, ekonomie?

qwert
środa, 6 stycznia 2021, 13:38

26 bln długu, i wypieranie dolara z rozliczeń międzynarodowych

środa, 6 stycznia 2021, 16:19

i ten dlug to za F-117???

qwert
środa, 6 stycznia 2021, 20:58

Między innymi

w
wtorek, 5 stycznia 2021, 18:25

Kosovo jest SERBSKIE

Eee tam
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:29

Byłem tam 2 lata temu nie widziałem żadnego Serba sami Kosowarzy trochę Macedończyków ponoć są jakieś serbskie wioski ale nie spotkałem

serbskie z małej
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:06

a Krym rosyjski...

C. Katarzyna
środa, 6 stycznia 2021, 11:28

A Szczecin niemiecki.

Wanda
wtorek, 5 stycznia 2021, 19:05

tak jak Kraków polski!

Lewandos
środa, 6 stycznia 2021, 08:13

E, tam austriackie gadanie ;-)

Trol
środa, 6 stycznia 2021, 12:45

A tam, a 12 mln km2 Rosji to ukradzione ziemie.

te trolle są coraz bardziej tępe
środa, 6 stycznia 2021, 19:46

Niesamowite, a ile terytorium USA to "ukradzione ziemie"?

ppp
środa, 6 stycznia 2021, 14:52

Na wielu wyspach kurylskich Rosjanie byli i zakładali wcześniej tam osady niż Japończycy , którzy niby mieli do nich bliżej lecz zamknęli się przed światem się na swoich wysepkach . Podobne sytuacja miała się z Syberią gdzie teoretycznie Chiny miały bliżej ale zamknęli się przed ludami z północy i na terytoria dla nich wówczas nieciekawe . Chiny odizolowały się ze względu na swoje bogactwo , potencjał gospodarczy i odrębną kulturę a w wyniku ekspansji Wielkiej Brytanii i najazdowi Brytyjczyków w konsekwencji wymuszeniu na Chinach monopolu i otwarcia kraju na brytyjskie opium zostali ograbieni z największych zasobów szlachetnych kruszców . Akurat Rosja nie najwięcej dała się we znaki Chinom z europejskich mocarstw czy USA a szczególnie Japonii . Jeszcze za czasów Imperium Rosyjskiego kupcy chińscy dzięki rosyjskim trasom kolejowym docierali do największych europejskich miast Rosji gdzie handlowali wyrobami z Chin jak materiały , herbata lub porcelana . To było całkiem inne podejście niż Wielkiej Brytanii , Niemiec , USA czy Japonii .

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:48

Pierwsi na Kurylach to byli Ainu , potem Japończycy ok 200lat przed Rosjanami( którzy byli tam więżniami miejscowych) więc znowu bezczelnie kłąmiesz. Rosja brałą czynny udział w wojnach z Chinami i to znacznie mocniej od USA więc skończ te sowieckie kłamstwa.

Gnom
piątek, 8 stycznia 2021, 08:23

Widzisz, w historii warto podawać dodatkowo taki drobny zwrot: "wg stanu wiedzy ..." lub "wg dotychczas ujawnionych dokumentów ...". Ale idąc twoim tokiem myślenia, to przybysze z Europy (czyli dzisiejsi władcy USA, Meksyku, Kanady itd) powinni natychmiast przekazać te ziemie Indianom (różnych plemion obu Ameryk) i wrócić do Europy. Nie powiem, odważna koncepcja - proponuję abyś poinformował o tym władze tych państw.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:58

Gnomie jak widac znowu usiłujesz zakłamywac fakty:)) Ah, nic nie pisałem o zwrocie tych ziem, zwyczajnie obaliłem kłamstwa niejakiego ppp co jak widać potworne Gnoma zabolało:) Ale może wpierw wy Rosjanie oddajcie to coscie ukradli od innych:)

Gnom
środa, 13 stycznia 2021, 09:33

Pomyłka co do mojej narodowości. Moim językiem ojczystym jest język polski - a twoim?

Lol
środa, 6 stycznia 2021, 22:27

Według waszych opisów zaesze wychodzi ze wsz ystko jest Rosji, że wsz ystkim jedynie pomagali i że wszystkim robili tylko dóbrze. To po prostu anioł a nue kraj.

Smieszek
wtorek, 5 stycznia 2021, 18:12

Wiki pisze ze USA nie zniszczylo straconego wraku bo wojskowi uwazali ze nie ma czego ukrywac, F-117 to technologia z lat 70 i w 1999 nie byla dla nikogo zagadka.

Riddler
wtorek, 5 stycznia 2021, 19:28

To jakim cudem został zestrzelony przez technologie z lat 60?

wopk
wtorek, 5 stycznia 2021, 22:11

łut szczęścia. wygląda to tak: naprowadzasz rakietę w trybie ręcznym, dostępnym w tym systemie obok innych trybów. detonujesz rakietę kiedy Ci się zdaje, że to już i liczysz na to, że puchnąca szybko chmura ponad 3500 odłamków zrobi swoje. wiedząc gdzie i kiedy będzie przelatywał samolot, zwłaszcza że ten jakoś szybko nie lata, już po nim... żadna tam technologia ani czarna magia.

Davien
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:36

Przeczytaj wspomnienia Zoltana Dani to sie dowiesz:))

biały
czwartek, 7 stycznia 2021, 15:16

a ty twierdziłeś że żadnego nie zestrzelili

piątek, 8 stycznia 2021, 13:28

Nie twierdził tak.

piątek, 8 stycznia 2021, 13:54

Twierdził swego czasu.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:58

To udowodnij swoje kłamstwa, czas start:)

Nad Belgradem
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:13

stealth daje przewagę ale jak wleci to strzelają z krótkiego dystansu, kiedy już widzisz że coś lata, z krótkiego, kiedy już zazwyczaj to co miało być zmiecione zostało pozamiatane...

grundy
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:59

Biorąc pod uwagę okoliczności to dokładnie tak, został zestrzelony cudem. Nawet F--22 zestrzelisz z drugowojennego flaka 18 jeśli zwyczajnie szczęśliwie wycelujesz.

Tropiciel
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:57

No przecież pisze w artykule że przez nadmierna pewność i amerykanów. Jak podejdziesz z karabinem za blisko gościa z szablą to też cie może skasować. Zresztą te samoloty można wykryć z odpowiednio bliskiej odległości a latając ustaloną trasą dali właśnie przeciwnikowi taka sposobność.

ciekawy
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:05

Nie cudem tylko przypadkiem. Już o tym pisano wielokrotnie.

...
środa, 6 stycznia 2021, 03:07

Jesli ktos planuje dokadnie jak wlanczac wykaczac radar, (17 sekund) kiedy odplac i kiedy sie przemieszczac to nie ma miejscua na przypadek. TO JEST PLAN.

Veritas
środa, 6 stycznia 2021, 16:21

Plan nie gwarantujący powodzenia. Bo chyba nie powiesz, ze ten PLAN wykonany był tylko RAZ?

czwartek, 7 stycznia 2021, 09:57

Nie raz. Tak samo zestrzeliwali zwykłe maszyny NATOW-skie. A nawet oficjalnie to było ich parę. F-16, Mirage, Sea Harrier,

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 20:41

Tylko w twoich urojeniach:) Zestzrelono jedynie jednego F-116 przez baterię Zoltana Dani i F-16 i to tyle.

Gnom
piątek, 8 stycznia 2021, 08:25

Poważnie, aby daleko nie szukać - Mirage 2000 w połowie lat 90,, a na czym to leciał pewien ratowany pilot, który po akcji CSAR (śledzonej przez cały świat) był przyjmowany przez Prezydenta USA - na miotle?

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:03

Wow, to w połowie lat 90-tych była operacja Allied Force?? Bo tego Mirage 2000D zestzrelono 1995r. A Sea Harrier to rok 1994 > masz cos jeszzce do dodania?:)

Gnom
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:46

A ja nie pisałem o Sea Harrierze. Czas byś uzupełnił wiedzę o działaniach w b. Jugosławii, o "wyrocznio"! To pilot efa przemykał się i był przyjęty przez prezydenta USA. Doczytaj, powodzenia.

niedziela, 10 stycznia 2021, 19:13

Wow a to nie Serbowie zestrzelili te samoloty? I nie nad Jugosławią?

ZAKUPY STYMULUJĄ POLSKA GOSPODARKĘ
wtorek, 5 stycznia 2021, 17:55

Oby NAREW była POLSKA opartaa o efektor kupiony w ramach licencji najlepiej CAMM-ER z pelnymi prawami do technologi i oby wszystkie efektory dostarczone do POLSKIEJ armii były wyprodukowane w POLSCE

Kowalskiadam154
wtorek, 5 stycznia 2021, 17:54

Ten drugi nie zestrzelony tylko uszkodzony

zygmaj
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:14

Uszkodzony ale tak, że nie wrócił do służby. Efekt końcowy ten sam.

Eskimos Air Force
wtorek, 5 stycznia 2021, 23:17

Nie wrócił do służby ale nie z powodu ciężkich uszkodzeń. Poprostu już wcześniej podjęto decyzję o wycofaniu F-117 i naprawa nie miała sensu

Esimos Air Grenlandia
środa, 6 stycznia 2021, 01:13

nie wrócił do służby bo się okazało, że cały ten stealth jest doby na pastuchów z bliskiego wschodu a nie na stare ruskie systemy

Wolodia
środa, 6 stycznia 2021, 11:19

I dlatego Rosja zbudowała właśnie podróbkę samolotu V generacji niby w tej technologii i chwalą się dronem ochotnik. No patrz wszyscy się mylą.

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 11:16

Tak i ten samolot jest tak bezwartosciowy, ze Davien i spolka dostaja pieniadze zeby ten samolot dyskredytowac.

Andrzej
wtorek, 5 stycznia 2021, 17:37

USA traciło i traci sporo zaawansowanego uzbrojenia, ale zawsze zaprzecza.

GB
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:10

Na wojnach tak jest że trzeba udowodnić przeciwnikowi straty. W przypadku OPL to ona musi udowodnić że coś strąciła, a jest to w jej przypadku o tyle łatwe, że z reguły działa na własnym terytorium i to co strąciła tam powinna spaść. Od zawsze OPL produkcji rosyjskiej/sowieckiej ma różne roszczenia, ale niewiele potrafi udowodnić poprzez wraki zestrzelonych obiektów powietrznych.

środa, 6 stycznia 2021, 05:56

Tak samo jak opl Amerykanów zobacz sobie wraki zestrzelone w czasie wojny wietnamskiej

Davien
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:37

Co zabawniejsze wg tego płk( a tylko on o tym mówi) strzelał system jakiego Serbia w ogóle nie miała:)

Gnom
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:48

A wiesz, ze w Polsce tez były S-300 (nie ZSRR) tylko z powodu zmian program przerwano, w tym przejmowanie pierwszych zestawów S-300. Upss, nie wiesz ..., niemożliwe. Poszukaj, znajdziesz. Była nawet grupa przeszkolonego personelu.

Davien
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:41

No popatrz Gnomie, niebyło zadnych S-300 w Polsce, byla jedynie decyzja Rosjan z 1980r o przezbrojeniu państw UW w system S-300P. W Polsce jedyne co zrobiono to przygotowano w Dębinie k. Warszawy pierwsze stanowiska dla S-300. Nidgy nie było w Polsce żadnych naszych S-300, nawet nei powstały:) Aha od kiedy to Jugosławia była w UW?:)) Ech Gnomie, nawet takich rzeczy nie wiesz:))

Gnom
środa, 13 stycznia 2021, 09:34

A wiesz co w polskim języku wojskowym znaczy "przejmowanie pierwszych zestawów " ?

klerykał
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:04

Jeden zestrzelony samolot na tysiące wykonanych lotów to sporo???

spoko
wtorek, 5 stycznia 2021, 17:25

Po zestrzeleniu tankowal w powietrzu

i doleciał do bazy pod Holandię
czwartek, 7 stycznia 2021, 11:07

faktycznie krytyczny stan

Wojciech
środa, 6 stycznia 2021, 12:01

A nie przeciekał?

Wujsko
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:03

On został tylko uszkodzony.

marek
wtorek, 5 stycznia 2021, 19:47

niesamowite

Smuteczek
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:02

A mowili ze to Serbom dopisało szczescie. Wychodzi ze bylo jednak odwrotnie. Mieli pecha ze zestrzelili tylko jednego F-117

Davien
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:38

A niby czym zestzrelili tego drugiego jak Serbia nie miała w ogóle S-300 a to one podobno strzelały:)

czwartek, 7 stycznia 2021, 17:14

A czym zestrzelili pierwszego?

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 20:44

PIerwszego zestzrelili w zasadzce za pmoca S-125 detonowanej recznie, Tu wg słów jedynej osoby twierdzacej ze doszło do trafienia dokonano tego za pomocą nieistniejącego S-300:))

czwartek, 7 stycznia 2021, 22:00

Ktoś gdzieś w tym artykule napisał że ten drugi został trafiony przez S-300? Czy może nie napisali nic na temat czym dostał a w innym miejscu napisał że obawiali się S-300? Polska języka trudna języka? W wypisywaniu kłamstw bijesz gościu już wszelkie rekordy. Nie tłumaczy cię nawet ciężki początek roku-potwierdzenie przez amerykanów utraty drugiego F-117, potwierdzenie stracenia przez indyjskiego bisona pakistańskiego F-16, no ciężki czas dla ciebie.Aha przypomnę tylko że S-300 wszedł do służby w 1978 roku, więc teoretycznie ZSRR mogło dostarczyć serbom ten system.

bender
piątek, 8 stycznia 2021, 17:11

Kto i kiedy potwierdził strącenie pakistańskiego F-16 przez hinduskiego Bizona? Nic takiego nie zostało potwierdzone. Podczas operacji Allied Force zestrzelono jednego F-117 i jednego F-16. Kilka statków powietrznych utracono w wypadkach (tak też klasyfikowany jest ten drugi F-117). Podobno za to zestrzelono kilkadziesiąt ówczesnych dronów.

piątek, 8 stycznia 2021, 20:47

Samych F-16 amerykanie potwierdzili 2- 2 czerwca 95 oraz 2 maja 99 .

bender
sobota, 9 stycznia 2021, 20:48

2 czerwca 1995? To cztery lata przed Operation Allied Force.

niedziela, 10 stycznia 2021, 01:03

Tu jest temat ile serbowie zestrzelili maszyn NATO podczas bombardowań Jugosławi. To trwało parę lat nie parę miesięcy.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:06

Nie, to jest temat o wojnie z Serbia a nie serbskimi separatystami w Bosni wieć skończ te załosne kłąmstwa.

Gnom
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:53

Ale dyskusja dotyczy całego udziału krajów NATO nad terenami b. Jugosławii. W 1995 tez była wielka operacja z wielkimi plamami.Te z 1999 w wielu wypadkach były jeszcze większe, szczególnie w skuteczności zwalczania celów naziemnych i niedoszłego udziału AH-64.

Ekspert
czwartek, 14 stycznia 2021, 06:51

Ale to oczywiste ze on nie ma pojecia. Jego zadaniem jest dyskredytowac piszac klamstwa z nadzieja, ze ktos sie tego klamstwa nie dopatrzy. Tak jak na przyklad w przypadku AIM-9X , ktory zostal zmylony flara przez strarego Su-22. Starak sie wmawiac, ze "pocisk nawet nie zszedl z szyny"- Ale kiedy mu udowodnilem, ze o zmyleniu flara informali nawe fojskowi podczas konferencji prasowej, to juz wiecej nie odpowiedzial. On ma dwa sposoby aby zakonczyc dyskusje - ucieka, albo wyzywa od ruskich, a ostatnio od tureckich trolli. Nie potrafi przyznac sie do niewiedzy czy bledu.

bender
czwartek, 14 stycznia 2021, 01:34

Halo, napisałem "Podczas operacji Allied Force". Spójrz jednak do wątku.

czytelnik D24
piątek, 8 stycznia 2021, 06:57

Ja juz go wole, kiedy on opowiada o tych swoich AIM-120 z 1973 roku.

Yugol
środa, 6 stycznia 2021, 17:16

Jugosławia posiadała system S-300 w jakiej ilości nie wiem. Wiem tylko że ich wydywano potwierdzają o tym fotografię z okresu przedwojennej gorączki oraz rozpadem federacji raz na terenie dzisiejszej Chorwacji a to znowu w Serbii. Jaki los spotkał wymienione jednostki oraz komu je pozostawiono w rozliczeniach jak narazie nikt się nie przyznaje.

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:51

Ani Jugosłąwia ani Serbia nie posiadały systemu S-300 NIGDY, i do tej pory Serbowie go nie mają wiec wszelkie bajki w tym temacie sobie daruj.

czwartek, 7 stycznia 2021, 22:01

Nigdzie w w artykule nie napisano że Serbia posiadała ten system. Napisano że amerykanie obawiali się go. Bo teoretycznie to ZSRR mogło Serbom go dostarczyć. Kłania się czytanie ze zrozumieniem.

No skąd
środa, 6 stycznia 2021, 10:43

Niech się nazywa jak chce. Ważne że skuteczne. F117 wycofano, wyciągnij więc wnioski

Wyciągnij więc wnioski
czwartek, 7 stycznia 2021, 11:14

B-29 też wycofano. W latach '50. Pewnie z powodu zestrzeleń przez Japończyków w czasie IIWŚ... prawda?

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:54

Widzisz tyle ze jak płk który jako jedyny twierdzi że było to uszkodzenie mówi nieprawdę nawet w takiej sprawie to iel jest ta jego relacja warta?? Chyba tyle co Konaszenkowa czyli zero. A F-117 "wycofano" 9 lat pózniej po tym jak rozniosły w pył OPL Iraku, tyle ze obecnie latają jakoś coraz częściej, takie to było wycofanie:)

Whiro
środa, 6 stycznia 2021, 12:51

Podoba mi się zawsze jak rosyjscy koledzy naciągają fakty. F117 wycofano 9 lat po zestrzeleniu i ogólnie prawie 30 latach służby.

Co za wniosek
środa, 6 stycznia 2021, 12:18

To nie T- 11 Iskra, ani Tu-95, żeby latać 50 lat. Ubaw z ciebie po pachy

wtorek, 5 stycznia 2021, 20:03

Nic się nie zmieniło: Serbowie nie wiedzieli by, że uszkodzili drugi samolot gdyby im tego nie powiedziano.

Yugol
środa, 6 stycznia 2021, 17:22

We Włoszech oraz w Niemczech jak i w innych ościennych państwach wywiad nie pruźniował. Wiedziano dokładnie czas startu,typ, numer oraz ilość samolotów jak i załadunek tylko na zewnętrznym podwieszeniu. Monitorowano również powrót maszyn.

Lol
środa, 6 stycznia 2021, 22:32

To bez problemu powinny te 9bsetwacje potwierdzić owa mistrza fanklub daviena o zestrzeleniu 60 mas, yn nad Serbią.

wtorek, 5 stycznia 2021, 18:10

Dwa, wszak drugi dociąnął do lotniska i poszedł na złom, czyli zestrzelony.

Smuteczek
wtorek, 5 stycznia 2021, 18:40

Stracony, ale nie zestrzelony bo do bazy doleciał

zygmaj
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:17

Ale nie wykonał już żadnej misji i spisany ze stanu. Jak dla mnie Serbowie osiągnęli zamierzony cel - wyemitowali trwale samolot przeciwnika z walki. I to nie byle jaki.

wolski
wtorek, 5 stycznia 2021, 22:15

Masz racje tylko jest jedna kwestia nie odnotowana, potrzebowali na wyeliminowanie jednego samolotu 96 rakiet. Odpalali je seriami po dwie przez 17 dni. Zmiana stanowiska ogniowego stacjonarnej Newy to koszmar i przy wyszklonym dywizjonie to min. 5h, a robili to po każdej próbie ogniowej i nie strzelał tylko jeden dywizjon.

Smuteczek
środa, 6 stycznia 2021, 11:34

To i tak bardzo dobry wynik. Zobacz ile rakiet sie odpalało w Wietnamie na ten przykład.

piątek, 8 stycznia 2021, 00:05

No fakt, takie F-105 w każdym locie każda maszyna dla samoobrony przenosiła AIM-9 i odpalały je tysiącami a zaliczyły ledwo 2 trafienia. Takie F-4 mimo że takie cudo ale do czasu jak uzbroili je w zasobnik z działkiem to robiły w wietnamie za latający cel i wystrzeliwane przez nie setkami rakiety robiły za fajerwerki.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:08

Istotnie, zestzrelili 4 Mig-i Sidewinderami a 23 w walce kołowej z działęk:) Za to MiG-i zesztreliły zaledwie 17 F-105:)) A F-4 nie miały problemów z wybijaniem MiG-ów.

niedziela, 10 stycznia 2021, 19:21

Dlatego zarówno te F-105 jak i F-4 to spadały z nieba nad wietnamem jak ulęgałki. Setkami jedne prawie 4 setki drugi prawie 7 setek. Do tego 2 setki F-100 .

Gnom
środa, 13 stycznia 2021, 18:55

Wg D...a , to wszystko z braku paliwa. Ale jak w starym wojskowym tekście o meldunku, wg którego Pusia zdechła bo nażarła się koniny .... Tu samoloty spadły tylko z braku paliwa, a tego zabrakło w locie bo zbiorniki były nieszczelne (np. patrz F-15 i Sarajewo), a te były nieszczelne bo miały dziury, a te dziury były bo .... itd. On nie zna pojęcia przyczyny pierwotnej, niestety.

rzeszow
wtorek, 5 stycznia 2021, 15:41

Lockheed F-117 Nighthawk był pierwszy na świecie myśliwiec Stealth ... został pierwotnie opracowany przez rosyjskiego fizyka Piotra Ufimcewa

Śmiech
środa, 6 stycznia 2021, 13:13

Hahaha. Dlaczego wy piszecie takie brednie. Ufimcew zaprojektował samolot stealth a Rosja do dziś nie potrafi go zrobić? Ufimcew stworzył wzory matemstyczne opisujące dyfrakcje fal elekyromagnetycznych na obiektach. Nie robił tego pod kątem samolotów.

Fgyh
środa, 6 stycznia 2021, 06:49

Oczywiscie.a rosjanie budowali go na kopy

Gregor
wtorek, 5 stycznia 2021, 17:10

Był bombowcem !!! Myśliwce A bombowiec to duża roznica

Semek
wtorek, 5 stycznia 2021, 18:33

Oznaczenie F to myśliwiec. Oznaczenie B to bombowiec. Był projektowany jako myśliwiec, ale miał tak koszmarne właściwości lotne, że ostatecznie używano go jako bombowca. Zwyczajnie nie nadawał się do uzyskiwania przewagi powietrznej.

Dan
środa, 6 stycznia 2021, 13:08

Kilka źródeł mówi też, że oznaczenie "F" miało na celu przyciągnięcie najlepszych pilotów USAF, którzy niechętnie chcieli latać na szturmowcach i bombowcach. Były jeszcze 2 samoloty podobnie nazwane: F-105 i F-111

Davien
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:40

Semek, dostał oznaczenie F by zamaskowacjego rzeczywistą funkcję. Nigdy nie był projektowany jako mysliwiec.

Wujsko
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:05

Bo to było połączenie myśliwca i bombowca na wymogi przenikania tarczy ochronnej

hermanaryk
wtorek, 5 stycznia 2021, 19:30

Że będzie miał koszmarne właściwości lotne, było wiadomo od początku. Został oznaczony jak myśliwiec prawdopodobnie po to, żeby ukryć jego rzeczywistą funkcję.

King
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:56

Oczywiście. To on zaprojektował F117. I B2.

MSZ
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:37

po pierwsze nie myśliwiec, a bombowiec, po drugie Ufimcew przedstawił modele fizyczne, które były podstawą do opracowania technologii stealth. Na pewno nie projektował tego, ani żadnego innego amerykańskiego samolotu

Davien
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:41

Ufimcew opublikował prace o refrakcji fal elektromagnetycznych i tyle. Podstawy stealth stworzył Denys Overholt zLockheeda.

Fanklub Daviena
środa, 6 stycznia 2021, 13:04

To prawda. USA tworzyło stealth przed Ufimcewem - efektem były "niewidzialne" U-2 i SR-71, które ku zdziwieniu USA, były widziane przez sowieckie radary z setek km. :D

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 10:57

Funku i jakos nigdy nie byliscie w stanie trafić tego SR-71 tylko marnowaliscie rakiety, a do tej pory Rosja nie może nawet dogonic poziomu Blackbirda:) A Denys Overholt odpowiadał za stworzenie podstaw stealth dla F-117 :)

Tani
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 05:00

Jednego Davien,kolo Norwegii. Pilot obudzil sie na ogonie z Mig -25. Po tym incydencie SR wyslano na sklad. A ich role przejely satelity. To bylo glosne,smiech byl na pol swiata. Ruski sie zaparl i dostal go byly zdjecia SR w celowniku. Aaa ruski trzezwy nie byl. Po tym incydencie z mig wycofano je z lotow operacyjnych.

Davien
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:45

Taak, tylko w twoich bredniach bo Mig-25 nawet palac silniki nie był w stanie lecieć tak szybko i na takim pułapie jak SR-71:)

wtorek, 12 stycznia 2021, 22:48

Aha w czasie wojny w Wietnamie amerykanie utracili 2 SR-71 nad Wietnamem. Podobno obydwa uległy katastrofom. To były bardzo często rozbijające się maszyny z 32 sztuk 12 uległo katastrofom no i do tego 4 z 6 prototypów.

wtorek, 12 stycznia 2021, 22:41

Wiesz jak wygląda lot na przechwycenie? Według ciebie samolot wysłany na przechwycenie startuje i goni samolot przechwytywany?

Clash
czwartek, 7 stycznia 2021, 08:36

To Ile Sasza zestrzeliliście SR 71 bo niedosłyszałem. ....

Plash
piątek, 8 stycznia 2021, 18:38

To wy Mykoła mieliście SR-71?

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:09

Nie ruski nie mieli SR-71 i do tej pory jest to dla nich daleko poza ich mozliwościami:)

czytelnik D24
środa, 6 stycznia 2021, 23:24

No i proszę. Ten niewidzialny SR-71 wielokrotnie naruszył rosyjską przestrzeń powietrzną na Półwyspie Kolskim, robił zdjęcia bazy marynarki wojennej i jakoś go nie zestrzeliliście.

Polak
wtorek, 5 stycznia 2021, 14:54

Niech żyją Serbowie!

Davien
wtorek, 5 stycznia 2021, 14:24

Pewnie dlatego u nas jest "małpia" wersja F-16 (a wkrótce również F-35). Mogłoby się okazać, że również wersja amerykańska jest podatna na nasze stareńkie 9K33 albo S-125

czytelnik D24
wtorek, 5 stycznia 2021, 23:53

Nie ma czegoś takiego w strukturach NATO jak małpie wersje sprzętu.

Ekspert
środa, 6 stycznia 2021, 07:07

Ty jak zwykle nic nie wiesz. A co powiesz o irackich F-16 czy irackich Abramsach?

Dan
środa, 6 stycznia 2021, 13:22

Irak jest w NATO?

Ekspert
środa, 6 stycznia 2021, 17:42

Sorry. Moj blad. Chodzilo mi o malopie wersje amerykanskiego sprzetu.

Whiro
środa, 6 stycznia 2021, 13:16

To Irak jest w nato? No pierwsze słyszę....

środa, 6 stycznia 2021, 05:59

Niestety ale jest wersje amerykańskie się inne

Dan
środa, 6 stycznia 2021, 13:21

W większości odrobinę gorsze od polskich, aczkolwiek po MLU będą sporo lepsze.

Davien
środa, 6 stycznia 2021, 01:13

Jak zwykle nie wiesz o czym piszesz. Poczytaj sobie o irackich F-16.

Tomasz34
środa, 6 stycznia 2021, 11:29

Polska posiada F-16 w wersji C/D block 52+. Nie jest to żadna małpia wersja. Podobnie będzie z F-35.

Eee tam
wtorek, 5 stycznia 2021, 14:24

A ci tak wygadani Serbowie nic nie mówią czym niby tego drugiego trafili ?

środa, 6 stycznia 2021, 16:24

Bo o tym nie wiedzieli :)

Davien
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:44

Podobno S-300 jak twierdzi jedyna osoba na świecie czyi ten płk. Problem w tym ze S-300 w Serbii nigdy nie było:)

Yugol
środa, 6 stycznia 2021, 17:31

Wydywano je i sfotografowano przed rozpadem federacji podczas przebazowania jednostek. Ilość oraz komu w końcu przypadły (a może je zużyto) do dziś żadne z nowonastałych państw się nie przyznaje.

Ekspert
środa, 6 stycznia 2021, 07:09

Ale wiesz, ze ta manipulacja nie zakrzyczysz faktu, ze dwa F-117 zostaly przze Serbow trafione.

środa, 6 stycznia 2021, 16:52

Serbowie nie mieli swiadomości że trafili drugi..

czwartek, 7 stycznia 2021, 22:02

Mieli.

piątek, 8 stycznia 2021, 13:35

Jak widać nie. Pletliście niedawno o B-2, Harrierach....

sobota, 9 stycznia 2021, 14:29

Harriera strącili, NATO potwierdziło utratę maszyny.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:11

Doprawdy?? To w 1994 r atakowano Serbię?? Oj cos ci sie poteznie pomerdało:))

wtorek, 12 stycznia 2021, 22:49

A kto go strącił? Garbate aniołki czy Serbowie?

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 06:44

Moje AIM-120 z 1973 roku.

Nawet ślepiej kurze...
wtorek, 5 stycznia 2021, 19:52

Pewnie nawet nie wiedzą że go trafili.

Smuteczek
wtorek, 5 stycznia 2021, 17:38

Bardzo mozliwe ze tym samym

Fanklub Daviena
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:58

Przecież mówili. I Serbia twierdzi, że zestrzeliła ok. 46-49 natowskich maszyn. NATO zaprzecza, ale... pokrywa się to z zestawieniem stanów rocznych maszyn w NATO... :D Przy czym należy zauważyć, że w/w F-117 wg USA nie kwalifikuje się jako zestrzelony bo taki wg USA musi "spaść w bezpośrednim rejonie walk w wyniku bezpośredniego trafienia" a taki co spadnie (co przy prędkościach odrzutowców częste) kilkadziesiąt czy kilkaset km od rejonu walk to wg USA zestrzelony nie jest, tylko "rozbity z przyczyn technicznych"... :D

Yugol
środa, 6 stycznia 2021, 17:34

Tyle zestrzeleń napewno nie było ale uszkodzeń owszem. Załogi na zapasowych lotniskach w Bośni oraz Chorwacji mieli sporo roboty.

Rejtan
środa, 6 stycznia 2021, 08:54

Dawaj te zestawienia! I źródła! Gdyby Serbia zestrzeliła wiecej niz 10 maszyn miała by na to dowody. Pokazali szczatki 3-4 wraków, z czego jeden z oznaczeniami serbskimi ( TV to pokazywało, a jak CNN pokazał zblizenie tego materiału na serskie malowanie, to przestali o tym mówić) .

antypastuch
środa, 6 stycznia 2021, 13:13

Popatrz na rozmiar Serbii. Weź trafiony myśliwiec o wadze kilkunastu ton lecący 300m/s na wysokości 8km. Weź równania z fizyki z 4 klasy szkoły podstawowej i oblicz, gdzie spadnie ten wrak, jeśli nawet straci w trafieniu skrzydła, jeśli będzie na pułapie 8m i miał prędkość 1000km/h, to przestaniesz się pytać dlaczego Serbia nie pokazała więcej wraków.

Anty nkwd
środa, 6 stycznia 2021, 22:46

To według ciebie ten boeing nad donbas em powinien doleciec do Kremla po zestrzeleniu.

środa, 6 stycznia 2021, 16:55

Nie kręć. Nikt nie pokazał wraków oprócz jednego F-117 i F-16 obecnie w muzeum. Gdyby były jakieś inne wraki to stawali by na rzesach by je odnaleźć i pokazać.

BUBA
środa, 6 stycznia 2021, 00:38

Serbia mogła uszkodzić tyle samolotów, to co spadło na ich terenie o tym wiemy. A to co być może spadło gdzieś indziej dowiemy się za 20 lat. Pisałem o PRAWDOPODOBNYM trafieniu drugiego F-117 to Davienolodzy mnie zlinczowali................................................................................................

środa, 6 stycznia 2021, 16:56

Mogli uszkodzić a mogli nie uszkodzic. Rozmowa o niczym.

BUBA
środa, 6 stycznia 2021, 18:57

Uszkodzili na pewno sporo, podobnie jak teraz Syria. Tyle że nowoczesne samoloty mają bardzo dużą przeżywalność nawet po trafieniu, np F-15.......................................

piątek, 8 stycznia 2021, 13:36

Skąd ta pewność, że uszkodzili sporo????

bender
czwartek, 7 stycznia 2021, 12:38

Czyli mamy dwie opcje: albo posowiecka/rosyjska OPL trafia wielokrotnie, ale nic nie spada, bo ichnie rakiety nadają się tylko na samoloty pasażerskie, albo nic nie spada, bo nic nie zostaje trafione. Technikę rakietową w Rosji maja na przyzwoitym poziomie, ale z radarami i celnością są nieco na bakier, dlatego skłaniam się do opcji, że nie trafiają.

BUBA
czwartek, 7 stycznia 2021, 20:02

Gdyby nie trafiali to do Serbii wjechały by wojska NATO po tygodniu. .......................................................................................................................

Veritas
piątek, 8 stycznia 2021, 13:37

Nie było planów "wjchać" do Serbii.

sobota, 9 stycznia 2021, 14:29

Były.

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 20:47

A po kiego jak samym lotnictwem pogonili Serbów do epoki kamienia łupanego o Milosevic trafił do Hagi.

BUBA
piątek, 8 stycznia 2021, 11:12

Wojska lądowe w zasadzie nie poniosły strat przy tak intensywnych działaniach lotniczych. Uderzenie NATO skierowano na obiekty cywilne i ludność cywilną.......................................................... ..................................................................................... Do dziśs mam książki i opracowania np. gen. Gotowały gdzie NATO niby zniszczyło całe lotnictwo Serbii i całą armię - oczywiście oparte o materiały propagandowe NATO i USA.................. .................................................................................... Nikt nie pisze że nawet na zdjęciach wraki MiGów-29 maja często jedynie R-73 pod skrzydłami.................................................................

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:14

Doprawdy?? Rozbita w pył OPL, poniszczone bazy wojskowe i sprzet, wybite lotnictwo a ty dalej bajki opowiadasz:) A serbskie MiG-29 mogły przenosic jedynie R-27,R-73 i R-60M wieć co sie dziwisz ze nie latali z nieskutecznymi R-27:))

bender
piątek, 8 stycznia 2021, 15:59

Do czego zmierzasz? Serbia nie obroniła swojego nieba i oddała Kosowo pod międzynarodową kuratelę. Do Kosowa weszły wojska lądowe. W wyniku bombardowań zginęło ok 500 cywili po 78 dniach kampanii. To nie jest armagedon. Pojedynczy nalot rosyjski w Syrii potrafił być bardziej krwawy.

sobota, 9 stycznia 2021, 14:31

Potrafisz udowodnić toi co właśnie napisałeś? Kiedy i gdzie rosyjski nalot w Syrii spowodował śmierć 500 cywili?

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:16

Ponad 14 tys cywili zabitych w Aleppo przez rosyjskei bomby, w tym 1500 dzieci poniżej 5 roku zycia( dane ONZ). Wystarczy?

środa, 13 stycznia 2021, 16:53

Podasz może coś konkretnego o tym raporcie ONZ? Chętnie przeczytam.

czytelnik D24
czwartek, 14 stycznia 2021, 06:44

Nie poda bo zadnych takich raportow czy danych nie ma. On zwyczajnie klamie.

Gnom
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:52

A co wcześniej w miastach wiernych Assadowi robili prozachodni, "bohaterscy wojownicy o demokracje w Syrii"? Oblężenia wielotysięcznych miast bez dopuszczania żywności i leków, ostrzał artyleryjski - rozumiem, że wg ciebie to humanitarne działania? To wojna domowa, o przemądrzały, a nie wczasy.

Davien
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:50

Gnomie jakie obleżenia? Tyych ludzi zabiły rosyjskei dywanowe naloty na Aleppo czy Doumę i bombardowanie całych dzielnic ze szczególnym celowaniem w szpitale i szkoły. Dla twojej nedznej wiedzy w czasie wielotygodniowych walk o Rakkę zgineło tam mniej cywili niż Rosjanie zabili w Aleppo dzieci piniżej 6 roku zycia. Aha "prozachodni rebelianci" nie bombardowali całych dzielnic, nie uzywali gazów bojowych ani bomb zapaljących na cywilach jak robiła to twoja ukochana Rosja i SAA.

Gnom
wtorek, 12 stycznia 2021, 12:11

Przed ich przybyciem do Syrii też? - rozwiń, bo to niezwykle tfffu...rcze.

wtorek, 12 stycznia 2021, 10:10

A ile dzieci zginelo w Hiroszimie i Nagasaki?

czytelnik D24
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:44

Dane ONZ czy wymysly twojej wyobrazni?

bender
sobota, 9 stycznia 2021, 20:56

Masz słuszność, zapał polemiczny poniósł mnie na manowce. Nadal za New York Times z 2019 od rozpoczęcia rosyjskich nalotów we wrześniu 2015 zanotowano 266 ataków na placówki medyczne a liczba ofiar wśród personelu medycznego to ponad 900. Nie wszystko to dzieło Rosjan, ale mają swój udział.

niedziela, 10 stycznia 2021, 01:07

New York Times to wybacz ale w tym temacie nie jest wiarygodnym źródłem, a już ilość atakowanych placówek medycznych i ilość podawanych ofiar wśród personelu medycznego jest ......hmmm niewiarygodna? Co najmniej tak samo jak Twój poprzedni post.

piątek, 8 stycznia 2021, 00:07

Nie masz pojęcia co tam się stało. Dyplomaci załatwili Milosevica, oszukali go po prostu.

czytelnik D24
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:40

A skad on to moze wiedziec, jak go jeszcze wtedy na swiecie nie bylo?

Davien
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:44

Taak, zestzrelili tego F-117 nieistniejącym S-300 a te 46-49 maszyn NATO ci sie chyba przysniło :))

Ekspert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:40

Przestan zaklinac rzeczywistosc puchatku. Czytales tytul artykulu? Chyba nie, to zacytuje: "Amerykanie przyznają: Serbia trafiła dwa F-117". Mowia o tym Amerykanie, mowili o tym Serbowie do tego Amerykanie nie zaprzeczaja. A emerytowany pilot USAF ktory zostal dopuszczony do latania tym supernowoczesnym jak na tamte czasy samolotem nie jest jakims lunatykiem, co bredzi od rzeczy. Zreszta jak poczytasz sobie ten artykul na anglojezycznych stronach, albo najlepiej jak posluchasz sobie wypowiedzi na podkascie to jest minimalna szansa ze zrozumiesz, ze mowa nie jest o tym, ze te S-300 tam byly, tylko ze obawianio sie, ze one tam moga byc. Jak posluchas sobie to dowiesz sie, ze mimo tego, ze F-117 byl trudnowykrywalnty, to poiloci F-117 obawiali sie takze starych systemow jak na przyklad Neva. A tak wypowiadal sie pilot F-117: "While the recognition that another F-117 was damaged by Serbian air defenses during Allied Force is noteworthy, Hainline emphasizes the fact that SAMs were a real concern for the “Black Jet” in any combat scenario. Even comparatively old systems, such as the SA-3, remained a genuine threat, as confirmed by the downing of “Vega 31” earlier in the campaign". Davidku, zamiast uprawiac tania propagande, wiecej czytaj, ucz sie, poglebiaj wiedze, bo cos ostatnio slabo ci idzie.

GB
wtorek, 5 stycznia 2021, 20:13

Co kto gada na wojnie nie ma znaczenia. Dowód się liczy. A dowodów Serbia nie pokazała żadnych na te 46-49 samolotów. Za to skapitulowala.

King
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:57

Bo to nie oni tylko Rosjanie?

Yaro
wtorek, 5 stycznia 2021, 13:49

Skoro sam doleciał do bazy to nie można mówić o zestrzeleniu...

Gregor
wtorek, 5 stycznia 2021, 17:11

Przecież mówią o trafieniu A nie zestrzeleniu

King
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:58

A kto pisze o zestrzeleniu?

Raf
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:49

Przecież jest napisane o "trafieniu" nie zestrzeleniu - co nie zmienia faktu, że ten samolot został wyeliminowany z pola walki - tyle, że nie runął na ziemię

666
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:47

bo ja wiem, skoro trafiła go rakieta, a samolot utracono (skoro po powrocie do spagdahlem został skasowany) to ja bym jednak zestrzelenie zaliczył.

777
wtorek, 5 stycznia 2021, 22:21

Ależ skąd, Jak syryjska oplot zestrzeliła izraelskiego F-16 to pewien błazenek ksywka Davien twierdził Tu, że to nie żadne zestrzelenie bo załoga katapultowała się nad terytorium Izraela a sam samolot "przyziemił' bezzałogowo w Izraelu.

Desstin
wtorek, 5 stycznia 2021, 21:52

Zestrzelenie oznacza upadek samolotu na ziemię. Po prostu. Zestrzelony rozbija się. Proste. A ten nie dość że zatankował w powietrzu to jeszcze wylądował o własnych siłach. Gdzie tu zestrzelenie?

Tani
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 05:14

Tu jest problem tylko terminologiczny. On jest uszkodzony poza mozliwoscia naprawy to wyrzutnia rakiet ma prawo narysowac sobie kreske z oznaczeniem. Byly i sa przypadki kiedy pilotowi zaliczano taki samolot jako zestrzelony. On zglaszal uszkodzenie ale przy konfrontacji arch przeciwnika komisja weryfikacyjna zmieniala mu na zestrzelenie. Czyli trwale wyeliminowanie samolotu z walki lub anglosaskie uszkodzenie poza mozliwoscia naprawy. Ja bym go zaliczyl jako zestrzelony,bo uszkodzenie jest zwiazane zawsze z powrotem do sluzby. Skasowany czyli zniszczony. To sa kwestie teoretyczne ilu ludzi tyle opinii. Ja czytalem raport niemieckiej plot ,,P-51 uszkodzony 98%,, To co zostala oslona kabiny? Czy ster kierunku? Ale to jest kwestia teoretyczna. I nic wiecej.

Veritas
wtorek, 5 stycznia 2021, 19:57

To nie było zestrzelenie bo samolot doleciał do bazy. Nie ma znaczenia co byś zaliczył :)

Sssssssss
wtorek, 5 stycznia 2021, 18:40

Samolot utracono lecz nie został zestrzelony, nie spadł. Była to strata bojowa po ostrzelaniu przez system plot. Takie tam rozważania nad terminologią. Stratami bojowymi będą też samoloty zniszczone przez ostrzał artylerii przeciwnika czy bombardowanie, też nie będą zestrzeleniem. Zestrzelenia to dość wąska grupa strat bojowych samolotów.

asf
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:43

Dlatego mowa o TRAFIENIU, a nie zestrzeleniu!

Yaro
piątek, 8 stycznia 2021, 13:39

Popatrz kilka postów wyżej... Jeden już "by zaliczył"

Tweets Defence24