Afganistan: Zamach w Ghazni

18 maja 2020, 08:52
1250px-ANA_humvee_in_2009_cropped
Fot. ISAF
Reklama
Defence24
Defence24

Według informacji podanych przez władze prowincji w poniedziałkowym zamachu w mieście Ghazni zginęło co najmniej pięć osób, a 32 zostały ranne. Z kolei służby medyczne mówią o siedmiu zabitych i 25 rannych. Za bezpieczeństwo tej prowincji do 2014 roku odpowiadali polscy żołnierze.

Rzecznik gubernatora prowincji Ghazni Wahidullah Dżumazada, na którego powołuje się agencja AFP, przekazał, że celem ataku był budynek afgańskich służb wywiadowczych.

Z kolei dyrektor szpitala w mieście Ghazni Baz Mohammad Himmat, również cytowany przez AFP, poinformował, że jest siedem ofiar śmiertelnych i 25 rannych, w tym "w większości wojskowi".

AP podaje, że zginęło pięciu członków personelu afgańskiej bazy wywiadowczej, a 40 zostało rannych. Rzecznik gubernatora Arif Nuri powiedział, że wielu rannych jest w krytycznym stanie. Zamachowiec ukradł samochód wojskowy Humvee i wjechał w główną bramę na terenie bazy, detonując materiały wybuchowe, którymi wyładowane było auto.

Na razie nikt nie przyznał się do zamachu, ale aktywni w tym rejonie kraju są talibscy rebelianci i wielokrotnie w przeszłości brali odpowiedzialność na siebie za podobne ataki. 

Ghazni to stolica prowincji w Afganistanie o tej samej nazwie. Za jej bezpieczeństwo w latach 2010-2014 odpowiadali polscy żołnierze pełniący służbę w ramach misji NATO ISAF. W 2014 roku misja stabilizacyjna ISAF została zakończona, a odpowiedzialność za prowincję przejęły siły afgańskie. Jednocześnie rozpoczęto trwającą do dziś misję szkoleniową Resolute Support, której głównym założeniem jest wsparcie szkolenia i przygotowania sił afgańskich.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Afganczyk
poniedziałek, 18 maja 2020, 14:04

Bylo prawie jak w domu A tu KICHA

Derwisz
poniedziałek, 18 maja 2020, 14:02

Plemienna vendetta a nie jakis akt terroryzmu Koleś kapownik wpuścił skradzione auto a przecież wiadomo ze zostawiono baze uzywanych aut i to byl pierwszy próg OSTROŻNOSCI security check Czyli koleś nie zaktualizował bazy Szkoda tylko ludzi

Tweets Defence24