„Ameryka wróciła”. Prezydent Korei gratuluje Bidenowi

21 stycznia 2021, 11:54
Biden_oath_of_office
Fot.U.S. Army

„Ameryka wróciła” – napisał w czwartek na Twitterze prezydent Korei Płd. Mun Dze In, gratulując Joe Bidenowi inauguracji jego prezydentury w USA. Gratulacje złożył też premier Japonii Yoshihide Suga, który wyraził nadzieję na dalsze zacieśnianie sojuszu z USA.

„Nowy początek Ameryki uczyni demokrację jeszcze wspanialszą. Razem z Koreańczykami wspieram pana w podróży do +Ameryki Zjednoczonej+ (…) Jako sojusznik, będziemy w dalszym ciągu współpracować z USA, by utrzymywać pokój i dobrobyt na Półwyspie Koreańskim” – napisał po angielsku Mun.

Prezydent Korei Płd. wyraził również przekonanie, że sojusz jego kraju z USA wzmocni się poprzez „naszą koordynację w mierzeniu się z kwestiami globalnymi w takich obszarach, jak zdrowie publiczne, bezpieczeństwo, gospodarka i zmiany klimatu”.

„USA z pewnością skutecznie odbudują się lepsze, a świat będzie zdumiony. Republika Korei będzie pracować z administracją Bidena od początku. Idziemy razem!” - dodał w kolejnym tweecie południowokoreański przywódca, używając oficjalnej nazwy swojego kraju.

W nocie wysłanej do Waszyngtonu Mun wyraził nadzieję na spotkanie z Bidenem w najbliższej przyszłości, by budować „zaufanie i przyjaźń” oraz przeprowadzić „szczery dialog” na temat wspólnych spraw – przekazał rzecznik pałacu prezydenckiego w Seulu, Kang Min Seok, cytowany przez agencję Yonhap.

Poprzedni prezydent USA Donald Trump domagał się zwiększenia wydatków Korei Płd. na utrzymanie stacjonujących w tym kraju amerykańskich wojsk, a negocjacje w tej sprawie przeciągały się miesiącami. Według południowokoreańskich mediów Trump sugerował też wycofanie stamtąd części żołnierzy.

Premier Japonii również powinszował Bidenowi po angielsku na Twitterze, dołączając też gratulacje dla wiceprezydent Kamali Harris. Zaznaczył, że Japonia i USA są bliskimi sojusznikami i wyznają wspólne, uniwersalne wartości. Wyraził też nadzieję na współpracę na rzecz dodatkowego wzmocnienia sojuszu i osiągnięcia wizji „Wolnego i Otwartego Indo-Pacyfiku”.

Premier Suga powiedział dziennikarzom, że liczy na ścisłą współpracę z Bidenem w sprawach globalnych, w tym w kwestii pandemii Covid-19 i zmian klimatu. Dodał, że aranżowana jest jego rozmowa telefoniczna z nowym prezydentem USA, która odbędzie się "w odpowiednim czasie".

Rząd Japonii z zadowoleniem przyjął zapowiedzi Bidena o zmianie decyzji jego poprzednika, dotyczących wycofania USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i paryskiego porozumienia klimatycznego. Japoński minister środowiska Shinjiro Koizumi ocenił udział Stanów Zjednoczonych w porozumieniu paryskim jako kluczowy dla jego powodzenia – podała agencja Kyodo.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
wvs
czwartek, 21 stycznia 2021, 19:48

Korea się cieszy bo Biden nie będzie wymagał zapłaty za wojska USA w Korei!

Fanklub Daviena
piątek, 22 stycznia 2021, 09:23

Bo nie może: proamerykański poprzedni prezydent Korei odsiaduje kilkadziesiąt lat więzienia a proamerykańskie ugrupowanie ma 6% poparcia w sondażach. Jeszcze nigdy antyamerykańskie partie w Korei Południowej nie miały prezydenta i miażdżącej większości w obu izbach parlamentu jak teraz. Prędzej Korea Południowa każe USA wyp... z Korei niż zapłaci 5x większy haracz jak domagał się Trump. Zgodzili się na 13% podwyżkę haraczu... w zamian za przekazanie dowództwa operacyjnego Koreańczykom (co torpeduje Pentagon i odmawia wszelkimi metodami przekazania dowództwa nad wojskami amerykańskimi Koreańczykom. A to "brak certyfikatów", "a to niezgodne normy łączności" itp. itd.). Na razie telewizja Korei Południowej... transmituje przemówienia Kima na żywo przy okazji co ważniejszych północnokoreańskich świąt i media w Korei Południowej teraz nigdy o Kimie nie piszą "dyktator", "reżim" itp. jak za poprzedniego rządu, tylko zwracają się z szacunkiem i pełnym tytułem pierwszego sekretarza partii. Oficjalnym sloganem obecnych władz Korei Południowej jest "Razem byliśmy ponad 4000 lat a osobno tylko 70!" i chcą zjednoczenia na wzór Niemiec. Zjednoczenia Korei absolutnie nie chcą USA i Japonia i robią co mogą by do niego nie doszło (stąd nastawienie opinii publicznej w Korei do Amerykanów i Japończyków) i szczerze pisząc, nie bardzo na rękę (choć oficjalnie tego za nic nie przyznają!) jest Chinom. Gorliwie natomiast zjednoczenie Korei popiera Rosja (stąd kwitnące co raz bardziej relacje Korei z Rosją) i w zasadzie wszystkie inne kontynentalne państwa Dalekiego Wschodu: Indie, Wietnam itp.

Box123
czwartek, 21 stycznia 2021, 17:04

No to slabo

zbrozło
czwartek, 21 stycznia 2021, 14:34

Wrociła??? ja tu widze jeszcze większy nadchodzący upadek...

bender
piątek, 22 stycznia 2021, 19:55

Aż tak źle ocieniasz powrót USA do WHO?

asdf
czwartek, 21 stycznia 2021, 14:12

Myslem ze chodzi o KRLD w koncu Chiny i Rosja tez sie ciesza z tego prezydenta

Tweets Defence24